سلامت نیوز |
2 ماه پیش

چه چیزی باعث چاقی در کودکان می شود سلامت نیوز

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، مریم شعبان اظهار کرد: چاقی در کودکان مشکلات زیادی را به بار می‌آورد، مشکلاتی مانند دیابت، فشار خون و کلسترول بالا که از کودکی شروع شده و تا بزرگسالی ادامه دارد، بسیاری از کودکان چاق تا بزرگسالی نیز چاق باقی می‌مانند، به خصوص اگر یکی از والدین و یا هردو چاق باشند.

وی ادامه داد: یکی‌از بهترین راهکارها برای کاهش چاقی در کودکان، بهبود تغذیه و عادت‌های ورزشی کل خانواده است، درمان و جلوگیری از چاقی در کودکی، به سلامت فعلی و آینده فرزندتان کمک می‌کند.

شعبان با اشاره به این‌که هر کودکی که کمی اضافه وزن دارد لزوماً چاق نیست، بیان کرد: بعضی از کودکان استخوان‌بندی درشتی دارند، علاوه‌بر آن، کودکان به طور طبیعی مقدارهای متفاوتی از چربی را در مراحل مختلف رشد در بدن خود دارند، پس تنها با نگاه کردن نمی‌توان تشخیص داد که اضافه وزن کودک ناشی از یک مشکل در سلامتی وی است.

این متخصص تغذیه عنوان کرد: شاخص توده بدنی یک راهنمای آماری وزن نسبت به قد، و معیار پذیرفته شده اضافه وزن و چاقی است، پزشک کودک شما می‌تواند با استفاده از این شاخص، نمودار رشد و در صورت لزوم، از طریق دیگر آزمایش‌ها مشخص کند که آیا کودک اضافه وزن و مشکلات متعاقب آن را دارد یا خیر.

وی با اشاره به این‌که کودکان به دلایل مختلفی چاق می‌شوند، بیان کرد: ازجمله عوامل اصلی این اختلال می‌توان به عوامل ژنتیکی، بی‌تحرکی فیزیکی و الگوهای غذایی ناسالم و یا ترکیبی از این عوامل اشاره کرد، این درحالی است که چاقی در کودکان به دلیل شرایط پزشکی مانند مشکلات هورمونی جزء موارد نادر است.

شعبان ادامه داد: اگرچه در اغلب موارد، کل اعضای خانواده مشکلات وزنی را به ارث می‌برند، اما هر کودکی که خانواده‌ای چاق دارد لزوماً اضافه وزن نخواهد داشت، کودکانی که والدین، برادر و یا خواهر چاق دارند به شدت در معرض خطر اضافه وزن هستند اما ممکن است این چاقی از رفتارهای خانوادگی مانند تغذیه و عادت‌های ورزشی نشأت بگیرد.

این متخصص تغذیه افزود: کودکان چاق هرچه بزرگتر می‌شوند، سلامتی شان در معرض مشکلات جدی تری مانند بیماری‌های قلبی، دیابت، فشار خون بالا، کلسترول بالا، آسم، آپنه خواب و برخی از انواع سرطان قرار بگیرد، همچنین چاقی مفرط می‌تواند باعث بیماری‌های کبدی و آرتروز شود.

وی در پاسخ به این سؤال که از کجا بفهمیم کودک ما اضافه وزن دارد؟، اظهار کرد: کودک در طول رشد خود تغییرات وزنی را تجربه می‌کند که امری طبیعی است، بنابراین، تشخیص اینکه آیا فرزند شما چاق است برایتان دشوار خواهد بود، اگر نگران وزن فرزندتان هستید، برای سنجش وزن وی با پزشک خانوادگی خود صحبت کنید چراکه دکتر با اندازه‌گیری شاخص توده بدنی بر مبنای قد و وزن می‌تواند چاقی یا اضافه وزن کودک را تشخیص دهد.

شعبان تأکید کرد: شما به عنوان والدین یا مراقبان اولیه کودک، تأثیر زیادی بر او دارید، کودک رفتارهای شما را دنبال خواهد کرد؛ پس الگوی خوبی برایش باشید، همه اعضای خانواده باید قانون تغذیه سالم و داشتن فعالیت بدنی را اجرا کنند و این قانون نباید تنها به کودکی که اضافه وزن دارد منحصر شود.#‌اخبار_سلامتی منبع: سلامت نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

یادگیری راه‌های تقویت تاب آوری زوجین، به حل اختلافات در روابط و انعطاف پذیری در مواقع بحران کمک می‌کند.

1 روز پیش

لحظه بزرگ بالاخره فرا رسید: در آستانه 6 ماهگی، کودک شما آماده است تا غذای جامد را شروع کند، و شما احتمالاً در مورد امکان سرو کردن برخی از غذاهای مشابهی که بقیه اعضای خانواده می خورند برای او هیجان زده هستید. هر چند، در بخش ها و غذاهای سالم برای کودک.

4 روز پیش

یکی از مراحل رشد و تربیت کودک، جداکردن مکان خواب از والدین است. خیلی‌ها بر سر سن مناسب این کار اختلاف‌نظر دارند. بعضی‌ها معتقدند این اتفاق باید هرچه زودتر رخ دهد، ‌حتی چندماه بعد از تولد و حتی اگر کودک نیازمند شیرخوردن شبانه بود، مادر به سراغ جای خوابش رفته، به او شیر داده و دوباره برگردد.

2 روز پیش

یک پژوهش فراگیر جدید نشان داده که تنها ۱۵ دقیقه فعالیت بدنی شدید در هفته می تواند مرگ و میر ناشی از تمام علل افزایش دهنده خطر ابتلا به سرطان را تا ۱۵ درصد کاهش دهد.

3 روز پیش

مقامات عراق شرط همراه داشتن کارت واکسن برای سفر به این کشور را لغو کردند.

3 روز پیش

فیبریلاسیون دهلیزی (AFib) یک بیماری قلبی است که در آن قلب به‌صورت نامنظم می‌تپد؛ یا خیلی تند و یا خیلی آهسته. این عارضه نوعی آریتمی یا بی‌نظمی ضربان قلب است.

4 روز پیش

میوه ها سبزیجات منبع ما برای کسب ویتامین هستند. با این حال، بعضی از آن ها حساس اند و نیاز به مراقبت ویژه دارند؛ مثلاً برخلاف آنچه رایج است پیاز را هرگز نباید کنار سیب زمینی نگه داشت.

3 روز پیش

کودکان نوپا ممکن است بدون اینکه سوالی از والدین خود بپرسند از او جدا شده و نگاه خود را به چیزی که توجه آنها را جذب کرده است بدوزند؛ دراینجا نکاتی وجود دارد که به شما برای مدیریت این زمان ها کمک می کند. به خاطر داشته باشید که اگر برای چند دقیقه کوتاه کودکتان را گم کردید شما والدین بدی برای او نیستید.

3 روز پیش

زمانی که متوجه گزیدگی می شوید، ممکن است با یک خارش آزاردهنده یا یک نیش دردناک همراه باشد،که احساس جالبی نخواهد بود.

3 روز پیش

بیشتر...