سنگ شناس |
1 ماه پیش

یک هگزاگونیت Hexagonite نادر با تراش فست سنگ شناس

نگین نادر هگزاگونیت
شکل 1. این هگزاگونیت ارغوانی مایل به صورتی با وزن 3.27 قیراط بزرگترین نمونه ای است که توسط GIA بررسی شده است. عکس رابرت ولدون؛ با احترام Vance Gems.

یک هگزاگونیت با رنگ ارغوانی مایل به صورتی اشباع (شکل 1) اخیراً در آزمایشگاه کارلس‌بد مورد بررسی قرار گرفت. آزمایشات استاندارد گوهر شناسی ضریب شکست 1.599-1.629 و وزن مخصوص 2.97 را که به صورت هیدرواستاتیک بدست آمد نشان داد. بررسی میکروسکوپی نشان داد که اینکلوژنهای سوزنی مانند و شکاف های رخ ایریدیسنت (رنگین تاب) وجود دارد (شکل 2).

شکاف های رخ ایریدیسنت و ساختارهای سوزنی مانند در هگزاگونیت مشاهده میشود
شکل 2. شکاف های رخ ایریدیسنت و ساختارهای سوزنی مانند در هگزاگونیت مشاهده میشود. عکس توسط ناتان رنفرو ؛ میدان دید 3.50 میلی متر

هنگامی که با یک دایکروسکوپ مشاهده شد ، رنگهای پلئوکرویک (چند رنگ نمایی) صورتی ، صورتی نارنجی و بنفش مشاهده شد. این نتایج با کانی ترمولیت (tremolite) مطابقت داشت.نوع ترمولیت ارغوانی مایل به صورتی به عنوان هگزاگونیت شناخته می شود که رنگ خود را مدیون منگنز است.زمانی تصور می شد که هگزاگونیت یک شکل هگزاگونال )شش گوشه( از ترمولیت است ، که نام آن نیز به این شکل گرفته شده است ، اما بعداً ثابت شد که منوکلینیک است. هگزاگونیت با سختی 5 – 6 ، معمولا شفاف تا مات و به ندرت اوپک است.

این سنگ خاص توسط بیل ونس از Vance Gems به صورت فست تراش خورد ، که راف آن را از معدن روی Balmat-Edwards در سنت لارنس نیویورک تهیه کرد. هگزاگونیت همچنین در شهر فاولر در شهرستان سنت لارنس و همچنین در جمهوری چک در غارهای چانوف یافت می شود. رنگ ارغوانی مایل به صورتی اشباع شده و اندازه بزرگ این سنگ کمیاب را به نمونه ای استثنایی در نوع خود تبدیل کرده است. در حالی که تعداد بسیار کمی از سنگهای هگزاگونیت در GIA آزمایش شده است ، این سنگ 3.27 قیراطی بزرگترین سنگ مورد بررسی توسط محققان GIA است.

از طريق
Amy Cooper and Nathan Renfro
منابع
Gems & Gemology, Spring 2021, Vol. 57, No. 1


#‌سنگ_شناسی #‌سنگ_قیمتی منبع: سنگ شناس

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

در این سالها، زغال فعال به یکی از مواد محبوب دنیای زیبایی تبدیل شده است. با فواید ماسک زغال فعال و روش تهیه ۳ ماسک زغال خانگی آشنا شوید.

11 ساعت پیش

سندروم بوی ماهی یا تری‌متیل‌آمینوریا نوعی بیماری نادر است که موجب متصاعدشدن بوی ناخوشایند شبیه به بوی ماهی از بدن یا دهان فرد می‌شود.

1 روز پیش

همه ما با لبخند زیباتر می‌شویم اما برخی از افراد به‌دلیل اینکه لبخند لثه ای دارند لبخندشان را دوست ندارند. اما لبخند لثه‌ای چیست؟

2 روز پیش

اگر صدای ملچ‌مولوچ، هورت‌کشیدن و حتی نفس‌کشیدن اطرافیان شما را به‌شدت عصبی و ناراحت می‌کند، به میسوفونیا یا اختلال صدابیزاری مبتلا هستید.

3 روز پیش

سندرم کیوتی اختلالی است که فعالیت الکتریکی طبیعی و معمول قلب را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد می‌تواند باعث آریتمی‌های خطرناک و مرگ ناگهانی شود.

4 روز پیش

دفتر مرکزی HRD در آنتورپ بلژیک است و به عنوان پیشرو در صادر کردن شناسنامه های الماس و سنگهای قیمتی در اروپا شناخته شده است.

۱ هفته پیش

بیشتر...