سلامت نیوز |
1 ماه پیش

راز عمر طولانی بیش از ۱۰۵ سال کشف شد سلامت زندگی سالم سلامت نیوز

راز عمر طولانی بیش از ۱۰۵ سال کشف شد

سلامت نیوز: محققان برای اولین‌بار ژنوم افراد با طول عمر زیاد را با جزئیات رمزگشایی کردند و علت زندگی طولانی آنان و چگونگی جلوگیری از بیماری‌های مرتبط با سن را مورد بررسی قرار دادند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ،محقق این تحقیق، پائولو گاراکنانی، دانشیار گروه پزشکی تجربی، تشخیصی و تخصصی دانشگاه بولونیا ایتالیا اظهار کرد: «پیری یک عامل خطر شایع برای چندین بیماری و بیماری‌های مزمن است به همین دلیل تصمیم گرفتیم ژنتیک گروهی از افراد را که بیش از ۱۰۵ سال عمر دارند مورد بررسی قرار دهیم و آنان را با گروهی از بزرگسالان جوان‌تر از همان منطقه در ایتالیا مقایسه کنیم، زیرا افراد در گروه سنی جوان ترجیح می‌دهند از بیماری‌های مرتبط با سن جلوگیری کنند، بنابراین بهترین نمونه از پیری سالم هستند.»


به گزارش نیوز،گاراکنانی و همکاران وی ۸۱ فرد با سن بالاتر از ۱۰۵ و ۱۱۰ سال را انتخاب و آنان را با ۳۶ فرد سالم همسان از منطقه‌ای با میانگین سنی ۶۸ سال مقایسه کردند.


محققان از همه شرکت‌کنندگان نمونه خون‌گرفته و توالی‌یابی کل ژنوم را انجام دادند تا تفاوت ژن‌ها را بین گروه پیر و جوان بررسی کنند. سپس نتایج جدید خود را با داده‌های ژنتیکی منتشرشده مطالعه دیگری مقایسه کردند و اطلاعات مربوط به ۳۳۳ نفر ایتالیایی بالای ۱۰۰ سال و ۳۵۸ نفر از افراد حدود ۶۰ سال را نیز تجزیه و تحلیل کردند.


آنان پنج تغییر ژنتیکی رایج بین دو ژن COA۱ و STK۱۷A را در گروه‌های سنی بالای ۱۰۵ و ۱۱۰ سال شناسایی کردند. محققان با مقایسه نتایج تحقیق جدید با تحقیق منتشرشده قبلی در افراد بالای ۱۰۰ سال انواع مشابه‌ای پیدا کردند. داده‌های به دست آمده از تجزیه و تحلیل محاسباتی پیش‌بینی می‌کند که این تنوع ژنتیکی احتمالا بیان سه ژن مختلف را تعدیل می‌کند.
بیشترین تغییرات ژنتیکی مشاهده شده مربوط به افزایش فعالیت ژن STK۱۷A در برخی از بافت‌ها بود. این ژن در سه زمینه مهم سلامت سلول‌ها یعنی هماهنگی پاسخ سلول به آسیب DNA، تحریک سلول‌های آسیب‌دیده به مرگ برنامه‌ریزی‌شده سلول و مدیریت میزان خطرناک بودن اکسیژن واکنش‌پذیر درون سلول نقش دارد. این موارد فرایندهای هستند که در آغاز و رشد بسیاری از بیماری‌ها مانند سرطان اهمیت دارند.


شایع‌ترین تغییرات ژنتیکی نیز به کاهش فعالیت ژن COA۱ در برخی از بافت‌ها مربوط می‌شد. این ژن برای انسداد صحیح بین هسته سلول و میتوکندری اهمیت دارد (کارخانه‌های تولید انرژی در سلول‌های ما که اختلال در عملکرد آنها عامل اصلی پیری است). همچنین این منطقه از ژنوم با افزایش بیان BLVRA در برخی از بافت‌ها نیز مرتبط است، ژنی که به دلیل ازبین‌بردن انواع واکنش‌های خطرناک اکسیژن برای سلامت سلول‌ها مهم است.


کریستینا جولیانی، استادیار ارشد آزمایشگاه انسان‌شناسی مولکولی گروه علوم زیست‌شناسی و علوم زمین‌شناسی و محیط‌زیست دانشگاه بولونیا گفت: «نتایج مطالعات قبلی نشان داد که ترمیم DNA یکی از مواردی است که می‌تواند طول عمر بیشتری در بین گونه‌ها ایجاد کند.»


وی ادامه داد: «ما نشان دادیم که این عملکرد در مورد انسان نیز صادق است و داده‌ها نشان می‌دهد که تفاوت طبیعی در افرادی که به دهه‌های آخر زندگی می‌رسند، تا حدی با تنوع ژنتیکی دارای ویژگی‌های خاص در مدیریت موثر آسیب سلولی در طول زندگی مرتبط است.»


این گروه همچنین تعداد جهش‌های طبیعی افراد در هر گروه سنی در طول زندگی را اندازه گیری کرد. محققان دریافتند، در افراد بالای ۱۰۵ و ۱۱۰ سال جهش در ۶ ژن از هفت ژن آزمایش شده بسیار کمتر است. به‌نظر می‌رسد، این افراد از افزایش جهش‌های مخرب وابسته به سن جلوگیری می‌کنند و این مورد ممکن است در محافظت از آنها در برابر بیماری‌هایی مانند بیماری‌های قلبی نقش داشته باشد.


ماسیمو دلدون، استاد دانشگاه ورونا و محقق ارشد این تحقیق گفت: «این مطالعه اولین توالی کامل ژنوم در افراد با طول عمر بسیار بالا را تحت پوشش قرار می‌دهد و به ما اجازه می‌دهد تغییرات ژنتیکی ارثی و طبیعی را در افراد مسن مشاهده کنیم.»
کلودیو فرانچسکی، استاد برجسته ایمونولوژی این دانشگاه بیان کرد: «نتایج ما نشان می‌دهد که مکانیسم‌های ترمیم DNA و میزان کم جهش در ژن‌های خاص دو عامل اصلی هستند تا از افرادی با طول عمر بیشتر در برابر بیماری‌های مرتبط با پیری محافظت کنند.»
نتایج این تحقیق در نشریه elife منتشرشده است.#‌اخبار_سلامتی منبع: سلامت نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا گفت: میزان اعمال قانون در طرح محدودیت تردد برای شهرهای گروه قرمز مبلغ یک میلیون تومان و شهرهای زرد و نارنجی به میزان پانصد هزار تومان است.

۱ هفته پیش

رئیس انجمن تغذیه ایران گفت: مصرف شیر و لبنیات در ایران فراز ونشیب های زیادی را طی کرده و متاسفانه اکنون وضعیت نگران کننده‌ای را ایجاد کرده و سرانه مصرف به حدود ۶۰ تا ۷۰ کیلو در سال رسیده، در حالیکه سرانه مصرف شیر در کشورهای توسعه یافته حدود ۳۵۰ کیلوگرم است.

۱ هفته پیش

همزمان با فرارسیدن روزهای گرم سال و تابش شدید خورشید، بحث استفاده از کرم ضد آفتاب و سایر محصولات محافظتی برای پوست، مجددا داغ شده است. در این میان باید به این موضوع توجه کرد که بیشتر مردم به درستی از این محصولات استفاده نمی کنند.

۱ هفته پیش

ورزش کردن برای تمام افراد مفید است اما روی همه به یک شیوه تاثیر ندارد. برخی ممکن است بر اثر ورزش کردن از افزایش سطح استقامت بدنی و برخی دیگر از سطوح بهتر کنترل قند خون برخوردار شوند. اکنون محققان تصور می کنند که یکی از دلایل این موضوع وجود ۱۰۲ پروتئین در بدن است.

۱ هفته پیش

پدر و مادر بابک خرمدین صبح امروز در جلسه بازپرسی در دادسرای جنایی حاضر شدند.

۱ هفته پیش

تمامی کسانی که به تازگی صاحب فرزند شده‌اند و یا به زودی این اتفاق شیرین را تجربه خواهند کرد، می‌بایست برای خرید سیسمونی اقدام کنند. لوازم حمل و نقل کودک از قبیل کالسکه از مهم‌ترین بخش‌های خرید سیسمونی است. خرید یک کالسکه کودک خوب و باکیفیت علاوه بر فراهم آوردن آسایش و راحتی کودک و والدین، بر میزان امنیت کودک در هنگام جابه جایی نیز موثر است. از این رو حفظ اصول کلی در انتخاب مرکز فروش کالسکه و ویژگی‌های خود کالا، حائز اهمیت ویژه است. در ادامه به بررسی و تشریح تعدادی از اصول لازم در انتخاب این محصول می‌پردازیم تا فرایند خرید این وسیله کاربردی تا حدودی برای کاربران تسهیل شود.

۱ هفته پیش

نتایج مطالعات دانشگاه‌های مختلف جهان، هنوز این مسئله را که ویتامین دی می‌تواند برای محافظت در برابر ویروس کرونا موثر باشد، تایید نکرده است.

۱ هفته پیش

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، طی ۲۴ ساعت گذشته در کشور ۱۰هزار و ۶۸۷ بیمار جدید کووید۱۹ شناسایی شدند و متاسفانه ۱۷۱ تن نیز به دلیل این بیماری جان خود را از دست دادند.

۱ هفته پیش

عملکرد واکسن‌ها در بدن، بر اساس تزریق میزان کمی از یک عامل میکروبی ایجادکننده بیماری مانند ویروس یا باکتری است و سیستم ایمنی آن را تهدیدی در برابر سلامت بدن شناسایی می‌کند. این روش تمرین ایمنی علیه مهاجم است و بدن را قادر می‌سازد خیلی سریع‌تر و بهتر در برابر حمله واقعی واکنش نشان دهد و همین پاسخ ایمنی است که برخی از عوارض جانبی را ایجاد می‌کند.

۱ هفته پیش

تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در جهان، تا صبح پنجشنبه (۱۳ خرداد) به بیش از ۱۷۲ میلیون و ۴۲۶ هزار نفر رسید و تعداد قربانیان این ویروس نیز از سه میلیون و ۷۰۶ هزار نفر فراتر رفت. در حال حاضر آمریکا با بیش از ۳۴ میلیون و ۱۵۴ هزار مبتلا، از نظر تعداد مبتلایان به این ویروس در رده اول قرار دارد و کشورهای هند، برزیل و فرانسه در رده‌های دوم تا چهارم هستند. ایران نیز از نظر تعداد مبتلایان کووید-۱۹ هم‌اکنون در رده سیزدهم قرار دارد.

۱ هفته پیش

یک متخصص تغذیه گفت: افرادی که دچار سوء هاضمه هستند از نوشیدن آب همراه غذا خودداری کنند.

۱ هفته پیش

دیر پروژه کارآزمایی بالینی فاز سوم واکسن مشترک ایران و کوبا گفت:‌ الان آمادگی تولید واکسن را داریم و واکسن تولید شده، تا زمان دریافت مجوز واکسیناسیون عمومی از وزارت بهداشت ذخیره می‌شود، هدف گذاری کردیم که چند ماه اول ماهی یک میلیون دز تولید کنیم و از پاییز سال آینده این میزان تولید با افزایش زیرساخت‌های تولید افزایش داشته باشد، هر موقع مجوزهای لازم را کسب کنیم پاسخگوی بخشی از نیاز کشور خواهیم بود.

۱ هفته پیش

استاندار تهران گفت: هرگونه عادی انگاری و رها کردن مساله نظارت و عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی می تواند شرایط را به حالت صعودی برگرداند، در استان تهران نسبت به پیک بیماری ۴۹ درصد کاهش بستری بیماران عادی را داریم ضمن اینکه ۲۹.۵ درصد بستری بیماران ویژه کاهش پیدا کرده است و شاهد کاهش ۴۹ درصدی فوتی ها در سطح استان هستیم، خواهشمندیم که مردم سفرهای خود را به فرصت های بعد دریافت واکسن موکول کنند.

۱ هفته پیش

پزشکی،سلامت،بهداشت،اخبار پزشکی،اخبار سلامت,وزارت بهداشت،اخبار سلامت و پزشکی،خبرهای پزشکی،اطلاعات پزشکی,جدیدترین اخبار پزشکی،مشاوره پزشکی،بیمه,خبرهای سلامت,اخبار پزشکی ایران و جهان،بیماری،تجهیزات پزشکی,خبر علمی و پزشکی،درمان بیماری،اخبار سلامت و بهداشت،تازه های پزشکی و سلامت،بیمه درمانی,سازمان غذا و دارو،دانستنیهای پزشکی،اخبار پزشکی جدید،آخرین اخبار پزشکی,اخبار پزشکی روز دنیا،جدیدترین اخبار سلامت،مقالات پزشکی،تازه های علم پزشکی،جدیدترین یافته های پزشکی

۱ هفته پیش

پزشکی،سلامت،بهداشت،اخبار پزشکی،اخبار سلامت,وزارت بهداشت،اخبار سلامت و پزشکی،خبرهای پزشکی،اطلاعات پزشکی,جدیدترین اخبار پزشکی،مشاوره پزشکی،بیمه,خبرهای سلامت,اخبار پزشکی ایران و جهان،بیماری،تجهیزات پزشکی,خبر علمی و پزشکی،درمان بیماری،اخبار سلامت و بهداشت،تازه های پزشکی و سلامت،بیمه درمانی,سازمان غذا و دارو،دانستنیهای پزشکی،اخبار پزشکی جدید،آخرین اخبار پزشکی,اخبار پزشکی روز دنیا،جدیدترین اخبار سلامت،مقالات پزشکی،تازه های علم پزشکی،جدیدترین یافته های پزشکی

۱ هفته پیش

بیشتر...