لنزک |
2 سال پیش

12 نکته برای عکاسی از گل های بهاری کوچک لنزک

بهار نزدیک است و گل های کوچک کم کم در همه جا ظاهر می شوند. این مقاله به نحوه عکاسی از این گل های کوچک با لنز ماکرو می پردازد. نکاتی که در ایام نوروز و فصل بهار می توانند برایتان مفید واقع شوند. البته، شما برای استفاده از این تکنیک ها لزوما به لنز ماکرو نیاز ندارید.

شما برای استفاده از این تکنیک ها لزوما به لنز ماکرو نیاز ندارید. یک لنز بلند تر با دیافراگم باز نیز کارساز خواهد بود، اما آن بوکه ابریشمی فوق العاده نرم (آن قسمت نرم زیبا در پشت گل) را نخواهید داشت. برای به دست آوردن بهترین نتایج، به خصوص در مورد گل های کوچک، یک لنز ماکرو تهیه کنید یا از یک گزینه ارزان تر استفاده کنید: حلقه های ماکرو (آنها را برای لنز خود در گوگل جستجو کنید). و اجازه دهید سرگرمی آغاز شود!

توجه: عکاسی ماکروی من با بسیاری از «عکاسان ماکرو» دیگر متفاوت است، چون من این کار را به روش «راحت و بی دردسر» انجام می دهم، یعنی از سه پایه استفاده نمی کنم، که باعث می شود سریع و انعطاف پذیر باشم. کار هر کسی متفاوت است. من صرفا روش کار شخصی خودم را توضیح می دهم. هدف این مقاله این است که الهام بخش شما باشد!

این تکنیک ها به معنی واقعی کلمه در هر جایی قابل استفاده هستند. شما فقط به یک گل کوچک نیاز دارید. سوژه عکاسی شما در باغچه خودتان هم پیدا می شود! در این آموزش، من عمدتا از یک دشت کوچک از گل های برفی و زعفران وحشی نزدیک خانه ام عکس می گیرم.

بیایید شروع کنیم!

۱

پایین بیایید

پایین بیایید تا گل هم سطح چشم شما قرار گیرد. از زاویه بالا از آنها عکس نگیرید، چون در این صورت عمق مناسبی به دست نمی آورید.

۲

شبنم صبحگاهی را ثبت کنید

در صبح زود روزهای بهاری عکاسی کنید تا قطرات شبنم را بر روی گل ها ثبت کنید. همچنین می توانید خودتان اسپری آب به همراه بیاورید تا آن «ظاهر مرطوب» را به دست آورید، اما به نظر من قطرات کوچک شبنم طبیعی تر و زیباتر هستند.

۳

نورهای متفاوت، حالت های متفاوت

انواع مختلف نور حس و حال کاملا متفاوتی ایجاد می کنند. هنگام عصر عکاسی کنید تا یک حس «تاریک تر» به دست آورید، و در صبح زود عکس بگیرید تا یک حالت رنگارنگ داشته باشید.

این نوع عکاسی را می توان در هر زمانی از روز به خوبی انجام داد. یک روز ابری برای انجام چند ساعت عکاسی ماکرو از گل ها بسیار مناسب است. وقتی هوا خیلی آفتابی است، کار با سایه های قوی می تواند دشوار باشد. سعی کنید سایه پیدا کنید (در پشت یک درخت) یا با آوردن یک چتر سفید و قرار دادن آن در بالای گل، خودتان سایه ایجاد کنید.

۴

ترکیب بندی های دقیق

ترکیب بندی باید بسیار دقیق باشد. یک سانتی متر به چپ یا راست ترکیب بندی شما را کاملا تغییر می دهد. بنابراین تنها با یک سوژه می توانید ترکیب بندی های بی شماری به دست آورید. سعی کنید کمی جابجا شوید و انواع عکس های مختلف را از یک گل بگیرید.

۵

انعطاف پذیری عکاسی دوربین در دست

من برای سبک عکاسی خودم از سه پایه استفاده نمی کنم. به دو دلیل:

۱- برای این نوع عکاسی اغلب باید تا سطح زمین پایین بیایم و سه پایه این کار را مشکل می کند

و

۲- با عکاسی دوربین در دست می توانم ترکیب بندی را خیلی سریع و دقیق تغییر دهم. هرچند این کار به کمی تمرین نیاز دارد، و وقتی هوا تاریک تر می شود باید ایزوی خود را کمی افزایش دهید.

۶

عقب بروید و چیزهای بیشتری ببینید

از کمی دورتر عکس بگیرید تا گل را با محیط اطرافش ببینید. دیدن گل که در میان علف های «بلند» یا گل های بزرگ دیگر ایستاده، باعث می شود کوچک به نظر برسد و به احساس عکس می افزاید.

۷

برای ثبت جزئیات جلو بروید

از فاصله خیلی نزدیک عکس بگیرید، تا در واقع یک «پرتره» از گل به دست آورید. و می توانید حتی از فاصله نزدیک تر عکس بگیرید تا فقط مقدار کمی از جزئیات گل را ثبت کنید.

۸

بر فوکوس کردن تمرکز کنید

فوکوس در این مقیاس بسیار حساس است. من اغلب از فوکوس خودکار استفاده می کنم و واقعا مراقب نقطه فوکوس خود هستم. دقیقا مشخص کنید که می خواهید روی چه چیزی فوکوس کنید، بالای گل ها یا خود برگ ها. من اغلب روی بخش انتهایی گل، و گاهی اوقات روی قسمت بیرونی برگ ها فوکوس می کنم. ببینید خودتان چه چیزی را بیشتر دوست دارید!

۹

برای به دست آوردن یک ظاهر رویایی، دیافراگم را باز کنید

اکثر عکس های من با دیافراگم کاملا باز f/2.8 با لنز ماکرو گرفته می شوند. این به من آن ظاهر فوق العاده رویایی را می دهد. اگر می خواهید مقدار بیشتری از گل در فوکوس باشد، می توانید دیافراگم را کمی بیشتر ببندید.

۱۰

از گل ها برای بوکه استفاده کنید

از گل های دیگر به عنوان بوکه پیش زمینه استفاده کنید. این به شما یک ظاهر صمیمی می دهد.

لنزک: اگر مایلید درباره بوکه در عکاسی و بهبود عکاسی تان با به ثبت بوکه های زیبا نکات متعددی بیاموزید، «کتاب الکترونیکی بوکه»، که عکاسی بوکه را به طور جامع آموزش می دهد و برای اکثر ژانر ها مفید است، را مطالعه نمایید.برای آشنایی با کتاب بوکه و دریافت آن اینجا کلیک کنید.

۱۱

اهمیت پس زمینه

پس زمینه تقریبا مهم تر از خود گل است! داشتن نور و رنگ مناسب در عکس می تواند آن را بسازد یا خراب کند. اغلب برای تغییر پس زمینه تنها یک جابجایی بسیار کوچک لازم است. بنابراین وقت بگذارید و یک پس زمینه مناسب پیدا کنید.

بیشتر بیاموزید:پس زمینه خوب در عکاسی از گل ها

۱۲

نور به عنوان پس زمینه

از چراغ های خیابانی یا چراغ ماشین ها به عنوان پس زمینه های بوکه جالب استفاده کنید! گل ها را اغلب می توان درست در کنار جاده پیدا کرد. شما می توانید از چراغ ساختمان ها یا ماشین ها برای خلاقیت خود استفاده کنید.

آموزش عکاسی از گل ها – ادامه یادگیری

ما در لنزک آموزش های فراوانی در زمینه عکاسی از گل ها داریم که با مراجعه با لینک های زیر می توانید آن ها را مرور نمایید:

آرشیو مطالب «عکاسی از گل ها»

آموزش های عکاسی از گل ها نوشته «جیمیز دمپسی»

و

حواس پرتی ها را در پس پردازش حذف کنید

با حذف قسمت های کوچک حواس پرت کننده (مانند کثیفی های کوچک روی گل ها، یا چیزهای حواس پرت کننده روی علف ها)، از تکنیک های ویرایش برای رویایی تر کردن عکس های خود استفاده کنید.

در آخر، یک نکته مفید: صفحه نمایش گردان (چرخنده) در دوربین برای عکاسی از گل های کوچک بسیار مفید است. اگر آن را ندارید، باید روی زمین دراز بکشید. به همراه داشتن یک پتوی پیک نیک می تواند ایده خوبی باشد.

امیدوارم نکات این آموزش عکاسی از گل های بهاری برای شما مفید بوده باشد. من می خواستم یک نکته دیگر را هم اضافه کنم: برای ایجاد این عکس ها به یک دوربین شگفت انگیز نیاز ندارید. لنز (لنز ماکرو یا لنز استاندارد با حلقه های ماکرو) در اینجا مهم ترین مولفه است.

تجهیزاتی که من شخصا برای این عکس ها استفاده کردم شامل دوربین های بدون آینه Sony a7R IV و Sony a7 III و لنز ماکروی Sony 90mm f/2.8 بود.

نویسنده: آلبرت دروس (Albert Dros)#‌عکس #‌عکاسی منبع: لنزک

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ماکسیمالیسم در عکاسی. عکاسی مینیمالیستی

۳ هفته پیش

وبینار دوره جامع آموزش ترکیب بندی عکاسی (فیلم ضبط شده). ترکیب بندی

۳ هفته پیش

استودیوم یا پونکتوم؟ هر یک در عکاسی چه مفهومی دارند.

۳ هفته پیش

نکات گرفتن عکس های بهتر – قسمت اول.

12 ماه پیش

اندازه و تناسب در عکاسی. ترکیب بندی

۳ هفته پیش

نقطه عطف در عکاسی.

۳ هفته پیش

نکات گرفتن عکس های بهتر – قسمت دوم.

11 ماه پیش

خطوط زیبایی در ترکیب بندی عکاسی. ترکیب بندی

9 ماه پیش

کادر ها در ترکیب بندی عکاسی. ترکیب بندی

9 ماه پیش

بیشتر...