چطور |
7 ماه پیش

توصیه های کارشناسان برای درمان کرونای خفیف در خانه چطور

با گسترش سویه جدید کرونا یا همانامیکرون، احتمال ابتلا به ویروس حتی برای افرادی که کامل واکسینه شده‌اند هم افزایش یافته است. به همین خاطر لازم است در صورت مشاهده علائم، بلافاصله خودتان راقرنطینهکنید تا از ابتلای اطرافیانتان پیشگیری کنید. آیا به این فکر کرده‌اید که در صورت ابتلا به کرونا و نیاز به قرنطینه‌شدن، چه چیزهایی باید در دسترس داشته باشید و چه‌ کارهایی باید انجام بدهید؟ در این مقاله، درباره درمان کرونا در خانه و کارهایی صحبت می‌کنیم که باید در این دوره انجام بدهید. با ما همراه باشید.

راهنمای مطالعهنمایش
۱. برنامه‌ای عملی تنظیم کنید
۲. زیاد آب و مایعات بنوشید
۳. داروهای مسکن را در دسترس داشته باشید
۴. زینک (روی) مصرف کنید
۵. مصرف ویتامین C را فراموش نکنید
۶. یک دماسنج در دسترس داشته باشید
۷. خودتان را سرگرم‌ نگه دارید
۸. تا حد امکان در یک اتاق و جدا از افراد خانواده بمانید
۹. در خانه بمانید
محافظت از خود در حین مراقبت از فرد مبتلا به کرونا
زمان پایان‌دادن به قرنطینه
سخن پایانی

۱. برنامه‌ای عملی تنظیم کنید

آماده‌شدن برای یک دوره قرنطینه خانگی به‌معنی برنامه‌ریزی و تهیه وسایل لازم برای این دوره است. فهرستی آماده کنید از شماره‌تلفن افرادی که در مواقع ضروری باید با آنها تماس بگیرید. مواد شوینده مانند مایع دست‌شویی و صابون و وسایل بهداشتی مانند دستمال کاغذی را از قبل تهیه کنید.

وقتی در حال برنامه‌ریزی برای غذا هستید، به غذاهایی فکر کنید که به‌خوبی ذخیره می‌شوند و مغذی هستند، از جمله:

  • برنج؛
  • ماکارونی؛
  • کنسرولوبیایا لوبیا خشک؛
  • میوه‌های خشک؛
  • سوپ؛
  • سبزیجات منجمد.

خوردن میوه و سبزیجات تازه برای سلامتی و بهبود سریع‌تر مهم است. میوه‌ها و سبزیجات مقدار زیادی مواد مغذی ضروری را برای بدن فراهم می‌کنند. برای راحتی بیشتر می‌توانید وقتی حالتان بهتر استسوپبپزید و آن را در فریزر بگذارید.

۲. زیاد آب و مایعات بنوشید

نوشیدن آببرای هیدراته‌ماندن بدن هنگام ابتلا به کرونا بسیار مهم است، به‌خصوص اگر تب بالایی داشته باشید.علائم رایج کرونامانند تب، سرفه، اسهال و استفراغ به‌راحتی می‌توانند باعثکم‌آبی بدنشوند. اگر نمی‌توانید آب‌لوله‌کشی را با خیال راحت استفاده کنید، چند بطری آب برای مدت‌زمان بیماری‌تان تهیه کنید تا بتوانید در کنار تخت‌تان نگه دارید و در صورت نیاز بنوشید.

۳. داروهای مسکن را در دسترس داشته باشید

یکی ازداروهای مسکنمفید برای کاهش سردرد، بدن درد و تب استامینوفن است. بسیاری از مردم ازایبوپروفن(ادویل یا موترین) استفاده می‌کنند، اما نگرانی‌هایی در خصوص ایمنی کمتر ایبوپروفن وجود دارد، اگرچه شواهدی مبنی بر صحت این موضوع وجود ندارد. دکتر لری بورچت، پزشک اورژانس کالیفرنیا، مصرف ۶۵۰ میلی‌گرم استامینوفن را هر ۴ تا ۶ ساعت به‌عنوان دوز ایمن برای بیشتر بزرگ‌سالان توصیه می‌‌کند.

بر اساس گزارش منابع معتبر، رایج‌ترین علائم گزارش‌شده سویه امیکرون سرفه، خستگی و احتقان یاآبریزش بینیاست. این علائم را می‌توان با برخی از داروهایی که در هنگام سرماخوردگی از آنها استفاده می‌کنید، درمان کنید. داروهای حاوی فنیل افرین و سودوافدرین برای گرفتگی بینی و دیفن هیدرامین برای آبریزش بینی مفید هستند.

اگرآسمیابیماری تنفسیدیگری دارید، حتما داروهایی را که از قبل استفاده می‌کردید و پزشک برایتان تجویز کرده بود در دسترس داشته باشید. این امر برای هر بیماری مزمن دیگری نیز صدق می‌کند، زیرا شرایطی ماننددیابت،بیماری قلبیو اختلالات سیستم ایمنی، شما را بیشتر در معرض خطر عوارض جدی کرونا قرار می‌دهند.

۴. زینک (روی) مصرف کنید

دکتر مورتون تاول، استاد دانشکده پزشکی دانشگاه ایندیانا، می‌گوید:«رویبه یکی از محبوب‌ترین پیشنهادها برای کاهش علائم کرونا تبدیل شده است. در حال حاضر شواهدی وجود ندارد که نشان بدهد مصرف روی می‌تواند از ابتلای افراد به کرونا پیشگیری کند، اما روی خاصیت ضدویروسی دارد و در پژوهشی آزمایشگاهی نشان داده شد که جلوی تکثیر ویروس در سلول‌ها را می‌گیرد.»

۵. مصرف ویتامین C را فراموش نکنید

ویتامین Cدر این شرایط برای بدن بسیار مفید است، زیرا از فعالیت سلول‌های ایمنی ما حمایت می‌کند. پزشکان مصرف روزانه ۱ تا ۳ گرم ویتامین C و رژیم غذایی سالمی را توصیه می‌کنند که سرشار از سبزیجات و میوه‌های تازه است.

۶. یک دماسنج در دسترس داشته باشید

یکی از چیزهایی که حتما باید هنگام ابتلا به کرونا بررسی شود، دمای بدن است. اگرتبدارید، ۲ بار در روز دمای بدنتان را اندازه بگیرید و در صورتی‌ که با داروهای مسکن نتوانستید آن را پایین بیاورید یا علائم بدتر شدند، به پزشک مراجعه کنید.

۷. خودتان را سرگرم‌ نگه دارید

مهم است که در طول درمان کرونا در خانه مراقبسلامت روانخود نیز باشید. شما باید این مدت را در قرنطینه بگذرانید، پس سعی کنید از این زمان بهترین استفاده را بکنید و جایی برای افکار مضطرب‌کننده یا استرس‌آور باقی نگذارید.

۸. تا حد امکان در یک اتاق و جدا از افراد خانواده بمانید

استراحت، غذاخوردن و تمام فعالیت‌هایتان را در یک اتاق انجام بدهید و استفاده از فضاهای مشترک را محدود کنید. آشپزخانه و سایر فضاهای مشترک را به‌خوبی تهویه کنید. حداقل ۲ متر از اعضای خانواده خود فاصله بگیرید. در صورت امکان، از توالت دیگری استفاده کنید.

۹. در خانه بمانید

به محل کار، مدرسه و اماکن عمومی نروید و تا حد امکان در خانه بمانید مگر اینکه خروج از خانه برای دریافت مراقبت‌های پزشکی باشد.

محافظت از خود در حین مراقبت از فرد مبتلا به کرونا

محافظت از خود در حین مراقبت از فرد مبتلا به کرونا

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها و سازمان بهداشت جهانی برای محافظت از خود هنگام مراقبت از فرد مبتلا به کرونا، این توصیه‌ها را کرده‌اند:

۱. دست‌هایتان را تمیز و دور از صورت‌تان نگه دارید

شستن صحیح دست‌هابه‌طور مرتب به‌مدت ۲۰ ثانیه با آب و صابون، به‌خصوص پس از تماس نزدیک با فرد مبتلا را فراموش نکنید. اگر آب و صابون در دسترس نیست، از ضدعفونی‌کننده حاوی الکل استفاده کنید. از دست‌زدن به چشم، بینی و دهان خودداری کنید.

۲. ماسک بزنید

اگر لازم است با فردی که بیمار است در یک اتاق باشید و او قادر به استفاده از ماسک نیست، شما حتما ماسک بزنید و حداقل ۲ متر از او فاصله بگیرید. اگر ماسکتان خیس یا کثیف شد، آن را با یک ماسک تمیز و خشک عوض کنید. ماسک استفاده‌شده را دور بیندازید و دستانتان را بشویید.

۳. خانه را هر روز تمیز کنید

با استفاده از اسپری حاوی الکل و دستمال کاغذی سطوحی مانند میز و دستگیره را که بیشتر لمس می‌شوند ضدعفونی کنید. از تمیزکردن اتاق و توالت مجزای فرد بیمار خودداری کنید.

۴. مراقب ظروف باشید

هنگام دست‌زدن به ظروف غذا یا لیوان شخص مبتلا، از دستکش استفاده کنید. وسایل را با صابون و آب داغ یا ماشین ظرف‌شویی بشویید. پس از درآوردن دستکش یا دست‌زدن به ظروف استفاده‌شده، دست‌های خود را با آب و صابون بشویید.

زمان پایان‌دادن به قرنطینه

قرنطینه با هدف جداکردن افراد مبتلا به ویروس از سایر افراد انجام می‌شود. اگرسیستم ایمنیضعیفی دارید، درباره زمان پایان‌دادن به قرنطینه با پزشک صحبت کنید. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها درباره پایان‌دادن به قرنطینه خانگی شروط زیر را عنوان کرده است:

  • حداقل ۱۰ روز از شروع علائم گذشته باشد؛
  • حداقل ۲۴ ساعت را بدون تب و بدون استفاده ازداروی تب‌برگذرانده‌ باشید؛
  • علائم دیگرتان در حال بهبود باشند.

سخن پایانی

درمان کرونا در خانه با هدف کاهش علائم انجام می‌شود و شامل استراحت، مصرف مایعات و مسکن‌ها می‌شود. سعی کنید موارد گفته‌شده را رعایت کنید تا هرچه زودتر این بیماری را پشت‌سر بگذارید و به روند عادی زندگی برگردید.

آیا شما هم به کرونا مبتلا شده‌اید و مدت قرنطینه را در خانه گذرانده‌اید؟ به‌نظرتان چه کاری باعث بهبود سریع‌تر شما شد؟ تجربیات و نظرات خود را با ما و کاربران عزیزمان در میان بگذارید.#‌حقوقی منبع: چطور

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

الماس های سنتتیک (رشد یافته در لابراتوار) امروزه براحتی یافت می شوند. این مطلب به سوالات متداول درباره الماس های مصنوعی پاسخ می دهد.

4 ماه پیش

استفاده از تیارا توسط زنان خانواده های سلطنتی بسیار متدوال است. اما در این میان برخی از تاج ها به دلایل مختلف ، دیگر دیده نشده اند.

4 ماه پیش

۱۲ نکته برای عکاسی از گل های بهاری کوچک. عکاسی از گل ها, عکاسی در بهار

4 ماه پیش

اینکلوژنهای کانی پاریسایت بسیار نادر بوده و تا کنون فقط در زمردهای معدن موزو یافت شده اند. در این تصویر این نوع شاخص را میتوانید مشاهده

3 ماه پیش

از راه‌های تقویت امید و ایمان‌داشتن به شروع‌های دوباره، دیدن فیلم‌هایی است که این حس را در ما بیشتر می‌کنند. درباره این فیلم‌ها خواهیم گفت.

4 ماه پیش

چند سالی است که به‌دلیل شیوع کرونا بسیاری از ما نوروز را در تنهایی می‌گذرانیم. این کار برای کسانی که به تنهایی عادت دارند سخت نیست، اما همه این‌طور

5 ماه پیش

۲۱ درس عکاسی پرتره از عکاسان بزرگ – قسمت اول. عکاسی پرتره

4 ماه پیش

شاتویانسی (Chatoyancy) نامی برای پدیده اپتیکی "چشم گربه cat’s eye" است که به صورت یک نوار نورانی در برخی از سنگ های قیمتی دیده می شود.

5 ماه پیش

بزرگترین الماس آبی جهان که تا به حال به حراج گذاشته شده است به قیمت 57.5 میلیون دلار فروخته شد. این الماس 15.10 قیراطی vivid blue

3 ماه پیش

بیشتر...