بیتوته |
1 سال پیش

جورج برنارد شاو: بیوگرافی، کتاب نمایشنامه

جورج برنارد شاو: بیوگرافی، کتاب و نمایشنامهزندگینامه و معرفی کتاب‌های جرج برنارد شاو

جورج برناردشاو نویسنده و نمایشنامه نویس معروف ایرلندی تبار ازت که تاثیر زیادی بر ادبیات نمایشی عصر خود گذاشت و برنده جایزه نوبل ادبیات شده است. در این مطلب ازبیتوتهشما را با بیوگرافی این نویسنده بزرگ آشنا می کنیم.

چکیده ای از بیوگرافی برنارد شاو

تاریخ تولد : 26 ژوئن 1856

محل تولد : دوبلین ایرلند

تاریخ فوت : 2 نوامبر 1950 هرتفورد شایر انگلیس

پیشه : نمایش نامه نویس و منتقد ادبی

سبک نوشتاری : کمیک

بیوگرافی برنارد شاو

جورج برنارد شاو ( به انگلیسی : George Bernard Shaw ) متولد 26 ژوئن 1865 در دوبلین بود.او سومین فرزند و تنها پسر جرج کار شاور و الیزابت شاو بود. پدرش کارمند و مادرش خواننده بود. او دو خواهر داشت که یکی از آنها در کودکی بر اثر ابتلا به سل درگذشت.

پدرش ورشکسته شده بود و در خانواده ای فقیر رشد کرد.

او تحصیلات ابتدایی را نزد عموی روحانی اش گذراند و در 16 سالگی در دفتر نمایندگی فروش زمین شروع به کار کرد.جورج از نوجوانی به هنر علاقه داشت و سعی میکرد مطالب زیادی در زمینه موسیقی ، هنر و ادبیات بیاموزد.

بزرگترین مشاور برنارد شاو در این زمینه مادرش بود که او را به گالری ملی ایرلند می برد.

مادر برنارد شاو در سال 1872 همسرش را ترک کرد و به لندن رفت و جورج در کنار پدرش در ایرلند ماند.در سال 1876 تصمیم گرفت نویسنده شود و به همین دلیل به لندن و نزد مادرش رفت و خودش را وقف نوشتن ، خواندن رمان و بازدید از موزه بریتانیا کرد.

او سعی میکرد با خودآموزی ، مشکلات تحصیلی اش را جبران کند و به جامعه روشنفکران انگلیس بپیوندد.او به اصرار خودش به نام برنارد شاو شناخته می شود. برنارد شاو ، نمایش نامه نویس ، منتقد ادبی ، فعالس سیاسی و مبلغ سوسیالیست ایرلندی تبار است.

برنارد شاو 60 نمایشنامه از خود به جا گذاشته است و در آثارش تلفیقی از طنز معاصر و تمثیل تاریخی استفاده میکرد و تبدیل به برجسته ترین نمایش نامه نویس دوران خودش شد و در سال 1925 تواننسل برنده جایزه نوبل ادبیات شود.

برنارد شاو بعد از شکسپیر توانمندترین نمایش نامه نویس انگلیسی و بعد از جاناتان سوییفت (هجو نویس معروف ایرلندی) ، نافذترین رساله نویس محسوب می شود.

مهم ترین کتاب های برنارد شاو ، خانه اجاره ای و سرباز شکلاتی به حساب می آیند.

برنارد شاو یکی از برترین منتقدان موسیقی و تئاتر نسل خودش و از موسسین مدرسه اقتصاد لندن بوده است.

در اواخر دهه 1920 به دلیل اعتقاد فابیانیسم به اصلاح تدریجی از نقش های اجرایی خود کناره گیری کرد و شروع به تحسین دیکتاتورهایی از جمله موسیلینی و استالین کرد.

در سال های پایانی عمر خود ، بیانیه های عمومی کمتری منتشر می کرد ولی تا نزدیک به زمان فوتش به خلق آثار ادبی اش ادام دارد و در نهایت در 94 سالگی در حالی که از دریافت تمام نشان های ملی از جمله نشان مریت در سال 1946 ، خودداری می کرد ، چشم از دنیا فرو بست .

در تمام این سالها برنارد شاو از نظر مالی مشکل داشت و به کمک های مادرش متکی بود.

در سل 1879 اولین کتاب داستانش را منتشر کرد و با شکست سختی روبرو شد. بعد از آن 4 کتاب داستان دیگر نوشت که هیچ ناشری حاضر به چاپشان نشد.

برنارد شاو در آن سالها از فعالیت های ادبی ، نوشتن کتاب و مقاله در روزنامه ها سالی 10 شلینگ درآمد ناچیز داشت.

با وجود شکست او در داستان نویسی ، توانست با شروع نوشتن نمایشنامه های تئاتر خوش بدرخشد.

زمانی که برنارد شاو شروع به نوشتن نمایشنامه کرد ، سایر نمایشنامه نویسان درام های واقع گرایانه می نوشتند و الگوهای کلاسیک تئاتر را ادامه میدانند.

موضوع نمایشنامه های برنارد شاو ، مشکلات اجتماعی بود و با اقبال زیادی روبرو شد ، برنارد شاو با وجودی که مضامین تراژیک را در نمایشنامه های خود وارد کرده بود ولی تلاش می کرد نمایشنامه اش فرم کمدی داشته باشد.

در سال 1925 به دلیل فعالیت های ادبی موفق به کسب جایزه نوبد ادبیات شد.

او در سال 1950 در 94 سالگی درگذشت.

آثار ادبی برنارد شاو

برنارد شاو یکی از برترین نویسندگان ادبیات نمایشی است که آثاری جاودانه از خود به یادگار گذاشته است.

1919 کتاب خانه های اجاره ای Heartbreak House که در سال 1920 به روی صحنه رفت.

کتاب انتقام معجزه آسا The Miraculous Revenge

1894 کتاب سرباز شکلاتی Arms and the Man نمایشنامه ای طنز است که در سال 1894 به روی صحنه رفت و در سال 1898 منتشر شد و یکی از اولین آثاری بود که منجر به موفقیت و شهرت برنارد شاو گردید.

سایر کتاب هایی که توسط برنارد شاو نوشته شده اند عبارتند از :

- بریده های جراید ، خواستگاری در دهکده ، ژاندارک ، دون ژوان در جهنم

- ۱۹۲۵ ژان مقدسSaint Joan

- ۱۸۹۳ کسب و کار میسیز وارن Mrs Warren's Profession

- ۱۸۹۴ مرد و اسلحه / سرباز شکلاتیArms and the Man

- ۱۸۹۷ کاندیدا Candida

- ۱۹۰۱ سزار و کلئوپاترا Caesar and Cleopatra

- ۱۹۰۲–۰۳ بشر و فوق بشر Man and Superman

- ۱۹۰۵ ماژور باربارا Major Barbara

- ۱۹۱۳ پیگمالیون Pygmalion

- ۱۹۳۳ خواستگاری به سبک روستایی A Village Wooing

- ۱۸۹۷ مرد تقدیر / مرد سرنوشت The Man of Destiny

- کاسه کوزه ( گاری سیب ) The Apple Cart ۱۹۲۸

- ۱۹۰۵ نمایش‌های خوشایند (۲ جلد ) Plays Pleasant

- ۱۹۰۹ بریده‌های جراید The Press cuttings

- ۱۹۳۴ هالوی جزایر پیش‌بینی نشده The Simpleton of the Unexpected Isles

- هفت نمایشنامهٔ تک پرده ای

- ۱۹۰۴ چگونه آن مرد به شوهرش دروغ گفت How he lied to her husband

اقتباس های سینمایی از آثار برنارد شاو

از آنجا که نمایشنامه های برنارد شاو از مهم ترین آثار ادبیات نمایش هستند ، اقتباس های سینمایی متعددی از آنها ساخته شده اند که مهم ترینشان توسط گابریل پاسکال کارگردانی شده اند و عبارتند از :

سرگرد باربارا Major Barbara که در سال 1941 از روی نمایشنامه ای به همین نام ساخته و اکران شد. فیلمی عاشقانه درباره عشق باربارا و پروفسوری یونانی به نام آدلفوس پیش از جنگ جهانی دوم در انگلستان.

سزار و کلئو پاترا Caesar and Cleopatra که در سال 1945 اکران شد. این فیلم پرخرج ترین فیلم زمان خودش محسوب مب شد و در ژانر رمانتیک کمدی ساخته شده بود.

اندروکلس و شیر Androcles and the Lion دو سال بعد از مرگ برنارد شاو و دو سال قبل از مرگ پاسکال در سال 1952 روی پرده سینما رفت.

فیلم پیگمالیون در سال 1983 بر اساس نمایشنامه شاو به همین نام ساخته شد و توانست جایزه اسکار بهترین فیلمنامه را از آن خود کند.

جوایز برنارد شاو

1925 : جایزه ادبی نوبل برای نمایشنامه ژان مقدس

1938 : جایزه اسکار برای بهترین فیلمنامه اقتباسی

دانستنی های جالب درباره برنارد شاو

برنارد شاو حرفه نویسندگی را در سال 1879 با نگارش رمان Immaturity شروع کرد ولی تا سال 1931 ناشری برای چاپش پیدا نشد.

بسیاری از رمان هایی که نوشته بودند برای چاپ رد شدند.

در سال 1895 به عنوان منتقد تئاتر کارش را در نشریه Saturday Review شروع کرد.

در سال 1895 یکی از بنان گذاران مدرسه اقتصاد و علوم سیاسی لندن شد.

او نسبت به سیاست های بشردوستانه علاقمند بود.

در سال 1893 به تشکیل حزب مستقل کارگری کمک کرد.

در سال 1898 در انجمن فابیان برای ترویج گسترش تدریجی سوسیالیسم به روش های صلح آمیز با Charlotte Payne-Townsend ملاقات کرد و با هم ازدواج کردند.

در سال 1890 اولین نمایشنامه اش روی صحنه رفت و تا سال 1900 ، 63 نمایشنامه نوشته بود.

از سال 1962 تا امروز هر سال فستیوال شاو در نایاگارا آن دلیک برگزار می شود که حدود 800 اجرا از او روی صحنه می رود.

گردآوری :بخش علمی و آموزشی بیتوته#‌عکس_خودرو منبع: بیتوته

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

اطلاعات بیشتر در رابطه با خاقانی شعر،دیوان خاقانی،خاقانی زندگی‌نامه،شاعر خاقانی،خاقانی اشعار،خاقانی و ادبیات فارسی،تأثیر خاقانی در شعر فارسی،خاقانی و فلسفه،خاقانی و عرفان،مولوی و خاقانی به سایت بیتوته مراجعه کنید.

9 ماه پیش

اطلاعات بیشتر در رابطه با علی عظیمی ، بیوگرافی علی عظیمی ، عکس های علی عظیمی ، تصاویر علی عظیمی ، علی عظیمی آهنگساز ، زندگی نامه علی عظیمی ، پیش درآمد علی عظیمی ، آهنگ علی عظیمی ، علی عظیمی خواننده ، علی عظیمی و همسرش ، همسر علی عظیمی به سایت بیتوته مراجعه کنید.

9 ماه پیش

اطلاعات بیشتر در رابطه با محسن شریفیان گروه موسیقی لیان،موسیقی نوازندگی نی‌انبان،موسیقی بومی ایران،نی‌انبان الکترونیک،آلبوم‌های محسن شریفیان،زندگی‌نامه محسن شریفیان،اهل زمین؛ موسیقی و اوهام در جزیره خارگ،مردم‌شناسی و موسیقی نوار ساحلی شیبکوه،کتاب‌های محسن شریفیان،آثار موسیقی محسن شریفیان،نی‌انبان ایرانی،تحصیلات محسن شریفیان،اجراهای خارجی محسن شریفیان،کنسرت‌های محسن شریفیان،جشنواره موسیقی فجر،محسن شریفیان در دادگاه فرهنگ و رسانه،لیانا شریفیان،نوای نواحی،سازهای تخصصی موسیقی به سایت بیتوته مراجعه کنید.

8 ماه پیش

اطلاعات بیشتر در رابطه با مستانه مهاجر،زندگی نامه مستانه مهاجر،عکس های مستانه مهاجر،مستانه مهاجر و دخترش،پژمان بازغی و مستانه مهاجر،بیوگرافی مستانه مهاجر،فیلم جوجه تیغی مستانه مهاجر،فیلم مستانه مهاجر،مستانه مهاجر و همسرش،بیماری مستانه مهاجر به سایت بیتوته مراجعه کنید.

7 ماه پیش

اطلاعات بیشتر در رابطه با داریوش مهرجویی،فیلم‌ساز ایرانی،سینما ایران،آثار داریوش مهرجویی،بیوگرافی داریوش مهرجویی،سینمای موج نو،فیلم گاو،فیلم سنتوری ،جشنواره‌های فیلم داریوش مهرجویی ،فیلم‌های ممنوع‌التصویرداریوش مهرجویی،فیلم‌های توقیف شده داریوش مهرجویی،جایزه شوالیه ادب و هنرداریوش مهرجویی،مهرجویی و سینمای ایران،فیلم‌سازان برجسته ایرانی،مهرجویی و موسیقی،داریوش مهرجویی و ترجمه کتاب‌ها،انتقادات به سیاست‌ها در آثار داریوش مهرجویی به سایت بیتوته مراجعه کنید.

9 ماه پیش

اطلاعات بیشتر در رابطه بابیوگرافی گروه ایتیز،اعضای ATEEZ،پروفایل ATEEZ،حقایق ATEEZ،اولین بازی ATEEZ،جوایز ATEEZ،آهنگ های ATEEZ،ATEEZگروه ،فن ATEEZ،تور ATEEZ،کی پاپ،گروه پسر،موسیقی کره جنوبی،سرگرمی،فرهنگ پاپ سبک موسیقی ایتیز به سایت بیتوته مراجعه کنید.

10 ماه پیش

اطلاعات بیشتر در رابطه با هومر،ایلیاد،ادیسه،شاعر یونانی،ادبیات یونان باستان،قهرمانی،اسطوره‌ها،موسیقی هومری،اثرات فرهنگی،تأثیر هومر در ادبیات و هنر،مسابقه هومر و هزیود،نقد اثر هومر،تاریخچه نسخه‌های هومر،اشعار حماسی،نویسندگان باستان،شاعران ادبیات یونان،معتبرترین نویسندگان تاریخ به سایت بیتوته مراجعه کنید.

8 ماه پیش

اطلاعات بیشتر در رابطه با سراج قمری، زندگی و آثار سراج قمری،شاعر سراج قمری، شعر هجو سراج قمری،سراج قمری شعر و اخلاق،تأثیرات سراج قمری در ادبیات فارسی،معرفی شاعر سراج قمری آملی،سراج قمری و شاعران قرن ششم،آثار هنری و اخلاقی سراج قمری،بازخوانی اشعار سراج قمری،سراج قمری و هجو در شعر فارسی،تأثیر شاعر سراج قمری بر ادبیات معاصر به سایت بیتوته مراجعه کنید.

8 ماه پیش

اطلاعات بیشتر در رابطه با سوزنی سمرقندی،شاعران هجاگو،اشعار سوزنی سمرقندی،شعر فارسی قرن ششم هجری،هزلیات سوزنی سمرقندی،شاعران ایرانی قرن ششم هجری،اندیشه‌های سوزنی سمرقندی،شعر هجوگو،ادبیات ایران در دوران سلجوقیان،اندیشه‌های اجتماعی در شعر سوزنی سمرقندی به سایت بیتوته مراجعه کنید.

7 ماه پیش

بیشتر...