تبیان |
6 ماه پیش

ده فرمان قرآنی برای تربیت کودک

تربیت قرانی کودک

1. به کودکت وزن و جایگاه بده!

تمامی هنجارها و رفتارهای تربیت‌ساز کودک، باید منطبق بر اصل کرامت باشد. وقتی خدا می‌خواهد از فرزندخواندگی حرف بزند سفارش می‌کند که آن‌ها را به نام و نسبشان صدا بزنید تا کرامتشان حفظ شود.( احزاب:7).

2. برای اتاق خوابت قانون بگذار!

اگرچه غریزه جنسی در کودک، ضعیف است اما حریم باز و اتاق خواب بدون قانون والدین، به بیداری زودهنگام این قوه حیوانی در کودک و نوجوان نابالغ دامن می‌زند. دستور خدا برای پیشگیری از بلوغ زودرس، قانون‌مندسازی بچه‌ها نسبت به حریم‌ خصوصی والدین است. (نور:58)

3. درس دین را توی خانه‌ات دایر کن!

والدینِ طراز در قرآن، نگران افت و خیز شاخصِ معنویت فرزندشان و دلواپس عاقبت امرشان هستند.(تحریم/6)  برای همین است که ورد زبان پدران الگو در قرآن، توصیه فرزندان به خداباوری و آئین دین‌داری است. (لقمان:13 و بقره:132)

حواست به تفریح بچه‌ها باشد؛ بچه‌ها مهارت‌هایی مثل کنترل خشم، مهرورزی، همکاری و رعایت حقوق دیگران (همبازی) را فقط در حین بازی یاد می‌گیرند4. برای نماز بچه‌ات وقت بگذار!

صرف آموزش دین، کافی است؟ خیر. مراقبت،‌ پایش و صبر و حوصله به خرج دادن نسبت به انجام تکالیف دینیِ تک‌تکِ اعضای خانواده (در مثال قرآن:‌ نماز) هم لازم است و اتفاقا دستور خداست. (طه:132)

5. روی نظر بچه‌ها هم حساب باز کن!

در ماجرای ذبح حضرت اسماعیل (ع)، جلب نظر و مشورت‌خواهی پدر از پسر،‌ درس‌آموز است. وقتی پای یک تصمیم مهم در میان است که به سرنوشت اعضا گره می‌خورد، مشورت با خانواده،‌ حق آنهاست. (صافات 102/-103)

6. مسئولِ «مسئولیت‌‌پذیری» فرزندت باش!

«صفورا»،‌ مادر حضرت موسی، به دخترش، «عائده» مأموریت می‌دهد که وقتی من صندوقچه‌ی برادرت را به آب افکندم، پی‌اش بگیر و او را بپا!  (قصص:11) یعنی اینکه پدر و مادر موظف‌اند که فرزندانشان را مسئولیت‌پذیر بار بیاورند.

7. حواست به تفریح بچه‌ها باشد!

بچه‌ها مهارت‌هایی مثل کنترل خشم، مهرورزی، همکاری و رعایت حقوق دیگران (همبازی) را فقط در حین بازی یاد می‌گیرند. تنها سلاح منطقیِ فرزندان حضرت یعقوب که او را تسلیم خواسته آن‌ها کرد، تأکید برادران بر نیاز یوسف خردسال به تفریح و بازی بود. (یوسف:12)
بیشتر بخوانید

 قد نگاهت را بکش بالانسخه ی شگفت تربیتی + تضمینی

8. بین بچه‌ها فرق بگذار اما تبعیض نه!

دوست داشتن را نمی‌شود تحت قاعده و قانون درآورد اما می‌شود مدیریت کرد. ممکن است پدری یکی از فرزندانش را بیشتر دوست بدارد ولی حق تبعیض ندارد حتی اگر پیامبر خدا باشد! محبت افراطی حضرت یعقوب به یوسف، برادران غیور را حسود کرد و شد آنچه شد.

9.  بدآموزی مطلقاً ممنوع!

در داستان قبل، یعقوب نبی گفت: «یوسف را نبرید! می‌ترسم یک آن غافل شوید و شکار گرگ شود» (یوسف:13). بچه‌ها، اتفاقاً همین گفته پدر را توجیهی مناسب برای سرپوش نهادن بر توطئه شومشان، یافتند.

10. کودک عذرخواه را در آغوش بگیر!

با فرزند دلبندتان راه بیایید وقتی از اشتباهش اظهار ندامت می‌کند. وقتی برادران یوسف،‌ به جرمشان اعتراف کردند و از پدر خواستند برایشان نزد خدا آبرو بگذارد،‌ بی‌قید و شرط پذیرفت. (یوسف/ 98 و 97)


#‌مذهبی #‌آسمانه منبع: تبیان

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

قرآن می‌فرماید: سرانجام کسانی که مرتکب گناه می‌شوند - اگر توبه و جبران نکنند - تکذیب و کفر است.

6 ماه پیش

اهبِطُوا مِصراً ، شهرنشینی و داشتن همه نوع امکانات، نشانه ی رشد و تکامل نیست، بلکه گاهی مایه ی سقوط و هبوط است.

7 ماه پیش

ذلِکُم خَیرٌ لَکُم، اجرای حدود الهی، گرچه به قیمت قتل انسان باشد، به نفع اوست.

7 ماه پیش

یکی از مسائل بسیار چالش برانگیز در عهد صفوی، شبهۀ انحراف قبله مسجد پیامبر بود که توسط دو تن از عالمان برجسته شیعی مطرح شد. موج این اختلاف،‌ دامن کل جهان اسلام را گرفت. گره این مسأله تا همین اواخر همچنان ناگشوده بود تا اینکه در قرن حاضر، فقیه نابغه و ریاضی‌دان افغان،‌ مشهور به سردار کابلی، با محاسبات پیچیده ریاضی توانست اثبات کند که محاسبات پیشینیان اشتباه بوده و محراب مسجد نبوی درست در محاذات خانه خداست. جزئیات بیشتر را در نوشتار حاضر بخوانید.

4 ماه پیش

نومید نشوید، زیرا که خداوند با متخلّفان نیز با فضل و رحمت برخورد می کند.

7 ماه پیش

آیت‌الله شیخ لطف‌الله صافی‌گلپایگانی از مراجع عظام تقلید دوشنبه شب پس از تحمل دوره‌ای بیماری براثر ایست قلبی در سن 103 سالگی درگذشت. وی از جمله متفکران و نویسندگان شیعی است که بیش از یک‌صد اثر و ده‌ها نوشتار به زبان‌های فارسی و عربی تألیف کرده‌است. آقای صافی یک سال بعد از انقلاب سال ۱۳۵۷ به عضویت مجلس خبرگان درآمد. در سال ۱۳۵۹ آیت‌الله خمینی او را به عنوان یکی از فقهای شورای نگهبان منصوب کرد. او هشت سال دبیر این شورا بود.

4 ماه پیش

در روایتی گهربار از نبی مکرم اسلام، دعای پدر برای فرزند هم‌سنگ دعای پیامبر در حق امت دانسته شده است. (نهج الفصاحه، ح 1565) در نوشتار حاضر، سیرۀ چند تن از بزرگان را مرور می‌کنیم که از برکت دعای پدر به مراتب و موفقیت‌های بزرگ در زندگی رسیده‌اند.

4 ماه پیش

برخی می‌گویند: دولت اسلامی به طور منظم و ماهیانه از ما مالیات می‌گیرد، بنابراین، دیگر چه لزومی دارد که خمس پرداخت کنیم؟ شما چی فکر می‌کنید؟ آیا واقعا پرداخت مالیات، جای خمس را می‌گیرد؟

6 ماه پیش

لا تَقُولُوا راعِنا؛ توجه به انعکاس حرف ها داشته باشید.

6 ماه پیش

بیشتر...