سنگ شناس |
۳ هفته پیش

آپاتیت آبی در گارنت پیروپ اسپسارتین سنگ شناس

دنیای میکروسکوپی گوهرهاگوهر شناسی و سنگ شناسی

آپاتیت آبی در گارنت پیروپ – اسپسارتین

تصویر حسن کرمیحسن کرمی2021-08-27
0خواندن این مطلب 1 دقیقه زمان میبرد

پیروپ – اسپسارتین (Pyrope-Spessartine) یک گارنت با ترکیبی بین Pyrope (گارنت آلومینیوم منیزیم) و Spessartine (گارنت آلومینیوم منگنز) است. این نوع گارنت میتواند تغییر رنگ (کالرچنج) را تحت منبع مختلف نور ارائه می دهد. اما وجود یک اینکلوژن چقدر میتواند ظاهر یک گوهر را تخریب یا زیبا کند؟!

شکل 1. این گارنت پیروپ – اسپسارتین قرمز 5.33 قیراطی جوری تراش فست خورده تا بلور غیر معمول آبی آپاتیت را درون خود نمایش دهد. عکس از دیه گو سانچز.

“جسا ریزو” متخصص گوهر شناسی در GIA در کارلس‌بد کالیفرنیا ، به تازگی این فرصت را پیدا کرده است که قطعه ای از یک راف گارنت را مورد بررسی قرار دهد. این گارنت ، که گفته می شود از ماداگاسکار است ، از آقای “دزموند چان” از لس آنجلس که گوهرتراش و فروشنده سنگهای قیمتی است خریداری شده است.

این راف به علت وجود کریستال غیر معمول آپاتیت آبی که تقریباً به سطح رسیده ، انتخاب شده است. طیف سنجی جرمی پلاسما-فرسایش لیزری (LA-ICP-MS) نشان داد که نوع راف آن یک نوع پیروپ – اسپسارتین است. این گوهرشناس هنگام جهت گیری و برش سنگ برای آماده سازی تراش فست ،تمایل داشت که اینکلوژن آپاتیت تمرکز اصلی سنگ جواهر و در وسط باشد.

بعد از انجام تراش با سرعتی آهسته ولی دقیق ، یک نگین فست با تراش cut-cornered میکس حاصل شد که یک اینکلوژن بلور آپاتیت درست زیر فست پیشخوان (Table) نگین با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است (شکل 1). برای مشاهده دنیای درون گوهر ، از نور مایل مورب فیبر نوری استفاده شده است و صحنه ای متشکل از کریستال آپاتیت آبی رنگ شکل دار واضح (euhedral) با نیدل‌های متقاطع ایریدیسنت روتیل همایند شده است (شکل 2).

آپاتیت آبی در گارنت پیروپ - اسپسارتین همراه روتیل
شکل 2. یک بلور آبی آپاتیت همراه با نیدلهای رنگین‌تاب متقاطع نمایان شده است. عکس توسط Jessa Rizzo؛ میدان دید 2.90 میلی متر

این یکی از غیرمعمول ترین مواردی است که این پژوهشگر در یک گارنت دیده است و گوهری قابل توجه است زیرا اینکلوژن در این جواهر ، بجای پنهان کردن یا حذف توسط گوهرتراش ، جوری تراش خورده تا به نمایش گذاشته شود و آن را به یک نگین خاص گارنت بدیل کند.

از طريق
Jessa Rizzo is a staff gemologist at GIA in Carlsbad, California.
منابع
GIA: Gems & Gemology, Winter 2020, Vol. 56, No. 4


#‌سنگ_شناسی #‌سنگ_قیمتی منبع: سنگ شناس

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

در این سالها، زغال فعال به یکی از مواد محبوب دنیای زیبایی تبدیل شده است. با فواید ماسک زغال فعال و روش تهیه ۳ ماسک زغال خانگی آشنا شوید.

11 ساعت پیش

سندروم بوی ماهی یا تری‌متیل‌آمینوریا نوعی بیماری نادر است که موجب متصاعدشدن بوی ناخوشایند شبیه به بوی ماهی از بدن یا دهان فرد می‌شود.

1 روز پیش

همه ما با لبخند زیباتر می‌شویم اما برخی از افراد به‌دلیل اینکه لبخند لثه ای دارند لبخندشان را دوست ندارند. اما لبخند لثه‌ای چیست؟

2 روز پیش

اگر صدای ملچ‌مولوچ، هورت‌کشیدن و حتی نفس‌کشیدن اطرافیان شما را به‌شدت عصبی و ناراحت می‌کند، به میسوفونیا یا اختلال صدابیزاری مبتلا هستید.

3 روز پیش

سندرم کیوتی اختلالی است که فعالیت الکتریکی طبیعی و معمول قلب را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد می‌تواند باعث آریتمی‌های خطرناک و مرگ ناگهانی شود.

4 روز پیش

دفتر مرکزی HRD در آنتورپ بلژیک است و به عنوان پیشرو در صادر کردن شناسنامه های الماس و سنگهای قیمتی در اروپا شناخته شده است.

۱ هفته پیش

بیشتر...