بیتوته |
3 ماه پیش

نتایج تحقیق تازه انسان ممکن است در زمستان به خواب بیشتری نیاز داشته باشندممکن است برای آن دسته از افرادی که جدا شدن از رختخواب برایشان در زمستان دشوار است، عنوان «تنبل» غیرمنصفانه باشد. به خصوص اگر بدانیم تحقیقات جدید دانشمندان نشان می‌دهد انسان‌ها هرچند به خواب زمستانی فرو نمی‌روند، اما احتمالا در هوای سردتر به خواب بیشتری نیاز دارند.

پژوهشگران در آلمان می‌گویند تجزیه و تحلیل افرادی که تحت مطالعه خواب قرار گرفته‌اند نشان داده است که افراد در زمستان خواب عمیق بیشتری موسوم به «REM» دارند.

«خواب حرکت چشم تند» (REM) یکی از مراحل خواب در پستانداران است که در آن بدن فرد در وضعیت خواب عمیق به‌ سر می‌برد، اما واکنش مغزی در سطح حالت بیداری است. در این حالت فعالیت مغز افزایش می‌یابد و افراد ممکن است خواب ببینند. خواب طبیعی ابتدا با سه مرحله خواب آرام یا خواب بدون حرکات سریع چشم آغاز شده و به دنبال آن با یک دوره کوتاه خواب عمیق ادامه می‌یابد.

دانشمندان در این تحقیق پی بردند که طول مدت خواب عمیق، که تحت تاثیر مستقیم ساعت بدن و در نتیجه تغییر نور در شبانه‌روز است، در زمستان ۳۰ دقیقه طولانی‌تر از تابستان بوده است.

بنا بر نتایج این مطالعه حتی آن دسته از کسانی که به اختلال خواب مبتلا هستند، خواب عمیق طولانی‌تری در زمستان نسبت به تابستان و خواب عمیق کمتری در پاییز تجربه می‌کنند.

دکتر دیتر کونتس، متخصص در کلینیک خواب در بیمارستان سنت هدویگ آلمان که هدایت این تحقیق را برعهده داشت، در این باره می‌گوید: «فصلی بودن در همه موجودات زنده این سیاره وجود دارد. اگرچه ما انسان‌ها در طول زمستان تغییر ملموسی را به ظاهر مشاهده نمی‌کنیم، اما فیزیولوژی انسان با احساس 'از نفس افتادگی یا خالی شدن از انرژی' در ماه‌های فوریه یا مارس (اسفند و فروردین) از نو تنظیم می‌شود».

وی اضافه کرد: «به طور کلی شهروندان باید عادات خواب، از جمله زمان و طول مدت آن، را متناسب با نیازهای فصلی تنظیم کنند.»

در مطالعه انجام‌شده تیمی از دانشمندان در آلمان ۲۹۲ فرد را که تحت تست خواب یا «پلی‌ سومنوگرافی» قرار گرفته بودند، انتخاب کردند. این آزمایش به طور منظم بر روی بیمارانی انجام می‌شود که با اختلالات خواب دست به گریبان هستند و در آن از شرکت‌کنندگان خواسته می‌شود که به طور طبیعی در یک آزمایشگاه مخصوص بدون ساعت زنگ‌دار بخوابند و بدینگونه کیفیت، نوع خواب و همچنین طول مدت خواب آن‌ها را بررسی می‌کنند.

در حالی که پژوهشگران اذعان دارند نتایج این تحقیق باید در افرادی که مشکل خواب ندارند نیز تأیید شود، با این حال آنان بر این باورند که تغییرات فصلی خواب ممکن است در یک جمعیت سالم حتی بیشتر هم باشد.

محققان می‌گویند اگر بتوان یافته‌های این مطالعه را در افرادی که خواب سالمی دارند تکرار کرد، نخستین شواهد از نیاز به تنظیم عادات خواب بر اساس فصل (نظیر زودتر خوابیدن در ماه‌های تاریک‌تر و سردتر) فراهم خواهد شد.

یافته‌های جدید دانشمندان در نشریه علمی «Frontiers in Neuroscience» منتشر شده است.

یورونیوز#‌پزشکی منبع: بیتوته

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

واضح است که اگر همه چیزهای منفی را رها کنید، می توانید از یک زندگی آرام لذت ببرید. حتی می توانید مغز خود را طوری آموزش دهید که روی همه چیزهای مثبت تمرکز کند. به دنبال چیزهای خوب زندگی خود باشید و در هر کاری که انجام می دهید یا به آن برخورد می کنید به دنبال خطا یا نقص در آن نباشید. همچنین تا حد امکان به آینده خوشبین باشید. این کارها در نهایت شما را شادتر و سالم تر می کند.

3 روز پیش

استاد ارولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: توصیه بنده به والدین این است که در ماه اول تولد، کودک پسر خود را ختنه کنند؛ چراکه کودکانی که در نوزادی ختنه نمی‌شوند یا دیر ختنه می‌شوند عفونت ادراری در این افراد 20 برابر کودکانی است که در نوزادی ختنه می‌شوند.

4 روز پیش

شیشه شیرها یک وسیله بسیار معمول در تغذیه نوزادان است. با این حال، در برخی مواقع ممکن است شیر هنگام خوردن توسط برخی نوع گازهای هوا آلوده شود که می‌تواند باعث نفخ و درد شکمی در نوزاد شود. برای رفع این مشکل، شیشه شیر ضد نفخ به بازار عرضه شده است.

3 روز پیش

یکی از رایج‌ترین سوالات از متخصصان تغذیه ورزشی این است که قبل و بعد از ورزش چه غذایی بخورم؟ پاسخ به این سوال در برخی موارد به ورزشکار و فعالیت خاص او بستگی دارد، اما یک سری اصول کلی برای تغذیه قبل و بعد از ورزش وجود دارد.

19 ساعت پیش

تغییراتی جسمی و روانی که با افزایش سن به وجود می‌آید، می‌تواند حفظ سلامتی و تندرستی را برای افراد چالش‌برانگیزتر کند.

4 روز پیش

اگرچه عشق می تواند فوق العاده باشد، اما گاهی اوقات بیشتر از اینکه شما را خوشحال کند می تواند به شما آسیب برساند.

1 روز پیش

نقش عاطفی والدین بر اساس عشق، محبت و احترام است. این یک بخش اساسی از والدین بودن است اما نقش شما به عنوان والدین فقط احساسی نیست و فرزند شما دوست شما نیست.

3 روز پیش

کم آبی زمانی اتفاق می‌افتد که میزان آب از دست رفته بدن، بیشتر از میزان آب دریافتی آن باشد.

19 ساعت پیش

به خطرافتادن جان نوزاد با توصیه‌های غیرعلمی و انجام روش‌های درمانی خودسرانه در روزهای ابتدایی تولدپای نوزاد تازه متولدشده که به خانه می‌رسد، بایدها و نبایدها شروع‌می‌شود.

5 روز پیش

بیشتر...