سنگ شناس |
1 ماه پیش

دابلت سرپانتین یشم جیدیت سنگ شناس

بهسازی سنگهای قیمتیگوهر شناسی و سنگ شناسی

دابلت سرپانتین و یشم جیدیت

تصویر حسن کرمیحسن کرمی2021-09-24
0خواندن این مطلب 2 دقیقه زمان میبرد
کاروینگ یشم جیدیت و سرپانتین دابلت شده
شکل1. این کاروینگ “یشم جیدیت” که برای شناسایی ارائه شده است ثابت شده است که یک دابلت (دو لایه چسبیده شده) یشم جیدیت و سرپانتین است. عکس توسط آزمایشگاه گوهر Lai Tai-An.

آزمایشگاه گوهرشناسی Lai Tai-An در تایپه به تازگی یک قطعه کاروینگ به عنوان یشم جیدیت (jadeite jade) دریافت کرد. قطعه سبز مستطیل شکل ناهموار که یک طرف کنده کاری شده اما پشت و کناره ها تقریباً مسطح و صاف است . وزن آن تقریباً 171.01 قیراط و ابعاد آن تقریباً 7.4× 39.9 × 50.4 میلی متر است (شکل 1). آزمایشات استاندارد گوهر شناسی نشان داد که ظریب شکست RI نقطه ای آن در ناحیه قسمت کاروینگ شده 1.66 است ، اما به طرز شگفت انگیزی به صورت آشکار و مشخص قادر به خواندن RI در قسمت سطوح صاف تر نبودند.

شکل 2. تجزیه و تحلیل FTIR فرورفتگی های جذب را در 1167 ، 1077 ، 962 ، 853 ، 665 ، 587 ، 529 ، 476 و 433 cm-1 نشان داد که در قسمت یشم جیدیت (طیف قرمز) و دره های 1001 ، 646 ، 557 و 460 cm -1 در قسمت سرپانتین (طیف سبز) می باشند.

مشاهده میکروسکوپی یک لایه پوشش را در مناطقی نشان داد که تلاش ها برای خواندن RI ناموفق بود. آزمایش تجزیه و تحلیل مادون قرمز ثابت کرد که قسمت کاروینگ شده به دلیل فرورفتگی های جذب مربوطه که در cm-1 1167 ، 1077 ، 962 ، 853 ، 665 ، 587 ، 529 ، 476 و 433 مشاهده شده است ، یشم جیدیت است. با این حال ، در نواحی چهار طرف و پشت سنگ، فرورفتگی‌های (دره ها) طیف جذبی اعدادcm-1 1001 ، 646 ، 557 و 460 آشکار کرد که با وجود پوشش سطحی مشاهده شده ، مشخصه سرپانتین است (شکل 2).

مشتری به گوهرشناسان اجازه داد تا پوشش را بردارند تا نمونه را با جزئیات بیشتری تجزیه و تحلیل کنند. پس از برداشتن روکش کوتینگ، چهار طرف و پشت قطعه ، طیف روشن تری از رنگ سبز را نشان داد که خط افقی مرزی قابل مشاهده، جدا شده بود (شکل 3 ، B و D). قبل از برداشتن پوشش ، لایه بندی چندان واضح نبود (شکل 2 ، A و C).بزرگنمایی تأیید کرد که این قطعه از دو ماده مختلف تشکیل شده است.

تشخیص یشم جیدیت و سرپانتین دابلت
شکل 3. برداشتن روکش (کوتینگ) از چهار طرف و پشت قطعه، یک مرز مشخص بین دو ماده (B و D) را نمایان کرد. قبل از برداشتن کوتینگ (A و C) ، هیچ نشانه ای وجود نداشت که مربوط به دابلت باشد. تصاویر توسط آزمایشگاه گوهر Lai Tai-An.

آزمایش استاندارد گوهرشناسی از مواد با رنگ روشن تر ، RI های 1.56 را به دست آورد ، مطابق با مواردی که برایسرپانتینانتظار می رفت و توسط تجزیه و تحلیل FTIR و Raman نیز تایید می شد. یشم جیدیت و سرپانتین می توانند ظاهر بسیار مشابهی داشته باشند.شناسایی این قطعه خاص نسبتاً ساده به نظر می رسید ، اما اگر آن را در یک محیط بسته (مثل قاب گردنبند یا انگشتر) سوار کنند و فقط نمای تراشیده قابل مشاهده باشد ، احتمالا به راحتی یک خطای شناسایی پرهزینه ای برای آزمایشگاه گوهرشناسی ایجاد خواهد شد.#‌سنگ_شناسی #‌سنگ_قیمتی منبع: سنگ شناس

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

آنوریسم بزرگ‌شدن یا برآمدگی دیواره سرخرگ‌هاست که معمولا علائمی ندارد و خطرناک نیست. اما در حالت پیشرفته‌، ممکن است باعث مرگ شود.

پریروز

فولیکولیتیس نوعی بیماری پوستی شایع است. به شما می‌گوییم فولیکولیتیس چیست و علت ایجاد، انواع آن و روش‌های تشخیص و درمان این بیماری کدامند.

6 روز پیش

در داستان شش کلمه ای خواننده تنها در چند لحظه، شاهد شکل‌گیری یک روایت کامل است. نوشتن آن از بهترین تمرینها برای علاقه‌مندان داستان‌نویسی است.

۱ هفته پیش

بازی مرکب به پربیننده‌ترین اثر در ۹۰ کشور بدل شد. نخستین باریست که یک سریال کره‌ای در چنین جایگاهی قرار می‌گیرد.علت این محبوبیت چه بود؟

۱ هفته پیش

داروی رقیق کننده خون که برای کمک به جریان روان خون در رگ‌ها استفاده می‌شود، می‌تواند از ایجاد لخته‌های خونی یا رشد آنها جلوگیری کند.

۱ هفته پیش

شما را با راهکارهایی کاربردی برای نگهداری از کتاب آشنا می‌کنیم تا در گذر سالیان، این دارایی‌های ارزشمند شما از گزند و آسیب به دور بمانند.

۱ هفته پیش

بیشتر...