۱ هفته پیش
2 بازدید

تهران در محاصره ذرات معلق و کرونا - آلودگی هوا و هواشناسی - محیط زیست

تهران در محاصره ذرات معلق و کرونا

سلامت نیوز:هواي تهران آلوده است. شرکت کنترل کيفيت هوا هشدار داده گروه‌هاي حساس جامعه مانند افراد داراي بيماري‌هاي قلبي و ريوي و سالمندان از تردد در فضاهاي باز خودداري کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی ،در ميان مناطق 22 گانه پايتخت وضعيت منطقه 15 و 20 حادتر است و در برخي از ساعات طي روزهاي اخير هوا نه تنها براي گروه‌هاي حساس جامعه بلکه براي همه افراد ناسالم بوده و حتي به مرز هشدار رسيد.کرونا هم در حال جولان دادن است و هواي تهران به محاصره ذرات معلق و ويروس کوويد 19 در آمده، اين دو معضل اکنون دست به دست هم داده‌ و ريه تهراني‌ها را هدف و نشانه قرار داده‌اند.وضعيت تهران به دليل افزايش شيوع کرونا قرمز و اضطراري است.

ايرج حريرچي، معاون کل وزارت بهداشت مي‌گويد: وضعيت شيوع ويروس کرونا در پايتخت بسيار نگران کننده شده و آلودگي هوا و سرما باعث افزايش انتشار ويروس کرونا مي‌شود. نيازمند تصميمات سختگيرانه‌تر محدودسازي و مراعات بيشتر اصول بهداشتي هستيم.سازمان جهاني بهداشت هم پيش از اعلام کرده بود که ذرات معلق وضعيت کرونا را خطرناک مي‌کند چراکه امکان، انتقال ويروس از طريق ذرات معلق امکان‌پذير است.

موضوع آلودگي هوا معضل جديد تهران نيست و سال‌هاست که پايتخت نشينان با اين مشکل دست و پنجه نرم مي‌کنند هر ساله هم در 5 ماه پاياني سال اين معضل سر تيتر اخبار قرار مي‌گيرد و مسؤولان هم با برنامه‌هاي نه چندان دقيق و حساب شده اعلام مي‌کنند، در حال مقابله با آلودگي هوا هستند.تعطيلي موقتي مدارس از جمله راهکارهاي مسؤولان در مقابل آلودگي هوا بود که امسال با شيوع کرونا و مجازي شدن مدرسه‌ها، دست آنها از ارائه اين راهکار خالي شد و اکنون همه منتظر وزش باد و بارش باران براي رهايي از معضل آلودگي هوا هستند.


گرفتار پارادوکس و تضاد شده‌ايم
درباره برنامه‌هاي مديريت شهري جهت مقابله با آلودگي هوا در سال‌جاري به سراغ حسن خليل آبادي، عضو شوراي شهر تهران رفتيم‌. وي درباره اين موضوع به فارس گفت: امسال در مقابله با آلودگي هوا دچار پارادوکس و تضاد شده‌ايم. در صورتي که طرح ترافيک کامل و جامع اجرا شود شهروندان مجبور به استفاده بيشتر از ناوگان حمل و نقل عمومي خواهد شد و اين مسأله سلامت آنها را به دليل افزايش احتمال انتقال کرونا به خطر مي اندازد، از طرفي در صورتي که طرح ترافيک اجرا نشود مردم بيشتر از خودروهاي شخصي استفاده خواهند کرد و اين مسأله هم تشديد آلودگي هوا را به دليل افزايش تردد خودروها در سطح شهر به همراه دارد.


دو راهکار قديمي مقابله با آلودگي هوا
وي با بيان اينکه در حال حاضر قانون‌هاي گذشته نمي‌تواند معضل آلودگي هوا را در سطح پايتخت برطرف کند، گفت: به طور کلي دو مسأله براي کاهش آلودگي هوا در پايتخت در نظر گرفته شده که يکي اجراي هرچه بيشتر طرح‌هاي ترافيکي است و ديگري انتقال و تعطيلي کارخانه‌هاي اطراف تهران است.اين عضو شوراي شهر تهران گفت: در حال حاضر اگر بخواهيم هر قانوني را بگذاريم معضل آلودگي هوا لاينحل خواهد بود. از معضلات وارونگي هوا، پايدار شدن آلاينده‌هاي موجود در هواي پايتخت است. بنابراين بهترين راهکار کاهش تردد شهروندان در سطح شهر، در خانه ماندن آنها و اجرايي دورکاري‌ها است چرا که اين مسأله علاوه بر اين که سبب حفظ سلامت آنها در مقابل کرونا مي‌شود کاهش ذرات معلق را در سطح پايتخت به همراه خواهد داشت.


سايه موج چهارم کرونا بر سر تهران
خليل آبادي با اشاره به وجود خودروهاي فرسوده در پايتخت گفت: تشديد آلودگي هوا مي‌توانند سبب افزايش آمار مبتلايان به کرونا در پايتخت و زمينه‌ساز موج‌هاي جديد کرونا شود بنابراين رعايت نکات و پروتکل‌هاي بهداشتي توسط شهروندان ضروري است و مردم بايد مراقب سلامتشان باشند.


شاه‌کليد کنترل آلودگي ناکارآمد شد
يوسف رشيدي، عضو هيأت‌علمي دانشگاه شهيد بهشتي نيز درباره اين موضوع گفت: شاه‌کليد کنترل آلودگي هوا ترغيب مردم و مسؤولان به استفاده و توسعه حمل‌ونقل عمومي بود اما در حال حاضر با شرايط کرونايي که کشور با آن دست‌وپنجه نرم مي‌کند اين راهکار عملا منتفي است.وي اظهار داشت: در شرايط فعلي راهکار استفاده بيشتر از سامانه حمل‌ونقل عمومي عملاحذف مي‌شود و آن چيزي که باقي مي‌ماند درايت دولت در کم کردن تقاضا براي سفر است.

‌براي کم کردن تقاضاي سفر دولت بايد به‌صورت خيلي هوشمند راهکارهايي را در نظر بگيرد که خدمات ارائه‌شده به مردم در بخش‌هاي مختلف دولتي عملابه‌صورت غيرحضوري باشد و از اين طريق تمايل مردم به سفر کاهش يابد.رشيدي بيان داشت: همچنين بايد تکليفي هم براي ادارات دولتي و خصوصي تعيين کنند تا از ظرفيت دورکاري بيشتر استفاده شودو سومين راهکار براي کم کردن حجم تقاضاي سفر کنترل بر روي ساعات کار اصناف است.


تهراني ها چشم انتظار راهکارهاي طلايي
هنوز يک ماه از آغاز پاييز نگذشته که شرايط، حکايت از زمستان سخت دارد. زمستاني که ذرات معلق و کرونا دست به دست هم داده و بلاي جان شهروندان در پايتخت شده است. به نظر مي‌رسد مهار کرونا تا رسيدن واکسن به دست مردم سخت و پيچيده باشد. تا آن زمان هر چند مردم بايد اهتمام جدي و مستمر بر رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي داشته باشند ولي مسئولان بايد امسال چاره‌اي اساسي براي مقابله با آلودگي هوا اتخاذ کنند، چراکه در غير اين‌ صورت تا پايان فصل سرما، آلودگي هوا و کرونا قاتل تعداد زيادي از افراد جامعه خواهند شد و موج‌هاي جديدي از ابتلا به کرونا شکل مي‌گيرد.

البته قوانين مقابله با آلودگي هوا هم‌ تاکنون اندک نبوده و مسئولان هر ازگاهي با تکيه با آن به دنبال رسيدن به کاهش آلودگي هوا بوده اند. قوانيني که به نظر مي‌رسد به دليل شيوع کرونا بايد راهکاري جديد در اين زمينه اتخاذ شود.#‌اخبار_سلامتی
منبع: سلامت نیوز


مطالب پیشنهادی

لطفا کرونا را بهانه تسویه حساب سیاسی نکنید

این روزها شاهد برخی تسویه حساب‌های سیاسی با بهره‌گیری از فضای ملتهب ناشی از گسترش ویروس کرونا هستیم.

روایتی از جلسات ویژه شمخانی با اصولگرایان و اصلاح‌طلبان

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز می گوید:نگاه رهبری معظم انقلاب هم این نیست که دولت باید برود و رئیس جمهور باید استیضاح شود یا استعفا بدهد. نگاه رهبری این است که رئیس جمهور باید تا روز آخر بایستد و کار خودش را انجام دهد.

صادق خرازی: رهبری نمی‌گذارند دولت سقوط کند /سردار سلیمانی میلی به ریاست جمهوری ندارد

صادق خرازی، دبیرکل حزب ندای ایرانیان می گوید: رهبری انقلاب نمی‌گذارند که دولت سقوط کند. من احتمال این موضوع را یک در هزار هم نمی‌بینم که رهبری اجازه دهند مجلس وارد استیضاح رئیس‌جمهوری شود مگر این‌که شرایط کشور به گونه‌ای شود که آقای روحانی بخواهد در مقابل همه‌چیز بایستد.

تقابل کودکانه با دولت را کنار بگذارید

با معرفی منتخبان حاضر در مجلس یازهم و ترکیب نمایندگان، یکی از نگرانی‌هایی که در ارتباط با مجلس وجود دارد، این است که در شرایط تحریمی و فشارهایی که به کشور وارد می‌شود برخی تندروی پیشه کنند و تقابل با دولت را جزو برنامه‌های مجلس آینده قرار دهند.

ویدیو - رکورد جهانی که سپاه در مبارزه با کرونا شکست

معاون سلامت، آموزش پزشکی و دفاع زیستی سپاه گفت: سپاه در آماده سازی تخت های بیمارستانی ویژه برای بیماران کووید 19؛ رکورد زد.

انکار یک خبرسازی درباره دولت و حسن روحانی

ایسنا نوشت:معاون پارلمانی رئیس جمهور با تکذیب ارتباط ویدیویی رئیس جمهور با نمایندگان مجلس برای رای اعتماد به وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی گفت: در جلسه امروز، معاون اول رئیس جمهور به جای رئیس جمهور حاضر خواهد شد.

ویدیو - روایتی دیده نشده از امام خمینی(ره) از برداشت‌های مختلف درباره انتظار فرج

در روز نیمه شعبان و ولادت حضرت ولیعصر(ع)، روایتی از امام خمینی(س) از برداشت های مختلف درباره انتظار فرج که برای اولین بار منتشر می شود را مشاهده می کنید.

عباس عبدی به اصلاح‌طلبان: اصرار نکنید به هر قیمتی در قدرت باشید

عباس عبدی درباره ادعای اصولگرایان درباره جذب آرای خاکستری در انتخابات گفت: آخر در تهران با حدود ۲۲ درصد مشارکت چه چیزی را باید پیروزی نامید؟ اصولگرایان شکست فاحشی را در این انتخابات خوردند، نه فقط اصولگرایان، چون در این شکست مهم نیستند، که ساختار دچار خسران شد.

برگ برنده اصلاح‌طلبان در ۱۴۰۰؛ ظریف،عارف، مطهری، جهانگیری یا...؟

۱۴۰۰ برای اصلاح طلبان سرنوشت ساز است، یا سورپرایز انتخابات می شوند و در روزهای سرخوشی اصولگرایان کاندیدایی رو می کنند که برگ برنده شان در انتخابات شود یا باید سنگری دیگر را هم به رقیب واگذار کنند.

اشتباهات رایج آشپزی | اشتباهات رایج آشپزی که هر آشپزی باید بداند

اشتباهات رایج آشپزی و اشتباهات رایج آشپزی که هر آشپزی باید بداند و نکات آشپزی و ترفندهای مهم آشپزی و نکات ماهرانه اشپزی را در پرشین وی بخوانید

غفوری‌فرد: پیروز انتخابات ۱۴۰۰ یک‌ اصولگراست /قالیباف رئیس‌ مجلس می‌شود

غفوری فرد، عضو شاخص جبهه پیروان و نماینده ادوار مجلس می گوید: به احتمال خیلی خیلی زیاد در انتخابات ریاست جمهوری با رای بسیار بالایی نامزد اصولگرایان رای خواهد آورد.

ساختار شورای نگهبان قابل بازنگری و اصلاح است؟ / پاسخ دو حقوقدان

آیا قانون اساسی بعد از ۳ دهه از آخرین بازنگری نیازمند اصلاحی دیگر است؟ آیا با وجود انتقادات به عملکرد شورای نگهبان به مرحله بازنگری در ساختار این شورا رسیده‌ایم؟ چرا به اصل رفراندوم نگاه منفی وجود دارد؟ و ...سوالاتی که در میزگردی که به مناسب سالگرد تصویب قانون اساسی در کافه خبر خبرگزاری خبرآنلاین برگزار شد به آن ها پاسخ داده شد.

وا نرفتن کوفته تبریزی | نکات مهم وا نرفتن کوفته تبریزی که باید بدانید

وا نرفتن کوفته تبریزی و نکات مهم وا نرفتن کوفته تبریزی که باید بدانید و طرز تهیه کوفته تبریزی و چگونه کوفته خوشمزه ای درست کنیم را در پرشین وی بخوانید

رویارویی‌ پارلمانی احمدی‌نژادی‌ها با روحانی /قالیباف ضربه‌گیر می‌شود؟

نوع کنشگری اصولگرایان مجلس یازدهم در قبال دولت حسن روحانی به پرسش اصلی این روزهای محافل سیاسی تبدیل شده است.

کاندیدای انتخابات مجلس که رهبر انقلاب از اقدام ضدکرونایی او تقدیر کرد+عکس

فارس نوشت: رهبر معظم انقلاب صبح امروز در بیاناتشان به حرکت های مردمی و جهادی اشاره کردند.

دعوای کرونایی سیاسیون به قیمت جان مردم /یا کمک کنید یا سکوت /زمان حمله به دولت است یا حمایت؟ /توصیه‌ها و تلنگرها به سیاستمداران

کاربران خبرآنلاین درباره دعواهای سیاسی کرونازده نظر دادند و به سیاسیون در این رابطه توصیه‌هایی کردند.

طلایی: در انتخابات ۱۴۰۰ کاندیدای اصولگراها ۲۵ میلیون رای دارد

مرتضی طلایی می‌گوید: اصولگرایان هر کاری می‌خواهند بکنند از الان انجام دهند که سال ۱۴۰۰ با یک چهره پا به عرصه انتخابات بگذارند. اگر این اتفاق رقم بخورد من تضمین می کنم که کاندیدای اصولگرایان ۲۵ میلیون رای خواهد داشت.

۳ اولویت مهم پارلمان یازدهم و یک نگرانی

این روزها با اعلام نتایج انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، این پرسش در اذهان عمومی مطرح است که نمایندگان این دوره می‌بایست بر چه موضوعاتی متمرکز باشند و چه اولویت‌هایی را برای تصمیم‌گیری مدنظر داشته باشند.

نامه نماینده اصولگرا به آیت الله جنتی

تسنیم نوشت: رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از آیت الله جنتی خواست نماینده شورای نگهبان در نشست آتی این کمیسیون حاضر شده تا استفساریه استخدام معلمان حق التدریس بررسی شود.

جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر | راهکار جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر

جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر و راهکار جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر و نکات پختن مرغ درون فر و مزه دار کردن مرغ را در پرشین وی بخوانید

مطالب مرتبط

آموزش ماساژ کف پا