تبیان |
3 ماه پیش

پاسخ به 30 هزار سوال در یک مجلس

پاسخ به سی هزار مساله


در روایتی آمده است که حضرت جواد‌ (ع) در یک مجلس به سی هزار سوال پاسخ گفته‌اند. برخی سایت‌های شیعه‌هراسی، در باورپذیری این ادعا تردید کرده‌اند و بالاتر از آن، شیعه را به غلو و افسانه‌سرایی در باب فضایل اهل بیت (ع) متهم کرده‌اند. اما حقیقت ماجرا چیست؟

شهرت و قوّت سند روایت، جایی برای تردید باقی نمی‌گذارد بنابراین باید دید چگونه می‌توان تفسیری خردپسند از این روایت به دست داد تا بهانه از دست مخالفان گرفته شود.

 

دیدگاه نخست علامه مجلسی

برخی بزرگان مثل علامه مجلسی در مقام توجیه و تفسیر متن روایت گفته‌اند حضرت، اصول و قواعدی را بیان کردند که با شاخه‌ها و فروعات به‌دست آمده از آن، پاسخ سی هزار مسأله جزئی روشن می‌شود.

 

دیدگاه دوم علامه مجلسی

احتمال دومی که باز علامه مجلسی عنوان کرده‌اند این است که این مباحثات در یک دوره انجام شده نه لزوماً در یک مجلس چندساعته.

برخی شواهد تاریخی این احتمال را تایید می‌کند به عنوان مثال؛ طبق نظر شیخ طبرسی چون امام در سن خردسالی به امامت رسیدند فقیهان دربار مأمون و معتصم عباسی، مناظراتی را با هدف راستی‌آزمایی حضرت ترتیب داده‌اند که متعدد بوده.

 

دیدگاه برخی از فضلای معاصر

دکتر عابدی استاد حوزه و دانشگاه اما نظر دیگری دارد. او معتقد است این رویداد در یک مجلس بوده اما یک سؤال مطرح شده نه سی هزار. طبق نظر ایشان، ابن أکثم، سؤالی در باب حکم فقهی صید در حرم پرسید. امام اما فرض‌ها و صورت‌های مختلف مسأله را بیرون کشیدند و آن را به 15 سوال دو وجهی برگرداندند که می‌توان از حاصل ضرب فرض‌های مختلف (2 به توان15) به عدد 32768 رسید.

 #‌مذهبی #‌آسمانه منبع: تبیان

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بین فرشته ها، «جبرئیل» جایگاه و امتیازاتی خاص دارد که دیگر فرشته ها به حال او غبطه می خورند. با این وجود، او به خاطر هفت عمل، آرزو می‌کرده است که انسان باشد!

5 ماه پیش

زمین، آسمان، شب، روز، غم، شادی همه آیات خدایند و مأمور رساندن ما به او. اما عده ای خودشان را به ندیدن می زنند. عده‌ای حتی به دروغ می گویند که اینها نشانه های خدا نیستند. در عوض خدا هم فردای قیامت کاری می کند که آنها کور وارد محشر شوند.

5 ماه پیش

آیت‌الله شیخ لطف‌الله صافی‌گلپایگانی از مراجع عظام تقلید دوشنبه شب پس از تحمل دوره‌ای بیماری براثر ایست قلبی در سن 103 سالگی درگذشت. وی از جمله متفکران و نویسندگان شیعی است که بیش از یک‌صد اثر و ده‌ها نوشتار به زبان‌های فارسی و عربی تألیف کرده‌است. آقای صافی یک سال بعد از انقلاب سال ۱۳۵۷ به عضویت مجلس خبرگان درآمد. در سال ۱۳۵۹ آیت‌الله خمینی او را به عنوان یکی از فقهای شورای نگهبان منصوب کرد. او هشت سال دبیر این شورا بود.

3 ماه پیش

ریا خصلت شومی است که مفاسد فردی و اجتماعی بسیاری به دنبال داشته و سلامت جامعه و خانواده را به خطر می اندازد. پس باید این بیماری خطرناک به سرعت درمان شود.

5 ماه پیش

همه ما به نوعی به دنبال کار نیک کردن و جمع کردن ثواب هستیم. اما اصلا لازم نیست به دنبال کارهای سخت برویم اگر دقت کنیم ثواب جمع کردن خیلی راحت است.

5 ماه پیش

آن دسته از گناهان کیفر دارند که آگاهانه و از روی عمد و اختیار مرتکب شده باشیم، نه بر اساس جهل و یا جبر.

5 ماه پیش

قرآن می‌فرماید: سرانجام کسانی که مرتکب گناه می‌شوند - اگر توبه و جبران نکنند - تکذیب و کفر است.

5 ماه پیش

ارسطو می‌گفت: عادت به «سحرخیزی»، سلامتی، ثروت و حکمت را به ارمغان می‎آورد. پای این گفته ارسطو را هم آموزه‌های دین امضا می‌کند و هم دانش پزشکی. می‌خواهید بیشتر بدانید؟

5 ماه پیش

نومید نشوید، زیرا که خداوند با متخلّفان نیز با فضل و رحمت برخورد می کند.

5 ماه پیش

بیشتر...