تبیان |
9 ماه پیش

پاسخ به 30 هزار سوال در یک مجلس

پاسخ به سی هزار مساله


در روایتی آمده است که حضرت جواد‌ (ع) در یک مجلس به سی هزار سوال پاسخ گفته‌اند. برخی سایت‌های شیعه‌هراسی، در باورپذیری این ادعا تردید کرده‌اند و بالاتر از آن، شیعه را به غلو و افسانه‌سرایی در باب فضایل اهل بیت (ع) متهم کرده‌اند. اما حقیقت ماجرا چیست؟

شهرت و قوّت سند روایت، جایی برای تردید باقی نمی‌گذارد بنابراین باید دید چگونه می‌توان تفسیری خردپسند از این روایت به دست داد تا بهانه از دست مخالفان گرفته شود.

دیدگاه نخست علامه مجلسی

برخی بزرگان مثل علامه مجلسی در مقام توجیه و تفسیر متن روایت گفته‌اند حضرت، اصول و قواعدی را بیان کردند که با شاخه‌ها و فروعات به‌دست آمده از آن، پاسخ سی هزار مسأله جزئی روشن می‌شود.

دیدگاه دوم علامه مجلسی

احتمال دومی که باز علامه مجلسی عنوان کرده‌اند این است که این مباحثات در یک دوره انجام شده نه لزوماً در یک مجلس چندساعته.

برخی شواهد تاریخی این احتمال را تایید می‌کند به عنوان مثال؛ طبق نظر شیخ طبرسی چون امام در سن خردسالی به امامت رسیدند فقیهان دربار مأمون و معتصم عباسی، مناظراتی را با هدف راستی‌آزمایی حضرت ترتیب داده‌اند که متعدد بوده.

دیدگاه برخی از فضلای معاصر

دکتر عابدی استاد حوزه و دانشگاه اما نظر دیگری دارد. او معتقد است این رویداد در یک مجلس بوده اما یک سؤال مطرح شده نه سی هزار. طبق نظر ایشان، ابن أکثم، سؤالی در باب حکم فقهی صید در حرم پرسید. امام اما فرض‌ها و صورت‌های مختلف مسأله را بیرون کشیدند و آن را به 15 سوال دو وجهی برگرداندند که می‌توان از حاصل ضرب فرض‌های مختلف (2 به توان15) به عدد 32768 رسید.#‌مذهبی #‌آسمانه منبع: تبیان

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

قرآن می‌فرماید: سرانجام کسانی که مرتکب گناه می‌شوند - اگر توبه و جبران نکنند - تکذیب و کفر است.

11 ماه پیش

19 آذر 1400 امام جمعه آزادشهر در خطبه‌های نماز جمعه مطالبی را گفتن که موجبات جریحه‌دار شدن شیعیان را فراهم کرد. از آنجایی که سخنان ایشان تاریخی هست تبیان برای مطلع شدن از صحت و سقم آن موارد، از جناب دکتر محمدحسین رجبی دوانی تحلیل‌گر و پژوهشگر در حوزه تاریخ اسلام دعوت کرده تا در مصاحبه‌ای اختصاصی به سوالات ما پاسخ دهند. ایشان با استناد به مطالب مندرج در سایت‌شان، سخنانش را نقد کرده و پاسخ دادند.

11 ماه پیش

ارسطو می‌گفت: عادت به «سحرخیزی»، سلامتی، ثروت و حکمت را به ارمغان می‎آورد. پای این گفته ارسطو را هم آموزه‌های دین امضا می‌کند و هم دانش پزشکی. می‌خواهید بیشتر بدانید؟

11 ماه پیش

عشق و علاقه مفرط، خطرناک است. اگر دل انسان از علاقه به چیزی پر شود، حاضر نمی شود حقایق را بپذیرد.

11 ماه پیش

برخی می‌گویند: دولت اسلامی به طور منظم و ماهیانه از ما مالیات می‌گیرد، بنابراین، دیگر چه لزومی دارد که خمس پرداخت کنیم؟ شما چی فکر می‌کنید؟ آیا واقعا پرداخت مالیات، جای خمس را می‌گیرد؟

11 ماه پیش

ریا خصلت شومی است که مفاسد فردی و اجتماعی بسیاری به دنبال داشته و سلامت جامعه و خانواده را به خطر می اندازد. پس باید این بیماری خطرناک به سرعت درمان شود.

12 ماه پیش

یکی از مسائل بسیار چالش برانگیز در عهد صفوی، شبهۀ انحراف قبله مسجد پیامبر بود که توسط دو تن از عالمان برجسته شیعی مطرح شد. موج این اختلاف،‌ دامن کل جهان اسلام را گرفت. گره این مسأله تا همین اواخر همچنان ناگشوده بود تا اینکه در قرن حاضر، فقیه نابغه و ریاضی‌دان افغان،‌ مشهور به سردار کابلی، با محاسبات پیچیده ریاضی توانست اثبات کند که محاسبات پیشینیان اشتباه بوده و محراب مسجد نبوی درست در محاذات خانه خداست. جزئیات بیشتر را در نوشتار حاضر بخوانید.

9 ماه پیش

بنا بر گزارش شیخ مفید در کتاب اختصاص،‌ حضرت جواد‌ (ع) در یک مجلس به سی هزار سوال پاسخ گفته‌اند. برخی در باورپذیری این ادعا تردید کرده‌اند و شیعه را به غلو و افسانه‌سرایی در باب فضایل اهل بیت (ع) متهم کرده‌اند. اما حقیقت ماجرا چیست؟

9 ماه پیش

والدینِ طراز در قرآن، نگران افت و خیز شاخصِ معنویت فرزندشان و دلواپس عاقبت امرشان هستند.(تحریم/6) برای همین است که ورد زبان پدران الگو در قرآن، توصیه فرزندان به خداباوری و آئین دین‌داری است.

11 ماه پیش

بیشتر...