سنگ شناس |
1 ماه پیش

آستریزم ستاره سانی در الماس های طبیعی دامله سنگ شناس

گوهر شناسی و سنگ شناسی

آستریزم (ستاره سانی) در الماس‌ های طبیعی دامله

تصویر حسن کرمیحسن کرمی2021-08-13
0خواندن این مطلب 2 دقیقه زمان میبرد
آستریزم (ستاره سانی) در الماس‌ های طبیعی دامله
شکل 1. عکس‌ها اینکلوژنهای ابری را در نمای سمت چپ و ستاره سانی را در نمای بالای دامله صیقلی با استفاده از روشنایی فایبراپتیک (سمت راست) نشان می دهند. قطر دو الماس دامله 11.33 میلی متر (بالا) و 11.32 میلی متر (پایین) است. عکسهای کریستوفر وندرل

آزمایشگاه گوهرشناسی نیویورک دو الماس دامله از هنگ کنگ دریافت کرد که هر دو نشان دهنده پدیده آستریزم یا همان ستاره ای بودند. گوهرشناسان در ابتدا این سوال را مطرح کردند که آیا این سنگ هایی که به دلیل سبک تراش دامله و “ستاره های” چهار پر سفید که با استفاده از فایبراپتیک مشاهده می شوند ، الماس هستند یا خیر؟. کابوشون (cabochon) یک سبک تراش محبوب در سنگ های رنگی است اما به دلیل سختی آن به ندرت الماس را به این سبک تراش میدهند. این روش تراش و پولیش ، دو الماس دامله گرد نیمه شفاف تا مات با رنگ زرد بسیار روشن ، وزن تقریبی 6.29 قیراط و 6.07 قیراط را شامل شده است (شکل 1).

شکل 2. طیف های FTIR الماسهای نوع Ia طبیعی با غلظت هیدروژن قوی در منطقه 3000-4000 cm-1 و نیتروژن تجمعی در ناحیه تک فونون در 1400-800 cm-1 نشان می دهد. طیف الماس دامله 6.29 قیراطی با رنگ قرمز و الماس 6.07 قیراطی با رنگ آبی مشخص شده است.
شکل 2. طیف های FTIR الماسهای نوع Ia طبیعی با غلظت هیدروژن قوی در منطقه 3000-4000 cm-1 و نیتروژن تجمعی در ناحیه تک فونون در 1400-800 cm-1 نشان می دهد. طیف الماس دامله 6.29 قیراطی با رنگ قرمز و الماس 6.07 قیراطی با رنگ آبی مشخص شده است.

طیف سنجی مادون قرمز Mid-infrared ، جذب قوی باندهای مربوط به هیدروژن (به عنوان مثال ، 3107 cm-1) و آنهایی که به نیتروژن تجمع یافته در ناحیه تک فونونی نسبت داده شده است ، نشان داد که الماس نوع Ia طبیعی است (شکل 2). مشاهده میکروسکوپی از قاعده دامله نگین، ابرهای (Clouds) متداول را نشان می دهد که در سراسر الماس ها پخش شده اند.کلودها از نقاط پینپوینت (pinpoints) کوچک مایل به سفید تشکیل شده بودند و هنگامی که به صورت خطی همجهت میشوند، همانند اینکلوژنهای داخلی سوزن مانند کوچک شکل میگیرند (شکل 3).

شکل 3. ابرها (Cloud) و اینکلوژنهای نیدل مانند در نمای پایین دو الماس دامله زرد بسیار روشن مشاهده شده است
شکل 3. ابرها (Cloud) و اینکلوژنهای نیدل مانند در نمای پایین دو الماس دامله زرد بسیار روشن مشاهده شده است: 6.29 قیراط (سمت چپ ، میدان دید 1.8 میلی متر) و 6.07 قیراط (راست ، میدان دید 6.5 میلی متر). میکروگرافی توسط کریستوفر وندرل.

تصاویر فلورسانس جمع آوری شده با استفاده از DiamondView فلورسانس سبز مایل به زرد را در بخش هایی با کلودها (ابرها) نشان داد. بخشهای بدون ابر در برابر اشعه ماوراء بنفش بی اثر بودند. الگوهای فلورسانس متقارن در هر دو سنگ با تصاویر تقریباً انعکاسی مشاهده شد (شکل 4).

شکل 4. تصاویر DiamondView از الماس های گرد زرد روشن کابوشون محل ستاره سانی را با استفاده از طیفی با طول موج بسیار کوتاه ، تقریباً 225 نانومتر نشان می دهد. در هر جفت تصویر، نمای بالا در بالا، نمای پایین در پایین نشان داده می شود. تصاویر کریستوفر وندرل و کیاو سو مو

الماس های طبیعی تحت بخش های رشد اکتاهدرال {111} هستند، اما گاهی اوقات بخش {100} کوبیک به خوبی توسعه یافته و کریستالی با نمود رشدی مخلوط تشکیل می دهد. بخش رشد کوبیک ترجیحاً می تواند حاوی مقدار قابل توجهی از اینکلوژنهای ابری پینپوینت (نقاط بسیار ریزی که تشکیل ابر میدهند) باشد. این ویژگی اغلب در الماس های زیمبابوه مشاهده می شود. بر خلاف سایر الماسهای دارای ابر ، این ابرها در بخشهای رشد {100} به صورت خطی متمرکز شده و اینکلوژنهای سوزنی مانند را تشکیل می دهند. توزیع این اینکلوژنهای سوزنی مانند در بخش های رشد {100} بلور باعث ایجاد ویژگی ستاره‌ای در این الماس های گوهری می شود.

ویژگی های گوهر شناسی و طیف سنجی به شدت نشان داد که این الماس ها از یک بلور راف الماس بزرگ برش خورده اند. کریستال به احتمال زیاد از مرکز در امتداد صفحه (100) تراشیده شده و سپس به دو الماس دامله نسبتاً بزرگ پولیش شده اند.استفاده از اینکلوژنهای پخش شده سوزنی مانند در این کریستال الماس بزرگ که خیلی درگیر این ناخالصی ها و عیوب شده است ، یک انتخاب و طراحی هوشمندانه برای تولید دو سنگ دامله بود که پدیده نادر آستریزم یا ستاره ای را نشان دهند و بدین ترتیب ارزش آنها بیشتر از حالت تراش فست در این حالت شود.

از طريق
Erica A. Watts is a gemologist trainee at GIA in New York.
منابع
Gems & Gemology, Spring 2021, Vol. 57, No. 1


#‌سنگ_شناسی #‌سنگ_قیمتی منبع: سنگ شناس

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

در این سالها، زغال فعال به یکی از مواد محبوب دنیای زیبایی تبدیل شده است. با فواید ماسک زغال فعال و روش تهیه ۳ ماسک زغال خانگی آشنا شوید.

11 ساعت پیش

سندروم بوی ماهی یا تری‌متیل‌آمینوریا نوعی بیماری نادر است که موجب متصاعدشدن بوی ناخوشایند شبیه به بوی ماهی از بدن یا دهان فرد می‌شود.

1 روز پیش

همه ما با لبخند زیباتر می‌شویم اما برخی از افراد به‌دلیل اینکه لبخند لثه ای دارند لبخندشان را دوست ندارند. اما لبخند لثه‌ای چیست؟

2 روز پیش

اگر صدای ملچ‌مولوچ، هورت‌کشیدن و حتی نفس‌کشیدن اطرافیان شما را به‌شدت عصبی و ناراحت می‌کند، به میسوفونیا یا اختلال صدابیزاری مبتلا هستید.

3 روز پیش

سندرم کیوتی اختلالی است که فعالیت الکتریکی طبیعی و معمول قلب را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد می‌تواند باعث آریتمی‌های خطرناک و مرگ ناگهانی شود.

4 روز پیش

دفتر مرکزی HRD در آنتورپ بلژیک است و به عنوان پیشرو در صادر کردن شناسنامه های الماس و سنگهای قیمتی در اروپا شناخته شده است.

۱ هفته پیش

بیشتر...