سلامت نیوز |
4 روز پیش

کار شیفتی به سلامت مردان بیش از زنان آسیب می رساند سلامت نیوز

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر از مدیسن نت، این تحقیق که شامل موش‌های آزمایشگاهی و انسان‌ها بود، اشاره می‌کند که جنسیت نر این گونه‌ها ممکن است در برابر اختلالات «ساعت بدن» که با شیفت کاری به وجود می‌آید آسیب‌پذیرتر باشد.

در آزمایشگاه، محققان دریافتند که موش‌های نر طیفی از اثرات منفی ناشی از قرار گرفتن در معرض چرخه‌های غیرعادی روز و شب را نشان می‌دهند. همه چیز از فعالیت ژنی آنها گرفته تا باکتری‌های روده و فشار خون آنها از بین رفت.

در مقابل، موش‌های ماده تا حد زیادی محافظت شده به نظر می‌رسیدند.

محققان با استفاده از داده‌های بیش از ۹۰۰۰۰ کارگر شیفتی در بریتانیا دریافتند که مردان در گونه انسانی نیز بیشتر تحت تأثیر شرایط شیفت شب قرار می‌گیرند. مردانی که شب‌ها کار می‌کنند بیشتر از مردانی که ساعات معمولی کار می‌کنند به سندرم متابولیک مبتلا می‌شوند؛ سندرم متابولیک مجموعه‌ای از عوامل خطر برای بیماری‌های قلبی و دیابت که شامل افزایش فشار خون، کلسترول و قند خون و همچنین چربی اضافی شکمی است می‌شود.

در همین حال، زنان شیفت شب نیز نسبت به زنانی که فقط ساعات استاندارد کار می‌کردند، در معرض خطر بیشتر سندرم متابولیک بودند. اما این خطر پس از اینکه محققان نوع شغل را در نظر گرفتند کاهش یافت.

دکتر «گرت فیتز جرالد»، محقق ارشد از دانشگاه پنسیلوانیا، گفت: «نوع شغل مهم است زیرا همه کارهای شیفتی یکسان نیستند.»

فیتزجرالد گفت: «این یافته‌ها با هم نشان می‌دهد که کار شیفتی ممکن است تأثیر کمتری بر ساعت بدن زنان داشته باشد، اگرچه دلایل آن هنوز مشخص نیست.»

آزمایش‌ها به نقش استروژن اشاره کرد: موش‌های ماده که تخمدان‌هایشان برداشته شد و بنابراین استروژن تولید نمی‌کردند نسبت به موش‌های ماده با تولید طبیعی استروژن، کمتر از تأثیر چرخه‌های اختلال در روز و شب محافظت می‌شدند.

ریتم‌های شبانه‌روزی طبیعی بدن انسان حکم می‌کند که افراد فعال باشند و در طول روز غذا بخورند و زمانی که هوا تاریک است بخوابند. شیفت کاری این ریتم‌ها را از بین می‌برد.

اما برخی تحقیقات همچنین اشاره کرده‌اند که زنان شیفتی ممکن است نسبت به همتایان مرد خود نسبت به این اثرات انعطاف‌پذیرتر باشند.#‌اخبار_سلامتی منبع: سلامت نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

به گفته محققان عمل به نکات بهداشتی گاهی می‌تواند شما را بیمار کند.

دیروز

هیچ نقطه خاصی در زندگی یک زن وجود ندارد که در آن از نظر جنسی به اوج خود برسد. اگرچه این یک باور رایج است که زنان در 30 سالگی به اوج جنسی خود می رسند، اما برای اکثر زنان این ادعا نادرست است.

3 ساعت پیش

طبیعی است که در مورد حمام‌کردن کوچولویتان سؤال‌های زیادی داشته باشید. داشتن اطلاعات لازم کمکتان می‌کند درمورد شستن و حمام‌کردن کودک، راحت‌تر باشید و اعتمادبه‌نفس داشته باشید.

3 روز پیش

محققان ارتباط بین کاهش دریافت اکسیژن و طول عمر بیشتر را در موش‌های آزمایشگاهی کشف کرده اند.

پریروز

پژوهش‌ها نشان می‌دهد رابطه زناشویی براحتی سبب آرامش اعصاب و کاهش فشار خون و کاهش استرس می‌شود. یافته‌های یکی از این پژوهش‌ها حتی حاکی از این است که رابطه جنسی ممکن است به آدم‌ها کمک کند بر ترس ناشی از حضور در یک جمع بزرگ و سخن گفتن در میان آن جمع غلبه کنند؛ زیرا تا حد ممکن از میزان استرس آنها خواهد کاست.

3 روز پیش

 ساکنان ساحلی و گردشگران سواحل برای قرن‌ها احساس سلامتی داشته‌اند اما دانشمندان به‌ تازگی شروع به بررسی مزایای سلامتی احتمالی زندگی در سواحل کرده‌اند.

23 ساعت پیش

تحقیقات جدید نشان می دهد که غذاهای گیاهی غنی از ترکیبات مهم غذایی می توانند با افزایش سن، احتمال ابتلا به ضعف و سستی را کاهش دهند.

دیروز

فوق تخصص اطفال کودکان دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به پنج باورغلط و رایجی که سلامت نوزادان را به مخاطره می‌اندازد، گفت: توصیه‌های غیرعلمی و انجام روش‌های درمانی خودسرانه سلامت نوزاد را در روزهای حساس آغاز تولد تهدید می‌کند.

20 ساعت پیش

آب برای تمام عملکردهای بدن ضروری است؛ آب به بدن کمک می‌کند تا از مواد زائد را از طریق ادرار دفع کند، دمای طبیعی را از طریق تعریق حفظ کند و حتی از مغز محافظت کند. با توجه به نقش اساسی آب در بهبود عملکردهای طبیعی بدن، نخوردن آب کافی می‌تواند نتایج نامطلوبی داشته باشد.

پریروز

بیشتر...