سنگ شناس |
۲ هفته پیش

انگشتر یاقوت کبود با قدمت 2000 سال متعلق به کالیگولا سنگ شناس

یک انگشتر یاقوت کبود (سافایر آبی) با قدمت 2 هزار ساله تصور می شود متعلق به امپراتور روم کالیگولا (Caligula) باشد. کالیگولا از سال 37 بعد از میلاد مسیح تا چهار سال بعد از آن که ترور شد، فرمانروایی کرد.تصور می شود که چهره حکاکی شده روی سنگ مربوط به میلونیا سزونیا به عنوان چهارمین و آخرین همسر امپراتور کالیگولا باشد، همسری که گفته می شود بسیار زیبا کالیگولا بدن برهنه او را در مقابل دوستانش به رخ می کشید.انگشتر یاقوت کبود با قدمت 2000 سال متعلق به کالیگولا

اندکی عجیب است با این توصیفات تاریخی ، کالیگولا این انگشتر گرانبها را با چهره همسرش در دست کند. به همین دلیل در تایید این قضیه مخالفانی وجود دارد و مورخان هنر می گویند این انگشتر با سبک و اسلوب امپراتور روم نمی‌خواند. بهرحال ممکن است چنین باشد یا نباشد. اما مطمئناً عاشقانه تر است اگر فکر کنیم که واقعاً متعلق به او بوده است.

سزونیا تقریباً بلافاصله پس از همسرش ترور شد. بنا بر روایات ، در هنگام مرگش ، درحالی از غم و اندوه در مرگ او عزادار و غمگین بود ، با قاطعیت گردن خود را به قاتل نشان داد و به او گفت بدون تردید او را بکشد. لازم به ذکر است نقش سزونیا در درام تاریخی اروتیک 1979 کالیگولا توسط بازیگر انگلیسی ، دام هلن میرن بازی شد.

اگر این حقیقت که این انگشتر کلا از سنگ یاقوت کبود تراشیده شده است آنطور که باید شما را تحت تاثیر قرار ندهد ، شاید کنده کاری های ظریف و دقیق نمای زن روی انگشتر این کار را بکند. ایجاد این جزئیات روی هر سنگی دشوار است، چه برسد به حکاکی روی یاقوت آبی که کار آسانی نیست. یاقوت کبود با سختی 9 بعد از الماس دارای بیشترین سختی در مقیاس موهس است.فقط فردی با مهارت های فوق العاده باورنکردنی می توانست یک تصویر قابل توجه از یک زن را روی سافایر آبی ، با آن ابزار ابتدایی نمایان کند!انگشتر یاقوت آبی باستانی حکاکی شده با قدمت 2000 سال متعلق به کالیگولا

سرنوشت انگشتر تاریخی یاقوت کبود

“انگشتر کالیگولا” متعلق به کلکسیون ارل آروندل ، یک از اشراف زاده انگلیسی که در زمان 1637 تا 1762 میلادی زندگی میکرد بوده و در آن زمان به یکی از “گوهرهای مارلبورو” معروف تبدیل شد. وی مجموعه ای شامل 800 جواهر حکاکی شده از گوهرهایی نظیر یاقوت ، زمرد و غیره داشت که توسط سیاستمدار جورج اسپنسر ، ارل چهارم مارلبرو ، در اواخر قرن 18 و اوایل قرن 19 جمع آوری شده بود. آنها در سال 1875 توسط جان وینستون اسپنسر-چرچیل ، دوک هفتم مارلبرو ، به منظور پرداخت هزینه تعمیرات در خانه اجدادی کاخ بلنهایم ، آکسون ، فروخته شدند.

این مجموعه به طور کامل توسط دیوید برومیلو ، از کاخ بیتسول در لسترشر انگلستان، به مبلغ 35 هزار پوند (معادل 2.2 میلیون پوند به پول امروز) خریداری شد. سپس این انگشتر در سال 1899 توسط دخترش در حراج کریستیز در لندن به یک تاجر، جولیوس گلدشمیت ، فروخته شد.

منشا آن تا زمانی که در حراجی Sotheby’s لندن در سال 1971 با قیمت 750 پوند به فروش رفت ، مشخص نیست.سپس در یک مجموعه شخصی فرانسوی قرار گرفت و بعد از آن توسط “وارتسکی” ، جواهرساز ملکه و شاهزاده چارلز خریداری شد.در حال حاضر ، تنها یک چهارم “جواهرات مارلبرو” تفهیم و مشخص شده است ، و محل بقیه در خفا باقی مانده است.انگشتر یاقوت کبود با قدمت 2000 سال متعلق به کالیگولا

ارزش انگشتر سافایر آبی کالیگولا

در سال 2019 این قطعه به عنوان حراجی در نمایشگاه Multum در پارو ، توسط جواهرساز سلطنتی “وارتسکی Wartski ” لندن نمایان شد و مجموعه داران را شگفت زده کرد. مجموعه ای چشمگیر از شاهکارهای مینیاتوری که وارتسکی بیش از هشت سال جمع آوری کرده ، کنار هم قرار گرفتند. این انگشتر سافایر آبی از بین ده ها گوهر قابل توجه حکاکی شده از قرون 18 و 19، مرکز توجهات و ستاره نمایشگاه شد به طوری که گفته میشود کلکسیونرهای ژاپنی از روز قبل جلو درب نمایشگاه صف ایستاده بودند.

بهرحال موقعیت اینکه در زندگی خود انگشتری که کاملا از یک جنس تراشیده شده باشید و حکاکی آن استادانه انجام و روزگاری احتملا توسط یک امپراتور رومی پوشیده شده باشد بسیار کم پیش می آید.به عقیده کارشناسان قیمت فروش آن در حراجی میتواند تا 500 هزار پوند نیز برسد.
جواهری وارتسکی در حالی که به تمجید این انگشتر نمادین و بی همتایی آن پرداخته می‌گوید:

قیمت گوهرهای گرانبها در این نمایشگاه از 5000 تا 500000 پوند است. در حالی که ما نمی خواهیم قیمت آن را بنا به صلاحدید خریداران احتمالی فاش کنیم ، اما این جواهر در انتهای آن محدوده رنج تعیین شده قرار دارد.جواهری وارتسکی#‌سنگ_شناسی #‌سنگ_قیمتی منبع: سنگ شناس

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

در این سالها، زغال فعال به یکی از مواد محبوب دنیای زیبایی تبدیل شده است. با فواید ماسک زغال فعال و روش تهیه ۳ ماسک زغال خانگی آشنا شوید.

11 ساعت پیش

سندروم بوی ماهی یا تری‌متیل‌آمینوریا نوعی بیماری نادر است که موجب متصاعدشدن بوی ناخوشایند شبیه به بوی ماهی از بدن یا دهان فرد می‌شود.

1 روز پیش

همه ما با لبخند زیباتر می‌شویم اما برخی از افراد به‌دلیل اینکه لبخند لثه ای دارند لبخندشان را دوست ندارند. اما لبخند لثه‌ای چیست؟

2 روز پیش

اگر صدای ملچ‌مولوچ، هورت‌کشیدن و حتی نفس‌کشیدن اطرافیان شما را به‌شدت عصبی و ناراحت می‌کند، به میسوفونیا یا اختلال صدابیزاری مبتلا هستید.

3 روز پیش

سندرم کیوتی اختلالی است که فعالیت الکتریکی طبیعی و معمول قلب را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد می‌تواند باعث آریتمی‌های خطرناک و مرگ ناگهانی شود.

4 روز پیش

دفتر مرکزی HRD در آنتورپ بلژیک است و به عنوان پیشرو در صادر کردن شناسنامه های الماس و سنگهای قیمتی در اروپا شناخته شده است.

۱ هفته پیش

بیشتر...