تبیان |
5 ماه پیش

مصیبت زدگان را غص دارتر نکنیم

مراسم ختم

انسان از ریشه «اُنس» به معنای موجودی انس‌پذیر است. وقتی انیس و یار موافق خود را از دست می‌دهد، می‌شکند و مدت‌ها طول می‌کشد تا به ساحل آرامش برسد. با رعایت پاره‌ای از آداب اسلامی،‌ می‌توان کاری کرد که او در مدت عزاداری دغدغه دیگری نداشته باشد. مثلا:

از تشریفات زائد بزنید!
بهتر است مراسم ترحیم تا جای ممکن ساده برگزار شود. تشریفاتی مثل تاج گل، سنگ قبر مجلل، درج آگهی در جراید، نصب بنر و ... عرفی است مغایر با آموزه‌های دینی که باید شکسته شود.
امام صادق(ع) در مجلس ختمی وارد شد و فرمود:‌ پروردگار، این مصیبت را برای شما جبران فرماید! به ازای صبرتان،‌ جزای خیر دهد و متوفی را ببخشاید! سپس از مجلس خارج شدند. (وسائل الشیعه، ج 3، ص 218)

نمانید تا پذیرایی نشوید!
عده‌ای بعد از مراسم خاک‌سپاری برای دلداری و همدردی با مصیبت‌زده، تا چند روز در خانه او می‌مانند! سرکشی به صاحب‌عزا پسندیده است اما ماندن و توقع پذیرایی داشتن، خاصه با فشار هزینه‌های اقتصادی امروز بر خلاف فرهنگ اسلامی است.
امام صادق(ع): صرف غذا نزد مصیبت‌دیدگان از رفتارهای زمان جاهلیت است (من لایحضره الفقیه، ج 1، ص 182)

اگر ماندید دست به جیب شوید!
اگر صاحب‌عزا به خاطر تالمات روحی شدید، نیاز به حضور شما دارد، هزینه‌های مربوط به وعده‌های غذایی را از جیب خودتان پرداخت کنید، سنت نبوی این است که طعام عزادار تا سه روز از سوی نزدیکان فراهم شود.
امام صادق(ع): بعد از شهادت جعفر‌ بن ابی‌طالب،‌ پیامبر (ص) دستور داد حضرت زهرا (س‌) با زنان دیگر سه روز برای خانواده جعفر غذا تهیه کنند. (وسائل الشیعه،ج‌3، ص 237)

عروسی‌‌ها را به تاخیر نیندازید!
برخی به خاطر حفظ حرمت سوگواران، مراسم‌های معمول ازدواج را تا مدت‌ها (حتی یک سال) به تاخیر می‌اندازند. این کار، علاوه بر بار عاطفی، هزینه‌های مالی بیشتری را متوجه افراد می‌کند. تضمینی هم نیست در طول این مدت، فرد دیگری از فامیل فوت نکند. آیا باید برای تشفّی قلب خودمان‌ شادی مشروع را بر دیگران حرام کنیم؟
امام علی(ع): مؤمن، غم در دل دارد و لبخند در چهره‌.(نهج‌البلاغه، حکمت 333)

تصرف قبل از ادای دَین ممنوع!
شتاب در تغسیل، ‌تشییع وتدفین میت توصیه دین است. این مهم، مجال چندانی برای مشورت پیرامون کسب رضایت ارث‌برها یا پرداخت بدهی متوفی باقی نمی‌گذارد. به حکم شرع مقدس بهتر است تا هنگام ادای دیون شرعی میت در اموال او تصرف نشود.

کدام سنت‌ها را جایگزین کنیم؟
بازگشایی محل کسب بعد از روز سوم، ختم نیابتی قرآن، بیرون آوردن جامه عزا بعد از چهلم، صدقه جاری به نیت میت مثل جهیزیه نوعروسان و ساخت بنا از سنت‌های اصیل اسلامی است که می‌توانید جایگزین بدعت‌های آئین‌ سوگواری کنید.
 

 #‌مذهبی #‌آسمانه منبع: تبیان

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بین فرشته ها، «جبرئیل» جایگاه و امتیازاتی خاص دارد که دیگر فرشته ها به حال او غبطه می خورند. با این وجود، او به خاطر هفت عمل، آرزو می‌کرده است که انسان باشد!

7 ماه پیش

در روایتی گهربار از نبی مکرم اسلام، دعای پدر برای فرزند هم‌سنگ دعای پیامبر در حق امت دانسته شده است. (نهج الفصاحه، ح 1565) در نوشتار حاضر، سیرۀ چند تن از بزرگان را مرور می‌کنیم که از برکت دعای پدر به مراتب و موفقیت‌های بزرگ در زندگی رسیده‌اند.

4 ماه پیش

آیت‌الله شیخ لطف‌الله صافی‌گلپایگانی از مراجع عظام تقلید دوشنبه شب پس از تحمل دوره‌ای بیماری براثر ایست قلبی در سن 103 سالگی درگذشت. وی از جمله متفکران و نویسندگان شیعی است که بیش از یک‌صد اثر و ده‌ها نوشتار به زبان‌های فارسی و عربی تألیف کرده‌است. آقای صافی یک سال بعد از انقلاب سال ۱۳۵۷ به عضویت مجلس خبرگان درآمد. در سال ۱۳۵۹ آیت‌الله خمینی او را به عنوان یکی از فقهای شورای نگهبان منصوب کرد. او هشت سال دبیر این شورا بود.

4 ماه پیش

عشق و علاقه مفرط، خطرناک است. اگر دل انسان از علاقه به چیزی پر شود، حاضر نمی شود حقایق را بپذیرد.

6 ماه پیش

متاسفانه در جامعه ما والدین در مواردی به خود اجازه می‌دهند تا حق زندگی را از موجودی زنده‌ که خداوند به آنها هدیه داده را به دلائلی چون فقر، فرزند ناخواسته، بارداری در دوران عقد، جنسیت و ... بگیرند. سقط جنین، قتل نفس است و اگر کسی این عمل را انجام دهد مرتکب گناه بسیار بزرگی شده و باید دیه پرداخت کرده و از گناه خود توبه کند.

6 ماه پیش

آن دسته از گناهان کیفر دارند که آگاهانه و از روی عمد و اختیار مرتکب شده باشیم، نه بر اساس جهل و یا جبر.

6 ماه پیش

شب اول قبر، اولین شبی است که میت دفن می‌شود و همه ما دیر یا زود با آن صحنه روبرو می‌شویم. در روایات از این شب، ویژگی‌ها و حوادث آن بسیار سخن رفته و شبی مهم برای شخص درگذشته است.

4 ماه پیش

قرآن می‌فرماید: سرانجام کسانی که مرتکب گناه می‌شوند - اگر توبه و جبران نکنند - تکذیب و کفر است.

6 ماه پیش

والدینِ طراز در قرآن، نگران افت و خیز شاخصِ معنویت فرزندشان و دلواپس عاقبت امرشان هستند.(تحریم/6) برای همین است که ورد زبان پدران الگو در قرآن، توصیه فرزندان به خداباوری و آئین دین‌داری است.

6 ماه پیش

بیشتر...