تبیان |
11 ماه پیش

مصیبت زدگان را غص دارتر نکنیم

مراسم ختم

انسان از ریشه «اُنس» به معنای موجودی انس‌پذیر است. وقتی انیس و یار موافق خود را از دست می‌دهد، می‌شکند و مدت‌ها طول می‌کشد تا به ساحل آرامش برسد. با رعایت پاره‌ای از آداب اسلامی،‌ می‌توان کاری کرد که او در مدت عزاداری دغدغه دیگری نداشته باشد. مثلا:

از تشریفات زائد بزنید!
بهتر است مراسم ترحیم تا جای ممکن ساده برگزار شود. تشریفاتی مثل تاج گل، سنگ قبر مجلل، درج آگهی در جراید، نصب بنر و ... عرفی است مغایر با آموزه‌های دینی که باید شکسته شود.
امام صادق(ع) در مجلس ختمی وارد شد و فرمود:‌ پروردگار، این مصیبت را برای شما جبران فرماید! به ازای صبرتان،‌ جزای خیر دهد و متوفی را ببخشاید! سپس از مجلس خارج شدند. (وسائل الشیعه، ج 3، ص 218)

نمانید تا پذیرایی نشوید!
عده‌ای بعد از مراسم خاک‌سپاری برای دلداری و همدردی با مصیبت‌زده، تا چند روز در خانه او می‌مانند! سرکشی به صاحب‌عزا پسندیده است اما ماندن و توقع پذیرایی داشتن، خاصه با فشار هزینه‌های اقتصادی امروز بر خلاف فرهنگ اسلامی است.
امام صادق(ع): صرف غذا نزد مصیبت‌دیدگان از رفتارهای زمان جاهلیت است (من لایحضره الفقیه، ج 1، ص 182)

اگر ماندید دست به جیب شوید!
اگر صاحب‌عزا به خاطر تالمات روحی شدید، نیاز به حضور شما دارد، هزینه‌های مربوط به وعده‌های غذایی را از جیب خودتان پرداخت کنید، سنت نبوی این است که طعام عزادار تا سه روز از سوی نزدیکان فراهم شود.
امام صادق(ع): بعد از شهادت جعفر‌ بن ابی‌طالب،‌ پیامبر (ص) دستور داد حضرت زهرا (س‌) با زنان دیگر سه روز برای خانواده جعفر غذا تهیه کنند. (وسائل الشیعه،ج‌3، ص 237)

عروسی‌‌ها را به تاخیر نیندازید!
برخی به خاطر حفظ حرمت سوگواران، مراسم‌های معمول ازدواج را تا مدت‌ها (حتی یک سال) به تاخیر می‌اندازند. این کار، علاوه بر بار عاطفی، هزینه‌های مالی بیشتری را متوجه افراد می‌کند. تضمینی هم نیست در طول این مدت، فرد دیگری از فامیل فوت نکند. آیا باید برای تشفّی قلب خودمان‌ شادی مشروع را بر دیگران حرام کنیم؟
امام علی(ع): مؤمن، غم در دل دارد و لبخند در چهره‌.(نهج‌البلاغه، حکمت 333)

تصرف قبل از ادای دَین ممنوع!
شتاب در تغسیل، ‌تشییع وتدفین میت توصیه دین است. این مهم، مجال چندانی برای مشورت پیرامون کسب رضایت ارث‌برها یا پرداخت بدهی متوفی باقی نمی‌گذارد. به حکم شرع مقدس بهتر است تا هنگام ادای دیون شرعی میت در اموال او تصرف نشود.

کدام سنت‌ها را جایگزین کنیم؟
بازگشایی محل کسب بعد از روز سوم، ختم نیابتی قرآن، بیرون آوردن جامه عزا بعد از چهلم، صدقه جاری به نیت میت مثل جهیزیه نوعروسان و ساخت بنا از سنت‌های اصیل اسلامی است که می‌توانید جایگزین بدعت‌های آئین‌ سوگواری کنید.
#‌مذهبی #‌آسمانه منبع: تبیان

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

والدینِ طراز در قرآن، نگران افت و خیز شاخصِ معنویت فرزندشان و دلواپس عاقبت امرشان هستند.(تحریم/6) برای همین است که ورد زبان پدران الگو در قرآن، توصیه فرزندان به خداباوری و آئین دین‌داری است.

12 ماه پیش

متاسفانه در برخی از مراسم‌های ترحیم، بدعت‌ها و سنت‌های غلطی شکل گرفته است که با روح اسلام فاصله دارد و موجب رنج مضاعف و تحمیل هزینه‌های گزاف‌ بر مصیبت‌زدگان می‌شود. اینها را بشناسیم و از انجام آن بپرهیزیم!

11 ماه پیش

همه ما به نوعی به دنبال کار نیک کردن و جمع کردن ثواب هستیم. اما اصلا لازم نیست به دنبال کارهای سخت برویم اگر دقت کنیم ثواب جمع کردن خیلی راحت است.

12 ماه پیش

خودشیفته، به کسی گفته می‌شود که تصویری تحریف‌شده و اغراق‌آمیز از خود دارد. مثلا؛ خود را بسیار خوش‌قیافه‌تر، باسوادتر، باهوش‌تر و مهم‌تر از دیگران می‌داند. اینگونه افراد معمولا خودخواهانه عمل می‌کنند. با اینکه خودشان احساس خوبی دارند ولی اطرافیانشان رنج می‌کشند. قرآن، کتابی بی‌رقیب در حوزه تربیت و نسخه‌ای شفابخش است. این نشانه‌ها را به ما نشان می‌دهد تا مبتلای به این بیماری نشویم.

10 ماه پیش

يگانه عامل ترس از مرگ، جهل و ناداني ما است. چرا که تصور مي كنيم با مردن، زندگي ما پايان مي يابد. حال آنکه مرگ به معناي فنا و نابودي نيست؛ بلكه مرگ حيات دوباره و انتقال از يك جهان به جهان ديگر است.

12 ماه پیش

نومید نشوید، زیرا که خداوند با متخلّفان نیز با فضل و رحمت برخورد می کند.

12 ماه پیش

ارسطو می‌گفت: عادت به «سحرخیزی»، سلامتی، ثروت و حکمت را به ارمغان می‎آورد. پای این گفته ارسطو را هم آموزه‌های دین امضا می‌کند و هم دانش پزشکی. می‌خواهید بیشتر بدانید؟

11 ماه پیش

متاسفانه در جامعه ما والدین در مواردی به خود اجازه می‌دهند تا حق زندگی را از موجودی زنده‌ که خداوند به آنها هدیه داده را به دلائلی چون فقر، فرزند ناخواسته، بارداری در دوران عقد، جنسیت و ... بگیرند. سقط جنین، قتل نفس است و اگر کسی این عمل را انجام دهد مرتکب گناه بسیار بزرگی شده و باید دیه پرداخت کرده و از گناه خود توبه کند.

11 ماه پیش

قرآن می‌فرماید: سرانجام کسانی که مرتکب گناه می‌شوند - اگر توبه و جبران نکنند - تکذیب و کفر است.

12 ماه پیش

بیشتر...