سلامت نیوز |
۳ هفته پیش

کدام حالت خوابیدن بهتر است سلامت نیوز

به گزارش سلامت نیوز به نقل از همشهری آنلاین، می‌توانید برای چند هفته در یک دفترچه خاطرات موقعیت‌های مختلف خواب خود را ثبت کرده و سپس برآورد کنید در چه موقعیتی می‌توانید در زمان خواب بیشترین استراحت را داشته باشید. موقعیت‌های مختلف خواب فواید متفاوتی دارند. به گزارش هلت لاین، اگر درد دارید یا وضعیت جسمان‌تان چندان خوب نیست. به احتمال زیاد لازم است موقعیت خواب خود را تغییر تا به بهبود درد یا وضعیت جسمانی خود کمک کنید. صرف زمان برای پیدا کردن موقعیت جدید می‌تواند راز بهبود کیفیت خواب شما باشد. با این حال، اگر این موقعیت چیزی است که با آن راحت نیستید، در مورد آن استرس نداشته باشید. همچنین می‌توانید موقعیت خواب مورد علاقه خود را تغییر دهید تا مطمئن شوید که بیشترین بهره را می‌برید.در این مطلب به موقعیت‌های خواب مختلف و تاثیر آن‌ها در بهبود وضعیت جسمانی می‌پردازیم.

موقعیت جنینی مناسب کمر درد یا بارداری

وضعیت جنینی شامل خوابیدن به پهلو با پاهای خمیده به سمت بدن است. این محبوب‌ترین حالت خوابیدن است و دلیل خوبی هم دارد، نه تنها برایکمردردیا بارداری عالی است، بلکه خوابیدن در وضعیت جنینی می‌تواند به کاهشخروپفنیز کمک کند. با این حال، خوابیدن در وضعیت جنینی دارای چند جنبه منفی است. باید مطمئن شوید که وضعیت بدن شما نسبتا شل است، در غیر این صورت در حین چرت زدن نمی‌توانید عمیقا نفس بکشید یعنی احتمال دارد دچارآپنه خواب(تنگی نفس در خواب) شوید. همچنین، اگر مشکلی با درد یا سفتی مفاصل دارید، خوابیدن در وضعیت سفت جنینی ممکن است باعث درد بیشتر شما در صبح شود.

به پهلو خوابیدن مناسب برای هضم غذا و کاهش خروپف

خوابیدن به پهلو شبیه خوابیدن در وضعیت جنینی است، با این تفاوت که پاهای شما به سمت بدن کشیده نمی‌شود. این وضعیت علاوه بر کاهش خروپف، برای هضم غذا عالی است و حتی احتمال دارد سوزش سر دل را کاهش دهد. با وجود این فواید، خوابیدن به پهلو ممکن است باعث سفتی در شانه‌های شما و در فک آن سمتی که روی آن می‌خوابید بشود. قرار دادن یک بالش بین ساق پاها کمک می کند تا از کمردرد در وضعیت خوابیدن به پهلو جلوگیری شود.

پهلوی راست یا چپ؛ کدام بهترند؟


بسته به سلامتی شما، خوابیدن به پهلوی چپ و راست می تواند مزایایی داشته باشد. در جریان یک تحقیق کوچک و قدیمی‌، ۱۰ نفر در طول ۲ روز مورد بررسی قرار گرفتند. روز اول، شرکت کنندگان پس از خوردن یک وعده غذایی پرچرب در سمت راست خود خوابیدند. در روز دوم، آن‌ها سمت چپ را برای خوابیدن انتخاب کردند. محققان دریافتند که سمت راست با افزایش سوزش سر دل و رفلاکس اسید معده همراه است، بنابراین خوابیدن به سمت چپ ممکن است مفیدتر باشد.

خوابیدن به پهلوی چپ ممکن است برای حرکات منظم روده مفید باشد. روده کوچک شما مواد زائد را از طریق چیزی به نام دریچه ایلئوسکال که در سمت راست پایین شکم وجود دارد به روده بزرگ منتقل می کند. خوابیدن به پهلوی چپ می‌تواند به طور بالقوه به نیروی جاذبه اجازه دهد تا به روند حرکت محتویات دفعی از طریق دریچه ایلئوسکال کمک کند (دریچه ایلئوسکال در محل اتصال روده باریک به روده بزرگ قرار دارد که وظیفه اصلی آن جلوگیری از پس‌زدن محتویات دفعی از ابتدای روده بزرگ (کولون) به روده باریک است).

دراز کشیدن روی شکم بدترین حالت خواب

اگر بخواهیم حالت‌های خواب را رتبه بندی کنیم، ممکن است دراز کشیدن روی شکم در انتهای فهرست باشد. در حالی که وضعیت مناسبی برای کاهش خروپف یا آپنه خواب (تنگی نفس در خواب) است، اما مزایای آن چندان گسترش نمی‌یابد. متاسفانه خوابیدن روی شکم می تواند باعث درد گردن و کمر شود. این وضعیت خواب می‌تواند فشار غیرضروری زیادی به ماهیچه‌ها و مفاصل شما اضافه کند، به همین دلیل است که ممکن است با درد و خستگی از خواب بیدار شوید. قرار دادن بالش زیر شکم ممکن است به کاهش کمردرد کمک کند.

خوابیدن صاف به پشت

خوابیدن به پشت بیشترین فواید را برای سلامتی دارد. از ستون فقرات شما محافظت می‌کند و همچنین می‌تواند به تسکین درد لگن و زانو کمک کند. در هنگام خوابیدن به پشت نیروی جاذبه باعث می‌شود تا بدن شما را در یک راستا روی ستون فقرات قرار گیرد. این می تواند به کاهش هر گونه فشار غیر ضروری روی کمر یا مفاصل شما کمک کند. یک بالش پشت زانو ممکن است به حمایت از انحنای طبیعی کمر کمک کند. علاوه بر این، اگر نگران شاداب نگه داشتن پوست خود هستید، خوابیدن به پشت از پوست صورت در برابر چین و چروک محافظت می‌کند. از طرف دیگر، خوابیدن به پشت برای کسانی که خروپف یا آپنه خواب (تنگی نفس در خواب) را تجربه می کنند، می‌تواند دشوار باشد. همچنین خوابیدن به پشت ممکن است برای کسی که کمردرد دارد مناسب نباشد.

بهترین حالت خواب را پیدا کنید


چگونه می‌توانید بفهمید که کدام موقعیت خواب برای شما بهترین است؟ هیچ رویکردی برای همه وجود ندارد، بنابراین باید با چند موقعیت آزمایش کنید تا موقعیتی را پیدا کنید که هم راحت باشد و هم وقتی از خواب بیدار می‌شوید احساس آرامش داشته و بدن درد نداشته باشید.#‌اخبار_سلامتی منبع: سلامت نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

مسئول دبیرخانه ستاد کنترل و مبارزه با دخانیات وزارت بهداشت گفت: سیگارهای الکترونیک به دلیل داشتن نیکوتین سمی بوده و وابستگی به استعمال ایجاد خواهند کرد.

3 روز پیش

وقتی فرزند شما چیزهای آزاردهنده ای می گوید، واقعاً می تواند شما را ناراحت کند . باید بدانید تقریباً همیشه یک دلیل قابل شناسایی پشت این رفتار آنها وجود دارد.

دیروز

بدن شما زمانی کم آب می‌شود که آب دفع شده از بدن بیشتر از مقدار جذب آن باشد. آب به طور معمول به دلیل تنفس، تعریق، ادرار و مدفوع از دست می‌رود.

3 روز پیش

یافته‌های این پژوهش نشان می‌دهد افرادی که پایین‌ترین سطح کلسترول را داشتند، احتمال کمتری داشت به ۱۰۰ سالگی برسند

5 روز پیش

با افزایش سن در دهه چهارم زندگیتان برای مراقب از سلامت بدن و سبک زندگیتان حساسیت‌ بیشتر از پیش نیاز است به همین منظور کارهایی هست که دیگر نباید انجام دهید.

دیروز

 روده‌ی بزرگ نقش مهمی در عملکرد گوارش دارد. وقتی روده را پاک‌سازی می‌کنید، بدنتان سم‌زدایی می‌شود و سموم و ضایعاتی که در روده بزرگ جمع شده‌اند از بدن خارج می‌شوند، در نتیجه فشار و ناراحتی گوارش تسکین می‌یابد. پاک‌سازی روده‌ها فواید دیگری هم دارد، از بهبود سیستم ایمنی گرفته تا کاستن از ریسک سرطان کولون.

پریروز

 مدیر گروه زنان دانشگاه علوم پزشکی بابل، از احتمال افزایش ناباروری در صورت سقط جنایی جنین خبر داد و گفت: در بعضی موارد بانوانی که در سنین جوانی سقط جنین جنایی داشته‌اند ممکن است هرگز بچه‌دار نشوند.

6 ساعت پیش

بهتر است به جای کندوکاو در گذشته برای ماندن در زمان حال تلاش کنید. گینز می گوید:"وقتی به تاریخ و گذشته باز می گردید گفتگو به چیز دیگری تبدیل می شود. روی مشکل موجود تمرکز کنید. شاید برای مثال بگویید: متوجه شده ام که تو کمکی به بچه ها نمی کنی همین موضوع من را آزار می دهد".

پریروز

معمولاً همه ما با رعایت یک‌سری اصول اولیه، از جمله تغذیه سالم و فعالیت جسمانی، فکر می‌کنیم که به سلامت خود خیلی اهمیت می‌دهیم؛ اما حقیقت این است که حتی آگاه‌ترین افراد در میان ما نیز مستعد اشتباهات کوچکی هستند که می‌تواند سلامتی را به خطر بیندازد.

پریروز

بیشتر...