سلامت نیوز |
1 ماه پیش

تاثیر اختلالات تغذیه ای بر سلامت جنسی افراد سلامت نیوز

به گزارش سلامت نیوز،دکتر میترا مولائی نژادروانشناس بالینی ومتخصص سلامت جنسی و باروری درباره تاثیر اختلالات تغذیه ای بر سلامت جنسی زوجین نوشت: اختلالات خوردن شرایط پیچیده سلامت روانی هستند که با اختلالات مداوم در الگوهای خوردن و رفتارهای مرتبط با غذا مشخص می شوند. این اختلالات نه تنها بر رابطه فرد با غذا تأثیر می‌گذارند، بلکه می‌توانند پیامدهای عمیقی برای جنبه‌های مختلف زندگی فرد از جمله رفاه عاطفی، تعاملات اجتماعی و سلامت جسمانی داشته باشند.

سه نوع اصلی اختلالات خوردن عبارتند از:

  • بی اشتهایی عصبی anorexia nervosa که با محدودیت غذایی شدید و تصویر بدن مخدوش مشخص می شود.
  • پرخوری عصبی، bulimia nervosa یا بولیمیا با نگرانی بیش از حد در مورد شکل و وزن بدن همراه است و شامل دوره هایی از پرخوری و به دنبال آن رفتارهای جبرانی مانند استفراغ یا ورزش زیاد است.
  • اختلال پرخوری binge-eating disorder ، که با دوره های مکرر پرخوری و مصرف مقادیر زیاد غذا اما بدون رفتارهای جبرانی رایج در پرخوری عصبی مشخص می شود.

یکی از جنبه هایی که اغلب نادیده گرفته می شود، تأثیراختلال خوردنبر سلامت جنسی است. در واقع ارتباط پیچیده ای بین اختلالات خوردن و سلامت جنسی وجود دارد، زیرا این شرایط می توانند با روش هایی پیچیده و ظریف بر یکدیگر تأثیر بگذارند.

تأثیر فیزیکی اختلالات خوردن بر سلامت جنسی

اختلالات خوردن می تواند به طور قابل توجهی بر سلامت جسمانی فرد تأثیر بگذارد. سوء تغذیه، یکی از پیامدهای رایج این اختلالات، ممکن است منجر به عدم تعادل هورمونی شود که بر سلامت باروری و عملکرد جنسی تأثیر می گذارد. پژوهش ها نشان می دهد که افراد مبتلا به اختلالات شدید خوردن ممکن است دچار اختلال در چرخه قاعدگی، کاهش میل جنسی و حتی ناباروری شوند.

نگرانی های مربوط به تصویر بدنی

تصویر تحریف شده و مخدوش از بدن یکی از ویژگی های مشخص اختلالات خوردن است که در آن افراد، بدن خود را بدشکل و زشت می دانند. این ادراک تحریف شده از بدن خود می تواند به درک فرد از تمایلات جنسی خودش هم گسترش یابد. احساس شرم، گناه، و نارسایی هایی درتصویر بدنی ممکن است مانع از توانایی فرد در برقراری روابط صمیمانه و منجر به نارضایتی جنسی و اجتناب شود.

عوامل روانشناختی

تأثیر روانشناختی اختلالات خوردن نقش مهمی در درک تأثیر آنها بر سلامت جنسی دارد. اضطراب،افسردگیو عزت نفس پایین معمولاً با اختلالات خوردن همزیستی دارند و می توانند به اختلال عملکرد جنسی کمک کنند. پژوهش ها نشان می دهد که افراد مبتلا به اختلالات خوردن ممکن است در برقراری و حفظ روابط صمیمانه با مشکلاتی مواجه شوند که می تواند احساس انزوا را در آنها تشدید کند و بر رفاه جنسیشان تأثیر منفی بگذارد.

هویت جنسی

اختلالات خوردن می تواند افراد را در طیف های مختلف جمعیتی تحت تاثیر قرار دهد. پژوهشها نشان می دهد که تأثیر اختلالات خوردن بر سلامت جنسی ممکن است بر اساس عواملی مانند هویت و گرایش جنسی و زمینه فرهنگی متفاوت باشد. برای مثال، افرادی که به صورت همزمان مبتلا به اختلالات هویت جنسی و اختلالات خوردن هستند، ممکن است با چالش‌های منحصربه‌فردی درباره انتظارات اجتماعی، تبعیض و ایده‌آل‌های مربوط به تصویر بدنی روبرو شوند که می‌تواند بر سلامت جنسی آنها تأثیر متفاوتی نسبت به سایر افراد بگذارد.

پیامدهای درمان

شناخت عوارض همبود اختلالات خوردن و سلامت جنسی برای طراحی روش های درمانی موثر بسیار مهم است. مراقبت جامع از بیماران نه تنها باید به علائم فیزیکی اختلال خوردن، بلکه باید به نقش عوامل روانی و عاطفی مؤثر بر سلامت جنسی نیز توجه داشته باشد. روش های درمانی، مانند درمان شناختی-رفتاری و آموزش روانی، می توانند در رسیدگی به نگرانی های مربوط به تصویر بدن و بهبود عزت نفس مفید باشند.

پیوند پیچیده بین اختلالات خوردن و سلامت جنسی نیاز به یک رویکرد جامع برای درمان را نشان می دهد. درک عوامل فیزیکی، روانی و اجتماعی که در این میان نقش دارند برای متخصصان، درمانگران و سیستم های پشتیبانی ضروری است. افراد می‌توانند با پرداختن به اختلال خوردن و بررسی تأثیر آن بر سلامت جنسی، مسیری را آغاز کنند که به سمت بهبودی، رفاه کلی و سلامتی پیش می رود.#‌اخبار_سلامتی منبع: سلامت نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

 نتایج تحقیق کنونی نشان داد که تمرکز کردن در کار مسری است.

1 روز پیش

یکسری مشکلات یا خطاهایی وجود دارد که جلوی جذب ویتامین D به بدن را می‌گیرند. با برطرف کردن این موارد، می‌توانید از مقدار کافی آن در بدن‌تان مطمئن شوید.

2 روز پیش

خربزه از آن میوه‌هایی است که معمولا توصیه می‌شود با برخی مواد غذایی مصرف نشود. ترکیب خربزه و عسل معروف‌ترین ترکیب ممنوعه است که همه ما در مورد عوارض خطرناک آن چیزهای زیادی شنیده‌ایم. اما همراه خربزه چی نخوریم؟

2 روز پیش

اغلب افراد در حالی دور ریز میوه و سبزیجات را به راحتی داخل آشغال می ریزند، که با استفاده از روش های صحیح می توان از کاربردهای عالی آن ها به خوبی بهره برد.

2 روز پیش

شامپو بدون سولفات، شامپوهایی هستند که بدون استفاده از ترکیبات شیمیایی سولفات، موها را تمیز می‌کنند و از خشکی و آسیب به موها جلوگیری می‌کنند.

3 روز پیش

عناب میوه‌ای کهن و پرفایده است که با نام‌های دیگری همچون زیتون چینی و خرمای قرمز نیز شناخته می‌شود. این میوه کوچک و شیرین همواره در طب سنتی جایگاه ویژه‌ای داشته است.

2 روز پیش

ماساژ روزانه نوزاد مزایای بسیاری دارد که انجمن بین‌المللی ماساژ نوزادان (IAIM) آن‌ها را به دسته‌های تعامل، تحریک، تسکین و آرامش تقسیم می‌کند. IAIM دریافته است که این مزایا نه تنها بر کودک، بلکه بر کل خانواده و حتی جامعه او تأثیر می‌گذارد.

3 روز پیش

 تمرینات ورزشی مربوط به پا در دوران سالمندی می‌تواند توانایی تحرک شما را با افزایش سن تضمین کند.

1 روز پیش

حفظ تعادل بین زندگی شخصی و شغل هر فرد یکی از عواملی است که به بهبود کیفیت زندگی کمک می‌کند.

2 روز پیش

بیشتر...