سلامت نیوز |
۱ هفته پیش

يك گام تا خفگی دسته جمعی - آلودگی هوا و هواشناسی - محیط زیست - سلامت نیوز

يك گام تا خفگی دسته جمعی

سلامت نیوز: «وقوع یک حادثه ناگوار در کمین تهران، آلودگی هوای تهران وارد مرحله خطرناکی شده است» این بخشی از صحبت‌های رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت است، که از وضعیت آلودگی هوای تهران ابراز نگرانی شدید می‌کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی ،امروز که بیست و پنجم دی‌ماه است، تهران۲۱ روز هوای آلوده داشته و روز گذشته رکورد آلودگی ۲۰ سال اخیر را زد و از ۱۰ کلانشهر کشور در میان هزاران تن ذرات معلق و گازهای سمی جز سراب خاکستری‌رنگ چیزی باقی نمانده است. شهروندان تهرانی در روز چهارشنبه (۲۴ دی ماه) با شاخص ۱۷۴، آلوده‌ترین هوای امسال را تنفس کردند و شاخص کیفیت هوای تهران در هشت نقطه از عدد ۲۰۰ عبور کرد.

همچنین هوای شهرهای بندرعباس با شاخص ۱۰۲، اراک ۱۰۳، مشهد ۱۲۶، ارومیه ۱۲۷ و بجنورد ۱۴۸ ناسالم برای گروه‌های حساس و شهرهای تبریز با شاخص‌های ۱۵۳ ، اهواز ۱۵۶، اصفهان ۱۶۵، تهران ۱۷۴ و کرج ۱۷۹ در شرایط ناسالم برای تمام گروه‌ها قرار دارد. این درحالی است که در قانون آمده که اگر شاخص آلودگی هوا از ۱۵۰ فرا‌تر برود، شهر باید تعطیل شود، اما مسئولان در این روزها که مدارس تعطیل هستند، اعتقادی به تعطیل کردن کلانشهری مانند تهران ندارد.

حدود دو هفته پیش نیز کمیته اضطرار آلودگی هوا تشکیل جلسه داد و خروجی آن پیشنهاد تعطیلی دو روزه تهران بود که با مخالفت دولت مواجه شد. رحمانی‌فضلی وزیر کشور نیز درباره احتمال تعطیلی شهر تهران به دلیل آلودگی اعلام کرده بود: «تهران الآن هم تقریبا تعطیل است؛ مدارس تعطیل است و کارکنان با یک سوم توان در ادارات حضور دارند.»در چند روز گذشته تعداد زيادي از شهروندان با دفتر روزنامه «آرمان ملي» تماس گرفته‌اند و خواستار رسيدگي به اين موضوع شدند، يکي از آنها مي‌گويد:

«آلودگي هوا براي تمامي گروه‌هاي سني خطرآفرين است. حالا که به جبر بيماري کرونا به زدن ماسک محکوميم بايد لااقل در منازل يا با حفظ فاصله اجتماعي از هواي پاک بهره‌مند باشيم. اين روزها سرفه‌هاي بي‌امان گوش آسمان را کر کرده. نگذاريم سرفه‌هاي ناشي از آلودگي هوا و تجميع آن با کرونا کار کادر درمان را سخت‌تر کند.» شهروند ديگري نيز مي‌گويد:

«سال‌هاي قبل مي‌گفتيم خودمان ماشين تک‌سرنشين مي‌بريم و هوا آلوده شده اما امسال چطور؟ امسال که هم حجم ترددها و حجم سفرها کمتر شده باز هم ماشين‌هاي مردم مقصر آلودگي هستند؟ بيشترين آلودگي هوا به‌خاطر سوخت کارخانه‌ها و سوخت سيستم حمل‌ونقل عمومي است. کاش به دادمان برسند.»


بازهم مازوت
در اين بين خبري از باد و باران هم نيست. همچنان آنهايي كه از اين وضع انتقاد مي‌كنند انگشت‌شان به سوي سوختن «مازوت» نشانه رفته و آنهايي كه بايد در قبال اين وضعيت پاسخگو باشند نه شفاف‌سازي مي‌كنند و نه دست‌شان به جايي مي‌رسد كه اقدامي كنند. از سوي ديگر مساله‌اي چون «آلودگي‌ هوا» كه ميان‌بخش محسوب مي‌شود مثل همه تجارب ميان‌بخش در كشور ما متولي مشخصي ندارد و هر دستگاهي سعي مي‌كند با توجيه عملكرد خود صرفا از بار مسئوليت شانه خالي كند.

همين شده كه اين روزها بيشتر مي‌شنويم كه مسئولان وزارت نيرو تاكيد دارند در نيروگاه‌هاي اطراف تهران مازوت مصرف نمي‌شود. اگر چنين است پس چرا همچنان هواي تهران آلوده است؟ در اين بين عباس شاهسوني، رئيس گروه سلامت هوا و تغيير اقليم وزارت بهداشت با بيان اينکه منابع انتشار مانند سوزاندن مازوت در نيروگاه‌ها در اين وضعيت بايد مشخص و در عين حال ممنوع شود، گفت:

«در زمينه کاهش مواجهه مردم با آلودگي هوا و انجام اقداماتي مانند کاهش ساعت کاري، تعطيلي و... بايد به صورت عاجل انجام شود. در شرايطي که نفس کشيدن امکان‌پذير نيست و شرايط آلودگي هوا بسيار نامطلوب بوده و در شرايط ناسالم هستيم بايد اقدامات عاجلي در زمينه کاهش منابع انتشار آلودگي و کاهش مواجه مردم انجام شود.» رئيس سازمان حفاظت محيط زيست مي‌گويد هر روز 2 ساعت خاموشي بدهيد بهتر از آن است كه مازوت بسوزانيد و برق توليد كنيد. اما او نيز نمي‌گويد كه اگر در نيروگاه‌هاي اطراف تهران مازوت سوزانده نمي‌شود پس منشا آلودگي چيست؟

در همين حال گفته مي‌شود در نيروگاه شهيد رجايي در نزديكي قزوين مازوت مصرف مي‌شود و بعد مسعود تجريشي، معاون سازمان حفاظت محيط زيست به تاكيد مي‌گويد: پژوهش دانشگاه شهيد بهشتي تهران نشان مي‌دهد مازوت سوختن در نيروگاه شهيد رجايي تاثيري در آلودگي هوا ندارد. كار تعيين مسئوليت و ضمانت اجراي آن در كارهاي ميان‌بخش آن هم نظير مساله آلودگي هوا كه دست‌كم 20 نهاد مجري و مرتبط دارد همين مي‌شود.

در نهايت بايد حق داد كه اينك نبود شفافيت در داده‌هاي موثر در تحليل وضعيت مهم‌ترين نقص در مديريت و كاهش آلودگي هواست. چيزي كه بهاره آروين، عضو شوراي شهر پايتخت خواستار آن شده، همين است. شفاف بگوييد در تهران كدام نهادها و كدام دستگاه‌ها برق و گاز بيشتري مصرف مي‌كنند تا بدانيم تكليف چيست. اما آيا شركت توانير تن به چنين كاري خواهد داد؟


شفافيت گم شده است
اما آنچه عضو شوراي شهر براي مشخص كردن وضعيت خواست، «شفافيت» بود. رئيس كميته شفافيت شوراي شهر اعلام كرد كه به نمايندگي از شهروندان تهراني از وزارتخانه‌هاي نفت و نيرو مي‌خواهم فيش گاز و برق صنايع و ساختمان‌هاي عريض و طويل دولتي را شفاف كنند تا معلوم شود بخش عمده مصرف انرژي كشور در كجاست.

بهاره آروين با اشاره به وضعيت آلودگي هواي تهران با بيان اينكه آلودگي هوا تنها معضل اين شهر است كه مستقيم و بي‌واسطه سلامت و جان شهروندان را هدف مي‌گيرد و هر نوع راه‌حل فردي هم در برابر آن بي‌ثمر است، گفت:

مساله‌اي كه جز از طريق سياستگذاري جامع‌نگر و پيگيرانه قابل حل نخواهد بود. سياستگذاري‌ها و اقدامات شوراي شهر و شهرداري نيز كمك چنداني به حل مساله نمي‌كند اما باز هم شفافيت تنها ريسمان نازك باقيمانده ميان ما و مردم است. شهرداري تهران مي‌تواند تمام اطلاعاتش در باب منابع آلاينده هواي شهر را به صورت شفاف و سيستماتيك در اختيار شهروندان قرار دهد. از تعداد خودروهاي ترددكننده در معابر تا خودروهاي ديزلي كه تردد پرشمارشان در شب غلظت آلاينده‌ها را در ساعات اوليه صبح افزايش مي‌دهد؛ از نتايج آزمايش‌هاي مستمر كيفيت سوخت عرضه‌شده در جايگاه‌ها، از ميزان آلاينده‌هاي مختلف در نقاط مختلف شهر از جمله ميزان آلاينده‌ها در اطراف نيروگاه‌ها و صنايع.


60 نهاد و مرکز بي‌اثر
با اين حال ژما جواهري‌پور، فعال محيط‌زيستي در اين رابطه مي‌گويد: «در بحث آلودگي هواي کلانشهرها ما با بيش از 60نهاد دولتي و غيردولتي سر و کار داريم. سال‌هاست از سوي نهادهاي اندازه‌گير آلودگي هواي تهران و کلانشهرها اعلام مي‌شود که دو سوم آلودگي هوا مربوط به سوخت‌هايي مانند گازوئيل و مازوت است. همچنين آلاينده‌هاي ثانويه ناشي از تردد خودروها هم در جو شهر بازتوليد مي‌شوند و به شکل ذرات معلق به زمين باز مي‌گردند.

ما گروه‌هاي مردم‌نهاد، البته بر اين نکته واقفيم که مشکلات زيرساختي تردد در تهران و شهرهاي بزرگ بايد حل شود تا بتوانيم به مردم بگوييم به جاي خودروي شخصي از حمل‌ونقل عمومي استفاده کنند. فرسودگي در ناوگان ترددي تهران هر روز بيشتر مي‌شود.

در شهرهاي ديگر هم وضع به همين منوال است. البته طي سال‌هاي اخير اراده‌اي در دولتمردان براي نوسازي و تجهيز ناوگان ترددي شهرها نديده‌ايم. فعالان عرصه مبارزه با آلودگي‌هاي زيست‌محيطي هر سال ماه‌ها زودتر از زمان وقوع نسبت به بحران آلودگي هوا و ساير بحران‌هاي محيط‌زيستي هشدار مي‌دهند اما تا اراده‌اي بر افزايش امکانات ترددي نباشد، بهبود کيفيت هوا راه به جايي نمي‌برد.»#‌اخبار_سلامتی
منبع: سلامت نیوز


تبلیغات

مطالب مرتبط

بالاترين سطح تعارض ميان فك خزري با صيادان در سواحل ايران در فصول پاييز و زمستان حدفاصل مهر تا فروردين رخ مي‌دهد. فك خزري حيواني مهاجر است كه در فصل پاييز براي زادآوري به سمت شمال شرقي درياي خزر مي‌رود، در حقيقت بخش‌هايي از خزر شمالي در فصل زمستان يخ مي‌زند و به فك‌ها اين اجازه را مي‌دهد كه روي يخ‌ها زادآوري داشته باشند.

لحظاتی پیش

شواهدی که از تحقیقات جدید به دست آمده نشان می دهد که شیر مادرانی که به کرونا مبتلا شده اند حاوی آنتی بادی کرونا بوده و می تواند واکنش سیستم ایمنی بدن نوزاد را نسبت به کرونا فعال سازد.

1 دقیقه پیش

ماه‌های پایانی سال معمولا زمانی است که بیشتر افراد به فکر کاهش وزن می افتند و دوست دارند توصیه هایی در این زمینه داشته باشیم. امسال به دلیل شیوع کرونا و نداشتن برنامه ورزشی در باشگاه‌ها و سالن های ورزشی کار کمی سخت‌تر شده است اما ناامید نباشید و برنامه‌های غذایی و ورزشی خود را ادامه دهید و توصیه های کلی را رعایت کنید.

2 دقیقه پیش

پروتئین یک قسمت اساسی در یک رژیم غذایی سالم است و عدم مصرف کافی آن می‌تواند مشکلات جدی سلامتی ایجاد کند.

12 دقیقه پیش

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون یک میلیون و ۳۳۶ هزار و ۲۱۷ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۸۳ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۵۶ هزار و ۸۸۶ نفر رسیده است.

یک ربع پیش

فوق تخصص عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان اینکه برای تشخیص بین مسمومیت ناشی از آلوگی هوا یا ابتلا به کرونا باید به پزشک مراجعه کرد، گفت: عوارض کرونا با آلودگی هوا تقریبا یکسان است، با این تفاوت که کرونا معمولا اختلالاتی همانند از دست دادن حس بویایی و چشایی را به دنبال دارد.

نیم ساعت پیش

شهردار منطقه 12 شهرداری تهران جزئیات صدور پروانه اضطراری نوسازی برای خانه‌های در حال ریزش در این منطقه به ویژه در محله هرندی را تشریح کرد.

1 ساعت پیش

آمار جهانیِ مبتلایان به کروناویروس تاکنون به ۹۹ میلیون و ۷۷۴ هزار و ۴۷۶ نفر رسیده و مرگ دو میلیون و ۱۳۹ هزار و ۴۳ نفر بر اثر ابتلا به این بیماری تأیید شده است.

1 ساعت پیش

بدن برای ساخت سلول های سالم به کلسترول نیاز دارد اما بالا رفتن میزان کلسترول خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را افزایش می دهد.

1 ساعت پیش

در حالی که نگرانی از ایجاد موج چهارم کرونا در اواخر بهمن و اوایل اسفند به هشدار جدی مسئولان ستاد ملی مقابله با کرونا بدل شده است با وجود این خبرها از ورود بیش از ٣٠ هزار نفر به قشم حکایت دارد.

1 ساعت پیش

کرونا سبک زندگی فردی و اجتماعی همه ما را تغییر داده است، بسیاری از افراد با تغییرات به‌وجود آمده کنار آمده‌اند و برخی دیگر هنوز در فاز انکار به‌سر می‌برند، اما چه بخواهیم و چه نخواهیم باید به زندگی همراه با کرونا عادت کنیم، همانطور که به زندگی درکنار آنفلوآنزا و دیگر بیماری‌های واگیردار عادت کرده‌ایم و تلاش کردیم تا خود را با این شرایط وفق دهیم.

1 ساعت پیش

سرباز وظیفه، عابد اکبری، این روزها سخت درگیر کارهای مرتبط با پرونده است. پرونده‌ای که یک سر آن شکایت از یک نماینده مجلس است.

1 ساعت پیش

بالا بودن قند خون یک تغییر متابولیکی نگران کننده است و لازم است بیمار به سرعت تحت درمان قرار گیرد.درصورتی ‌که برای مدت زمان طولانی برای کاهش قند خون کاری انجام ندهید ممکن است به اعصاب و اندام‌های بدن آسیب جدی وارد شود.فاز جمله علایم قند خون بالا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

2 ساعت پیش

تحقیقاتی که اخیرا توسط پژوهشگران دانشگاه ایالتی اوهایو صورت گرفته نشان می‌دهد، افسردگی، استرس و تنهایی سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کند و می‌تواند اثر واکسن کووید ۱۹ را کاهش دهد.

2 ساعت پیش

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، در ارتباط با تازه ترین تصمیمات برای دسترسی به واکسن کرونا در کشور، توضیحاتی ارائه داد.

2 ساعت پیش