سلامت نیوز |
1 ماه پیش

هر روز عکس های شوهر سابقم را می بینم بغض می کنم همسران خانواده سلامت نیوز

هر روز عکس‌های شوهر سابقم را می‌بینم و بغض می‌کنم

سلامت نیوز-*رضا زیبایی:پس از وقوع طلاق، زوج ها بی‌شک دچار اضطراب و پریشان حالی می‌شوند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان، از شوهرم به دلایلی که هنوز هم از نظر خودم منطقی است، جدا شدم. حالا بعد از گذشت تنها 2 هفته از طلاق، اوضاع و احوال هر دوی ما کاملا به هم ریخته و پر از حسرت و گریه شده است. هر روز عکس‌هایش را که می‌بینم، بغض می‌کنم. به تازگی هم برای من یک آهنگ غمگین فرستاد که نتوانستم با شنیدنش گریه نکنم. انگار دنیا دارد روی سرم خراب می‌شود. چه کنم؟

پس از وقوع طلاق، زوج ها بی‌شک دچار اضطراب و پریشان حالی می‌شوند و نمود این تنش‌های ذهنی و رفتاری در 5 مرحله اتفاق می‌افتد. مرحله اول پس از جدایی، انکار نام دارد به این معنا که پذیرش طلاق آن قدر سخت و دشوار است که فرد دست به انکار آن می‌زند. مرحله دوم، خشم و عصبانیت از طلاق یا جدایی است و در این مرحله فرد شروع به نفرین کردن طرف مقابل خود می‌کند. مرحله بعدی چانه‌زنی و تکرار مکررات است به این معنا که در این مرحله فرد سعی می‌کند رابطه را بازگرداند. مرحله چهارم که به عنوان اندوه از آن یاد می‌شود به این معناست که فرد این واقعیت را تا حد زیادی می‌پذیرد که رابطه مرده است. غم، اندوه و گریه کردن‌های مداوم نشانه‌ای از این مرحله است همچنین مشکلاتی در خواب، اشتها و ... که شما تا حدودی با آن ها درگیر شده اید. فرد در این مرحله مستعد افسردگی است. آخرین مرحله پذیرش است که فرد می‌داند رابطه به اتمام رسیده است و تغییری در آن رخ نخواهد داد، بنابراین آرام تر می شود و آرام آرام مرحله جدیدی از زندگی را آغاز می کند. با این مقدمه، چند توصیه به شما دارم.


شما در مرحله گذر از چانه‌زنی به اندوه هستید
به نظر می‌رسد شما در مرحله گذر از چانه‌زنی به اندوه هستید، از سویی تلاش می کنید رابطه را مجدد بازسازی کنید و از سویی دچار غم و دلتنگی و گریه‌های مکرر هستید. دلایل منطقی طلاق(از نظر خودتان) را بارها زیر سوال می‌برید و گاهی خود و همسر سابق‌تان را مقصر می‌دانید و این هجوم افکار نوعی درماندگی و بلاتکلیفی را باعث می‌شود.


بسته به علت طلاق احتمال رجوع هم متفاوت است
بسیاری از طلاق‌های به ظاهر منطقی قابلیت رجوع دارند، بسته به علت طلاق احتمال رجوع هم متفاوت است. احساس ندامت و پشیمانی می‌تواند از سر دلتنگی و ترک عادت باشد یا برعکس، نشانه یک طلاق نادرست؛ تشخیص این امر با روان شناس است تا شما را به مسیر درست سوق دهد. در مجموع ازدواج یک رابطه دو طرفه است و اگر قرار است که بدان برگردید باید هر دو طرف از امنیت عاطفی و مهارت کافی برخوردار باشید. توصیه می‌کنم با وساطت فردی خبره و معتمد، دو طرف، برای ارجاع به روان شناس اقدام کنید. اگر همسر شما پذیرای این اقدام باشد، می‌تواند نشانه تعجیل قبلی دوطرف در اقدام به طلاق باشد که می‌توان به کمک روان شناس صحت و سقم آن را استخراج کرد و در نهایت با مهارت آموزی مرحله جدیدی از ازدواج مجدد شما زوج گرامی را رقم زد. ولی اگر این اشتیاق فقط از سوی شما ست و همسر شما بی‌میل به رجوع باشد، می‌توان با مداخله روان شناس علت بی‌میلی را مشخص کرد و در رفع احتمالی آن با مشاوره حرفه‌ای کوشید و در نهایت به شما درپیوستن به هم و آغاز زوجیت با دوام‌تر کمک کرد یا با عبور از این مرحله با پذیرش طلاق مرحله رهایی از تنش‌ها و ناکامی‌های جدایی را آغاز کنید.


مراقب هجوم افکار منفی باشید
مراقب باشید طلاق به ویژه برای شما به عنوان یک خانم، مطلقا به معنای وجود نقص و کاستی یا نازیبا بودن یا داشتن انواع عیب‌هایی که به صورت هجوم افکار منفی سراغ شما می‌آید، نیست بلکه انتخاب مردان بیشتر مبتنی بر داشتن احساس اقتدار و مردانگی در کنار همسرشان است و نه صرفا موارد ذکر شده که آن‌ها در مراتب بعدی مد نظر مردان قرار می گیرد و بسته به سن و تجربه مرد قدری هم متفاوت است.

*روان‌شناس عمومی و استاد دانشگاه#‌اخبار_سلامتی منبع: سلامت نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

یک پژوهشگر خانواده گفت: با وجود تمایل ۹۶.۵ درصد دختران کشور به ازدواج، آمار ازدواج میان آنان ۳۰ درصد کاهش یافته است.

1 ساعت پیش

مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد که قارچ مربوط به شوره سر می‌تواند عامل بیماری پارکینسون باشد.

1 ساعت پیش

خیابان ناصرخسرو پایان قصه فروش داروهای کمیاب و قاچاق نیست. آنها حالا علاوه بر این خیابان معروف و اسمی، فضای مجازی را هم به قرق خودشان درآورده‌اند و با خیال راحت و بدون نگرانی از بگیر و ببندهای پلیسی، مشغول خرید و فروش داروهایشان هستند.

4 ساعت پیش

مدیرکل دفتر سلامت و امور تندرستی آموزش و پرورش درباره مطالبه واکسیناسیون دانش آموزان با توجه به احتمال بازگشایی مدارس گفت: فعلا وزارت بهداشت و درمان هیچ مجوزی را برای دانش آموزان یا سنین زیر ۱۸ سال برای هیچ بخشی صادر نکرده است.

4 ساعت پیش

معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور ضمن اشاره به روز جهانی مبارزه با بیابان‌زایی - مصادف با ۱۷ ژوئن (۲۷ خرداد) - گفت: تغییر اقلیم و دخالت‌های انسانی حدود یک میلیون هکتار به وسعت بیابان‌های کشور افزوده است.

4 ساعت پیش

هرچه وزن شما بیشتر شود، بافت چربی شما نیز بیشتر می‌شود؛ این بافت برای زنده ماندن نیاز به اکسیژن و سایر مواد غذایی دارد که باید جریان خون آن را تأمین کند.

5 ساعت پیش

سازمان حفاظت محیط‌زیست تا 8سال آینده توان جذب سالانه 250محیط‌بان را دارد که همگی آنها مرد هستند. چندسال قبل اما تصویر زنی با لباس محیط‌بانی درحالی‌که یک قبضه سلاح سازمانی نیز به‌دست داشت در کنار محیط‌بانان مرد و به‌عنوان نخستین محیط‌بان زن در سایت سازمان حفاظت محیط‌زیست قرار گرفت و البته در فضای مجازی نیز به‌طور گسترده چرخید.

5 ساعت پیش

«تا پايان سال ۱۴۰۰ بيش از ۲۷۰ ميليون دوز واكسن براي انجام واكسيناسيون عمومي لازم است.» اين خبري است كه از سوي كيانوش جهانپور، سخنگوي سازمان غذا و دارو اعلام شد.

6 ساعت پیش

دوری از اجتماع و انزوا، سوغات میهمان ناخوانده چینی است که بر بسیاری از ارتباطات اجتماعی و مشاغل سایه انداخته و توانسته زنجیره کار و شغل را در بسیاری از کشورهای جهان به ناپایداری بکشاند.

7 ساعت پیش

خون‌دماغ ممکن است ترسناک باشد، اما معمولاً نشانه هیچ‌چیز جدی نیست و اغلب در خانه قابل درمان است. نام پزشکی خونریزی بینی اپیستاکسی است. در هنگام خونریزی بینی، خون از یک سوراخ بینی یا هر دو سوراخ بینی جریان می‌یابد.

13 ساعت پیش

یک استاد دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران ضمن بیان اینکه توسعه کشاورزی بدون در نظر گرفتن منابع طبیعی بی فایده است، گفت: وزارت جهاد کشاورزی باید با بهره‌گیری از دیدگاه‌های کارشناسان، دانشگاهیان و طبق ضوابط مرسوم و به‌روز دنیا برنامه‌های علمی و کاربردی برای بخش کشاورزی در نظر گیرد.

14 ساعت پیش

معاون بهداشت وزارت بهداشت، در واکنش به نامه رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران مبنی بر تکمیل واکسیناسیون جامعه پزشکی کشور، توضیحاتی ارائه داد.

14 ساعت پیش

به طور کلی می‌ت توان گفت زمانی که فک فضای کافی برای رشد دندان‌ها را نداشته باشد. بنابراین دندان ها در جای درست قرار نمی گیرد و باعث ایجاد ناهنجاری ها و مشکلاتی می شود که با استفاده از ارتودنسی دندان قابل درمان است. البته قیمت این روش با توجه به نوع ارتودنسی و فاکتور های دیگر تعیین می شود.

15 ساعت پیش

ورزش در حفظ وزن و همچنین کمک به کاهش وزن بسیار مهم است.

15 ساعت پیش

یک متخصص ریه درباره راهکارهای لازم در تقویت ریه پس از ابتلا به کرونا گفت: کرونا می تواند ریه و کلیه و سیستم قلبی و عروقی را درگیر کند و این ها فاکتور های موثر در میزان درگیری با بیماری هستند. گاهی می بینیم بیمار در ظاهرا درگیری ریوی کمی دارد ولی بعدا مشکل پیدا می کند و نمی توان اظهار نظر قطعی کرد.

16 ساعت پیش

بیشتر...