سلامت نیوز |
۱ هفته پیش

پاکسازی بدن در انتهای شب سلامت نیوز

به گزارش سلامت نیوز، روزنامهجامجمنوشت: «قدیمی‌ها برای هر کاری آدابی داشتند و به آن آداب پایبند و معتقد بودند. یکی از این آداب، گذاشتن یک کاسه تنقلات بالای سر مهمان بود تا اگر نیمه‌شب گرسنه شد، خوراکی برای مصرف باشد. آداب دیگر، تنگ آب و لیوانی بود که شب‌هنگام بالای سرشان می‌گذاشتند.

حالا پژوهشگران نوشیدن آب، پیش از خواب را توصیه می‌کنند؛ انگار که کار قدیمی‌ها بی‌راه هم نبوده است. برای خواب آرام، نخستین توصیه‌ها دوری از وسایل دیجیتال در ساعت‌های پایانی شب، عدم مصرف نوشیدنی‌های حاوی کافئین مانند قهوه، انجام ورزش‌های آرام‌تنی و نوشتن اتفاقات روزانه برای رهایی از افکار منفی است. نوشیدن آب چطور؟ آخرین لیوان‌های روزانه را باید پیش از رفتن به رختخواب نوشید؟ یا باعث بی‌خوابی می‌شود؟ سؤال بعدی این است که آب باید سرد باشد یا گرم؟ بعضی افراد نوشیدن آب را عامل بی‌خوابی می‌دانند و بعضی دیگر اما نوشیدن آب را باعث خواب آرام اعلام می‌کنند. کدام نظر درست است؟

به گفته دکتر آبیناو گوپتا، متخصص گوارش از بیمارستان چندتخصصی نارایانای جیپور، نوشیدن آب پیش از خواب به کنترل دمای بدن کمک می‌کند. بر اساس پژوهش‌های انجام‌شده، کم‌آبی بدن باعث می‌شود افراد هنگام خواب احساس گرما یا سرما کنند. بنابراین نوشیدن آب قبل از خواب مفید است. به این دلیل که باعث نگهداری دمای بدن در وضعیت ایده‌آل می‌شود. این مسأله باعث می‌شود هنگام خواب، بدن هیدراته بوده و دچار اختلال خواب ناشی از بی‌آبی نشود.

جرعه‌ایبرایآرامشاعصاب

کم‌آبی بدن باعث تغییر در خلق‌وخو و کاهش آستانه تحریک عصبی می‌شود. علاوه بر اینکه بر چرخه کلی خواب و بیداری شما تاثیر منفی می‌گذارد اما این به معنی ضرورت مصرف آب درست پیش از خواب نیست بلکه رعایت یک فاصله زمانی مناسب برای نوشیدن آب پیش از خواب توصیه می‌شود. تکرر ادرار نیز می‌تواند باعث بی‌خوابی شود.

ازخوابپیوستهغافلنشوید

به گفته دکتر گوپنا مدت زمان خواب بین شش تا هشت ساعت است. نوشیدن آب، بیش از اندازه و نزدیک به زمان خواب باعث شکستن چرخه مناسب خواب شده و به سلامت قلب نیز آسیب وارد می‌کند. بنابراین در طول روز آب کافی مصرف کنید. نشانه مصرف آب کافی نیز این است که رنگ ادرار باید زرد روشن باشد. او می‌گوید: «بهترین زمان برای نوشیدن آخرین لیوان آب پیش از خواب، دو ساعت پیش از رفتن به رختخواب است. علاوه بر این بهتر است آب ولرم باشد. به این دلیل که باعث بهبود گردش خون شده و فرآیند سم‌زدایی در طول شب را تسهیل می‌کند. از سوی دیگر می‌تواند به کاهش درد یا گرفتگی عضله‌های معده نیز کمک می‌کند. تنظیم تعرق بدن و دفع سموم بدن از این طریق نیز از دیگر ویژگی‌های نوشیدن آب ولرم، دو ساعت پیش از خواب است.»#‌اخبار_سلامتی منبع: سلامت نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

با اینکه عادت ماهانه اتفاقی کاملاً طبیعی است و برای هر خانمی رخ می‌دهد؛ اما باروهای نادرست زیادی در مورد آن وجود دارد.

1 روز پیش

به فرزند خود چگونگی درست نشستن را آموزش دهید و در صورت نیاز هر روز آن را تکرار کنید. پیشگیری از نشستن حالت نادرست و آموزش شیوه درست، آنها را ایمن نگه می دارد.

2 روز پیش

زمانی که متوجه گزیدگی می شوید، ممکن است با یک خارش آزاردهنده یا یک نیش دردناک همراه باشد،که احساس جالبی نخواهد بود.

4 روز پیش

کودکان نوپا ممکن است بدون اینکه سوالی از والدین خود بپرسند از او جدا شده و نگاه خود را به چیزی که توجه آنها را جذب کرده است بدوزند؛ دراینجا نکاتی وجود دارد که به شما برای مدیریت این زمان ها کمک می کند. به خاطر داشته باشید که اگر برای چند دقیقه کوتاه کودکتان را گم کردید شما والدین بدی برای او نیستید.

4 روز پیش

از آنجایی که کودکان پیش دبستانی به دنبال استقلال هستند، برای آنها عادی است که بحث کنند و از حق خود برای "نه" گفتن استفاده کنند. آنها معمولاً بین این که بخواهند بچه بزرگی هستند که می توانند همه کارها را به تنهایی انجام دهند و با استفاده از صحبت های کودک برای اعلام نیاز به کمک برای یک کار ساده در نوسان هستند.

1 روز پیش

از دست دادن فرزند یکی از بدترین اتفاقاتی است که امکان دارد برای والدین بیفتد. داغ از دست دادن فرزند همیشه برای والدین تازه است. پدر و مادر با از دست دادن فرزند نه‌تنها کسی که بسیار دوستش داشته‌اند، بلکه ثمره زندگی‌شان را از دست می‌دهند و این اتفاق به‌شدت ناراحت‌کننده است.

3 روز پیش

محققان فنلاندی می‌گویند ۱۵ دقیقه سونا بعد از ورزش، فواید بیشتری برای سلامت قلب دارد.

1 روز پیش

نگه داشتن عطسه فشار درون سیستم تنفسی را ۵ تا ۲۴ بار بیش‌تر از فشاری که عطسه کردن ایجاد می‌کند، افزایش می‌دهد.

3 روز پیش

ماهی سالم و مسموم را با دقت کردن به ظاهر ماهی و توجه به نشانه‌های ظاهری ماهی به راحتی می‌توان از ماهی سالم تشخیص دهید. در این مطلب ساده‌ترین روش تشخیص ماهی سالم از ناسالم آورده شده است.

2 روز پیش

بیشتر...