پریروز
2 بازدید

مصائب دانش‌آموزان استثنایی در دوران کرونا - سلامت اجتماعی

مصائب دانش‌آموزان استثنایی در دوران کرونا

سلامت نیوز:اگرچه با شیوع ویروس کرونا مدرسه‌ها بسته شد، اما آموزش لنگان‌لنگان ادامه پیدا کرد. به‌تناسب شرایط اقتصادیِ خانواده‌ها کیفیت آموزش برای دانش‌آموزان فرق کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه همدلی ، کسی که تبلت، موبایل و دسترسی آسان به اینترنت داشت، از آموزش غیرحضوری استفاده کرد. کسانی هم که خانواده‌‌شان وضعیت اقتصادی مناسبی نداشتند، به‌دلیل عدم برخورداری از لوازم آموزش مجازی یا از تحصیل بازماندند یا این‌که کیفیت آموزش برای‌شان به پایین‌ترین حد ممکن رسید. حالا همین وضعیت به مقیاس چندین برابر برای دانش‌آموزان با شرایط ویژه سخت‌تر شده است.

دانش‌آموزان مدارس استثنایی در کنار نیاز به لوازمی مانند موبایل، تبلت، اینترنت برای استفاده از آموزش برخط(آنلاین) نیاز به آموز‌ش‌های توان‌بخشی هم دارند. هر اقدامی که برای توان‌بخشی دانش‌آموزان ویژه انجام می‌شود باید به‌صورت مداخله‌ای باشد، آنها نیاز به گفتاردرمانی و کاردرمانی دارند. در شرایط شیوع ویروس کرونا آیا آموزش مجازی می‌تواند به توان‌بخشی بچه‌های با شرایط ویژه کمک کند؟

آیا والدین آن‌ها توانایی لازم برای آموزش این دانش‌آموزان را دارند؟ به‌نظر می‌رسد توان‌بخشی حلقه مفقوده آموزش مجازی برای دانش‌آموزان با شرایط ویژه است. طوری‌که «احمد رمضانی»، عضو هیأت علمی پژوهشکده کودکان استثنایی می‌گوید:«در چنین شرایطی برای دانش‌آموزان ویژه، عدالت آموزشی محقق نشده است.»

عدالت آموزشی

او ادامه می‌دهد: «برای بچه‌ها با شرایط ویژه علاوه بر آموزش بحث توان‌بخشی اهمیت دارد. دانش‌آموزِ کم‌توان ذهنی نیاز به گفتار درمانی و کار درمانی دارد. سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی علی‌رغم همه تلاشی که در روزهای سخت شیوع کرونا برای این بچه‌ها انجام داده، به‌نظر می‌رسد در توان‌بخشی دانش‌آموز با نیازهای ویژه توفیق کمتری داشته است. امروز به‌این دلیل که مدارس باز نیستند خدمات توان‌بخشی به‌صورت کامل ارائه نمی‌شود.»

رمضانی بیان می‌کند: «به‌طور کلی بدترین انتخاب برای آموزشِ دانش‌آموزانِ ویژه، آموزش برخط یا آنلاین است. نکته اول این‌که بسیاری از این بچه‌ها ممکن است شرایط اقتصادی مطلوب نداشته باشند، این یعنی تلفن همراه و تبلت ندارند، بنابراین از آموزش محروم می‌شوند. در کنار این‌ها نکته مهم دیگری وجود دارد. این‌که والدین بخواهند علیرغم آموزش‌هایی که می‌بینند با بچه‌های ویژه کاردرمانی یا گفتاردرمانی انجام دهند، کار سختی است.

بنابراین در آموزش غیرحضوری این بخش از آموزش برای بچه‌های ویژه با مشکلات بیشتری روبه‌رو شده و آن‌ها از خدمات توان‌بخشی محروم شدند. یعنی ما در چنین شرایطی با پایین آمدن کیفیت خدمات آموزش روبه‌رو هستیم، وقتی خدمات آموزشی برای دانش‌آموزان ویژه پایین بیاید نشانه چیست؟ نشانه این است که درباره عدالت آموزشی نتوانستیم اهداف‌مان را محقق کنیم.»

راهکار چیست؟

قطعاً پرسشی که اینجا مطرح می‌شود این است که راهکار چیست؟ در چنین شرایطی چه اقداماتی می‌تواند این عدالت از دست رفته را برگرداند؟ این‌ها سوال‌هایی هستند که «احمد رمضانی» در پاسخ به آن‌ها می‌گوید: «مطابق تحقیقات بین‌المللی تاکید بر آموزش حضوری است.» امکانی که به‌نظر می‌رسد در شرایط شیوع ویروس کرونا چندان شدنی نباشد.

اما عضو هیأت علمی پژوهشکده کودکان استثنایی معتقد است: «مانند اقداماتی که در کشورهای دیگر انجام شده، چنین امکانی برای دانش‌آموزان استثنایی وجود دارد. برای این‌که این دانش‌آموزان بتوانند از خدمات توان‌بخشی استفاده کنند باید با رعایت سختگیرانه پروتکل‌های بهداشتی شرایط آموزش حضوری برای آن‌ها آماده شود.»

وی دراین‌باره ادامه می‌دهد: «مانند اقداماتی که در کشورهای دیگر انجام شده، با اعمال سختگیرانه مقررات و رعایت پروتکل‌‌های بهداشتی برای دانش‌آموزان ویژه آموزش حضوری درنظر گرفته شود. امکان دارد این نگرانی ایجاد شود که آیا چنین اقدامی برای این دانش‌آموزان ممکن است؟ باید بگویم این بچه‌ها رفتارهای خوب را یاد می‌گیرند.

معلم‌هایِ زحمت‌کش مدارس آموزش به این گروه از دانش‌آموزان را بلد هستند. نکته مهم دیگر برای تحقق آموزش حضوری این است که تعداد دانش‌آموزان ویژه در کلاس‌ها کم است. اما مشکل اصلی این است که آیا آموزش‌وپرورش می‌تواند به تنهایی شرایط را برای حضور این بچه‌ها در کلاس درس فراهم کند و اقدامات سختگیرانه بهداشتی را رعایت کند؟» رئیس پیشین پژوهشکده کودکان استثنایی یادآور می‌شود: «اتفاقی که در دنیا افتاده تاکید بر ارائه خدمات به‌صورت چند نهادی است.

یعنی شهرداری‌ها، وزارت بهداشت، سازمان‌ بهزیستی و آموزش‌وپرورش با همکاری یکدیگر است که می‌توانند شرایط را برای آموزش حضوری دانش‌آموزان ویژه در کلاس‌های درس آماده کنند. از تامین مواد شوینده گرفته تا سایر موارد، به همکاری‌های جدی بین‌نهادی نیاز دارد. معلم‌ها هم به‌خوبی می‌توانند بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی نظارت داشته باشند.»

آموزش برخط و الزامات آن

با این وجود به‌نظر می‌رسد پیشنهاد آموزش حضوری و الزامات آن و البته هماهنگی میان نهادهای متفاوت برای عملی کردن چنین طرحی که به‌دنبال تامین آموزش‌های توان‌بخشی برای دانش‌آموزان ویژه است، کمی زمان‌بر باشد. در چنین شرایطی همچنان آموزش برخط وجود دارد.

این‌که برای حفظ کیفیت آموزش غیرحضوری چه الزاماتی باید رعایت شود؟ پرسشی است که «رمضانی» در پاسخ به آن می‌گوید: «درخصوص آموزش باید گفت که، برنامه‌های درسی 9عنصر دارند، اهداف، محتوا، راهبردهای یادگیری، مواد و منابع آموزشی، فعالیت‌های یادگیری، روش‌های ارزش‌یابی، گروه‌بندی فراگیران، زمان و فضا، امروز در دوره کرونا باید برنامه درسی متناسب‌سازی شود. یعنی در همه این 9عنصر تغییراتی بدهیم.» وی ادامه می‌دهد: «از آن‌جایی که زمان آموزش مجازی در مقایسه با آموزش حضوری کوتاه‌تر است چند پیشنهاد وجود دارد.

این‌که محتوای آموزشی را باید مناسب‌سازی کنیم، از اهمیت برخی مطالب عبور کنیم، زمان برخی از درس‌ها را کمتر کنیم تا با توجه به شرایط متناسب‌سازی صورت بگیرد. به همین نسبت انتظار از دانش‌آموزان را مناسب‌سازی کنیم. چراکه ما مانند روزهای پیش از کرونا آموزش نمی‌دهیم بنابراین انتظار تحقق همه اهداف آموزشی را نباید داشته باشیم.» وی درباره آموزش برخط توضیح می‌دهد: «مشکلی که ما در آموزش برخط با دانش‌آموزان ویژه داریم این است که توجه آن‌ها به آموزش کمتر شده است.

درصورتی‌که معلم‌های ما در آموزش حضوری تلاش می‌کنند توجه این بچه‌ها به کلاس و درس را جلب کنند. چنین کاری برای آموزش مجازی سخت شده، بنابراین ما معلم‌های فداکاری داریم که امروز به‌جای آموزش گروهی سعی می‌کنند به‌صورت فردی به دانش‌آموزان آموزش دهند.»رمضانی خاطرنشان می‌کند: «پیشنهاد این است که در کنار پلتفرم شاد، پلتفرم‌های دیگری هم به‌شکل رسمی پذیرفته شود و مورد استفاده قرار بگیرد.

منظورم از سایر پلتفرم‌ها، امکانی هست که تعامل دانش‌آموزان با معلم و سایر بچه‌ها بیشتر شود. طوری‌که آن‌ها احساس کنند در کلاس درس نشسته‌اند. البته برخی از معلم‌های ما در آموزش برخط همچنان با مشکل روبه‌رو هستند. این تنها برای کشور ما هم نیست. مطالعات نشان داده 40درصد معلم‌ها در سراسر جهان مهارت‌های استفاده از فناوری را ندارند.تابستان فرصت خوبی بود که ما می‌توانستیم معلم‌ها را توانمند کنیم. به‌نظرم می‌شد از این فرصت بهتر استفاده کرد.»

چه تعداد دانش‌آموز با شرایط ویژه شناسایی شدند؟

«احمد رمضانی» در پاسخ به این پرسش که چه تعداد دانش‌آموز با شرایط ویژه در کشور شناسایی شدند؟ می‌گوید:«در آموزش‌وپرورش استثنایی با هفت گروه دانش‌آموزان روبه‌رو هستیم. بچه‌های آسیب‌دیده شنوایی، کم‌توان ذهنی، چند معلولیتی، آن‌هایی که معلولیت جسمی حرکتی دارند، آسیب‌دیده بینایی، دانش‌آموزان طیف اوتیسم و بچه‌هایی که اختلالات رفتاری و هیجانی دارند، همچنین کودکانی که دارای مشکلات یادگیری هستند.

طبق آماری که آموزش‌وپرورش استثنایی ارائه داده 152هزارو 409نفر دانش‌آموز با شرایط ویژه شناسایی شدند. از بین این تعداد 80هزارو 556نفر در مدارس خاص استثنایی هستند و 71هزارو853نفر در مدارس تلفیقی در کنار دانش‌آموزان عادی آموزش می‌بینند. از حدود 80هزار دانش‌آموز در مدارس خاص بیشتر آن‌ها در گروه کم‌توان ذهنی هستند. که تعداد آن‌ها حدود 50هزار نفر می‌شود.»#‌اخبار_سلامتی
منبع: سلامت نیوز


مطالب پیشنهادی

گرفتن بوی گوشت | روش های کاربردی برای گرفتن بوی گوشت مرغ و گوشت قرمز

گرفتن بوی گوشت و روش های کاربردی برای گرفتن بوی گوشت مرغ و رفع بوی گوشت قرمز و نکات مزه دار کردن انواع گوشت قرمز و سفید را در پرشین وی بخوانید

اشتباهات رایج آشپزی | اشتباهات رایج آشپزی که هر آشپزی باید بداند

اشتباهات رایج آشپزی و اشتباهات رایج آشپزی که هر آشپزی باید بداند و نکات آشپزی و ترفندهای مهم آشپزی و نکات ماهرانه اشپزی را در پرشین وی بخوانید

سه قوه، دشمن مشترک را فراموش نکنند

در سال ۹۸ با چالش های زیادی مواجه شدیم. از بلایای طبیعی که در اول سال رخ داد تا بیماری کرونا که از اول اسفندماه در کشور شیوع پیدا کرد.

ویدیو - روایتی دیده نشده از امام خمینی(ره) از برداشت‌های مختلف درباره انتظار فرج

در روز نیمه شعبان و ولادت حضرت ولیعصر(ع)، روایتی از امام خمینی(س) از برداشت های مختلف درباره انتظار فرج که برای اولین بار منتشر می شود را مشاهده می کنید.

موارد مصرف سس سویا | موارد مصرف سس سویا برای مزه دار کردن غذا

موارد مصرف سس سویا و موارد مصرف سس سویا برای مزه دار کردن غذا و سس سویا چیست و فواید سس سویا چیست و خواص سس سویا را در پرشین وی بخوانید

جایگزین آب آهک در مربای کدو | جایگزین آب آهک در مربای کدو چیست

جایگزین آب آهک در مربای کدو و جایگزین آب آهک در مربای کدو چیست و خواص کدو حلوایی و مربای کدو حلوایی چگونه طبخ می شود را در پرشین وی بخوانید

یک توصیه به عقلای مجلس آینده

بیماری کرونا این روزها بر حوزه های سیاست، اقتصاد، جامعه و ...سایه انداخته و همه چیز را تحت الشعاع خود قرار داده است.

تاسیس جمهوری اسلامی در ایران، آرمان‌ها و دغدغه‌ها

ضمن عرض تبریک چهل و یکمین سالروز تأسیس جمهوری اسلامی در ایران به محضر هموطنان عزیز، لازم می دانم به همین مناسبت مطالبی را در خصوص نحوه تحقق آرمانهای نظام و نگرانیها و دغدغه های پیش رو باستحضار برسانم:

جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر | راهکار جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر

جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر و راهکار جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر و نکات پختن مرغ درون فر و مزه دار کردن مرغ را در پرشین وی بخوانید

نحوه دم کردن قهوه با قهوه جوش | نکات مهم و نحوه دم کردن قهوه با قهوه جوش

نحوه دم كردن قهوه با قهوه جوش و نکاتی پیرامون نحوه دم كردن قهوه با قهوه جوش و نحوه دم کردن انواع قهوه و روش دم کردن قهوه را در پرشین وی بخوانید

این زیردریایی ارتش قابل رهگیری و کشف نیست + عکس

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: زیردریایی کلاس غدیر که در مراحل اورهال قرارداشت صبح امروز چهارشنبه ٢٠ فروردین به آب انداخته شد.

غفوری‌فرد: پیروز انتخابات ۱۴۰۰ یک‌ اصولگراست /قالیباف رئیس‌ مجلس می‌شود

غفوری فرد، عضو شاخص جبهه پیروان و نماینده ادوار مجلس می گوید: به احتمال خیلی خیلی زیاد در انتخابات ریاست جمهوری با رای بسیار بالایی نامزد اصولگرایان رای خواهد آورد.

از قدیمی‌ترین نماینده مجلس تا بازگشت پارلمانتاریست‌ها به بهارستان

۱۰۴ نماینده منتخب مجلس آینده پیشتر هم بر صندلی های نمایندگی مجلس تکیه زده اند، سیدرضا تقوی قدیمی ترین آنهاست و محمد مهدی مفتح بیشترین تعداد حضور در ادوار مختلف مجلس را در کارنامه پارلمانی اش به ثبت رسانده است.

این شَبَحِ ارتش ایران، قاتل شناورهای چند میلیون دلاری در خلیج فارس است + عکس

باشگاه خبرنگاران نوشت: نیروی دریایی ارتش همواره جهت حفظ منافع دریایی کشور نیاز به ساخت تجهیزات پیشرفته دارد.

ویدیو - رکورد جهانی که سپاه در مبارزه با کرونا شکست

معاون سلامت، آموزش پزشکی و دفاع زیستی سپاه گفت: سپاه در آماده سازی تخت های بیمارستانی ویژه برای بیماران کووید 19؛ رکورد زد.

ماجرای توئیت جنجالی میرسلیم

فارس نوشت: دفتر سیدمصطفی میرسلیم منتخب دوم مردم تهران در مجلس یازدهم درباره یک توییت توضیحاتی ارائه کرد.

پخت خورش خوشمزه | نکات پخت خورش خوشمزه و ترفندهای خوشمزه شدن آن

پخت خورش خوشمزه و نکات پخت خورش خوشمزه و ترفندهای خوشمزه شدن خورش و روش های خوشمزه کردن غذا و چگونه خورشت خوشمزه درست کنیم را در پرشین وی بخوانید

تاکید وزیر دفاع بر وحدت، برادری و تعامل میان ارتش و سپاه/نقش شهید صیادشیرازی در فرماندهی عملیات‌های بزرگ جنگ بی‌بدیل است

تسنیم نوشت: وزیر دفاع در پیامی عنوان کرد: حماسه‌آفرینی‌ها و نقش بی‌بدیل و بارز شهید پرافتخار صیادشیرازی در طراحی و فرماندهی عملیات‌های بزرگ در دوران هشت سال دفاع مقدس و خلق پیروزی‌های بی‌شمار از او خورشیدی بی‌بدیل ساخت.

رییس مجلس ترکیه جویای حال علی لاریجانی بعد از ابتلا به کرونا

ایسنا نوشت: مصطفی شنتوپ، رئیس مجلس ملی ترکیه طی تماس تلفنی با علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، ضمن آرزوی بهبودی برای وی درباره اقدامات مشترک دو کشور برای مهار کرونا گفت وگو کرد.

پخت ذرت | روش های مختلف پخت ذرت و درست کردن ان به صورت خوشمزه

پخت ذرت و روش های مختلف پخت ذرت و درست کرن ذرت به صورت خوشمزه و چگونه ذرت را بپزیم و خاصیت ذرت و ذرت مکزیکی را در پرشین وی بخوانید

مطالب مرتبط

آموزش ماساژ کف پا

ماساژ لاغری