بیتوته |
1 ماه پیش

مراقبت از افراد سالخورده گروه های آسیب پذیر با نانوحسگرنانوحسگر ,اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی
محققان با استفاده از فناوری ‌نانو، اقدام به ساخت حسگر قابل پوشیدنی کردند که می‌تواند رفتار گروه‌های آسیب‌پذیر را رصد کرده و بر آن نظارت کند. 

به گزارش روز چهارشنبه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو،گروه‌های آسیب‌پذیر جامعه مانند معلولان، سالخوردگان و نوزادان اغلب نیاز به مراقبت ویژه داشته و در معرض خطر بیماری شدید یا حتی مرگ قرار دارند. هر ساله در سراسر جهان، بیش از ۳ میلیون نوزاد در اولین سال زندگی خود می‌میرند.

 

علت اصلی مرگ و میر نوزادان «سندرم مرگ ناگهانی نوزاد» (SIDS) است که در درجه اول به وضعیت دمر خوابیدن آن‌ها نسبت داده می‌شود. نوزادانی که در موقعیت دمر (یعنی صورت رو به سمت زمین) قرار دارند، بیشتر به علت عفونت تنفسی یا کمبود اکسیژن، دچار خفگی تصادفی می‌شوند. بنابراین، وضعیت خواب مطلوب قرار دادن نوزادان روی پشت آن‌ها است.

 

عامل دیگر برای حفظ کیفیت خواب نوزادان، تناوب تعویض پوشک است. راهبردهای متداول برای نظارت بر وضعیت خواب، به فیلم‌های پخش زنده یا حسگرهای تراشه‌ای غیرقابل انعطاف متکی هستند. با این حال، این روش‌ها بیشتر تأخیر دارند یا استفاده از آن‌ها چندان راحت نیست.

 

حسگرهای انعطاف‌پذیر پوشیدنی به‌دلیل ماهیت سبک خود، به‌عنوان گزینه‌های امیدوارکننده‌ای برای نظارت بر مراقبت‌های بهداشتی شناخته شده‌اند. با این حال، تعداد کمی از این سیستم‌های حسگری انعطاف‌پذیر برای نظارت بر نوزادان، به ویژه تشخیص وضعیت خواب، قابل استفاده هستند.

 

در مقاله‌ای که به‌تازگی در نشریه Advanced Materials به چاپ رسیده است، محققان یک سیستم حسگری یکپارچه مبتنی بر گرافن (LIG) را ارائه ‌کردند که می‌تواند به‌طور بی‌سیم خواب را کنترل کند. وضعیت خواب، میزان تنفس و خیس بودن پوشک با کمک این حسگر قابل رصد است.

 

برای تحقق چنین سیستم حسگر یکپارچه‌ای، یکی از چالش برانگیزترین وظایف توسعه ابزاری است که نرم باشد تا بتوان آن را پوشید. از این رو محققان اقدام به تولید حسگری کردند که کاملا نرم باشد.

 

هسته اصلی این طرح، حبس یک قطره فلز مایع در داخل یک حفره الاستومری نچسب است که به‌طور همگن توسط هشت جفت الکترود عامل‌دار احاطه شده ‌است و امکان نظارت بر حداقل ۱۸ جهت مورب را فراهم می‌کند.

 

پروفسور مایکل دی، یکی از پیشگامان بین‌المللی در تحقیقات فلزات مایع، در این خصوص گفت: فلزات مایع دارای قابلیت های متمایزی از جمله سیالیت، نرمی، قابلیت کشش و هدایت گرمایی / الکتریکی بالا هستند. آن‌ها همچنین به راحتی به بیشتر سطوح می‌چسبند.

 

براساس رویکرد پردازش لیزر، زو و همکاران موفق به ارائه پلتفورمی نرم شدند که نه‌تنها هیچ چسبندگی با فلز مایع از خود نشان نمی‌دهد، بلکه به الگوهای رسانایی مشخص نیز دست می‌یابد.

 

پروفسور وی گائو، متخصص بیوالکترونیک انعطاف‌پذیر از موسسه فناوری کالیفرنیا نیز گفت: بیشتر حسگرهای فیزیکی و شیمیایی پوشیدنی برای ردیابی فعالیت‌های جسمی انسان، علائم حیاتی یا اطلاعات مربوط به مایعات زیستی استفاده می‌شود. این سیستم حسگر انعطاف‌پذیر با عملکرد بازخورد برای تصمیم‌گیری به موقع می‌تواند تأثیر مهمی در نظارت از راه دور و بی‌سیم بر جمعیت آسیب‌پذیر داشته باشد.

 #‌پزشکی منبع: بیتوته

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

پزشکی،سلامت،بهداشت،اخبار پزشکی،اخبار سلامت,وزارت بهداشت،اخبار سلامت و پزشکی،خبرهای پزشکی،اطلاعات پزشکی,جدیدترین اخبار پزشکی،مشاوره پزشکی،بیمه,خبرهای سلامت,اخبار پزشکی ایران و جهان،بیماری،تجهیزات پزشکی,خبر علمی و پزشکی،درمان بیماری،اخبار سلامت و بهداشت،تازه های پزشکی و سلامت،بیمه درمانی,سازمان غذا و دارو،دانستنیهای پزشکی،اخبار پزشکی جدید،آخرین اخبار پزشکی,اخبار پزشکی روز دنیا،جدیدترین اخبار سلامت،مقالات پزشکی،تازه های علم پزشکی،جدیدترین یافته های پزشکی

3 ساعت پیش

پزشکی،سلامت،بهداشت،اخبار پزشکی،اخبار سلامت,وزارت بهداشت،اخبار سلامت و پزشکی،خبرهای پزشکی،اطلاعات پزشکی,جدیدترین اخبار پزشکی،مشاوره پزشکی،بیمه,خبرهای سلامت,اخبار پزشکی ایران و جهان،بیماری،تجهیزات پزشکی,خبر علمی و پزشکی،درمان بیماری،اخبار سلامت و بهداشت،تازه های پزشکی و سلامت،بیمه درمانی,سازمان غذا و دارو،دانستنیهای پزشکی،اخبار پزشکی جدید،آخرین اخبار پزشکی,اخبار پزشکی روز دنیا،جدیدترین اخبار سلامت،مقالات پزشکی،تازه های علم پزشکی،جدیدترین یافته های پزشکی

3 ساعت پیش

برای فهم هشداری که سال‌هاست کارشناسان حوزه آب در مورد فرونشست زمین و از دست رفتن ذخایر آب زیرزمینی می‌دهند باید کمی عقب‌تر رفت و به بازخوانی تبعات سیاستی پرداخت که آب را مانند کالایی بومی به مردم عرضه کرد، نه سرمایه‌ای ملی.

5 ساعت پیش

با شناسایی علائم کمبود کلسیم و درمان به موقع آن به راحتی می‌توانید از بروز عوارض بعدی جلوگیری کنید.

7 ساعت پیش

در دو هفته اخیر خبرهایی درباره گران شدن نان مطرح شده است. اگرچه مسوولان این امر را تکذیب می‌کنند اما ظاهرا قیمت نان در برخی نانوایی‌ها افزایش یافته و البته کسی نسبت‌به برخورد با این مساله اقدام نکرده است. این در حالی است که مسوولان باید هرچه سریع‌تر تصمیم اتخاذشده در این باره را اعلام کنند تا تکلیف مردم روشن شده و نیز دست سودجویان کوتاه شود.

7 ساعت پیش

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره با بیان اینکه باید اطلاعات خود را درباره کرونا افزایش داده و با کرونا زندگی کرده و کنار بیاییم،گفت: بررسی نشان می‌دهد وسواس و افسردگی نسبت به بقیه اختلالات روانی بیشتر افزایش پیدا کرده است.

7 ساعت پیش

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات آلرژی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه مصرف داروهای استروئیدی توسط مبتلایان به آسم، ضرورت دارد، تاکید کرد که این داروها در شرایط شیوع کووید-19 عامل خطر محیسوب نمی‌شود.

8 ساعت پیش

یک مطالعه جدید نشان می دهد که می‌توان با تحریک مغناطیسی ناحیه حافظه در مغز، وضعیت آن را بهبود بخشید.

8 ساعت پیش

وزیر بهداشت ضمن تشریح اقدامات انجام شده برای مهار خیز چهارم کرونا در کشور، آخرین وضعیت این بیماری و همچنین روند واکسیناسیون علیه کووید را توضیح داد.

8 ساعت پیش

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه ۸۷ درصد مرگ های ناشی از کرونا در افراد بالای ۶۰ سال یا دارای بیماری زمینه ای بوده و به همین دلیل واکسیناسیون را از این گروه سنی شروع کردیم، گفت: دو مرحله از واکسیناسیون را دنبال می کنیم، مرحله اول کاهش مرگ و میرها و مرحله دوم قطع زنجیره بیماری است. در مرحله اول، 13 و نیم تا 14 میلیون جمعیت هدف ما آنهایی هستند که سن بالای ۶۰ سال یا بیماری زمینه ای دارند.

8 ساعت پیش

خلبان محمد مهدی نوری آل آقا از اعزام سه فروند بالگرد اطفای حریق به مناطق زاگرسی توسط مرکز کنترل و پشتیبانی اطفاء حریق هوایی وزارت دفاع خبر داد.

8 ساعت پیش

ممکن است به روال صبحگاهی که سالها داشتید متکی باشید و یا هر روز را متفاوت شروع کنید. اما چه سحر خیز باشید و چه دیر از خواب بیدتر شوید، نحوه گذران صبح‌ها می‌تواند بر روی روز و هم بر سلامت کلی روان شما تأثیر بگذارد.

8 ساعت پیش

درگیری 8میلیون ایرانی با بیماری مرموز دیابت زمانی تکان‌دهنده‌تر می‌شود که بدانیم جمعیت مبتلایان به این بیماری به‌اصطلاح شیرین اما خاموش، طی 30سال گذشته در ایران 14برابر شده، هر ساله حدود 200هزار نفر به تعداد آنها در کشور اضافه می‌شود و انتهای آن برای مبتلایان دست به گریبانش فقط با خود این بیماری نیست بلکه آنها را با عارضه‌ها و بیماری‌های خطرناک دیگری نظیر نارسایی‌های کلیوی نیز مواجه می‌کند.

8 ساعت پیش

نتایج مطالعه بین­‌المللی بزرگ به سرپرستی دانشگاه مک مستر کانادا نشان داد که یک جراحی ساده، بیماران مبتلا به آریتمی قلبی را از سکته­‌های‌هایی که اغلب کشنده هستند، نجات می­‌دهد.

8 ساعت پیش

رئیس انجمن ویروس شناس شناسی ایران گفت: روند گسترش ویروس جهش یافته نشان می‌دهد، هر جهش خطر بیشتری نسبت به قبلی دارد، اما الزاما به این شکل نیست و ممکن است عکس این حالت هم اتفاق بیفتد.

9 ساعت پیش

بیشتر...