خوارزمی |
1 سال پیش

دیجیتال مارکتینگ برای کسب کار های کوچک خوارزمی

فناوری اطلاعات و ارتباطات در هر جنبه‌ای از زندگی افراد موثر بوده و تغییرات زیادی را در عادات زندگی مردم بوجود آورده است. با توجه به تحولات تکنولوژی و استفاده‌ی روز افزون از اینترنت و مخصوصا ابزارهای ارتباطی دیجیتالی، کسب و کارها، رشد و ترقی آن‌ها و همچنین روش‌های خرید افراد دچار تحولات زیادی گردیده و باعث ایجاد ارتباط‌ های گسترده ‌تری میان آن‌ها و مخاطبان‌شان شده است. بنابریندیجیتال مارکتینگ برای کسب و کار های کوچکامری حیاتی است. طبق آمار منتشر شده توسط سایتdatareportal.com4.95 میلیارد نفر در سراسر جهان در ژانویه ۲۰۲۲ از اینترنت استفاده می‌کنند که معادل 5/62 درصد از کل جمعیت جهان است.

افراد چه قبول کنند و یا نکنند، زندگی‌شان ناخودآگاه تحت تاثیر دنیای دیجیتال و ابزارهای آن مانند گوشی موبایل، تبلت، کامپیوتر و… قرار گرفته است، پس برای تضمین بقای کسب و کار و برندشان باید همراه با تغییرات و دیجیتالی شدن پیش بروند. طبیعتا هریک از ابزارهای دیجیتال کاربرد خاص خود را دارند و به نوعی زبان مشترک افراد و جهان اطراف آن‌ها هستند و اگر یادگیری آن‌ها را از دست بدهند ممکن است فرصت‌هایی را که برای ارتباط با جامعه وسیع‌تری از افراد پیش رو دارند، از بین ببرند. امروزه یکی از کانالهای ارتباطی مهم برای ارتباط با مخاطبان، اینترنت می‌باشد و نقش آن در پیشبرد اهداف کسب و کارها انکار ناپذیر است.این مقاله به شما کمک می‌کند تا مزایای بازاریابی دیجیتال را بهتر درک کنید و با ابزارهایی که برای بهینه‌سازی کسب و کار کوچک خود نیاز دارید، آشنا شوید.

دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کار های کوچک

چرا دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کار های کوچک مهم است؟

اصطلاح دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی آنلاین از دو دهه پیش تا کنون به عنوان زیر مجموعه‌ای از مدیریت بازاریابی و تبلیغات، وارد دنیای کسب و کارها شده است. بنابراین استفاده از آن و ابزارهای مربوطه یکی از چالش‌های پیش روی کسب و کارهای کوچک در دنیای بزرگ رقابتی آن‌هاست؛ به همین دلیلدیجیتال مارکتینگ برای کسب و کار های کوچکدر صورتی که چشم اندازی مناسب داشته باشند، استراتژی‌های درست را بکارگیرند و برنامه‌ریزی دقیق و فضای دیجیتالی مناسبی را برای تمرکز فعالیت‌های بازاریابی‌شان انتخاب کنند، بهترین نتایج ممکن را برای کسب و کارشان رقم خواهد زد. بنابراین دیجیتال مارکتینگ به تمام تلاشهای بازاریابی در دنیای وب و اینترنت اشاره دارد؛ که شامل مجموعه‌ای از ابزارها و فعالیت‌هایی است که برای دیده شدن محصولات و خدمات در کانالهای دیجیتالی مانند موتورهای جستجو و وب سایت‌ها، تلفن‌های هوشمند و فضاهای مجازی، شبکه‌های اجتماعی و همه ابزارهای دیجیتالی برای ارتباط با مشتریان فعلی و بالقوه است، استفاده می‌شود.

مرکز آموزشی و کارآفرینی خوارزمی مجری رسمی برگزاریدوره دیجیتال مارکتینگ(راه اندازی کسب و کار اینترنتی، طراحی سایت، سئو و اینستاگرام مارکتینگ) به صورت آنلاین و حضوری در اصفهان با ارائه ی گواهینامه بین المللی مورد تاییدسازمان آموزش فنی و حرفه ای کشورقابل ترجمه با مهر دادگستری و وزارت امور خارجه می باشد.

اهمیت بکارگیری دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی همیشه برای برقراری ارتباط با مخاطبان و تشخیص نیاز آن‌ها بکار رفته است اما امروزه روش‌های سنتی به تنهایی جوابگوی تغییراتی که در دنیای کسب و کارها اتفاق افتاده نیست و برای همراه شدن با تغییرات و تکنولوژی باید بازاریابی آنلاین و دیجیتالی را نیزباید بکار گرفت. از آنجایی که تعداد مشتریان و مخاطبان بالقوه در فضای اینترنتی و آنلاین بسیار گسترده‌تر از تعداد مشتریان محلی است، صاحبان کسب و کارها از این طریق می‌توانند افراد بیشتری را به برند خود جذب کنند و با استفاده ازدیجیتال مارکتینگ برای کسب و کار های کوچک، با هزینه‌ای کمتر جامعه وسیع‌تری از مشتریان و مخاطبان را بدست آورند و از طریق یک وب سایت، اپلیکیشن و یا شبکه‌های اجتماعی می‌توانند فروش خود را افزایش دهند، در نتیجه به سود بیشتری دست یابند.

Airbnb در حوزه اجاره مکان های اقامتیدر جهان، یک مثال عالی برای بکارگیری دیجیتال مارکتینگ است. زمانی که بنیانگذاران آن سایت خود را راه اندازی کردند توانایی پرداخت اجاره بهای خود را نداشتند، اما اکنون در سال 2022 در رتبه 130 شرکت با ارزش جهان با ارزش یازار 111.26 میلیارد دلار قرار گرفته است. استراتژی بازاریابی آنها با هدف جذب مسافران و میزبانان برای مکان های اقامتی در نقاط مختلف جهان پایه گذاری شده است. بازاریابی دیجیتال آن عمدتاً به تصاویر و ویدیوهای تولید شده توسط کاربران در فیس بوک، اینستاگرام و توییتر (با برجسته کردن شهرها و املاک در آنها)، ویدیوها و پست‌های مربوط به مالکان، و راهنمای شهر محبوب متکی است.

5 مورد از مزایای کلیدی بازاریابی دیجیتال عبارتند از:

 • صاحبان مشاغل از طریق وب و فضای مجازی مدام با مشتری و مخاطبان خود در ارتباط هستند و این وفاداری در مخاطبان‌زا نسبت به کسب وکار آن‌ها افزایش می‌دهد.
 • کسب و کارها از طریق تعامل با مشتریان براحتی نیازهای آن‌ها را تشخیص می‌دهند و شناخت بهتری از آن‌ها بدست می‌اورند.
 • امروزه افراد بسیاری وقت خود را با یکی از دستگاه‌های دیجیتالی مانند کامپیوتر و تلفن‌های هوشمند می‌گذرانند و به اینترنت دسترسی دارند، و فعالیت کسب و کارها در این فضا به صاحبان آن‌ها کمک می‌کند تا به افراد در هر نقطه از جهان دسترسی داشته باشند و مرزهای جغرافیایی از میان برداشته شود.
 • هزینه‌ی تبلیغات تلوزیونی و بیلبورد و… برای کسب و کارهای کوچک بسیار زیاد است، اما آن‌ها با استفاده از ابزارهای دیجیتالی با کمترین هزینه در دید مخاطب خود قرار می‌گیرند.
 • با استفاده از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ، براحتی می‌توان رقبا و فعالیت آن‌ها را آنالیز و بررسی کرد.

دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کار های کوچکو آگاهی از برند در دنیای کنونی بسیار حیاتی است که قبل از هرچیزی باید با ابزارهای آن و چگونگی بکارگیری‌شان آشنا شد.

ﺟﻬﺖ درﯾﺎﻓﺖ ﻣﺸﺎوره ﺗﺨﺼﺼﯽراﯾﮕﺎنﺑﻤﻨﻈﻮر ﺷﺮﮐﺖ دردوره دیجیتال مارکتینگ(راه اندازی کسب و کار اینترنتی، طراحی سایت، سئو و اینستاگرام مارکتینگ) ﻫﻤﯿﻦ اﻻن با ماتماسبگیریدیا جهت تماس کارشناسان مربوطه با شما فرم زیر را تکمیل نمایید.

فرم درخواست مشاوره
دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کار های کوچک
ابزارهای دیجیتال مارکتینگ:
 • بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO)

سئو یا بهینه‌سازی موتورهای جستجو به زبان ساده فرایند انجام مراحلی است که به وب سایت کسب و کار کمک می‌کند تا در رتبه بالای موتورهای جستجو قرار گیرد. زمانی که محصولات یا خدمات مرتبط با کسب و کارها توسط کاربران اینترنت در موتورهای جستجو مانند گوگل، بینگ و… جستجو می‌شود سئو برای دیده شدن وب سایت به صاحبان مشاغل کمک می‌کند. هرچه صفحات در نتایج جستجو بهتر دیده شوند، احتمال بیشتری برای جلب توجه و جذب مشتریان بالقوه و فعلی به سمت کسب و کار خود خواهند داشت.

 • بازاریابی موتورهای جستجو (SEM)

SEM یا بازاریابی موتورهای جستجو یکی از موثرترین راه‌ها برای رشد کسب و کارها در یک بازار رقابتی است. در واقع نوعی بازاریابی اینترنتی از طریق تبلیغات پولی است، که بمنظور ارتقا وب سایت کسب و کار و بیشتر دیده شدن آن در صفحاتی که توسط موتورهای جستجو نمایش داده می‌شود، انجام می‌شود. این نوع بازاریابی یک روش موثر برای کسب و کارمان در دنیای اینترنت است به گونه‌ای که مخاطبان آنچه را که نیاز دارند جستجو می‌کنند و تبلیغ کنندگان کلمات و محتوای مرتبط با آن‌ها را هدف نتیجه این جستجو قرار می‌دهند و از این طریق وارد وب سایت موردنظر می‌شوند. PCC یا پرداخت به ازای هر کلیک از جمله متداول‌ترین انواع تبلیغات پولی در فضای دیجیتال است.

 • بازاریابی به ازای هرکلیک (PPC)

PCC همان تبلیغات کلیکی است که تبلیغ کنندگان به ازای پرداخت هزینه برای هر کلیلکی که بر روی تبلیغ‌شان در رسانه‌های ناشردر موتورهای جستجو انجام می‌شود و از طریق آن بازدید از محصولات یا خدمات‌شان در وب سایت افزایش می‌یابد، اشاره دارد. بزرگترین مزیت تبلیغات کلیکی، این است که صاحبان وب سایت دقیقا مشخص می‌کنند تبلیغ‌شان برای چه کسانی در چه زمانی نمایش داده شود.

 • بازاریابی شبکه‌های اجتماعی (SMM)

بر پایه گزارش جهانی فضای دیجیتال در سال ۲۰۲۲، بیش از دو سوم (۶۷.۱ درصد) از جمعیت جهان (۷.۹۱ میلیارد نفر) در حال حاضر از تلفن همراه استفاده می‌کنند. شبکه‌های اجتماعی درحال حاضر جز اصلی و جدایی ناپذیر حوزه دیجیتال مارکتینگ و کسب و کارها می‌باشد. شبکه‌هایی مانند اینستاگرام و توییتر فضایی بسیار قدرتمند برای هزاران بار دیده شدن محتوا هستند. اصطلاح بازاریابی رسانه‌های اجتماعی (SMM) به استفاده از این فضاها و شبکه‌های اجتماعی برای بازاریابی محصولات و خدمات کسب و کارها اشاره دارد. SMM راهی را برای کسب و کارها فراهم می‌کند تا با مشتریان فعلی درگیر شوند و به مشتریان جدید دست یابند و در عین با آن‌ها در تعامل باشند. افزایش فروش و دیده شدن برند تاثیر شگفت‌انگیز بازاریابی دراین فضا می‌باشد.

 • بازاریابی محتوا (Content Marketing)

امروزه کسب و کارها وارد دنیای رقابتی شده‌اند و رفتار و نیاز مصرف‌کننده همواره درحال تغییر است و افراد باید قواعد بازاریابی‌شان را متناسب این تغییرات به روز کنند. راه حل استفاده از بازاریابی محتوا می‌باشد که یکی از اساسی‌ترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است.

سایت MARKETO بازاریابی محتوا را اینگونه تعریف می‌کند: فرایند ایجاد یک محتوای باارزش و مرتبط با نیاز مشتری و بدست آوردن توجه و درگیر کردن مخاطب را بازاریابی محتوامیگویند. هر محتوایی که صاحبان کسب و کار ایجاد می‌کنند و آن را انتشار می‌دهند، داستان کسب و کارشان را برای مخاطب بیان می‌کند. محتوا می‌تواند متنی باشد که برای توضیح محصول نوشته شده است، یا یکی از پست‌های حرفه‌ای و کاردرست وبلاگ (عکس، ویدئو، مقاله و…) باشد که سوالات بی‌شمار مخاطبان را پاسخ می‌دهد. نکته مثبتی که بازاریابی محتوا برای صاحبان کسب و کارها دارد، این است که محتوا ی‌خود را در رسانه‌ها با مالکیت خود انتشار می‌دهند و کانال‌های فروش مشخصی دارند و همچنین براحتی بازخورد مشتریان را میسنجند.

 • ایمیل مارکتینگ (Email Marketing)

یکی از ابزارهای موثر در دیجیتال مارکتینگ ایمیل مارکتینگ است. نکته ای که باید به آن اشاره کرد تفاوت ایمیل مارکتینگ با تبلیغات ایمیلی می باشد. در تبلیغات ایمیلی صرفا یک ایمیل برای معرفی برند برای مخاطبان ارسال می گردد؛ این عمل، یک و نهایتا دوبار برای هر آدرس ایمیل ارسال می شود. اما در مبحث ایمیل مارکتینگ که یکی از روش و ابزارهای مفید و قابل توجه در دیجیتال مارکتینگ به شمار می رود، بر ایجاد ارتباطی بلند مدت با مخاطب تمرکز می شود. بازاریابی از طریق این روش ،نیز بعد از فروش محصول نیز ادامه خواهد داشت. به این صورت که خدمات پس از فروش یا قدردانی صاحبان کسب و کار از خرید مشتریان از طریق ایمیل برای آنها فرستاده می شود. ایمیل مارکتینگ بر بازگشت مخاطبان و مشتریان به کسب و کارها و خرید مجددشان، تاثیر زیادی دارد.

تمامی اطلاعاتی که از ابتدای مقالهدیجیتال مارکتینگ برای کسب و کار های کوچکخواندید، دردوره دیجیتال مارکتینگنیز به صورت مفصل و همچنین مهارتی توضیح داده می شود. شما با شماره گیری03131318381می توانید با مشاوران ما در ارتباط گرفته و با آن ها صحبت کنید.

مرکز آموزشی و کارآفرینیخوارزمیدر مسیر یادگیری مهارت های حرفه ای، پیشرفت شغلی، کارآفرینی و توسعه کسب و کار با بهره مندی از دانش و تجربه اساتید متخصص و دارا بودن کادری مجرب در کنار فراهم آوردن محیطی پویا با امکانات روز آموزشی، با افتخار در کنار شما خواهد بود. امیدواریم بتوانیم نقش و سهمی موثر در آینده، جایگاه شغلی و اجتماعی شما مردم کشور عزیزمان ایران داشته باشیم و رسالت اجتماعی خود را به نحو احسن ایفا نماییم.#‌دیجیتال_مارکتینگ منبع: خوارزمی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

چگونه تنها با ۲ تصمیم کوچک، عکاسی خود را به طرز چشمگیری بهبود بخشیدم!. پیشرفت در عکاسی

5 ماه پیش

شرایط فرزند خواندگی برای زنان مجرد و مراحل آن را توضیح می‌دهیم و نکاتی را مطرح می‌کنیم که باید پیش از فرزندخواندگی در نظر بگیرید.

12 ماه پیش

درباره قانون ترک کار اداره کار و تفاوتش با غیبت کاری یا خاتمه قرارداد ونحوه شکایت کارفرما از ترک کار می‌گوییم.

12 ماه پیش

تراجنسیتی‌ها هم جزو اعضای جامعه‌اند. آنها هم والدین، برادر و خواهر یا فرزند کسی هستند. درباره تراجنسیتی و جایگاه حقوقی آن بخوانید.

1 سال پیش

قدرت نوردهی طولانی: مهم نیست یک مکان چطور به نظر می رسد، مهم این است که چه حسی دارد. عکاسی منظره, نوردهی طولانی

5 ماه پیش

قصور پزشکی چیست؟ در این مقاله با انواع قصور پزشکی و مراجع رسیدگی به شکایات و نحوه شکایت از پزشک را توضیح خواهیم داد.

11 ماه پیش

عکاسی منظره «خالص» در مقابل گنجاندن المان انسانی در عکس. عکاسی منظره

5 ماه پیش

مقدمه ای بر سایه ها در عکاسی. عکاسی از سایه ها, نورپردازی

5 ماه پیش

کانتکت شیت و کاربردش در عکاسی آنالوگ و عکاسی دیجیتال. چاپ عکس

5 ماه پیش

بیشتر...