سلامت نیوز |
6 روز پیش

چگونه به فرزند خود کمک کنیم تا دوست پیدا کند سلامت نیوز

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازپرنتس، آیا فرزند شما در ایجاد روابط دوستانه مشکل دارد؟ با این نکات و فعالیت ها برای دوست یابی در مدرسه به او کمک کنید تا احساس اطمینان بیشتری کند.

در پارک بازی می کند. بازی های حیاط خلوت مخفی کاری. مهمانی های چای و قلعه های درختی. داشتن دوستان نه تنها سرگرم کننده است، بلکه برای کودک مهم است. راشل تیز، روانشناس، استادیار بالینی و روانشناس کودک در مرکز مطالعات کودک NYU در شهر نیویورک می گوید: "دوستی به کودکان برای بهبود ارتباطات ، به اشتراک گذاری احساسات همدلی، حل مسئله و خلاقیت آنها ضروری است." "دوستان به کودکان کمک می کنند تا یاد بگیرند با دیگران کنار بیایند و با دنیا تعامل کنند."

گیل گراس، دکترای روان‌شناس و کارشناس رشد کودک در این زمینه، می‌گوید: اگرچه برخی از کودکان به طور طبیعی اجتماعی هستند، خجالتی بودن می‌تواند مانعی برای دیگر بچه‌ها در ایجاد روابط دوستانه باشد، اما این یکی از چیزهایی است که ما واقعاً می‌توانیم به آنها کمک کنیم بر آن غلبه کنند. شهر هوستون، ایالت تگزاس امریکا. نیازی نیست فرزندتان را به یک محور اجتماعی تبدیل کنید، اما به او کمک می‌کنید از نظر اجتماعی اعتماد به نفس بیشتری داشته باشد؟

دکتر گراس می گوید که اینکار کاملا امکان پذیر است. مهارت هایی را به فرزندتان بیاموزید که به او کمک می کند اعتماد به نفس بیشتری پیدا کند و در دوستی راحت تر شود.

چگونه مهارت های اجتماعی را پرورش دهیم

سلام کردن را تمرین کنید. فرزندتان را تشویق کنید تا با شخص جدیدی ارتباط برقرار کند و نام او را بپرسد یا فعالیتی را پیشنهاد دهید که فرزندتان می تواند با همسالان خود بازی کند. دکتر گراس پیشنهاد می‌کند: « تمرین مهارت‌های اجتماعی در یک محیط امن و گرم با آموزش نشانه‌های اجتماعی و تمرین‌های مهارت‌های اجتماعی متناسب با سن کودک بسیار نتیجه بخش است . فرزند شما همچنین می‌تواند تکنیک‌های احوالپرسی را با اعضای خانواده و دوستان خانواده تمرین کند تا زمانی که با هنجارهای ملاقات با فرد جدید راحت‌تر شود.

برای بازی در خانه برنامه ریزی کنید. دکتر تیسی پیشنهاد می‌کند : « کودکان خجالتی در خانه‌شان احساس راحتی بیشتری می‌کنند، بنابراین در خانه خود یک میهمانی بازی برگزار کنید و فعالیتی را فراهم کنید که نیاز به مکالمه کمتر و مشارکت بیشتر دارد». به این ترتیب کودک شما در حین کار بر روی کمرویی خود در محیط جدید غرق نخواهد شد.

3 نکته برای هدایت اولین دوستی های فرزندتان

  • حضور خود را حفظ کنید.دکتر گراس توضیح می دهد: "در ابتدا مهم است که به طور مداوم در کنار کودک خود در تعامل با سایر کودکان باشید." اگر یک بازی را تشکیل می دهید، در اطراف بچرخید تا فرزند شما احساس کند توسط تیم خانه اش حمایت می شود."
  • ایجاد اعتماد. وقتی زمان‌های بازی را تنظیم می‌کنید، مطمئن شوید که شروع و پایانی دارند که می‌توان به وضوح به آن پایبند بود. دکتر گروس می گوید: «اگر به فرزندتان بگویید که قرار است به مدت 30 دقیقه به ملاقات دوستش برود، حتماً خداحافظی کنید و بعد از 30 دقیقه آن را ترک کنید. اگر می خواهید برای استفاده از سرویس بهداشتی یا تماس تلفنی به اتاق دیگر بروید، به فرزندتان بگویید تا سربالا نکند و متوجه شود که شما رفته اید. اعتماد اجتماعی و شایستگی ایجاد کنید. اعتماد مبتنی بر تجربه است. اگر فرزندتان بتواند به شما اعتماد کند، یاد خواهد گرفت که به خود و در نتیجه به دیگران اعتماد کند.

توصیه هایی برای حفظ دوستان

بچه‌ها معمولاً می‌توانند روابط خود را ایجاد کنند، اما ممکن است برای هدایت این موقعیت‌های اجتماعی به کمک نیاز داشته باشند.

بانی توث، معلم پیش دبستانی در لاس وگاس، پیشنهاد می‌کند که اگر دوستش می‌گوید دیگر نمی‌خواهد با هم دوست باشند: ارتباط نادرست باعث اتفاقات زیادی می‌شود، بنابراین به کودکتان کمک کنید تا کلمات را تمرین کند تا وقتی ناراحت است به او بگوید. او می‌توانست بگوید: "من نمی‌فهمم چرا نمی‌خواهی با هم دوست باشیم."

  • اگر او نیاز به عذرخواهی دارد:به فرزندان خود بیاموزید که در مورد چیزی که برای آن متاسف هستند دقیق باشند با این جمله "چگونه می توانم حال شما را بهتر کنم؟" شاید بتواند رابطه خود را حفظ کند.
  • اگر فکر می‌کند کار اشتباهی انجام نداده است:سعی کند خیلی کوتاه توضیح دهد دقیقا منظورش چه بوده است.
  • اگر می‌گوید کسی را ندارد که در تعطیلات با او بازی کند:به او پیشنهاد دهید به جای اینکه منتظر بماند تا از او درخواست شود، بازی کند. نصیر می‌گوید اغلب فقط همین کار لازم است!

فعالیت هایی برای تشویق دوستی

حتی اگر کودک شما خجالتی نیست، کمک به او برای دوست یابی فقط به معنای ثبت نام او در فعالیت های گروهی اجتماعی مانند باله یا بسکتبال نیست. راه‌های مختلفی برای کمک به شکل‌دهی دیدگاه او نسبت به دوستی، توسعه مهارت‌های اجتماعی او و فراهم کردن فرصت‌هایی برای او برای برقراری ارتباط با کودکان دیگر با علایق و ارزش‌های مشابه وجود دارد.

  • درباره دوستی بخوانید (و صحبت کنید)کودکان از طریق روایت یک داستان عالی چیزهای زیادی یاد می‌گیرند. به دنبال کتاب‌هایی باشید که دوستی، شفقت و همدلی را نشان می‌دهند. . "صحبت کردن در مورد شخصیت ها، احساسات آنها و نتایج داستان به فرزندان شما کمک می کند تا یاد بگیرند که چگونه با هم دوست شوند.
  • بازی کنید.بازی‌ها یک راه عالی برای کمک به فرزند شما هستند که یاد بگیرند که چگونه نوبتی آن را انجام دهند که برای داشتن یک دوست عالی ضروری است. با یک بازی شروع کنید و سپس بازی‌های سخت‌تر را اضافه کنید زیرا او با نوبت گرفتن راحت‌تر می‌شود. اسکات می افزاید: «وقتی فرزند شما یاد گرفت که چگونه یک بازی را انجام دهد، دوستی را دعوت کنید تا با کودک شما بازی کند.

آیا کودک شما برای بهترین دوست آماده است؟

به شخص دیگری کمک کنید. کودکان با شرکت در فعالیت هایی که به دیگران کمک می کند ، یاد می گیرند که همدلی کنند، مراقب باشند و دیدگاه های دیگر را در نظر بگیرند . از جوانان بخواهید با کمک به شما در انجام کارهای ساده، مانند ایجاد کارت بهبودی برای یک دوست بیمار، جمع آوری اسباب بازی های استفاده نشده برای بیمارستان های کودکان، یا درست کردن کلوچه برای همسایه، شروع کنند.

  • فرصت های بازی را فراهم کنید. اسکات پیشنهاد می‌کند به جای ایجاد تاریخ‌های بازی بسیار ساختاریافته، فعالیتی را انتخاب کنید که امکان بازی خلاقانه و باز را فراهم کند، مانند ساختن بازی‌ها در پارک یا زمین بازی.
  • مهارت های اجتماعی خود را نشان دهید. والدین می توانند از طریق تشویق و الگوبرداری به کودکان کمک کنند تا مهارت های عاطفی-اجتماعی خود را توسعه دهند. وقتی می‌بینید فرزندانتان رفتارهای دوستانه از خود نشان می‌دهند، مانند اشتراک‌گذاری و نوبتی بازی کردن، آنها را تحسین کنید. این کار کودکان را تشویق می‌کند تا رفتارهای مثبت را تکرار کنند و با الگوبرداری از رفتارهای مثبت و دوستانه، می توانید فرزندان خود را به انجام همین کار راهنمایی کنید.


#‌اخبار_سلامتی منبع: سلامت نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

سنتز ویتامین D در بدن، تحت تاثیر نور آفتاب اتفاق می‌افتد و باعث افزایش جذب کلسیم می‌شود.

3 روز پیش

معمولا بزرگترها بیشتر از شاد بودن کودکان به موفقیت‌ آنها اهمیت می‌دهند. انتخاب کلاس‌های آموزشی یا برنامه ریزی برای دانشگاه و انتخاب رشته‌ی تحصیلی که به بچه‌ها کمک کند در آینده شغل بهتری پیدا کنند، و مواردی از این دست برای آنها بیشتر اهمیت دارد.

6 روز پیش

کمردرد مشکلی رایج در میان بزرگ‌سالان است که می‌تواند مزمن، حاد یا اپیزودیک باشد. کمردرد بیش از هر بیماری دیگری موجب ناتوانی می‌شود. با افزایش سن احتمال کمردرد نیز افزایش می‌یابد. بنابراین اگر تا کنون دچار کمردرد نشده‌اید، به‌احتمال زیاد در آینده با آن مواجه خواهید شد.

16 ساعت پیش

علاوه‌ بر ورزش، روش‌های خوب دیگری هم وجود دارد که با پیروی از آنها می‌توانیم در تمام عمر، از جوانی تا دوران پیری، بدنی سالم و قوی داشته‌باشیم.

2 روز پیش

مردی 44 ساله هستم. مدت 17 سال است که ازدواج کردم و همسرم را خیلی دوست دارم. مشکلم این جاست که اگر با خانم‌های همسایه و اهالی محل، سلام‌ وعلیک کنم، همسرم ناراحت می‌شود و قهر می‌کند. ایشان معتقد است چون خودش با مردها سلام و علیک ندارد، من هم نباید با خانم‌ها حتی سلام و علیک معمولی داشته باشم.

1 روز پیش

عارضه گردن رو به جلو یا قوس گردن به این معنی است که جمجمه حدود یک اینچ به سمت مهره آتل (اولین مهره گردنی) خم شده باشد.

2 روز پیش

هرکدام از زوج ها باید تلاش کند تا زبان عشق همسر خود را بشناسد و با آن زبان با او ارتباط برقرارکند. زبان‌های عشق شامل وقت گذاشتن برای یکدیگر، کلام تاییدآمیز، خدمت به یکدیگر و تماس فیزیکی است. ناآشنایی با این موضوع، احتمال خوشبختی در زندگی‌مشترک را پایین خواهد آورد.

2 روز پیش

صبر داشتن مهارتی است که کم‌کم و در طول زندگی به‌ دست‌می‌آید و مانند هر مهارت دیگری نیاز به تمرین دارد. در اینجا تمرین‌هایی پیشنهاد شده که با توجه به سنین مختلف می‌توانید با کودک خود داشته باشید.

۱ هفته پیش

مدت‌ها است که ورزش منظم به عنوان یک راه عالی برای حفظ سلامت قلب مورد ستایش قرار می‌گیرد، اما آیا ورزش صبحگاهی می‌تواند مزایای بیشتری نسبت به ورزش عصرگاهی داشته باشد.

5 روز پیش

بیشتر...