تبیان |
7 ماه پیش

یگانه عامل ترس از مرگ، جهل نادانی ما است چرا که تصور می کنیم با مردن، زندگی ما پایان می یابد حال آنک

ترس از مرگیگانه عامل ترس از مرگ، جهل و نادانی ما است. چرا که تصور می كنیم با مردن، زندگی ما پایان می یابد. حال آنکه مرگ به معنای فنا و نابودی نیست؛ بلكه مرگ حیات دوباره و انتقال از یك جهان به جهان دیگر است. واقعیت اینست که زندگى دنیا، مقدّمه‌اى براى زندگى آخرت است. اگر از آن بـراى كمال یافتن و بزرگ شدن بهره بردیم، پیروزی و رستگاری را از آن خود کرده‌ایم در غیر اینصورت خود را باخته حساب کنیم.ترس از مرگ، کاملاً طبیعی است. چنان که عشق و دلبستگی به زندگی کاملاً طبیعی است. اگر می‌ترسیم به خاطر آنست که برای کمالات دنیوی زیان دارد و اصل حیات و زندگی ما را تهدید می‌کند. از طرفی چون شناختی از مرگ نداریم هراسناک و وحشت‌زده هستیم.اما مرگ برای برخی که حقیقت آن را یافته‌اند متفاوت است و خیلی راحت همانند بوییدن گلی، جان را تقدیم جناب عزراییل(ع) می‌کنند. در اینجا به مواردی که باعث وحشت از مرگ می‌شود می‌پردازیم.

ترس از چگونگی خود مرگ

هیچ انسانی مرگ را تجربه نکرده است. بنابراین نگرانی انسان از کیفیت مرگ و جان دادن طبیعی است. چون نمی‌داند که جان دادن یعنی چه و جدایی جان از جسم چگونه است. امام در توصیف مرگ می‌فرماید:میهمانی ناخوانده و ناخوشایند است. دامش را همه جا گسترده، با درد و رنج محاصره‌مان کرده است. کابوس مرگ، با قدرت تمام، به حریم هستی انسان وارد شده و با لشکری از بیماری‌ها و دردهای جانکاه، طعم تلخش را می‌چشاند.(1)    

یکی دیگر از عوامل نگرانی مؤمنان از مرگ، گناهان بسیارش است. حضرت علی(علیه‌السلام) می‌فرماید: «چنان مباش که به خاطر گناهان زیاد خود، مرگ برایت ناخوشایند باشد

نگرانی از نقص و کمبود عمل

ائمه اطهار(ع) تاکید بسیار بر جمع‌آوری توشه داشته‌اند چرا که هر چقدر هم زیاد باشد، نسبت به طولانی بودن راه ناچیز است. امام علی(علیه‌السلام) می‌فرماید: بدان که راهی سخت در پیش داری. تا می‌توانی توشه برگیر و بار گناه خود را سبک کن که سنگینی‌اش رنج‌آور است. تا می‌توانی به آن سرای توشه بفرست. بدان که در مقابلت گردنه‌های سخت وجود دارد که باید سبکبار بوده و توشه راه داشته باشی.(2)    
 

دنیای آباد، آخرت ویران

امام صادق(علیه‌السلام) می‌فرماید: فردی از ابوذر پرسید: چرا از مرگ می‌ترسیم؟ پاسخ داد: براى این که دنیا را آباد کرده‌‌‏اید، و آخرت‌تان را ویران. طبیعى است که دوست ندارید از نقطه آباد به مکان ویران منتقل شوید.(3)

عشق به زندگی

انسان زندگی و جهان و زیبایی‌های آن را دوست ‌دارد و آرزویش است که برای همیشه زنده بماند. انسان در بدترین شرایط هم دل از زندگی برنمی‌کند و می‌خواهد که باقی باشد. امام علی(علیه‌السلام) می‌فرماید: انسان سرانجام از همه لذت‌های دنیا سیر می‌شود، جز لذت زندگی. برای اینست که هیچ کس در مرگ آسایش نمی‌بیند.(4)

دلبستگی شدید به دنیا

یکی دیگر از عوامل مهم ترس از مرگ، دلبستگی شدید به دنیاست به گونه‌ای که از آخرت خویش کاملا غافل و حیات دنیوی را هدف نهایی خود قرار دهد. چنین انسانی برای بهره‌مند شدن هرچه بیشتر از لذایذ دنیوی، به دنبال زندگی ابدی در این دنیاست و از فرارسیدن مرگ خویش در نگرانی و اضطراب است، زیرا می‌پندارد که مرگ پایان‌بخش تمام لذتهایش است و او را دلبستگی‌هایش، برای همیشه جدا می‌سازد. قرآن کریم دنیا را با تمام نعمتهایش ناچیز، و آخرت را برتر معرفی می‌کند:سرمایه زندگی دنیا ناچیز و سرای آخرت برای کسی که پرهیزکار باشد بهتر است.(5)     
بیشتر بخوانید

 پنج دلیل عمده فرار از مرگ+ فیلمعواملی که باعث ترس از مرگ می شوند!

دست نیافتن به آرزوها و اهداف

امیرالمومنین(علیه‌السلام) مرگ را عاملی برای نرسیدن انسان به آرزوها و اهداف خود معرفی کرده و آنها را بر باد رفته می‌داند و می‌فرماید: مرگ میان شما و اهدافتان فاصله می‌اندازد.(6) این مسئله خود باعث ترس از مرگ می‌شود.

ترس از شرایط و موقعیت مرگ

انسان گاهی علاوه بر خود مرگ، از شرایط خاص مرگ نیز نگران است. مانند مرگ تصادفی و نابهنگام، مرگ با بی‌ایمانی، مرگ در بستر یا در میدان جهاد، مرگ پس از بیماری طولانی، کشته شدن به دست دیگران، مرگ در غربت و تنهایی.همانا گرامی‌ترین مرگ‌ها کشته شدن در راه خداست. هزار ضربه شمشیر خوردن در راه خدا بر من آسانتر است، تا در بستر مُردن.(7)

حوادث پس از مرگ

یکی دیگر از عوامل نگرانی و ترس و اضطراب مردم نسبت به مرگ، نگرانی از حوادث پس از مرگ است. قسمتی از این حوادث مربوط به این دنیاست از قبیل: بی سرپرست ماندن فرزندان، تقسیم و تصرف اموال، و بخشی دیگر مربوط به دنیاست از قبیل: عذاب قبر و مشکلات حساب و کتاب قیامت.

ترس از مرگ در کفر و گمراهی

عاقبت بخیری و دیندار مُردن یکی از دغدغه‌های مردم است که آیا تا دم مرگ دیندار خواهم بود؟ بنده خوبی باقی می‌مانم؟ امام علی(علیه‌السلام) می‌فرماید: از خدا چنان که شایسته است، پروا کنید و بکوشید که جز بر مسلمانی نمیرید.(8) 

بدان که راهی سخت در پیش داری. تا می‌توانی توشه برگیر و بار گناه خود را سبک کن که سنگینی‌اش رنج‌آور است. تا می‌توانی به آن سرای توشه بفرست. بدان که در مقابلت گردنه‌های سخت وجود دارد که باید سبکبار بوده و توشه راه داشته باشی

ناآگاهی از حقیقت مرگ

از عوامل مهم ترس از مرگ آنست که انسان از حقیقت مرگ، که انتقال از سرای فانی به سرای باقی است، غافل است و می‌پندارد که با مرگ، هستی او پایان می‌پذیرد. طبیعی است که چنین انسانی که به صورت فطری خواستار بقا و زندگی جاودان است، از فرارسیدن مرگ در هراس خواهد بود. امام هادی(علیه‌السلام) به یکی از یاران خویش که در بستر بیماری بود و از ترس مرگ، بیتابی کرده و می‌گریست، فرمود:ای بنده خدا، از مرگ می‌ترسی به دلیل آنکه حقیقت آن را نمی‌شناسی.(9)

کثرت گناه

یکی دیگر از عوامل نگرانی مؤمنان از مرگ، گناهان بسیارش است. حضرت علی(علیه‌السلام) می‌فرماید: «چنان مباش که به خاطر گناهان زیاد خود، مرگ برایت ناخوشایند باشد.(10)   بنابراین اگر گناهکار نباشی نباید از مرگ باک داشته باشی که تو به سوی آن بروی یا او به سوی تو گام بردارد.(11)     
 پی‌نوشت‌:1- نهج‌البلاغه، خطبه230.2- نهج‌البلاغه، نامه31.3-کافی،ج2،ص458.4- نهج‌البلاغه،خطبه133.5- نساء،77.6- نهج‌البلاغه،خطبه230.7- نهج‌البلاغه، خطبه123.8- نهج‌البلاغه، خطبه114.9- معانی‌الاخبار، ص290، ح9.10- نهج‌البلاغه، حکمت150.11- نهج‌البلاغه، خطبه 155.


#‌مذهبی #‌آسمانه منبع: تبیان

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسطو می‌گفت: عادت به «سحرخیزی»، سلامتی، ثروت و حکمت را به ارمغان می‎آورد. پای این گفته ارسطو را هم آموزه‌های دین امضا می‌کند و هم دانش پزشکی. می‌خواهید بیشتر بدانید؟

6 ماه پیش

لا تَقُولُوا راعِنا؛ توجه به انعکاس حرف ها داشته باشید.

6 ماه پیش

آیت‌الله شیخ لطف‌الله صافی‌گلپایگانی از مراجع عظام تقلید دوشنبه شب پس از تحمل دوره‌ای بیماری براثر ایست قلبی در سن 103 سالگی درگذشت. وی از جمله متفکران و نویسندگان شیعی است که بیش از یک‌صد اثر و ده‌ها نوشتار به زبان‌های فارسی و عربی تألیف کرده‌است. آقای صافی یک سال بعد از انقلاب سال ۱۳۵۷ به عضویت مجلس خبرگان درآمد. در سال ۱۳۵۹ آیت‌الله خمینی او را به عنوان یکی از فقهای شورای نگهبان منصوب کرد. او هشت سال دبیر این شورا بود.

4 ماه پیش

هر کس به گناه دیگران راضی باشد در گناه آنان شریک است.

6 ماه پیش

با اینکه استفاده از روش‌های جادویی در اسلام نهی شده اما ظاهراً شریعت درباره تعویذ و بلاگردان با این شرط که مشتمل بر آیات و اسماء الهی باشد، مخالفتی ندارد. در بسیاری از تعویذ‌ها، از الفبای رمزی خاصی استفاده شده که به نظر می‌رسد صورتِ تبدیل‌یافتۀ اسامی عبری یا سُریانی است .در گذشته، افرادی بودند که در رُقْیه‌نویسی و حِرزخوانی تخصص داشتند ولی امروزه این کارها به دست فراموشی سپرده شده و به خاطر سوء استفاده شیّادان، خرافی تلقی می‌شود درحالی‌که خاستگاه قرآنی دارد.

5 ماه پیش

برخی می‌گویند: دولت اسلامی به طور منظم و ماهیانه از ما مالیات می‌گیرد، بنابراین، دیگر چه لزومی دارد که خمس پرداخت کنیم؟ شما چی فکر می‌کنید؟ آیا واقعا پرداخت مالیات، جای خمس را می‌گیرد؟

6 ماه پیش

نومید نشوید، زیرا که خداوند با متخلّفان نیز با فضل و رحمت برخورد می کند.

7 ماه پیش

يگانه عامل ترس از مرگ، جهل و ناداني ما است. چرا که تصور مي كنيم با مردن، زندگي ما پايان مي يابد. حال آنکه مرگ به معناي فنا و نابودي نيست؛ بلكه مرگ حيات دوباره و انتقال از يك جهان به جهان ديگر است.

7 ماه پیش

همه ما به نوعی به دنبال کار نیک کردن و جمع کردن ثواب هستیم. اما اصلا لازم نیست به دنبال کارهای سخت برویم اگر دقت کنیم ثواب جمع کردن خیلی راحت است.

7 ماه پیش

بیشتر...