چطور |
1 سال پیش

سیستم رنل روشی برای یادداشت برداری موثر کارآمد چطور

وقتی در جلسه یا کنفرانس یا کلاس آموزشی یادداشت‌برداری می‌کنید، انتظار دارید بعدا چه مقدار از اطلاعات را به خاطر بیاورید؟ آیا یادداشت‌هایتان کمک می‌کنند تا به آسانی نکات و فعالیت‌های کلیدی را به خاطر بیاورید؟ یا حتی چند ساعت پس از رویداد موردنظر هم کمک چندانی نمیکنند؟ سیستم‌های یادداشت‌برداری آزموده و بررسی شده‌ی فراوانی در طی این سال‌ها برای دانشجویان و همین‌طور صاحبانکسب‌وکاربه‌وجود آمده‌است. در این میان سیستم یادداشت‌برداری کُرنل، سیستمی بسیار ساده اما مفید است. در این مطلب درباره این ابزار کارآمد بخوانید.

این سیستم در اصل توسط والتر پاوک (Walter Pauk) از دانشگاه کرنل، برای دانشجویان توسعه داده شد. هر وقت نیاز به یادداشت‌برداری وبه خاطر آوردن اطلاعاتداشته باشید، این سیستم به کارتان می‌آید.

سیستم کرنل روش بسیار خوبی برای سازمان‌دهیِ یادداشت‌هایتان است تا بتوانید بعدا نکات و فعالیت‌های کلیدی را شناسایی کرده و اطلاعات را به آسانی به خاطر بیاورید. با این سیستم یادداشت‌ها را هنگام دریافت سازمان‌دهی می‌کنید و نیازی به تلاش اضافی برای بازنویسی نیست. بنابراین این سیستم هم مفید و هم کارامد است.

قالب کرنل

قالب کرنل بسیار ساده بوده و روش ایجاد صفحه‌ و یادداشت‌برداری در آن، از این قرار است:

۱. برای یادداشت‌های خود از یک برگه‌ی کاغذ با اندازه کامل استفاده کنید. برای جلوگیری از بریده بریده و نامنظم شدن یادداشت‌ها به فضای زیادی احتیاج دارید.

۲. با کشیدن خطی به فاصله‌ی ۵ سانتیمتر از حاشیه‌ی چپ کاغذ، صفحه را به دو قسمت تقسیم کنید. این قسمت، ستون راهنما است. در سمت راست ستون راهنما، ستون یادداشت‌برداری قرار دارد. این قسمت جایی است که یادداشت‌هایتان را می‌نویسید.

۳. ۴ سانتیمتر بالاتر از لبه‌ی پایینی صفحه خطی بکشید و این قسمت را بهخلاصه‌نویسییادداشت‌های آن صفحه اختصاص دهید.

استفاده از سیستم کرنل

استفاده از سیستم یادداشت‌برداری کرنل شامل سه مرحله‌ی اصلی است:

۱.مشاهده: گوش دهید و بر اساس آنچه می‌شنوید و می‌خوانید و می‌گویید، تصمیم بگیرید چه چیزی را باید بنویسید.

۲.یادداشت: یادداشت‌های خود را در حین رویداد و پس از آن بنویسید.

۳.مرور: برای کمک بهیادگیریاطلاعات و به خاطر آوردن‌شان در آینده، آنچه را که نوشته‌اید، مدام مرور کنید.

مشاهده و نوشتن یادداشت‌ها

۱. یک صفحه‌ی یادداشت‌برداری در قالب کرنل درست کنید.

۲. یادداشت‌های خود را در ستون یادداشت‌برداری بنویسید. در صورت لزوم، آنها را با جزئیات و همراه نمودارها و مثال‌ها بنویسید.

۳. به محض اتمام رویداد مربوطه، از ستون راهنما برای نوشتن کلیدواژه‌ها یا عبارت‌ها و فعالیت‌های کلیدی استفاده کنید. اینها واژه‌ها یا عباراتی هستند که یادداشت‌های مفصل را در ستون یادداشت‌برداری، خلاصه‌سازی می‌کنند. می‌توانید واژه‌ها یا عبارت‌های کلیدی را به پرسش هم تبدیل کنید.

۴. دوباره یادداشت‌ها را مرور کنید تا در بخش خلاصه‌ی یادداشت‌ها در پایین صفحه، خلاصه‌ای بنویسید.

۵. با بازبینی فوری یادداشت‌ها به منظور نوشتن کلیدواژه‌ها و خلاصه‌نویسی‌ها، قادر خواهید بود در حالی که کل رویداد هنوز در ذهنتان تازه است به نگارش و مرور بپردازید.

مرور اطلاعات

استفاده از این ابزار کمک می‌کند آنچه را شنیده‌اید به خاطر آورید. سیستم کرنل این امکان را هم به شما می‌دهد تا در صورت نیاز به حفظ آموخته‌های‌تان، خود را بیازمایید.

۱. برگه‌ی سفیدی بردارید تا یادداشت‌ها را در ستون یادداشت‌برداری بنویسید.

۲. با کلیدواژه‌ها و عبارت‌های کلیدی خود، پرسش‌هایی طرح کنید.

۳. پرسش‌ها را با توجه به اطلاعاتی که یادداشت کرده‌اید، پاسخ دهید.

۴. پاسخ‌هایتان را با یادداشت‌های موجود در ستونیادداشت‌برداریچک کنید.

۵. این فرایند را آن‌قدر تکرار کنید، تا همه‌ی آنچه باید حفظ کنید را به خاطر بیاورید.

۶. برای اطمینان ازقرارگرفتن اطلاعات در حافظه‌ی درازمدت‌تان، این فرایند را چندین روز و هفته‌ها پس از آن مجددا تکرار کنید.#‌کسب_و_کار منبع: چطور

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

روابط حرفه‌ای و دوستانه می‌تواند بهره‌وری و رضایت شغلی را افزایش دهد. دراین‌بین اما گاهی شایعه پراکنی در محیط کار فضا را مسموم می‌کند.

5 ماه پیش

«خیلی هم بد نیست. تو همه‌چی رو شخصی می‌کنی.» این جملات و مانند آن بخشی از فرایندی هستند که روان‌شناسان آن را بی اعتبار سازی احساسی می‌نامند.

7 ماه پیش

در یادگیری از طریق همیاری گروه‌هایی متشکل از دو یا چند یادگیرنده برای حل مسائل، تکمیل تکالیف یا یادگیری مفاهیم جدید با هم کار می‌کنند.

9 ماه پیش

استفاده از امضای ایمیل کارها را ساده‌تر می‌کند. درباره چرایی و چگونگی ایجاد و به‌روزرسانی امضای جیمیل در رایانه یا تلفن همراه می‌گوییم.

6 ماه پیش

چرا رؤیاهایمان را فراموش می‌کنیم؟ درباره مراحل خواب، الگوی نرمال خواب‌دیدن، عوامل تأثیرگذار بر فراموش‌کردن خواب صحبت می‌کنیم.

6 ماه پیش

برخی والدین، ناخودآگاه از مرزهای شخصی فرزند می‌گذرند و ناخواسته او را آزار می‌دهند. فرد بالغ می‌تواند نحوه برخورد با والدین سمی را بیاموزد.

7 ماه پیش

اعتبارسنجی احساسی یعنی درک و پذیرش احساسات شخص دیگر. اگر فردی احساس کند افکار، احساسات و عواطفش شنیده و درک نمی‌شوند، ممکن است گوشه‌گیر شود.

7 ماه پیش

خشونت در محیط کار از آن مشکلاتی است که هیچ‌کس دوست ندارد دچارشان شود. آموزش روش صحیح برخورد با چنین معضلی بسیار ضروری است.

8 ماه پیش

تولید محتوا در زمینه مدیریت کسب‌وکار و استارت‌آپ‌ها تنوع زیادی دارد. ۱۰ پادکست کارآفرینی از بهترین پادکست‌های فارسی را معرفی می‌کنیم.

9 ماه پیش

بیشتر...