سنگ شناس |
۴ هفته پیش

یاقوت سرخ سنتتیک پرشده با شیشه سرب دار سنگ شناس

بهسازی سنگهای قیمتیگوهر شناسی و سنگ شناسی

یاقوت سرخ سنتتیک پرشده با شیشه سرب‌دار

تصویر حسن کرمیحسن کرمی2021-08-22
0خواندن این مطلب 2 دقیقه زمان میبرد
یاقوت سرخ سنتتیک پرشده با شیشه سرب‌دار
شکل 1. این یاقوت سرخ 3.53 قیراطی رشد یافته در آزمایشگاه با پر کردن شیشه سرب‌دار بهسازی شده است. عکس از دیه گو سانچز.

آزمایشگاه GIA در کارلس‌بد یک یاقوت سرخ پرشده با شیشه سرب‌دار که به صورت مصنوعی در آزمایشگاه رشد یافته (Lead Glass–Filled laboratory-grown Ruby) را دریافت کرد (شکل 1). آنها معمولاً یاقوت های طبیعی پرشده با شیشه سرب‌دار را می بینند و به ندرت چنین یاقوت های سنتتیک گلس فیلدی را دریافت می‌کنند.

این یافوت با تراش میکس بیضی شکل ، شفاف تا نیمه شفاف ، 3.53 قیراط وزن داشت و ویژگیهای گوهرشناسی یاقوت سرخ را نشان می داد: ضریب شکست 1.761-1.769 ، ضریب شکست مضاعف 0.008 ، وزن مخصوص 4.01 ، تک محوره و طیف مشخصه روبی با استفاده از اسپکترسکوپ دستی .

بررسی سنگ تحت بزرگنمایی بافت شبکه ای از ترکهای در هم تنیده را نشان داد. یک جلوه فلاش آبی و نارنجی قابل توجه در سراسر گوهر مشاهده شد ، که ثابت می کند ترکها با شیشه سرب‌دار پر شده اند. همچنین در شکستگی ها الگوهای دندریتیک و حباب های گاز پهن شده درشت وجود داشت (شکل 2).

تشخیص یاقوت گلس فیلد شده
شکل 2. بزرگنمایی ساختار داخلی یاقوت سنتتیک. هم حباب‌های گاز برجسته محصور شده و هم اثرات فلاش آبی و نارنجی در سنگ مشاهده شد. میکروگرافی توسط دیه گو سانچز ؛ میدان دید 7.19 میلی متر

هیچ موردی برای نشان دادن منشا طبیعی یا مصنوعی کوراندوم مشاهده نشد. با این حال ، این سنگ فلورسانس قرمز قوی را در موج بلند UV و گچی متوسط (سفید مایل به آبی) در موج کوتاه ماوراء بنفش نشان داد. فلورسانس سفید مایل به آبی در موج کوتاه ( SWUV ) برای سافایر و یاقوت سرخ حرارت دیده شده معمول است. اما وقتی در سافایر صورتی سنتتیک و یاقوت سرخ سنتتیک مشاهده می شود ، مشاهده خطوط منحنی شکل شاخص در سنگ دشوارتر می شود. در نمونه ما بسیار سخت تر بود ، زیرا این اثر با مداخله شکستگی های پر شده ترکیب شده است و به عبارتی سنگ با روش Lead Glass–Filled بهسازی شده است.

در این موارد ، یک منبع نور قوی‌تر موج کوتاه SWUV ممکن است مفید باشد.خطوط رشد منحنی شکل به عنوان نوارهای درخشان گچی رنگ در دستگاه DiamondView دیده شد ، که اثباتی برای منشاء رشد یافته در آزمایشگاه می‌باشد (شکل 3).

تشخیص یاقوت سرخ سنتتیک
شکل 3. خط‌بندی‌های رشد منحنی شکل در سنگ با استفاده از DiamondView مشاهده شد که به طور قطعی منشاء مصنوعی این یاقوت را ثابت می کند. تصویر از فروزان زندی.

پر کردن شیشه سرب‌دار کوراندوم بر اساس همان اصل اعمال شده در زمرد و الماس است: استفاده از مواد پر کننده با RI بسیار نزدیک به مواد میزبان ، برای به حداقل رساندن تمایز ظاهری درون شکستگی های پر شده. این بهسازی بسیار موثر است و پاکی مواد بسیار بی کیفیت را می توان بهبود بخشید و از این رو در جواهرات قابل استفاده است.

این امر باعث می شود مقدار زیادی از مواد غیرقابل فروشی که در گذشته به هدر میرفت، به بازار عرضه شود. خوشبختانه این بهسازی با بزرگنمایی میکروسکوپی به راحتی قابل تشخیص است. مشخصه های شناسایی عبارتند از شکستگی های با برجستگی بسیار کم ، حباب های گاز مسطح (پهن شده) و گرد و فضای خالی (مناطق پر نشده) و حباب های گاز در ترکها ، و یک انعکاس فلاش آبی و نارنجی .

این سنگ یک اثر فلاش نارنجی و آبی (دوباره شکل 2 را ببینید) و همچنین حباب های گاز گرفتار در ترکها که شواهد قطعی برای پر شدن شیشه سرب‌دار در شکستگی ها در این یاقوت سنتتیک بود را نشان داد.در حالی که مشخص نیست چرا کسی برای بهسازی یک یاقوت مصنوعی با روش گلس فیلد به زحمت می افتد ، گوهرشناسان باید آگاه باشند که چنین موادی در تجارت وجود دارد.

از طريق
Forozan Zandi is a staff gemologist at GIA in Carlsbad, California.
منابع
Lead Glass–Filled Laboratory-Grown Ruby


#‌سنگ_شناسی #‌سنگ_قیمتی منبع: سنگ شناس

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

پوشیدن روفرشی، در کنار گرم نگه‌داشتن پا فواید سلامتی دیگر هم دارد. دمپایی روفرشی بپوشیم یا نپوشیم؟ دمپایی روفرشی مناسب چه ویژگی‌هایی دارد؟

6 ساعت پیش

در این سالها، زغال فعال به یکی از مواد محبوب دنیای زیبایی تبدیل شده است. با فواید ماسک زغال فعال و روش تهیه ۳ ماسک زغال خانگی آشنا شوید.

پریروز

سندروم بوی ماهی یا تری‌متیل‌آمینوریا نوعی بیماری نادر است که موجب متصاعدشدن بوی ناخوشایند شبیه به بوی ماهی از بدن یا دهان فرد می‌شود.

3 روز پیش

اگرچه دید شما از بدنتان طی زمان طولانی در ذهن تثبیت شده است، می‌توانید با قدم‌های کوچکی دوباره عاشق بدنتان شوید.

4 روز پیش

اگر صدای ملچ‌مولوچ، هورت‌کشیدن و حتی نفس‌کشیدن اطرافیان شما را به‌شدت عصبی و ناراحت می‌کند، به میسوفونیا یا اختلال صدابیزاری مبتلا هستید.

5 روز پیش

سندرم کیوتی اختلالی است که فعالیت الکتریکی طبیعی و معمول قلب را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد می‌تواند باعث آریتمی‌های خطرناک و مرگ ناگهانی شود.

6 روز پیش

بیشتر...