4 روز پیش
2 بازدید

مقابله با همه گیری نابرابری ها: پیمان اجتماعی نوین برای عصری جدید - جهان

مقابله با همه گیری نابرابری ها: پیمان اجتماعی نوین برای عصری جدید

سلامت نیوز-*آنتونیو گوترش:از اعمال قدرت جهانی گرفته تا نژادپرستی، تبعیض جنسیتی و توزیع نابرابر درآمد، نابرابری رفاه آینده ما را تهدید می کند. به شدت نیاز به تفکری جدید برای توقف و بی اثر کردن آن داریم.

به گزارش سلامت نیوز، غالبا می شنویم که موج رشد اقتصادی باعث پیشرفت همه می شود. اما در واقعیت، موج نابرابری همه ما را غرق می کند. سطوح بالای نابرابری به ایجاد این شکنندگی جهانی کمک کرده است که از سوی کووید-۱۹ نمایان شده و مورد سواستفاده قرار می گیرد .

این ویروس توجه همه را به هر نوع نابرابری جلب می کند. بیشترین خطر را به سلامت افراد آسیب پذیرتر وارد می کند و تاثیر اجتماعی و اقتصادی آن متمرکز بر افرادی است که توانایی کمتری برای مقابله با آن را دارند. اگر حالا دست به کار نشویم ممکن است ۱۰۰ میلیون نفر دیگر نیز دچار فقر شدید شوند و شاهد قحطی هایی در مقیاس تاریخی باشیم.

حتی پیش از کووید-۱۹، مردم در همه جا علیه نابرابری اعتراض می کردند. بین سال های ۱۹۸۰ و ۲۰۱۶، یک درصد از ثروتمندترین مردم جهان، ۲۷ درصد ازکل رشد تجمعی درآمد را به خود اختصاص دادند. اما درآمد تنها معیار نابرابری نیست. فرصت های افراد در زندگی بستگی به جنسیت، خانواده، قومیت، نژاد، آیا معلولیت دارند یا خیر و عوامل دیگر دارد. نابرابری های متعدد با هم تلاقی می کنند و با تقویت یکدیگر در طی نسل ها زندگی و انتظارات میلیون ها نفر را حتی پیش از تولد تعریف می کنند.

برای مثال: بیش از ۵۰ درصد ۲۰ ساله ها در کشورهایی که توسعه انسانی بسیار بالایی دارند در مقطع آموزش عالی هستند. این رقم در کشورهایی که توسعه انسانی پایینی دارند سه درصد است. موضوع تکان دهنده تر این است که حدود ۱۷ درصد از کودکانی که ۲۰ سال پیش درآن کشورها متولد شده اند پیش ازاین فوت کرده اند.

خشمی که جنبش های اجتماعی اخیر را تحریک کرده است، از پویش ضد نژادپرستی که در پی کشته شدن جورج فلوید در سراسر جهان گسترش یافته است گرفته تا صدای اعتراض زنان شجاع علیه مردان قدرتمندی که از آنان سواستفاده کرده اند، نشانه دیگری از سرخوردگی کامل از وضع موجود است. دو تغییر متزلزل زمان ما یعنی انقلاب دیجیتال و بحران اقلیمی، تهدید به عمیق تر و بیشترشدن نابرابری و بی عدالتی می کنند.

کووید ۱۹ فاجعه ای انسانی است. اما همچنین فرصتی برای نسلی ایجاد کرده است تا با آن جهانی برابرتر و پایدارتر، برمبنای دو ایده اصلی: پیمان اجتماعی نوین و توافق جهانی نوین بسازند.

پیمان اجتماعی نوین دولت ها، مردم آن ها، جامعه مدنی، کسب و کار ها و دیگران را به هدف مشترکی پیوند خواهد زد.

آموزش و فن آوری دیجیتال باید با فراهم آوردن فرصت های مادام العمر، برای یادگیری چگونه آموختن، چگونگی سازگاری و استفاده از مهارت های تازه برای دانش اقتصاد، دو عامل توانمندسازی و یکسان سازی باشند.

نیازمند مالیات عادلانه بر درآمد و ثروت و نسل نوینی از سیاست های حمایت اجتماعی، با شبکه های ایمنی از جمله پوشش سلامت جهانی و امکان درآمد جهانی پایه ای با قابلیت تعمیم به همگان هستیم.

برای ممکن ساختن این پیمان اجتماعی نوین ، نیازمند توافق جهانی نوینی هستیم تا از توزیع گسترده تر و عادلانه تر قدرت، ثروت و فرصت ها در سطح بین المللی اطمینان یابیم.

توافق جهانی نوین باید بر مبنای جهانی شدنی عادلانه، حقوق و کرامت انسانی، زندگی در تعادل با طبیعت، احترام به حقوق نسل های آینده و سنجیدن موفقیت براساس معیار های انسانی باشد، نه صرفا شرایط اقتصادی.

نیازمند مدیریت جهانی براساس مشارکت کامل، فراگیر و برابر در نهادهای جهانی هستیم. کشورهای در حال توسعه باید بانگی رسا تر در شورای امنیت سازمان ملل متحد تا هیئت مدیره های صندوق بین المللی پول و بانک جهانی و فراتر از آن داشته باشند.

نیازمند نظام تجارت چند جانبه فراگیر تر و متعادل ترهستیم که کشورهای در حال توسعه را توانمند به ارتقا در زنجیره های ارزش جهانی نماید.

بازسازی معماری بدهی و دسترسی به اعتبار قابل پرداخت ترباید فضای مالی را برای ایجاد سرمایه گذاری در اقتصاد سبز و برابر ایجاد کند.

توافق جهانی نوین و پیمان اجتماعی نوین، جهان را در مسیر دانستن اهمیت توافق نامه پاریس در مورد تغییرات اقلیمی و دستیابی به آرمان های توسعه پایدار یعنی چشم انداز توافق شده جهانی ما از صلح و رفاه در سیاره ای سالم تا ۲۰۳۰، قرار خواهد داد.

جهان ما در نقطه شکست است. اما با مقابله با نابرابری، براساس پیمان اجتماعی نوین و توافق جهانی نوین، می توانیم راه خود را برای روزهای بهتر پیش رو، بیابیم.

*دبیرکل سازمان ملل متحد#‌اخبار_سلامتی
منبع: سلامت نیوز


مطالب پیشنهادی

الگوی یک زنِ پرتلاش، فاطمی و با اخلاق

خانم فاطمه رهبر از زنان انقلابی، ولایی و اهل فضل و تدین بودند که بعد از فعالیت‌های زیادی که در صدا و سیما داشتند، در شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی و در بخش بانوان نقش موثر و فعالی ایفا کردند.

چگونه شیره بادام را بگیریم | چگونه شیره بادام را بگیریم و خواص شیره بادام

چگونه شیره بادام را بگیریم و آیا می دانید چگونه شیره بادام را بگیریم و خواص شیره بادام و خواص شیره بادام در بارداری و خواص شیره بادام برای استخوان ها را در پرشین وی بخوانید

لایحه حذف چهار صفر از پول ملی در دستور کار پارلمان

ایسنا نوشت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسات علنی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه هفته آینده لوایح مالیات بر ارزش افزوده، اصلاح قانون پولی و بانکی کشور (حذف چهار صفر از پول ملی) و اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را در دستور کار دارند.

موفقیت حقوقی و مهم ایران در از بین بردن توقیف ۱.۶ میلیارد دلار /رسیدگی روند درخواست از صندوق بین‌المللی پول از سوی رئیس جمهور

رئیس جمهور درگفت وگو با رئیس کل بانک مرکزی به بررسی روند درخواست وام از صندوق بین المللی پول، پرداخت.

مصوبه مهم دولت درباره افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان در سال ۹۹

در جلسه امروز هیئت وزیران، که به ریاست حجت‌الاسلام روحانی، رئیس جمهوری برگزار شد، میزان افزایش ضریب حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان، وظیفه بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح در سال ۱۳۹۹ مشخص شد.

بخاطر کرونا، دین و علم را مقابل هم قرار ندهید

متاسفانه چند هفته ای می‌شود که کشور درگیر ویروسی شده که مداس و دانشگاه ها، مراسمات مذهبی چون نمازجمعه و اعتکاف و کسب و کارها را به تعطیلی کشانیده است.

خداحافظی با مردِ «شماره یک» مجلس / روزگار پساپارلمانی لاریجانی

روزگار پسا پارلمانی علی لاریجانی چگونه خواهد گذشت؟ آیا او رخت سیاست را از تن بدر خواهد کرد و به گوشه دنج سیاست می رود یا استراحتی کوتاه کرده و برای ۱۴۰۰ آماده می شود یا...

به روغن انداختن خورش | نکات به روغن انداختن خورش و ترفندهای آشپزی

به روغن انداختن خورش و نکات به روغن انداختن خورش و ترفندهای آشپزی و جا انداختن خورشت فسنجان و روش سرخ کردن سیب زمینی رستورانی را در پرشین وی بخوانید

پختن غذا در فویل | نکات و کاربرد پختن غذا در فویل و کاربردهای مختلف فویل

پختن غذا در فویل و و روش پختن غذا در فویل و کاربردهای مختلف فویل و کاربرد فویل در اشپزی و کاربرد فویل در اشپزخانه را در پرشین وی بخوانید

وا نرفتن کوفته تبریزی | نکات مهم وا نرفتن کوفته تبریزی که باید بدانید

وا نرفتن کوفته تبریزی و نکات مهم وا نرفتن کوفته تبریزی که باید بدانید و طرز تهیه کوفته تبریزی و چگونه کوفته خوشمزه ای درست کنیم را در پرشین وی بخوانید

نصیحت مشفقانه به منتخبان جدید خانه ملت

من به تازگی راجع به کارنامه سال ۹۸ فکر می کردم، از سیل در روزهای ابتدایی سال شروع شد، ابتدا پنج استان را به خود درگیر کرد و سپس به ۲۵ استان رسید.

نمایندگانی که با پارلمان خداحافظی کردند/بازگشت قدیمی‌ها به بهارستان

پرونده انتخابات مجلس یازدهم در مرحله اول بسته شد و اکثریت پارلمان آینده برای ۴ سال در اختیار اصولگرایان قرار گرفت.

پیشنهاد عضو شورای عالی اصلاح‌طلبان: ناطق‌نوری و امامی کاشانی بین ما و حاکمیت واسطه شوند

حسن رسولی، عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان و چهره نزدیک به عارف می‌گوید:با کمال تاسف مرز اجرا و نظارت اصلا وجود خارجی ندارد و روز به روز میزان دخالت حوزه نظارت در بخش اجرایی تحت تاثیر قانون نظارت استصوابی که انتظار داشتیم مجلس دهم این قانون را لغو بکند، بیشتر توسعه پیدا کرده است. 

تغییر چهره سیاسی پارلمان یازدهم /سونامی اصولگرایان به بهارستان رسید

نتیجه یازدهمین دوره انتخابات مجلس تغییر حداکثری در چهره سیاسی پارلمان را رقم زد و اکثریت نمایندگان مجلس فعلی حداقل برای ۴ سال آینده در پارلمان حضور نخواهند داشت.

دعوای کرونایی سیاسیون به قیمت جان مردم /یا کمک کنید یا سکوت /زمان حمله به دولت است یا حمایت؟ /توصیه‌ها و تلنگرها به سیاستمداران

کاربران خبرآنلاین درباره دعواهای سیاسی کرونازده نظر دادند و به سیاسیون در این رابطه توصیه‌هایی کردند.

جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر | راهکار جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر

جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر و راهکار جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر و نکات پختن مرغ درون فر و مزه دار کردن مرغ را در پرشین وی بخوانید

ساختار شورای نگهبان قابل بازنگری و اصلاح است؟ / پاسخ دو حقوقدان

آیا قانون اساسی بعد از ۳ دهه از آخرین بازنگری نیازمند اصلاحی دیگر است؟ آیا با وجود انتقادات به عملکرد شورای نگهبان به مرحله بازنگری در ساختار این شورا رسیده‌ایم؟ چرا به اصل رفراندوم نگاه منفی وجود دارد؟ و ...سوالاتی که در میزگردی که به مناسب سالگرد تصویب قانون اساسی در کافه خبر خبرگزاری خبرآنلاین برگزار شد به آن ها پاسخ داده شد.

جایگزین آب آهک در مربای کدو | جایگزین آب آهک در مربای کدو چیست

جایگزین آب آهک در مربای کدو و جایگزین آب آهک در مربای کدو چیست و خواص کدو حلوایی و مربای کدو حلوایی چگونه طبخ می شود را در پرشین وی بخوانید

پخت ذرت | روش های مختلف پخت ذرت و درست کردن ان به صورت خوشمزه

پخت ذرت و روش های مختلف پخت ذرت و درست کرن ذرت به صورت خوشمزه و چگونه ذرت را بپزیم و خاصیت ذرت و ذرت مکزیکی را در پرشین وی بخوانید

سه قوه، دشمن مشترک را فراموش نکنند

در سال ۹۸ با چالش های زیادی مواجه شدیم. از بلایای طبیعی که در اول سال رخ داد تا بیماری کرونا که از اول اسفندماه در کشور شیوع پیدا کرد.

مطالب مرتبط

آموزش ماساژ صورت