سنگ شناس |
1 سال پیش

بزرگترین الماس آبی حراج گذاشته شده تا کنون با قیمت 57 میلیون دلار فروخته شد سنگ شناس

بزرگترین الماس آبی جهان “که تا به حال به حراج گذاشته شده است” به قیمت 57.5 میلیون دلار فروخته شد.بنا به گزارش ساتبیز، در تاریخ 7 اردیبهشت 1400 ، این الماس آبی با درجه رنگ “Fancy Vivid” و وزن 15.10 قیراط با نام “The De Beers Blue” است که در ساتبیز در هنگ کنگ پس از یک جنگ حراجی هشت دقیقه ای بین چهار خریدار امیدوار فروخته شد. پیشنهاد برنده، که از برآورد بالای 48 میلیون دلاری آن فراتر رفت، از یک خریدار ناشناس از طریق تلفن ارائه شد.

بزرگترین الماس آبی حراج گذاشته شده تا کنون
Courtesy of Sotheby’s.

ساتبیز با توصیف این الماس به عنوان “بسیار نادر” اضافه کرد که تنها پنج الماس آبی بیش از 10 قیراط تا کنون در حراج ظاهر شده اند. هیچ یک از آنها تا به حال بیش از 15 قیراط نبوده است و “ظاهر این گوهر بی عیب و نقص را به خودی خود به یک رویداد برجسته تبدیل کرده است.”

الماس آبی 15.10 قیراطی کولینان De Beers
Courtesy of Sotheby’s.

البته این الماس آبی درشت با قیمت نهایی 57,471,960 دلار، موفق به کسب رکورد گرانترین الماس آبی را که تا به حال در حراجی فروخته شده ، نگردید. این عنوان همچنان در اختیار 14.62 قیراطی “Oppenheimer Blue” است که در سال 2016 با قیمت نهایی 57,541,779 دلار فروخته شد که تفاوتی کمتر از 70,000 دلار داشت.

یافتن چنین سنگی واقعاً یک بار در چند دهه اتفاق می افتد و به سادگی بزرگترین الماس آبی با این ابعاد است که من تا به حال دیده‌ام.پتی وونگ، رئیس ساتبیز آسیا

مشخصات الماس آبی د بیرز (The De Beers Blue)

راف الماس آبی 39.24 قیراطی دبیرز از معدن کولینان
راف الماس آبی 39.24 قیراطی از معدن کولینان this photo are published byPetra Diamonds

این الماس آبی در معدن کولینان در آفریقای جنوبی در سال 2021 کشف شد که یکی از معدود منابع در جهان برای الماس های آبی بسیار کمیاب است.راف این الماس 39.34 بودکه د بیرز با قیمت حدود 40 میلیون دلار خریده بود. در طول سال گذشته، De Beers با شریک خود، Diacore، یکی از باتجربه ترین شرکت ها در تراش الماس برای برش آن همکاری کرد. در نهایت این الماس 15.10 قیراطی بدست آمد. (اضافه های آن نیز تراش داده می شود)

این الماس دارای تراش Step-Cut کلاسیک و پاکی IF و و تیپ IIb ، یک دسته کمیاب که کمتر از 0.5 درصد از کل الماس ها را تشکیل می دهد ، می باشد. بر اساس بیانیه ساتبیز، موسسه گوهرشناسی آمریکا (GIA) این جواهر را به عنوان “fancy vivid blue” درجه بندی کرد ، بالاترین درجه بندی رنگ که به بیش از 1 درصد از الماس های آبی ارسال شده به این موسسه تعلق می گیرد.

انگشتر الماس آبی کولینان دبیرز
شرکت دِببیرز یک پشت حلقه به شکل تاج که از ترکیب پلاتین و تیتانیوم های آبی و الماسهای سفید تشکیل شده و پایه خود سنگ که یک حلقه ساده است رو به عنوان هدیه به خریدار این سنگ اهدا می کند. ©DE BEERS

GIA می گوید:
«…دستیابی به درجه رنگی Fancy Vivid در یک تراش پله ای یا امرالد به نادر بودن می افزاید، زیرا اکثر شکل های فنسی دیگر رنگ بدنه سنگ را در حالت “رو به بالا” به طور موثرتری نسبت به تراش های پله ای تشدید می کنند. برای دستیابی به درجه رنگی فنسی با برش step-cut یا emerald-cut، رنگ بدنه ذاتی گوهر باید قوی تر از هر شکل فنسی دیگری باشد.

آبی ، یکی از خاص ترین رنگهای الماس

الماس آبی 15.10 قیراطی
Courtesy of Sotheby’s.

در میان کمیاب‌ترین الماس‌های رنگی، الماس‌های آبی یک اتفاق شگفت‌انگیز از طبیعت هستند،آبی آنها معمولاً به دلیل وجود مقادیر کمی از عنصر کم قدار بور در شبکه بلوری الماس ایجاد می‌شود.جدای از کمیاب بودن آنها، همین واقعیت رنگ آنها الماس های آبی را در نهایت آرزوی هر شخصی می کند. رنگ آبی که به عنوان رنگ مورد علاقه مردان و زنان در سراسر جهان انتخاب شده است، محبوبیت بی نظیر همراه رمز و رازها برای هزاران سال باقی مانده است.

از نقاب مرگ توت عنخ آمون که با لاجورد پوشیده شده است، تا آثار بی‌گمان ایو کلَن نقاش فرانسوی‌. گوته شاعر احساس کرد که رنگ آبی «تاثیری عجیب و تقریباً غیرقابل توصیف بر چشم دارد» و نقاش اکسپرسیونیست واسیلی کاندینسکی – یکی از اعضای بنیانگذار گروه هنرمندان معروف به Blue Rider- نوشت: «هرچه آبی عمیق تر باشد، بیشتر انسان را به سوی نامتناهی فرا می خواند و اشتیاق به خلوص و فراحسی را برمی انگیزد. در طبیعت نیز، آبی به طور جدایی ناپذیری با چیزهای کمیاب، عجیب و غریب و باشکوه مرتبط است: پرندگان بهشتی، پروانه های استوایی، طاووس. و از همه کمیاب تر، الماس آبی.

در حالی که الماس های رنگی دیگر را می توان در معادن سرتاسر جهان یافت، ذخایر بسیار کمی برای الماس آبی وجود دارد که بیشتر آنها از معدن کولینان در آفریقای جنوبی به دست آمده اند.این معدن بسیاری از مشهورترین الماس های جهان از جمله ستاره بزرگ آفریقا با وزن 530 قیراطی، بزرگترین الماس بی رنگ فست جهان را به دست آورده است. این معدن به تولید برخی از خارق‌العاده‌ترین گنجینه‌های جهان از جمله تمام الماس‌های آبی هزاره De Beers، به ویژه De Beers Millennium Jewel، الماس آبی بیضی شکل 10.10 قیراطی با رنگ فنسی زنده و پویا ( Fancy Vivid ) که در ماه آوریل در ساتبیز هنگ کنگ سال 2016 به قیمت 31.8 میلیون دلار فروخته شد، ادامه می‌دهد.#‌سنگ_شناسی #‌سنگ_قیمتی منبع: سنگ شناس

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

نکات گرفتن عکس های بهتر – قسمت دوم.

4 ماه پیش

نکات گرفتن عکس های بهتر – قسمت آخر.

2 ماه پیش

خطای اعوجاج رنگی یا کروماتیک ابریشن.

2 ماه پیش

نکات گرفتن عکس های بهتر – قسمت اول.

4 ماه پیش

چگونه تنها با ۲ تصمیم کوچک، عکاسی خود را به طرز چشمگیری بهبود بخشیدم!. پیشرفت در عکاسی

12 ماه پیش

مقدمه ای بر سایه ها در عکاسی. عکاسی از سایه ها, نورپردازی

12 ماه پیش

شما را با سازمان‌های مردم نهاد بیشتر آشنا می‌کنیم و توضیح می‌دهیم که ngo چیست و چه ویژگی‌هایی دارد. درباره انواع ngo در ایران هم می‌گوییم.

9 ماه پیش

کادر ها در ترکیب بندی عکاسی. ترکیب بندی

2 ماه پیش

خطوط زیبایی در ترکیب بندی عکاسی. ترکیب بندی

2 ماه پیش

بیشتر...