تبیان |
1 ماه پیش

وقت کره گرفتن است، دست بجنبانید

وداع با ماه مبارک رمضان
فروردین، آغاز سال طبیعی اهل دنیاست، و رمضان، فروردین سال معنوی اهل معرفت. حالا اما بهار اهل سلوک، نم‌نمک دامن بر‌چیده وعزم رفتن دارد. دهه اول و دوم ماه مبارک را بزرگان، ‌در حکم مقدمه‌ می‌دانند برای دهه آخر. یعنی باری که در طول ماه، از تقوا و بندگی برداشته‌ای قرار است در منزل پایانی، به بار بنشیند.
برگرد،‌ پشت سرت را نگاهی کن!. ببین چه زود به خط پایان رسیده‌ای! چشم بر هم زدیم نیمه اول از دهه سوم هم سپری شد. اینک مائیم و چند روز کوتاه تا بسته شدن درهای این ضیافت‌خانه‌ی نور. چند روزی که خودش به اندازه‌ی یک عمر فضیلت دارد. به تعبیر اهل سِرّ، روزهای آخر ماه مبارک، وقت کره ‌گرفتن است ازاوقات روزه‌داری.
خیز و در كاسه زر آب طربناك انداز
پیش از آنى كه شود كاسه سر خاك انداز (حافظ)
تا عید دوستان خدا و روز جایزه‌باران، دو سه منزل، ‌بیش، باقی نمانده. قله شب قدر، لحظه‌های ناب منتهی به طلیعه‌ی فجر است، اینگونه است روزهای پایانی ماه.
این جرعه‌های پایانی را باید تا آخر سر کشید. هر چه توش و توان داری یکجا به میدان بندگی بیاور. اگر می‌خواهی لقمه‌های درشت‌‌ِ جانبخش، برگیری از سفره‌ی ضیافت و گل‌های تازه‌ی معرفت برچینی از شاخسار درخت تلاوت، اول از همه، از صاحب مقام ولایت مدد بگیر که واسطه فیض سفره‌دار است.

یکم. عمده دستور، چنانکه بزرگان گفته‌اند، همان «استغفار» است؛ استغفار از هر آنچه خدا را از ما می‌ستاند و ما را از خدا؛ در یک کلمه انانیّت.

دوم، خویشتن‌داری. ثمره روزه، تقواست و تقوا یعنی کشیک نفس کشیدن. این خط را باید پیوسته دنبال کنیم. گیرم ابالسه و شیاطین در غل و زنجیرند، باب گناه بسته نیست چون دشمن درون، آزاد است. این گرگ‌ ایمان‌خوار را باید در بند کرد و این نمی شود مگر با کلید تقوا.

سومدعاست خاصّه دعایی که از کام و کلام معصوم تراویده است مثل دعای وداع با ماه رمضان در صحیفه‌ی سجادیه که پیر جماران، این صحیفه‌ی مانا را نمونه‌ی کامل «قرآن صاعد» خواندند. و اینکه زمان و مکان، بنا بر قول حکیمان متأله، "حیات‌مند"،‌ "درّاک" و برخوردار از "شعور" و حتی "حب و بغض"اند. حکایت ستون حنانه، خود شاهدی بر این مدعاست. پس حواسْ‌جمع و صادقانه وداع کنیم با ماه رمضان.

چهارم، غسل در شب‌های دهه آخر که سنت نبوی است و نماد طهارت از رجس گناه: "كان یغتسل كل لیلة من العشر الأواخر بین العشائین"

پنجم، تلاش برای ادای حق تلاوت ماناترین کتاب آسمانی. رمضان، فضیلتش را وام‌دار شب قدر است. و تمام عظمت شب قدر، به نزول قرآن است. نخل قرآن همیشه رطب‌های تازه‌ی حکمت دارد. در رمضان اما این درخت، پربارتر است.
به شهادت قرآن، یک پله بالاتر از تلاوت، ادای حق تلاوت است: «الَّذِینَ آتَیْنَاهُمُ الْكِتَابَ یَتْلُونَهُ حَقَّ تِلَاوَتِهِ أُولَئِكَ یُؤْمِنُونَ بِهِ» (بقره:121). بنا بر روایت صادق آل محمد، آداب قرآن هشت چیز است: تفقه، ترتیل، عمل به آیات، امید به وعده‌ها، عبرت‌گیری، انجام اوامر و ‌ترک نواهی کتاب. ادای حق قرآن، بسته به مراعات این آداب هشتگانه است و ما کجا می‌توانیم این مسیر را تا انتها بپیمائیم؟ و لذا حضرتش فرمود: جز معصوم، کسی را یارای ادای حق قرآن نیست.

ششم،‌ نسخه‌ی تجویز شده‌ی پاره‌ای از استادان اخلاق معاصر (3) برای اینکه روزهای آخر رمضانمان، مصداق "ختامه مسک" باشد، توسل و عرض حاجت به ذیل وجود پیشوایان پاک است آنهم با زیارت جامعه‌ی کبیره‌ی هادی امت. 

پی‌نوشت‌ها:
1. كشف اللثام، فاضل هندی، ج ١، ص١٠
2. المیزان، ج‏1، ص: 266
3. استاد سید عبدالله فاطمی‌نیا
 


#‌مذهبی #‌آسمانه منبع: تبیان

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

در روایات نقل شده است اگر در مجلسی از شخصی غیبت شود و انسان برای آبروی ریخته شده ی آن فرد که پشت سر او غیبت شده دفاع نکند، خداوند او را در دنیا و آخرت ذلیل می کند.

4 روز پیش

به گونه ای باش که مرم از دست و زبانت و همسایه ها از شرّ تو در امان باشند. (عیون اخبارالرضا)

4 روز پیش

نماز یکشنبه ماه ذی‌القعده، نماز مستحبی و چهار رکعتی است که روزهای یکشنبه ماه ذی‌القعده خوانده می شود و فضائل زیادی از جمله آمرزش گناهان و با ایمان مُردن برای آن در روایات ذکر شده است.

5 روز پیش

معمولا در کارزار تبلیغات انتخاباتی، حریم ادب توسط برخی نامزدها یا هواداران شکسته می‌شود و اخلاق گفت‌وگو به محاق می‌رود. در هر شماره از این نوشته‌ها سعی می‌کنیم نکته‌ای درس‌آموز و جذاب از #ادبستان_قرآن را با شما به اشتراک بگذاریم.

۱ هفته پیش

هرگاه كسی در غیاب دیگری سخنی نسبت به او بگوید كه عرفاً و در نزد مردم نقص و عیب به حساب می آید و قصد وی از این كار سرزنش و یا برملا كردن نقص او باشد، مرتكب غیبت شده است.

۱ هفته پیش

امروز در حاشیه ایستادن، عین ایستادن در کنار دشمن است. اگر به راستی، از دست صندوق رأی، کاری ساخته نیست! پس این همه غریو هلهله و غوغای کاروناوال شادی که در اردوگاه دشمن به راه افتاده، برای چیست؟

۱ هفته پیش

معمولا در کارزار تبلیغات انتخاباتی، حریم ادب توسط برخی نامزدها یا هواداران شکسته می‌شود و اخلاق گفت‌وگو به محاق می‌رود. در هر شماره از این نوشته‌ها سعی می‌کنیم نکته‌ای درس‌آموز و جذاب از #ادبستان_قرآن را با شما به اشتراک بگذاریم.

۱ هفته پیش

چله ذی القعده تنها چله ای است که خداوند از آن در قرآن کریم یاد کرده است. و واعدنا موسی ثلاثین... زمان چله موسویه از اول ذی القعده تا روز عید قربان است.

۱ هفته پیش

غیبت یعنی سخن گفتن پشت سر دیگری، به گونه ای که غیبت شونده راضی نباشد.

۱ هفته پیش

دهه کرامت، دهه اول ماه ذی‌العقده است و آغازش با ولادت حضرت معصومه (علیهااالسلام) و پایانش با ولادت حضرت ابوالحسن علی بن موسی‌ الرضا (علیه السلام) می‌باشد. این دهه یادآور بسیاری از مطالب عالی و مفاهیم بلند و سازنده و ارزشمند است و یادآور لطیف‌ترین علائق و مهر و وفاهای کم‌ نظیر یک خواهر نسبت به مقام شامخ و معنوی برادر است.

۱ هفته پیش

بیشتر...