مجله دلتا |
5 ماه پیش

روزه گرفتن افراد دیابتی دیابت در ماه رمضان کاهش قند خون روزه داری سالم مجله دلتا

طبق نتایج تحقیقات و گفته متخصصان روزه گرفتن می‌تواند برای برخی از بیماران دیابتی مفید باشد و حتی باعث کاهش وزن در آنان گردد. اما کدام دسته از بیماران دیابتی می‌توانند روزه بگیرند؟
روزه گرفتن افراد دیابتی

روزه گرفتن برای بسیاری از افرادی که مبتلا به دیابت هستند ممنوع است. متخصصین اعلام کردند تحت شرایطی خاص افراد دیابتی که کمتر از ۶۵ سال سن دارند می‌توانند با گرفتن روزه به سلامتی خود کمک کنند. بامجله دلتاهمراه باشید تا بیشتر باروزه گرفتن افراد دیابتیآشنا شوید.

چه کسانی مجاز به گرفتن روزه هستند

طبق نظر متخصصین، بیماران دیابتی که سن آنان کمتر از ۶۵ سال است و تحت درمان و مراقبت پزشکی هستند و همچنین همراه با رعایت رژیم غذایی خود مجبور به استفاده از داروهای متفورمین، آکاربوز، گلوتازون و گروه گلیپتین‌ها هستند، درصورتی‌که قند خون ناشتای آنان کمتر از ۱۴۰ میلی‌گرم در دسی لیتر و همچنین هموگلوبولین A۱c کمتر از ۷ دارند، می‌توانند روزه بگیرند.

روزه گرفتن افراد دیابتی نوع ۲

فواید روزه برای دیابت نوع۲

بیمارانی که دیابت نوع ۲ کنترل‌شده دارند می‌توانند با گرفتن روزه در این ماه مبارک به‌ سلامتی خود کمک کنند. این بیماران اگر با رژیم غذایی مناسب اقدام به گرفتن روزه کنند می‌توانند در پایان ماه رمضان کاهش وزن داشته باشند.

نکته مهمی که افراد دیابتی در روزه گرفتن باید رعایت کنند کنترل قند خون است. افرادی که برای کنترل دیابت خود از قرص استفاده می‌کنند، اگر علائم افت قند خون را در طول روز داشتند باید فورا روزه خود را باطل کنند.

بیماران دیابتی که روزه می‌گیرند باید با تنظیم داروهای مصرفی خود زیر نظر پزشک، رژیم غذایی مخصوص خود را در وعده‌های افطار و سحر رعایت نمایند.

روزه برای چه کسانی مفید است

خوردن زولبیا و بامیه

بیماران دیابتی باید در مصرف خوراکی‌های شیرین که در ماه رمضان مرسوم است دقت کنند. مواد غذایی را به مقدار و میزان توصیه‌شده توسط پزشک تغذیه مصرف کنند. همچنین به این افراد توصیه می‌شود که قند خون خود را قبل از سحر و بعد از افطار کنترل کنند.

روزه گرفتن افراد دیابتی مجاز است؟

میزان قند خون غیرمجاز

متخصصین اظهار کردند، اگر قند خون قبل از سحری بالاتر از ۳۵۰ میلی‌گرم بر دسیلیترباشد روزه‌داری توصیه نمی‌شود و بهتر است روزه نگیرند.

در این موارد روزه ممنوع

  • در‌صورتی‌که برای کنترل دیابت قرص مصرف می‌شود و لازم است قرص در طول روز نیز برای کنترل قند خون مصرف شود.
  • اگر انسولین تزریق می‌شود و در طول روز نیز باید تزریق داشته باشید.
  • زمانی‌که عوارض دیابت نمایان‌شده باشد، یعنی عوارض کلیوی، چشم‌ها و غیره

بهتر است در جهت ممانعت از توسعه عوارض روزه نگیرید و با پزشک خود مشورت کنید.

روش روزه گرفتن افراد دیابتی

پیشنهاد مطالعه:از شما دعوت می‌کنیم مطلبشوکه کننده‌ترین خواص گوجه‌فرنگی چیست؟را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن


#‌سلامتی #‌سلامت منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

چای یکی از مواد غذایی است که موجب از بین بردن بوی بد دهان می‌شود، تحقیقات نشان داده است نوشیدن چای سبز یا سیاه به دلیل اینکه حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی به نام پلی‌فنول است از رشد باکتری‌هایی که عامل گازهای بدبو است، جلوگیری می‌کند.

2 روز پیش

بسیاری از افراد تصور می کنند استفاده از عینک آفتابی تنها در روزهای تابستانی امری واجب بوده و در فصول پائیز و زمستان نیازی به زدن عینک آفتابی نیست. باید توجه داشت امواج ماورابنفش در هر شرایط فصلی وجود داشته و به چشم آسیب می زنند.

3 روز پیش

قاعدگی می تواند کلید اصلی برای نشان دادن سلامت هورمونی شما باشد و حالا این رنگ خون قاعدگی است که می گوید این نشان حیاتی درست کار می کند یا خیر.

3 روز پیش

دکتر سیده شایسته موسوی، روانشناس کودک می‌گوید: «دل‌بستگی یک پیوند عاطفی است که میان کودک و مراقبت‌کننده‌های اصلی که معمولاً والدین هستند، شکل می‌گیرد. اگر وابستگی ایمن باشد، وابستگی کودک به والدین سالم و بیشتر دل‌بستگی خواهد بود نه یک وابستگی ناسالم و چسبنده.»

2 روز پیش

حتما شما هم در سفر به مشهد به دنبال اقامتگاه و هتلی مناسب با امکانات خوب هستید. خوشبختانه شهر مشهد مقدس دارای هتل‌های متعددی است تا نیاز همه گردشگران و زائران را برطرف کند.در این میان با انتخاب هتلی لوکس باکیفیت عالی می‌توانید از امکانات فوق‌العاده نیز استفاده کنید.

1 روز پیش

استاد طب فیزیکی و توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در ارتباط با استفاده از کوله پشتی مناسب برای دانش آموزان، توصیه هایی ارائه کرد.

4 روز پیش

صبحانه مهم‌ترین وعده غذایی روز است، خوردن یک صبحانه مغذی می‌تواند به نوجوان کمک کند تا تغذیه بهتر و حتی عملکرد بهتری در مدرسه داشته باشد.

21 ساعت پیش

نتیجه یک مطالعه جدید نشان می دهد خواب خوب به تنظیم یک جزء کلیدی از سیستم ایمنی بدن کمک می کند.

4 روز پیش

رئیس مرکز تحقیقات سالمندی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی از وجود ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار سالمند در کشور خبر داد و گفت که حدود ۳۰ درصد سالمندان همسر خود را از دست داده‌اند.

1 روز پیش

بیشتر...