سلامت نیوز |
2 ماه پیش

بهترین تمرین ورزشی برای بهبود سریع حافظه کدام است سلامت نیوز

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا از هلث، نتایج پژوهش کنونی نشان داد که جوانان سالم با این راهکار توانستند عملکرد حافظه خود را در مدت زمان نسبتا کوتاهی افزایش دادند. هر جلسه تمرینی تنها ۲۰ دقیقه طول می‌کشید و طی آن دوره‌های کوتاهی از تمرینات شدید انجام می‌دادند.

کسانی که بیشترین افزایش تناسب اندام را داشتند شاهد افزایش فاکتور نوروتروفیک مشتق از مغز (BDNF) بودند، پروتئینی که از عملکرد، رشد و بقای سلول‌های مغز پشتیبانی می‌کند.

محقق ارشد این تحقیق، دکتر جنیفر هایز گفت: بهبود حافظه ناشی از ورزش، ممکن است به توضیح ارتباط قبلی بین تمرین هوازی و عملکرد تحصیلی بهتر کمک کند.

همچنین با رسیدن به سنین بالا، ممکن است انتظار داشته باشیم که مزایای بیشتری را در افراد مبتلا به اختلال حافظه ناشی از شرایطی مانند زوال عقل مشاهده کنیم.

برای این پژوهش، تمرین ورزشی با گروه کنترل در بین ۹۵ نفر مقایسه شد، تمرین با شدت بالا به ویژه برای حافظه با تداخل بالا مفید بود.

هنگامی که ما سعی می‌کنیم چیزی را از حافظه بازیابی کنیم، فرآیند بازیابی می‌تواند توسط سایر خاطرات مشابه مختل شود. برای مثال، زمانی که سعی می‌کنید نام شخصی را که با حرف «جی» شروع می‌شود، به خاطر بیاورید، ممکن است حافظه «جک»، «جیمز» و «جرمی» را به خاطر آورد، قبل از اینکه نام آن مرد که «جف» است را بازیابی کند.

پس از ورزش، یادآوری خاطرات در این نوع موارد برای افراد آسان‌تر بود.

دکتر هایز گفت که اکنون افراد مسن را بررسی می‌کنند که آیا همان یافته‌ها در مورد آنان صدق می‌کند یا خیر.

فرضیه این است که با توجه به اینکه این نوع حافظه با افزایش سن کاهش می‌یابد، ما مزایای بیشتری برای افراد مسن خواهیم دید. با این حال، در دسترس بودن عوامل نوروتروفیک نیز با افزایش سن کاهش می‌یابد و این مورد ممکن است به این معنی باشد که ما اثرات هم‌افزایی را دریافت نمی‌کنیم.

نتایج این تحقیق در نشریه علوم اعصاب شناختی (Cognitive Neuroscience) منتشر شده است.#‌اخبار_سلامتی منبع: سلامت نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران با اعلام اینکه تا سال 1420 حدود 20 درصد از جمعیت کشور سالمند خواهند بود به ضرورت زندگی با جسمی سالم اشاره کرد و گفت: در دوران سالمندی افراد بیشتر به خدمات درمانی و فیزیوتراپی نیاز دارند اما نبود پوشش بیمه‌ای مناسب در این حوزه، مردم را با مشکل مواجه کرده است چرا که با احتساب بیمه تکمیلی، 60 درصد از هزینه‌ها از جیب مردم صرف می‌شود.

4 روز پیش

اگر به دلیل مشغله‌کاری یا تحصیلی زیاد نمی‌توانید در طول هفته کاری ورزش کنید، خبر خوب برای شما این است که بر اساس یک مطالعه جدید، ورزش‌ سنگین و فشرده در آخر هفته هم می‌تواند این کمبود را جبران و باعث کاهش چربی در بدن شما شود.

9 ساعت پیش

گاز طبیعی بی بو است در نتیجه شرکت‌های خدماتی بوی گوگرد یا تخم مرغ فاسد را اضافه می‌کنند تا شما را از نشت گاز آگاه سازند. بنابراین، اگر بوی تخم مرغ گندیده را در هوای خانه خود استشمام می‌کنید این یک نگرانی جدی است. نشت گاز طبیعی می‌تواند منجر به انفجار یا مسمومیت شود. اگر این بو را تشخیص دادید و می‌توانید با خیال راحت این کار را انجام دهید گاز را خاموش کنید و بلافاصله با شرکت گاز خود تماس بگیرید.

دیروز

همه ما فواید چای سبز را برای سلامتی می‌دانیم، اما آیا می‌دانستید که چای آبی که از گل نخود به دست می‌آید، فواید سلامتی متعددی مانند تقویت حافظه و کنترل دیابت دارد؟

4 روز پیش

نوزادان از بدو تولد شروع به کاوش در شگفتی های جهان با چشمان خود می کنند. حتی قبل از اینکه یاد بگیرند که دستان خود را دراز کنند و چنگ بزنند یا بخزند و بنشینند، چشمان آنها اطلاعات و تحریکات مهمی برای رشد آنها ارائه می دهد.

پریروز

سونوگرافی یکی از مواردی است که بسیاری از پزشکان برای بررسی شرایط بیمار تجویز می کنند. سونوگرافی با استفاده از امواج صوتی، از داخل بدن شما عکسبرداری می کند. این تصاویر، نقش مهمی در تشخیص انواع بیماری ها و درمان آنها دارند. از آنجایی که برای انجام سونوگرافی از امواج صوتی استفاده می شود، برخی با نام معاینات اولتراسوند نیز از آن یاد می کنند. برای انجام معاینات اولتراسوند، پروب دستگاه را روی قسمت مورد نظر قرار می دهند.

3 روز پیش

همه ما عبارت «سبک زندگی سالم» را بارها شنیده‌ایم. اما سبک زندگی سالم با توجه به تنوع فرهنگ‌ها و شیوه‌های زندگی چه تعریفی دارد و چگونه می‌توان این سبک را در زندگی روزمره پیاده کرد؟ چگونه باید برای داشتن سبک زندگی سالم و حفظ آن تلاش کنیم در حالی که سبک زندگی ناسالم، به راحتی خود را تحمیل می‌کند؟ چرا ما به آسانی به برخی شیوه‌های اشتباه زندگی عادت می‌کنیم آنقدر که متوجه تأثیرات مخرب آن - که به مرور ایجاد می‌شود- نمی‌شویم.

4 روز پیش

مایع یا روان کننده واژن مخاطی است که در واژن تولید می شود. هورمون استروژن مسئول تولید مایعات واژن است و ضخامت مناسب پوشش آن را حفظ می کند.

3 ساعت پیش

یک متخصص کودکان، با اشاره به خطر بلع مواد سوزاننده در کودکان، گفت: بلع مواد سوزاننده در اکثر موارد به صورت ناآگاهانه و بی احتیاطی والدین، توسط کودکان استفاده می شود.

پریروز

بیشتر...