بیتوته |
۱ هفته پیش

تابوی سرطان پستان در غزه معایه، درمان خود واژه پستان شرم آور استتابوی سرطان پستان در غزه،اخبار بین پزشکی،خبرهای پزشکی
مقامات بهداشتی و موسسات خیریه منطقه غزه فلسطین تلاش می‌کنند تا زنان را برای انجام آزمایشات و معاینات به موقع و پیشگیرانه سرطان پستان (سینه) متقاعد کنند. آنها امیدوارند بتوانند بر شرم و انگ اجتماعی ناشی از معاینه و درمان بیماری‌های پستان در منطقه محافظه‌کار غزه غلبه کنند.

به گزارش عصرایران به نقل از رویترز، موسسه خیریه و خصوصی "فارِس العرب" که با همراهی وزارت بهداشت  فلسطین  کمپین "شرم ندارد" را برای معاینه و تشخیص زودهنگام بیماری‌های مرتبط با سرطان پستان در غزه پیش می‌برند. برخی از خطیبان مسلمان غزه نیز معاینه و شناسایی زودهنگام بیماری‌های مرتبط با این سرطان را ترویج می کنند و نانوایان نیز پیام‌های مشابهی را در بسته‌های نان می‌گذارند.

 

همزمان با شروع ماه اکتبر (9 مهر) که به ماه جهانی آگاهی بخشی درباره سرطان پستان شهرت دارد، یک خودروی بزرگ مجهز به تجهیزات پزشکی به عنوان یک کلینیک کوچک و سیار به خیابان های غزه رفته و  به معاینه و اسکن پزشکی 150 زن در غزه پرداخته است.

 

"جورجت هارب" (Georgette Harb) مدیر این کمپین در این باره گفت: "این حرکت پیام امید و سلامت برای هر زنی است و به آنها می‌گوید بروید و معاینه کنید و این موضوع به هیچ عنوان شرم و خجالت ندارد".

 

این زن، همراهان و کمپین آزمایش و بررسی زودهنگام برای تشخیص سرطان پستان در غزه را ترویج می‌کنند.

تابوی سرطان پستان در غزه،اخبار بین پزشکی،خبرهای پزشکی

 

"هارب" می‌گوید: در جامعه [غزه]‌ مقوله‌ای وجود دارد که مسائل مرتبط با بیماری‌های پستان در زنان را شرم‌آور می‌داند. بسیاری با برداشتن سینه به عنوان درمان یا واژه پستان به عنوان مسئله‌ای ناپسند یا شرم آور برخورد می کنند.

 

به گفته وزارت بهداشت در فلسطین، 32 درصد موارد سرطان در زنان غزه به سرطان پستان مربوط می شود.

 

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، 90 درصد زنان در صورت تشخیص زودهنگام این بیماری به صورت کامل بهبود می‌یابند.

 

تابوی سرطان پستان در غزه،اخبار بین پزشکی،خبرهای پزشکی

اما در منطقه محافظه‌کار غزه، انگ و شرم اجتماعی در باره این بیماری باعث می‌شود تا بسیاری از وضعیت سلامتی این عضو خود بی خبر بمانند مانند "امانی خلیل".

 

او در این باره گفت: من نمی دانستم سرطان دارم. فکر می‌کردم به خاطر بد خوابیدن، عضلاتم درد می‌کند.

 

بیماران سرطانی در  فلسطین با مشکلات متعددی مانند فقر و کمبود دارو در بیمارستان‌های این سرزمین و  محدودیت دریافت مجوز برای درمان در اسرائیل و کرانه باختری مواجه اند.

 

در طول اجرای این کمپین، شرکت مخابراتی "پال تل" فلسطین که یکی از بزرگترین شرکت‌های کارفرما در فلسطین به شمار می‌آید و بیش از 3 هزار کارمند دارد، دفتر مرکزی خود را به رنگ صورتی نورافشانی کرد. رنگو روبان صورتی نماد آگاهی بخشی درباره سرطان پستان است. موسسات بیشتری در غزه نیز در پی چنین اقداماتی هستند.

 

تابوی سرطان پستان در غزه،اخبار بین پزشکی،خبرهای پزشکی
تابوی سرطان پستان در غزه،اخبار بین پزشکی،خبرهای پزشکی
تابوی سرطان پستان در غزه،اخبار بین پزشکی،خبرهای پزشکی

 

 #‌پزشکی منبع: بیتوته

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

برای کسانی است که می‌خواهند بهتر بنویسند و کسانی که هنوز بر ترس و تردید‌شان برای نوشتن غلبه نکرده‌اند، ۷ کتاب درباره نویسندگی معرفی می‌کنیم.

2 روز پیش

حفظ سلامت دندان فقط به مسواک زدن و نخ دندان کشیدن محدود نمی‌شود. باید از عادت‌های نادرستی که به دندان‌ها آسیب می‌زنند، دوری کنید.

۱ هفته پیش

افرادی که قاعدگی را پشت سرمی‌گذارند دچار کم خونی می‌شوند. از این جهت لازم است درباره تغذیه دوران قاعدگی و مواد مفید این ایام بیشتر بدانید.

۱ هفته پیش

با مجله دلتا همراه باشید تا غذاهایی با کالری مخفی را به شما معرفی کنیم که علی‌رغم ظاهر سالم آن‌ها می‌توانند رژیم لاغری شما را بی‌اثر کنند.

۱ هفته پیش

بیشتر...