تبیان |
6 ماه پیش

چرا سحرخیزی یک فضیلته شواهد پزشکی

سحرخیز بودن

قرآن، سحرخیزی را یک فضیلت می‌داند (اسری: آیه 78 و ذاریات: آیه 18). تحقیقات علمی هم بر این آموزه‌ی آسمانی، ‌مهر تایید زده است که به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

یک. در انگلستان، تحلیل داده‌های مربوط به حدود 229 هزار بانوی حاضر در مطالعه ژنومیك انجمن سرطان سینه نشان داده که زنان سحرخیز 40 تا 48 درصد كمتر با احتمال ابتلا به سرطان روبرو می‌شوند.

دو. یک یافته‌ی علمی دیگر می‌گوید: هر قدر پرواززدگیِ (جت لگ) اجتماعی (اختلاف زمان بیدار شدن در روزهای کاری و تعطیل) بیشتر باشد، مشکلات سلامتی مانند خطر بیماری‌های قلبی و مشکلات سوخت و ساز بیشتر خواهند شد.

سه. در ساعات صبحگاهی،‌ میزان ترشح موادی نظیر کورتیزول و آندروفین و آنکفالین که سبب شادی شده و منجر به راحتی عضلانی در طول روز می‌شوند، ‌بیشتر است.

چهار. میزان اشعه مادون بنفش در لحظات آغازین طلوع خورشید،‌ بیش از زمانی است که خورشید کاملاً طلوع می‌کند. این اشعه همان عاملی است که پوست بدن را به ساختن ویتامین D وادار می‌کند.

پنج. طبق تحقیقات دانشگاه هاروارد در سال ۲۰۱۰،‌ اغلب افرادی که توانسته‌اند عادت سحرخیزی را در خود ایجاد کنند، اعتماد به نفس و رضایت از زندگی بالاتری را نسبت به دیگران تجربه کرده‌اند.

شش. همینطور بین تمایل افراد به صداقت و کرنوتایپ‌شان ارتباطی معنادار وجود دارد. (کرنوتایپ = زمانی که افراد بیشترین تمایل به خوابیدن را دارند). طبق این یافته‌های علمی، افراد سحرخیز صبح‌هنگام اخلاق‌مدارتر بودند.

خب! حالا که اینها را دانستیم بیایید به تأسی از خواجه شیراز که می‌گفت:  «صبح‌خیزی و سلامت‌طلبی چون حافظ/ هر چه کردم همه از دولت قرآن کردم»،‌ رهنمود قرآن درباره «سحرخیزی» را جدی بگیریم تا از جامعه‌ای سالم و شاداب برخوردار شویم!.

 #‌مذهبی #‌آسمانه منبع: تبیان

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

زمین، آسمان، شب، روز، غم، شادی همه آیات خدایند و مأمور رساندن ما به او. اما عده ای خودشان را به ندیدن می زنند. عده‌ای حتی به دروغ می گویند که اینها نشانه های خدا نیستند. در عوض خدا هم فردای قیامت کاری می کند که آنها کور وارد محشر شوند.

7 ماه پیش

نشانه ی ایمان واقعی، عمل به دستوراتی است که برخلاف سلیقه های شخصی انسان باشد و گرنه انجام دستورات مطالب میل انسان، نشانی از میزان ایمانی واقعی ندارد.

6 ماه پیش

ارسطو می‌گفت: عادت به «سحرخیزی»، سلامتی، ثروت و حکمت را به ارمغان می‎آورد. پای این گفته ارسطو را هم آموزه‌های دین امضا می‌کند و هم دانش پزشکی. می‌خواهید بیشتر بدانید؟

6 ماه پیش

متاسفانه در جامعه ما والدین در مواردی به خود اجازه می‌دهند تا حق زندگی را از موجودی زنده‌ که خداوند به آنها هدیه داده را به دلائلی چون فقر، فرزند ناخواسته، بارداری در دوران عقد، جنسیت و ... بگیرند. سقط جنین، قتل نفس است و اگر کسی این عمل را انجام دهد مرتکب گناه بسیار بزرگی شده و باید دیه پرداخت کرده و از گناه خود توبه کند.

6 ماه پیش

آیت‌الله شیخ لطف‌الله صافی‌گلپایگانی از مراجع عظام تقلید دوشنبه شب پس از تحمل دوره‌ای بیماری براثر ایست قلبی در سن 103 سالگی درگذشت. وی از جمله متفکران و نویسندگان شیعی است که بیش از یک‌صد اثر و ده‌ها نوشتار به زبان‌های فارسی و عربی تألیف کرده‌است. آقای صافی یک سال بعد از انقلاب سال ۱۳۵۷ به عضویت مجلس خبرگان درآمد. در سال ۱۳۵۹ آیت‌الله خمینی او را به عنوان یکی از فقهای شورای نگهبان منصوب کرد. او هشت سال دبیر این شورا بود.

4 ماه پیش

برخی می‌گویند: دولت اسلامی به طور منظم و ماهیانه از ما مالیات می‌گیرد، بنابراین، دیگر چه لزومی دارد که خمس پرداخت کنیم؟ شما چی فکر می‌کنید؟ آیا واقعا پرداخت مالیات، جای خمس را می‌گیرد؟

6 ماه پیش

اهبِطُوا مِصراً ، شهرنشینی و داشتن همه نوع امکانات، نشانه ی رشد و تکامل نیست، بلکه گاهی مایه ی سقوط و هبوط است.

7 ماه پیش

ریا خصلت شومی است که مفاسد فردی و اجتماعی بسیاری به دنبال داشته و سلامت جامعه و خانواده را به خطر می اندازد. پس باید این بیماری خطرناک به سرعت درمان شود.

7 ماه پیش

شب اول قبر، اولین شبی است که میت دفن می‌شود و همه ما دیر یا زود با آن صحنه روبرو می‌شویم. در روایات از این شب، ویژگی‌ها و حوادث آن بسیار سخن رفته و شبی مهم برای شخص درگذشته است.

4 ماه پیش

بیشتر...