تبیان |
11 ماه پیش

چرا سحرخیزی یک فضیلته شواهد پزشکی

سحرخیز بودن

قرآن، سحرخیزی را یک فضیلت می‌داند (اسری: آیه 78 و ذاریات: آیه 18). تحقیقات علمی هم بر این آموزه‌ی آسمانی، ‌مهر تایید زده است که به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

یک. در انگلستان، تحلیل داده‌های مربوط به حدود 229 هزار بانوی حاضر در مطالعه ژنومیك انجمن سرطان سینه نشان داده که زنان سحرخیز 40 تا 48 درصد كمتر با احتمال ابتلا به سرطان روبرو می‌شوند.

دو. یک یافته‌ی علمی دیگر می‌گوید: هر قدر پرواززدگیِ (جت لگ) اجتماعی (اختلاف زمان بیدار شدن در روزهای کاری و تعطیل) بیشتر باشد، مشکلات سلامتی مانند خطر بیماری‌های قلبی و مشکلات سوخت و ساز بیشتر خواهند شد.

سه. در ساعات صبحگاهی،‌ میزان ترشح موادی نظیر کورتیزول و آندروفین و آنکفالین که سبب شادی شده و منجر به راحتی عضلانی در طول روز می‌شوند، ‌بیشتر است.

چهار. میزان اشعه مادون بنفش در لحظات آغازین طلوع خورشید،‌ بیش از زمانی است که خورشید کاملاً طلوع می‌کند. این اشعه همان عاملی است که پوست بدن را به ساختن ویتامین D وادار می‌کند.

پنج. طبق تحقیقات دانشگاه هاروارد در سال ۲۰۱۰،‌ اغلب افرادی که توانسته‌اند عادت سحرخیزی را در خود ایجاد کنند، اعتماد به نفس و رضایت از زندگی بالاتری را نسبت به دیگران تجربه کرده‌اند.

شش. همینطور بین تمایل افراد به صداقت و کرنوتایپ‌شان ارتباطی معنادار وجود دارد. (کرنوتایپ = زمانی که افراد بیشترین تمایل به خوابیدن را دارند). طبق این یافته‌های علمی، افراد سحرخیز صبح‌هنگام اخلاق‌مدارتر بودند.

خب! حالا که اینها را دانستیم بیایید به تأسی از خواجه شیراز که می‌گفت: «صبح‌خیزی و سلامت‌طلبی چون حافظ/ هر چه کردم همه از دولت قرآن کردم»،‌ رهنمود قرآن درباره «سحرخیزی» را جدی بگیریم تا از جامعه‌ای سالم و شاداب برخوردار شویم!.#‌مذهبی #‌آسمانه منبع: تبیان

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

خودشیفته، به کسی گفته می‌شود که تصویری تحریف‌شده و اغراق‌آمیز از خود دارد. مثلا؛ خود را بسیار خوش‌قیافه‌تر، باسوادتر، باهوش‌تر و مهم‌تر از دیگران می‌داند. اینگونه افراد معمولا خودخواهانه عمل می‌کنند. با اینکه خودشان احساس خوبی دارند ولی اطرافیانشان رنج می‌کشند. قرآن، کتابی بی‌رقیب در حوزه تربیت و نسخه‌ای شفابخش است. این نشانه‌ها را به ما نشان می‌دهد تا مبتلای به این بیماری نشویم.

10 ماه پیش

19 آذر 1400 امام جمعه آزادشهر در خطبه‌های نماز جمعه مطالبی را گفتن که موجبات جریحه‌دار شدن شیعیان را فراهم کرد. از آنجایی که سخنان ایشان تاریخی هست تبیان برای مطلع شدن از صحت و سقم آن موارد، از جناب دکتر محمدحسین رجبی دوانی تحلیل‌گر و پژوهشگر در حوزه تاریخ اسلام دعوت کرده تا در مصاحبه‌ای اختصاصی به سوالات ما پاسخ دهند. ایشان با استناد به مطالب مندرج در سایت‌شان، سخنانش را نقد کرده و پاسخ دادند.

11 ماه پیش

اهبِطُوا مِصراً ، شهرنشینی و داشتن همه نوع امکانات، نشانه ی رشد و تکامل نیست، بلکه گاهی مایه ی سقوط و هبوط است.

12 ماه پیش

نومید نشوید، زیرا که خداوند با متخلّفان نیز با فضل و رحمت برخورد می کند.

12 ماه پیش

بین فرشته ها، «جبرئیل» جایگاه و امتیازاتی خاص دارد که دیگر فرشته ها به حال او غبطه می خورند. با این وجود، او به خاطر هفت عمل، آرزو می‌کرده است که انسان باشد!

12 ماه پیش

همه ما به نوعی به دنبال کار نیک کردن و جمع کردن ثواب هستیم. اما اصلا لازم نیست به دنبال کارهای سخت برویم اگر دقت کنیم ثواب جمع کردن خیلی راحت است.

12 ماه پیش

در روایتی گهربار از نبی مکرم اسلام، دعای پدر برای فرزند هم‌سنگ دعای پیامبر در حق امت دانسته شده است. (نهج الفصاحه، ح 1565) در نوشتار حاضر، سیرۀ چند تن از بزرگان را مرور می‌کنیم که از برکت دعای پدر به مراتب و موفقیت‌های بزرگ در زندگی رسیده‌اند.

9 ماه پیش

در فرهنگ اسلام، مهمان حبیب خدا و مایه برکت است که عامل افزایش رزق و سبب آمرزش گناهان صاحبخانه و نزول مغفرت الهی است.

9 ماه پیش

متاسفانه در برخی از مراسم‌های ترحیم، بدعت‌ها و سنت‌های غلطی شکل گرفته است که با روح اسلام فاصله دارد و موجب رنج مضاعف و تحمیل هزینه‌های گزاف‌ بر مصیبت‌زدگان می‌شود. اینها را بشناسیم و از انجام آن بپرهیزیم!

11 ماه پیش

بیشتر...