بیتوته |
3 ماه پیش

ترک سیگار با کمک یک گردنبند هوشمندیک گردنبند حساس به حرارت می‌تواند به افراد در ترک سیگار کمک کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از نیواطلس، برای کمک به ترک سیگار، در وهله اول دانستن میزان سیگار کشیدن و اینکه تا چه اندازه ترک سیگار به صورت دوره‌ای تنزل می‌یابد، اهمیت دارد. اکنون یک گردنبند آزمایشی جدید برای ردیابی دفعات سیگار کشیدن طراحی شده که به بررسی هر دو مورد کمک می‌کند.

این گردنبند «SmokeMon» نام دارد در دانشکده پزشکی فاینبرگ دانشگاه نورث وسترن توسعه یافته است و دارای حسگرهای حرارتی است که به طور مداوم گرمای یک سیگار روشن را حین حرکت به داخل و خارج از دهان کاربر ردیابی می‌کنند.

با استفاده از این داده‌ها، یک نرم‌افزار مبتنی بر یادگیری ماشینی همراه می‌تواند «توپوگرافی سیگار کشیدن» هر کاربر را مشخص کند که شامل مدت زمانی است که هر بار سیگار کشیدن به طول می‌انجامد و علاوه بر آن تعداد، مدت و میزان خروج دود از دهان به همراه فواصل زمانی بین آنها مشخص می‌شود.

با داشتن این اطلاعات، یک مربی سلامت بهتر می‌تواند یک برنامه واقعی و قابل اجرا برای ترک سیگار تدوین کند. علاوه بر این، اگر فرد در تلاش خود برای ترک سیگار دچار تزلزل شود توسط «SmokeMon» مشخص می‌شود و مربی می‌تواند تشخیص دهد که آیا سیگارهای دود شده اضافی یک لغزش ساده است یا بازگشت کامل به سیگار.

پروفسور نبیل الشورافع(Nabil Alshurafa) دانشمند ارشد این مطالعه می‌گوید: بسیاری از افرادی که سعی در ترک سیگار دارند، لغزش به معنای کشیدن یک یا دو نخ یا حتی یک بسته سیگار است. اما لغزش با عود مجدد یعنی بازگشت به سیگار کشیدن منظم یکسان نیست. یک فرد با به دست آوردن آگاهی از این که شکست نخورده است، می‌تواند از لغزش‌ها درس بگیرد. برای جلوگیری از عود، می‌توانیم بر نحوه مدیریت محرک‌ها و مقابله با هوس‌ها متمرکز شویم.

در حالی که برخی از مردم ممکن است از پوشیدن چنین وسیله‌ای کمی احساس ناراحتی کنند اما این سیستم نسبت به سیستم‌های قبلی که از دوربین‌های پوشیدنی برای تعیین توپوگرافی افراد سیگاری استفاده می‌کردند، تاثیر کمتری بر حریم خصوصی فرد خواهد داشت و تنها حرارت را ردیابی و ضبط می‌کند و تصویری ثبت نمی‌کند.

سیستم‌های دیگری نیز وجود دارند که از حسگرهای ردیابی حرکتی استفاده می‌کنند که به هر سیگار متصل می‌شوند، اگرچه چنین سیستم‌هایی نحوه سیگار کشیدن فرد را تغییر می‌دهند و داده‌های نادرستی ارائه می‌کنند. استفاده از ساعت‌های هوشمند برای ردیابی حرکات بازو نیز مورد بررسی قرار گرفته است، اما حرکت دست به سمت دهان مشابه حرکاتی است که هنگام غذا خوردن انجام می‌شود و اغلب با چنین حرکاتی اشتباه گرفته می‌شود.

گردنبند «SmokeMon» تاکنون با موفقیت بر روی گروهی متشکل از ۱۹ شرکت‌کننده آزمایش شده است که این دستگاه را در ۱۱۵ جلسه سیگار کشیدن با سناریوهای کنترل‌شده و واقعی استفاده کردند. علاوه بر این توسط گروهی متشکل از ۱۸ متخصص درمان دخانیات ارزیابی شده که طبق گزارش‌ها این فناوری را مفید تشخیص داده‌اند.#‌پزشکی منبع: بیتوته

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

به خطرافتادن جان نوزاد با توصیه‌های غیرعلمی و انجام روش‌های درمانی خودسرانه در روزهای ابتدایی تولدپای نوزاد تازه متولدشده که به خانه می‌رسد، بایدها و نبایدها شروع‌می‌شود.

1 روز پیش

به خطرافتادن جان نوزاد با توصیه‌های غیرعلمی و انجام روش‌های درمانی خودسرانه در روزهای ابتدایی تولدپای نوزاد تازه متولدشده که به خانه می‌رسد، بایدها و نبایدها شروع‌می‌شود.

5 روز پیش

متخصص زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به عوارض انسداد یا بسته شدن و حرکت نامناسب لوله‌های رحمی، نازایی و حاملگی خارج رحم را از جمله پیامدهای این عارضه عنوان کرد.

19 ساعت پیش

یکی از رایج‌ترین سوالات از متخصصان تغذیه ورزشی این است که قبل و بعد از ورزش چه غذایی بخورم؟ پاسخ به این سوال در برخی موارد به ورزشکار و فعالیت خاص او بستگی دارد، اما یک سری اصول کلی برای تغذیه قبل و بعد از ورزش وجود دارد.

20 ساعت پیش

تغییراتی جسمی و روانی که با افزایش سن به وجود می‌آید، می‌تواند حفظ سلامتی و تندرستی را برای افراد چالش‌برانگیزتر کند.

4 روز پیش

کم آبی زمانی اتفاق می‌افتد که میزان آب از دست رفته بدن، بیشتر از میزان آب دریافتی آن باشد.

19 ساعت پیش

شیشه شیرها یک وسیله بسیار معمول در تغذیه نوزادان است. با این حال، در برخی مواقع ممکن است شیر هنگام خوردن توسط برخی نوع گازهای هوا آلوده شود که می‌تواند باعث نفخ و درد شکمی در نوزاد شود. برای رفع این مشکل، شیشه شیر ضد نفخ به بازار عرضه شده است.

3 روز پیش

استاد ارولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: توصیه بنده به والدین این است که در ماه اول تولد، کودک پسر خود را ختنه کنند؛ چراکه کودکانی که در نوزادی ختنه نمی‌شوند یا دیر ختنه می‌شوند عفونت ادراری در این افراد 20 برابر کودکانی است که در نوزادی ختنه می‌شوند.

4 روز پیش

متخصص زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به عوارض انسداد یا بسته شدن و حرکت نامناسب لوله‌های رحمی، نازایی و حاملگی خارج رحم را از جمله پیامدهای این عارضه عنوان کرد.

1 روز پیش

بیشتر...