بیتوته |
1 سال پیش

ترک سیگار با کمک یک گردنبند هوشمندیک گردنبند حساس به حرارت می‌تواند به افراد در ترک سیگار کمک کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از نیواطلس، برای کمک به ترک سیگار، در وهله اول دانستن میزان سیگار کشیدن و اینکه تا چه اندازه ترک سیگار به صورت دوره‌ای تنزل می‌یابد، اهمیت دارد. اکنون یک گردنبند آزمایشی جدید برای ردیابی دفعات سیگار کشیدن طراحی شده که به بررسی هر دو مورد کمک می‌کند.

این گردنبند «SmokeMon» نام دارد در دانشکده پزشکی فاینبرگ دانشگاه نورث وسترن توسعه یافته است و دارای حسگرهای حرارتی است که به طور مداوم گرمای یک سیگار روشن را حین حرکت به داخل و خارج از دهان کاربر ردیابی می‌کنند.

با استفاده از این داده‌ها، یک نرم‌افزار مبتنی بر یادگیری ماشینی همراه می‌تواند «توپوگرافی سیگار کشیدن» هر کاربر را مشخص کند که شامل مدت زمانی است که هر بار سیگار کشیدن به طول می‌انجامد و علاوه بر آن تعداد، مدت و میزان خروج دود از دهان به همراه فواصل زمانی بین آنها مشخص می‌شود.

با داشتن این اطلاعات، یک مربی سلامت بهتر می‌تواند یک برنامه واقعی و قابل اجرا برای ترک سیگار تدوین کند. علاوه بر این، اگر فرد در تلاش خود برای ترک سیگار دچار تزلزل شود توسط «SmokeMon» مشخص می‌شود و مربی می‌تواند تشخیص دهد که آیا سیگارهای دود شده اضافی یک لغزش ساده است یا بازگشت کامل به سیگار.

پروفسور نبیل الشورافع(Nabil Alshurafa) دانشمند ارشد این مطالعه می‌گوید: بسیاری از افرادی که سعی در ترک سیگار دارند، لغزش به معنای کشیدن یک یا دو نخ یا حتی یک بسته سیگار است. اما لغزش با عود مجدد یعنی بازگشت به سیگار کشیدن منظم یکسان نیست. یک فرد با به دست آوردن آگاهی از این که شکست نخورده است، می‌تواند از لغزش‌ها درس بگیرد. برای جلوگیری از عود، می‌توانیم بر نحوه مدیریت محرک‌ها و مقابله با هوس‌ها متمرکز شویم.

در حالی که برخی از مردم ممکن است از پوشیدن چنین وسیله‌ای کمی احساس ناراحتی کنند اما این سیستم نسبت به سیستم‌های قبلی که از دوربین‌های پوشیدنی برای تعیین توپوگرافی افراد سیگاری استفاده می‌کردند، تاثیر کمتری بر حریم خصوصی فرد خواهد داشت و تنها حرارت را ردیابی و ضبط می‌کند و تصویری ثبت نمی‌کند.

سیستم‌های دیگری نیز وجود دارند که از حسگرهای ردیابی حرکتی استفاده می‌کنند که به هر سیگار متصل می‌شوند، اگرچه چنین سیستم‌هایی نحوه سیگار کشیدن فرد را تغییر می‌دهند و داده‌های نادرستی ارائه می‌کنند. استفاده از ساعت‌های هوشمند برای ردیابی حرکات بازو نیز مورد بررسی قرار گرفته است، اما حرکت دست به سمت دهان مشابه حرکاتی است که هنگام غذا خوردن انجام می‌شود و اغلب با چنین حرکاتی اشتباه گرفته می‌شود.

گردنبند «SmokeMon» تاکنون با موفقیت بر روی گروهی متشکل از ۱۹ شرکت‌کننده آزمایش شده است که این دستگاه را در ۱۱۵ جلسه سیگار کشیدن با سناریوهای کنترل‌شده و واقعی استفاده کردند. علاوه بر این توسط گروهی متشکل از ۱۸ متخصص درمان دخانیات ارزیابی شده که طبق گزارش‌ها این فناوری را مفید تشخیص داده‌اند.#‌پزشکی منبع: بیتوته

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

یک روان‌شناس کودک و نوجوان در خصوص بهترین روش تربیت فرزندان توضیح می‌دهد.

پریروز

مردان به علت خصوصیات جنسیتی، رفتاری و شغلی بیش از زنان در معرض انواع بیماری‌های واگیر و غیرواگیر هستند و غفلت از این موضوع درد و رنج قابل توجه و هزینه‌های گزاف و غیرقابل اجتنابی را بوجود می‌آورد و از سوی دیگر این مفهوم علاوه بر اثرگذاری بر کیفیت زندگی مردان، تاثیر شگرفی بر اطرافیان آنها نیز خواهد گذاشت.

پریروز

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت گفت: مردان نسبت به زنان در سبک زندگی خود روش‌های نادرست‌تری دارند از این رو رعایت اصول شش‌گانه سبک زندگی بر اساس آموزه‌های طب ایرانی به آنها پیشنهاد می‌شود.

پریروز

مصرف ویتامین E بیش از ۴۰۰ واحد، خطر مرگ را به همراه دارد.

پریروز

بچه‌ها مراحل زیادی را در دوران رشد می‌گذرانند؛ به‌ویژه وقتی نوبت به خواب می‌رسد.

پریروز

اعتماد بخش مهمی از هر رابطه است، اما چیزی نیست که به راحتی آن را به دست آورید،‌ بلکه از طریق اعمال، کلمات و مهمتر از همه، رفتار به دست می‌آید.

دیروز

۲ روان‌شناس ضمن اشاره به اینکه مدگرایی، الگوبرداری از سلیبریتی‌ها، تبلیغات، کمبود اعتماد به نفس و عزت نفس، اختلالات روان‌شناختی و ... از عوامل موثر در گرایش جوانان و نوجوانان به تتو زدن به شمار می‌روند، گفتند: با اصلاح روش تربیتی خانواده می‌توان از بروز این مسائل پیشگیری کرد. ‎

پریروز

یک پزشک تغذیه با بیان اینکه کیفیت وزن کودکان مهم‌تر از وزن عددی آن‌ها است، گفت گاهی ممکن است کودکی لاغر باشد و به ظاهر هیچ‌گونه چربی نداشته باشد ولی ترکیب بدنی‌اش پر از چربی و یک استخوان پوک باشد.

دیروز

رییس گروه سلامت دهان و دندان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در خصوص نحوه مسواک زدن، نکاتی را متذکر شد.

پریروز

بیشتر...