تبیان |
1 ماه پیش

پرچم اخلاق همیشه بالاست

انتخابات 28 خرداد

در جاهایی از سوره صافات، خدا به پیامبرانش یک به یک سلام می‌کند؛ سلام بر ابراهیم، سلام بر موسی و هارون، سلام بر الیاسین. اما وقتی به نوح نبی می‌رسد لحن کلام عوض می‌شود؛ با اینکه فرموده:‌ همه پیامبران را به یک چشم می‌نگریم (بقره:285)، اما واضح است که می‌خواهد حساب شیخ ‌الانبیاء را از بقیه جدا کند: سلام خدا بر نوح از طرف همه جهانیان!
این سلام، البته سِرّی دارد شنیدنی.
آدم،‌ نه قرن و نیم،‌ صبح و شب، بر طبل یکتاپرستی بکوبد؛ از این میان، فقط500 سال (طبق روایت) در غم گمراهی قومش نوحه سر دهد و بگرید، بعد بشنود که: عجب پیامبر گمراهی هستی، تو!
و او به جای اینکه اوصاف زشتشان را یک به یک قطار کند و به رویشان بیاورد، فقط بسنده کند به یک جواب ساده‌ی حداقلی که: نه،‌ من گمراه نیستم! و حتی حاضر نشود عین همین نسبت را به خودشان برگرداند که: نه، این شمائید که غرق در گمراهی هستید!
این بزرگ‌منشی، نزاکت و تحمّل ، باید هم آن سلام جهانی را در پی داشته باشد.

یادمان باشد قطار ایستاده را کسی سنگ نمی‌زند، پس سنگ‌ها را به جان بخریم اگر به راهمان ایمان داریم.

پیوند به:

اخلاق انتخاباتی و انتخابات اخلاقی 1

اخلاق انتخاباتی و انتخابات اخلاقی 2
اخلاق انتخاباتی و انتخابات اخلاقی 3
اخلاق انتخاباتی و انتخابات اخلاقی 4
اخلاق انتخاباتی و انتخابات اخلاقی 5
اخلاق انتخاباتی و انتخابات اخلاقی 6#‌مذهبی #‌آسمانه منبع: تبیان

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

شب دهم ذی الحجه از لیالى متبركه و از آن چهار شبى در سال است كه احیاء آنها شایسته است و درهاى آسمان در این شب به روی بندگان خداوند باز است و سنّت است در آن زیارت امام حسین علیه السلام و خواندن دعای یا دائِمَ الْفَضْلِ عَلىَ الْبَرِیَّةِ و روز دهم روز عید قربان است و بسیار روز شریفى است و اعمال آن چند چیز است.

۱ هفته پیش

روز عرفه، روز رسیدن به غایت آمال عارفان و روز همجواری با عرش الهی است. عرفه روزی است که خدا درهای مغفرت و بخشش و رحمتش را بر روی بندگان خود می گشاید. روزی است که حق تعالی بندگان خویش را به عبادت و اطاعت خود دعوت کرده و از آن سوی سفره جود خود را برای آنها گسترانیده است.

۱ هفته پیش

اگر‌ نمی‌توانيم در محيطی اثر مثبت بگذاريم، حداقل کار این است که آنجا را ترک کنیم.

۱ هفته پیش

زبانت را مُهر و موم کن که کلید همه خوبی ها و بدی هاست. (تحف العقول)

۱ هفته پیش

بیشتر...