تبیان |
3 ماه پیش

دعای پدر، رمز موفقیت بزرگان

دعای پدر، رمز موفقیت بزرگان
آیت الله مرعشی
روزی مادرم أمر کرد که پدر را برای ناهار صدا کنم. به اطاقش رفتم دیدم خواب است. دلم نیامد بیدارش کنم. اما أمر مادر را چه می‌کردم؟!. صورت به پای پدر نهاده بوسیدم. بیدار شد گفت: شهاب الدین تویی بابا؟ عرض کردم: بله آقا جان. همان دم دست به دعا برداشت که بارالها: «پسرم را از خدمت‌گزاران دین قرار بده». اکنون اگر به جایی رسیدم از برکت همین دعاست. (تلخیص از: هزارو یك نكته، ص44)

شهید مطهری
گاهی که به اسرار وجودی خود و کارهایم می‌اندیشم، احساس می‌کنم یکی از مسائلی که باعث خیر و برکت در زندگی‌ام شده و همواره عنایت و لطف الهی را شامل حال من کرده است، احترام و نیکی فراوانی بوده است که به والدین خود به ویژه در دوران پیری و هنگام بیماری کرده‌ام. (وبگاه استاد مطهری)

رهبر معظم انقلاب
در ایام تحصیل در قم خبردار شدم که چشم پدرم آب آورده و اگر زود درمان نشود، نابینایی حتمی است. برگشتم مشهد و تمام توش و توانم را به کار بستم تا به لطف خدا، خطر رفع شد و درمان حاصل آمد. پدر اما دوست داشت در جوارش باشم ولی من رشد خود را در سایه تحصیل در قم می‌دیدم. با اهل دلی مشورت کردم گفت رضایت پدرت را تحصیل کن. برگشتم مشهد و کمر همت به خدمت پدر بستم. لطف الهی اینگونه بر من باریدن گرفت. (تلخیص از سخنرانی حجت‌الاسلام فرحزاد)

شهید حاج قاسم سلیمانی
درباره رفتار مهرورزانه شهید سلیمانی با پدرش، حاج حسن، گفته شده، وقتی از مأموریت برمی‌گشت او را به حمام می‌برد و با دستان خودش، لباس‌هایش را می‌شست. (تلخیص از کتاب سلیمانی عزیز)
برادر شهید در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس‌ گفته است:
«پدرمان خیلی دوست داشت حاجی به آرزویش که شهادت است برسد و همیشه برایش دعا می‌کرد.»

فرصت‌شناس باشیم نه ناسپاس
در فرازی از رساله حق حضرت سجاد آمده: حق پدر بر تو آن است که بدانی او ریشه توست و تو شاخه او. اگر به نعمتی دست یافتی، غرّه نشو؛ بدان که او سرچشمه این نعمت است.
یادمان باشد سعادت ما فرزندان در گرو حق‌شناسی از زحمات والدین است. در این راه اگر رنجی به جان بخریم، گنجی شایان می‌بریم. فرصت‌شناس باشیم.


#‌مذهبی #‌آسمانه منبع: تبیان

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بنا بر گزارش شیخ مفید در کتاب اختصاص،‌ حضرت جواد‌ (ع) در یک مجلس به سی هزار سوال پاسخ گفته‌اند. برخی در باورپذیری این ادعا تردید کرده‌اند و شیعه را به غلو و افسانه‌سرایی در باب فضایل اهل بیت (ع) متهم کرده‌اند. اما حقیقت ماجرا چیست؟

3 ماه پیش

متاسفانه در برخی از مراسم‌های ترحیم، بدعت‌ها و سنت‌های غلطی شکل گرفته است که با روح اسلام فاصله دارد و موجب رنج مضاعف و تحمیل هزینه‌های گزاف‌ بر مصیبت‌زدگان می‌شود. اینها را بشناسیم و از انجام آن بپرهیزیم!

4 ماه پیش

شب اول قبر، اولین شبی است که میت دفن می‌شود و همه ما دیر یا زود با آن صحنه روبرو می‌شویم. در روایات از این شب، ویژگی‌ها و حوادث آن بسیار سخن رفته و شبی مهم برای شخص درگذشته است.

3 ماه پیش

بین فرشته ها، «جبرئیل» جایگاه و امتیازاتی خاص دارد که دیگر فرشته ها به حال او غبطه می خورند. با این وجود، او به خاطر هفت عمل، آرزو می‌کرده است که انسان باشد!

5 ماه پیش

اَقِیمُوا الصَّلاةَ وَ آتُوا الزَّکاةَ؛ معمولاً دستور به نماز همراه با زکات در قرآن آمده است. شاید اشاره دارد به اینکه یاد خدا باید همراه با توجه به خلق خدا باشد.

5 ماه پیش

اهبِطُوا مِصراً ، شهرنشینی و داشتن همه نوع امکانات، نشانه ی رشد و تکامل نیست، بلکه گاهی مایه ی سقوط و هبوط است.

5 ماه پیش

ریا خصلت شومی است که مفاسد فردی و اجتماعی بسیاری به دنبال داشته و سلامت جامعه و خانواده را به خطر می اندازد. پس باید این بیماری خطرناک به سرعت درمان شود.

5 ماه پیش

نشانه ی ایمان واقعی، عمل به دستوراتی است که برخلاف سلیقه های شخصی انسان باشد و گرنه انجام دستورات مطالب میل انسان، نشانی از میزان ایمانی واقعی ندارد.

5 ماه پیش

یکی از مسائل بسیار چالش برانگیز در عهد صفوی، شبهۀ انحراف قبله مسجد پیامبر بود که توسط دو تن از عالمان برجسته شیعی مطرح شد. موج این اختلاف،‌ دامن کل جهان اسلام را گرفت. گره این مسأله تا همین اواخر همچنان ناگشوده بود تا اینکه در قرن حاضر، فقیه نابغه و ریاضی‌دان افغان،‌ مشهور به سردار کابلی، با محاسبات پیچیده ریاضی توانست اثبات کند که محاسبات پیشینیان اشتباه بوده و محراب مسجد نبوی درست در محاذات خانه خداست. جزئیات بیشتر را در نوشتار حاضر بخوانید.

3 ماه پیش

بیشتر...