تبیان |
2 سال پیش

دعای پدر، رمز موفقیت بزرگان

دعای پدر، رمز موفقیت بزرگان
آیت الله مرعشی
روزی مادرم أمر کرد که پدر را برای ناهار صدا کنم. به اطاقش رفتم دیدم خواب است. دلم نیامد بیدارش کنم. اما أمر مادر را چه می‌کردم؟!. صورت به پای پدر نهاده بوسیدم. بیدار شد گفت: شهاب الدین تویی بابا؟ عرض کردم: بله آقا جان. همان دم دست به دعا برداشت که بارالها: «پسرم را از خدمت‌گزاران دین قرار بده». اکنون اگر به جایی رسیدم از برکت همین دعاست. (تلخیص از: هزارو یك نكته، ص44)

شهید مطهری
گاهی که به اسرار وجودی خود و کارهایم می‌اندیشم، احساس می‌کنم یکی از مسائلی که باعث خیر و برکت در زندگی‌ام شده و همواره عنایت و لطف الهی را شامل حال من کرده است، احترام و نیکی فراوانی بوده است که به والدین خود به ویژه در دوران پیری و هنگام بیماری کرده‌ام. (وبگاه استاد مطهری)

رهبر معظم انقلاب
در ایام تحصیل در قم خبردار شدم که چشم پدرم آب آورده و اگر زود درمان نشود، نابینایی حتمی است. برگشتم مشهد و تمام توش و توانم را به کار بستم تا به لطف خدا، خطر رفع شد و درمان حاصل آمد. پدر اما دوست داشت در جوارش باشم ولی من رشد خود را در سایه تحصیل در قم می‌دیدم. با اهل دلی مشورت کردم گفت رضایت پدرت را تحصیل کن. برگشتم مشهد و کمر همت به خدمت پدر بستم. لطف الهی اینگونه بر من باریدن گرفت. (تلخیص از سخنرانی حجت‌الاسلام فرحزاد)

شهید حاج قاسم سلیمانی
درباره رفتار مهرورزانه شهید سلیمانی با پدرش، حاج حسن، گفته شده، وقتی از مأموریت برمی‌گشت او را به حمام می‌برد و با دستان خودش، لباس‌هایش را می‌شست. (تلخیص از کتاب سلیمانی عزیز)
برادر شهید در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس‌ گفته است:
«پدرمان خیلی دوست داشت حاجی به آرزویش که شهادت است برسد و همیشه برایش دعا می‌کرد.»

فرصت‌شناس باشیم نه ناسپاس
در فرازی از رساله حق حضرت سجاد آمده: حق پدر بر تو آن است که بدانی او ریشه توست و تو شاخه او. اگر به نعمتی دست یافتی، غرّه نشو؛ بدان که او سرچشمه این نعمت است.
یادمان باشد سعادت ما فرزندان در گرو حق‌شناسی از زحمات والدین است. در این راه اگر رنجی به جان بخریم، گنجی شایان می‌بریم. فرصت‌شناس باشیم.


#‌مذهبی #‌آسمانه منبع: تبیان

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

انسان‌ها بدون امکانات پیشرفته فقط می‌توانند تا عمق 40 متری دریا فرو روند. در جاهایی که آب دریا بسیار زلال است یعنی تا عمق 200 متری، تنها 1درصد نور وجود دارد. قرآن کریم در 1400 سال پیش که بشر به تجهیزات پیشرفتۀ غواصی نبود از تاریکی عمق دریا و امواج درون آب‌ها سخن گفته است که نشان‌گر اعجاز و حقانیت این کتاب آسمانی است.

4 ماه پیش

وزش سهمگین طوفان الاقصی و تحقق بی‌سابقه‌ترین شکست اطلاعاتی رژیم اشغال‌گر اسرائیل در روزهای اخیر، به طرح دوبارۀ برخی از شبهات قدیمی دامن زده است. شبهه دروغین ناصبی بودن فلسطینیان یکی از این شبهات است که پاسخ آن را در نوشتار حاضر می‌خوانید.

4 ماه پیش

حمایت ما از فلسطینی‌ها بیشتر جنبۀ معنوی داره تا مادی. به فرض دروغ، اگه فلسطینی‌ها کافر هم بودن، باز حجت شرعی برای حمایت از اون‌ها وجود داشت.

4 ماه پیش

دانشمندان می‌گویند: ناحیۀ جلوی پیشانی (به عربی: ناصیه) مرکز دروغ‌پردازی مغز آدمی است. به گفتۀ آنها ناحیۀ قُدّامی قشر مغز انسان در هنگام دروغ‌گفتن بسیار فعال است و نسبت به دیگر زمان‌ها انرژی بیشتری مصرف می‌کند. عمر این یافتۀ دانش آناتومی به بیش از شصت سال نمی‌رسد در حالی که قرآن 1400 سال پیش از این حقیقت پرده برداشته است.

4 ماه پیش

نویسندگان مسلمان دربارۀ منزلت والای پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله فراوان نوشته‌اند اما «خوش‌تر آن باشد که سرّ دلبران، گفته آید در حدیث دیگران».

4 ماه پیش

همانطور که انسان در هنگام نوزادی و کودکی ناتوان است و به کمک نیاز دارد، در پیری و سالمندی هم دچار ضعف شده و به رکود قوای جسمی و ذهنی می‌رسد و به مراقبت‌های خاصی نیازمند می‌شود.

4 ماه پیش

روایات ائمه اطهار علیهم‌السلام موید آن است که در نوع زندگی برزخی، خوردن و آشامیدن وجود دارد. گرچه ماهیت زندگی در برزخ با دنیا متفاوت است و شاید بتوان گفت پایین‌ترین مرتبه‌اش خوردن و آشامیدن است.

4 ماه پیش

اگر امام حسن علیه‌السلام صلح را نمی‌پذیرفت با دیده محکومیت به او نگاه می‌شد، ولی با پذیرفتن صلح، این معایوه بود که محکوم تاریخ شد.

4 ماه پیش

همواره سیره ائمه علیهم‌السلام در مورد نحوه تعامل با مذاهب اسلام برای ما الگو بوده است. اما در عصر امام صادق ‌علیه‌السلام نسبت به ائمه دیگر فضای سیاسی بازتر شده بود و امام با برپایی مجالس علمی و تدریس، با اهل تسنن بیشتر ارتباط داشتند. در حقیقت امام صادق علیه‌السلام را می‌توان پرچم‌دار تقریب مذاهب و سرمنشا وحدت شیعه و سنی دانست. سیره عملی امام در چگونگی رابطه با اهل تسنن می‌تواند برای جامعه امروز تشیع راهگشا باشد.

4 ماه پیش

بیشتر...