تبیان |
9 ماه پیش

دعای پدر، رمز موفقیت بزرگان

دعای پدر، رمز موفقیت بزرگان
آیت الله مرعشی
روزی مادرم أمر کرد که پدر را برای ناهار صدا کنم. به اطاقش رفتم دیدم خواب است. دلم نیامد بیدارش کنم. اما أمر مادر را چه می‌کردم؟!. صورت به پای پدر نهاده بوسیدم. بیدار شد گفت: شهاب الدین تویی بابا؟ عرض کردم: بله آقا جان. همان دم دست به دعا برداشت که بارالها: «پسرم را از خدمت‌گزاران دین قرار بده». اکنون اگر به جایی رسیدم از برکت همین دعاست. (تلخیص از: هزارو یك نكته، ص44)

شهید مطهری
گاهی که به اسرار وجودی خود و کارهایم می‌اندیشم، احساس می‌کنم یکی از مسائلی که باعث خیر و برکت در زندگی‌ام شده و همواره عنایت و لطف الهی را شامل حال من کرده است، احترام و نیکی فراوانی بوده است که به والدین خود به ویژه در دوران پیری و هنگام بیماری کرده‌ام. (وبگاه استاد مطهری)

رهبر معظم انقلاب
در ایام تحصیل در قم خبردار شدم که چشم پدرم آب آورده و اگر زود درمان نشود، نابینایی حتمی است. برگشتم مشهد و تمام توش و توانم را به کار بستم تا به لطف خدا، خطر رفع شد و درمان حاصل آمد. پدر اما دوست داشت در جوارش باشم ولی من رشد خود را در سایه تحصیل در قم می‌دیدم. با اهل دلی مشورت کردم گفت رضایت پدرت را تحصیل کن. برگشتم مشهد و کمر همت به خدمت پدر بستم. لطف الهی اینگونه بر من باریدن گرفت. (تلخیص از سخنرانی حجت‌الاسلام فرحزاد)

شهید حاج قاسم سلیمانی
درباره رفتار مهرورزانه شهید سلیمانی با پدرش، حاج حسن، گفته شده، وقتی از مأموریت برمی‌گشت او را به حمام می‌برد و با دستان خودش، لباس‌هایش را می‌شست. (تلخیص از کتاب سلیمانی عزیز)
برادر شهید در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس‌ گفته است:
«پدرمان خیلی دوست داشت حاجی به آرزویش که شهادت است برسد و همیشه برایش دعا می‌کرد.»

فرصت‌شناس باشیم نه ناسپاس
در فرازی از رساله حق حضرت سجاد آمده: حق پدر بر تو آن است که بدانی او ریشه توست و تو شاخه او. اگر به نعمتی دست یافتی، غرّه نشو؛ بدان که او سرچشمه این نعمت است.
یادمان باشد سعادت ما فرزندان در گرو حق‌شناسی از زحمات والدین است. در این راه اگر رنجی به جان بخریم، گنجی شایان می‌بریم. فرصت‌شناس باشیم.


#‌مذهبی #‌آسمانه منبع: تبیان

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

اهبِطُوا مِصراً ، شهرنشینی و داشتن همه نوع امکانات، نشانه ی رشد و تکامل نیست، بلکه گاهی مایه ی سقوط و هبوط است.

12 ماه پیش

آیت‌الله شیخ لطف‌الله صافی‌گلپایگانی از مراجع عظام تقلید دوشنبه شب پس از تحمل دوره‌ای بیماری براثر ایست قلبی در سن 103 سالگی درگذشت. وی از جمله متفکران و نویسندگان شیعی است که بیش از یک‌صد اثر و ده‌ها نوشتار به زبان‌های فارسی و عربی تألیف کرده‌است. آقای صافی یک سال بعد از انقلاب سال ۱۳۵۷ به عضویت مجلس خبرگان درآمد. در سال ۱۳۵۹ آیت‌الله خمینی او را به عنوان یکی از فقهای شورای نگهبان منصوب کرد. او هشت سال دبیر این شورا بود.

9 ماه پیش

ذلِکُم خَیرٌ لَکُم، اجرای حدود الهی، گرچه به قیمت قتل انسان باشد، به نفع اوست.

12 ماه پیش

ارسطو می‌گفت: عادت به «سحرخیزی»، سلامتی، ثروت و حکمت را به ارمغان می‎آورد. پای این گفته ارسطو را هم آموزه‌های دین امضا می‌کند و هم دانش پزشکی. می‌خواهید بیشتر بدانید؟

11 ماه پیش

لا تَقُولُوا راعِنا؛ توجه به انعکاس حرف ها داشته باشید.

11 ماه پیش

آن دسته از گناهان کیفر دارند که آگاهانه و از روی عمد و اختیار مرتکب شده باشیم، نه بر اساس جهل و یا جبر.

11 ماه پیش

هر کس به گناه دیگران راضی باشد در گناه آنان شریک است.

11 ماه پیش

ریا خصلت شومی است که مفاسد فردی و اجتماعی بسیاری به دنبال داشته و سلامت جامعه و خانواده را به خطر می اندازد. پس باید این بیماری خطرناک به سرعت درمان شود.

12 ماه پیش

همه ما به نوعی به دنبال کار نیک کردن و جمع کردن ثواب هستیم. اما اصلا لازم نیست به دنبال کارهای سخت برویم اگر دقت کنیم ثواب جمع کردن خیلی راحت است.

12 ماه پیش

بیشتر...