سلامت نیوز |
3 ماه پیش

باور اشتباه درباره سلامت نوزادان سلامت نیوز

به گزارش سلامت نیوزبه نقل از برنا؛ بین بزرگ‌ترها و جوان‌ترها اختلاف‌نظرهایی درباره نگهداری و مراقبت از نوزاد وجوددارد. مادربزرگ نوزاد معتقد است که گریه و دل‌پیچه نوزاد با یک داروی گیاهی رفع‌می‌شود و مادرجوان هم اصراردارد که نوزادش را یک متخصص کودکان معاینه‌کند.

در مطلب امروز می‌خواهیم درباره 5باور غلط و رایج مراقبت از نوزاد صحبت‌کنیم که اگر با روش‌های خودسرانه درمانی همراه‌شود، جان او را در روزهای ابتدایی تولد به خطرمی‌اندازد.

زردی نوزاد با شیرخشت بهبود نمی یابد!

زردی در نوزادان اگر از روز اول شروع یا عدد آن از پنج بیشتر شود یا با دفع خون از طریق مدفوع، بی‌حالی و استفراغ و گریه‌های شدید همراه باشد، غیرطبیعی است و در این حالت باید فوری نوزاد را نزد پزشک برد. شیرخشت، خاکشیر یا عرقیات گیاهی هرگز تاثیری در درمان زردی ندارند. این داروهای گیاهی به صورت فله‌ای عرضه‌می‌شوند و مسمومیت‌های ناشی از آن می‌تواند به قیمت از دست دادن جان نوزادتان تمام شود.


قطع خودسرانه شیرمادر، اشتباه است

نوزاد باید از روز سوم تا پنجم توسط متخصص اطفال ویزیت مجدد شود. اگر نوزاد در زمان مقرر به‌دنیا آمده‌باشد باید از نظر زردی و رنگ مدفوع معاینه ‌شود. چون زردی بیش‌از اندازه نیاز به پیگیری و درمان فوری دارد. همچنین زردی طولانی‌مدت یکی‌دیگر از عوامل خطر در سلامت نوزادان است. اگر زردی بیش از دو هفته طول بکشد باید حتما توسط پزشک بررسی شود، این طور نیست که اگر زردی طولانی شود تصور کنیم که علت آن شیر مادر است یا به طور مثال شیر مادر را قطع کنیم، این کار اشتباه است و می‌تواند روی اقدامات درمانی تاثیرگذار باشد.


وجود خون هیچ‌وقت طبیعی نیست

خانواده‌ها وقتی در مدفوع نوزاد خون‌ می‌بینند آن را به حساب حساسیت به لاکتوز یا قندخون می‌گذارند، غافل از این که قند لاکتوز باعث حساسیت در نوزاد نمی شود. بنابراین اگر مشکلی وجود داشته ‌باشد به دلیل نبود برخی آنزیم‌هاست که از نشانه‌های آن اسهال است. در این موارد توصیه خودسرانه به مصرف شیر بدون لاکتوز در نوزادی که دفع خون از طریق مدفوع دارد، کاری غیرعلمی و از اساس غلط است.

شیر در گلو، گیر نمی‌کند

برخی از والدین با این تصوراشتباه که شیء یا مواد خوراکی در گلوی نوزاد گیر کرده، به افراد غیرمتخصص با عنوان «تول‌گیر، بندی یا قاروق» مراجعه می‌کنند. این افراد با بردن انگشت خود در حلق نوزاد می‌خواهند موادغذایی را از گلوی نوزاد خارج‌کنند،در صورتی‌که غذای نوزاد شیر است و شیر در گلو گیر نمی‌کند. چنان چه نوزادی مبتلا به رفلاکس معده است یا مدام استفراغ می کند، باید توسط متخصص و پزشک اطفال یا گوارش کودکان ویزیت و درمان شود.

زورزدن نوزاد نشانه یبوست نیست

دفع نوزاد یا شیرخوار، بسته به شرایط می‌تواند هر پنج روز یک بار یا حتی روزی چند بار باشد. این مسئله که نوزادی به طور مثال هفته‌ای یک‌بار دفع مدفوع دارد و در زمان دفع به اصطلاح «زور می‌زند» یا رنگ پوستش در این زمان تغییر می‌کند نشانه ابتلا به یبوست نیست. در واقع این موضوع فرایندی تکاملی برای هماهنگی بین مقعد، ناحیه روده‌ها و انقباضات روده‌ای است.#‌اخبار_سلامتی منبع: سلامت نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

با رسیدن پاییز و زمستان، کوتاه‌تر شدن روزها و کاهش ساعاتی که خورشید در آسمان می‌تابد و در عین حال کاهش تمایل اغلب افراد به ماندن در فضاهای باز در روزهای سرد، مدت زمان قرار گرفتن در معرض آفتاب در طول روز نیز کمتر می‌شود و این شرایط می‌تواند بدن را با کمبود ویتامین D مواجه کند.

3 روز پیش

دمنوش لیمو و عناب نوعی دمنوش گیاهی است که برای پاکسازی کبد و سلامتی بدن بسیار مفید است.

1 روز پیش

برای والدین ۲۵ میلیون کودک دارای اضافه وزن یا چاق در ایالات متحده، این یک معضل رایج است: اگر فرزند شما چاق است، احتمالاً او اینها را می داند. ممکن است همکلاسی ها او را اذیت کنند و احتمالاً وقتی در آینه نگاه می کند فکر می کند لباس هایش خیلی تنگ است. بنابراین موضوع را دلسوزانه و همدلانه مطرح می کنید، بای

6 روز پیش

یک مطالعه جدید در بریتانیا نشان می‌دهد که بچه‌ها زمانی که پدرانشان به طور مداوم از طریق بازی، قصه‌گویی، نقاشی یا آواز خواندن با آنها تعامل می‌کنند، در مدرسه ابتدایی عملکرد بهتری دارند.

17 ساعت پیش

حتما برای شما هم پیش آمده است که علی‌رغم چند روز استراحت در خانه و یا کمتر کار کردن، اما همچنان خسته‌ باشید؛ خستگی مزمن یا طولانی مدت در بسیاری از موارد ناشی از استرس، عدم خواب کافی، رژیم غذایی ضعیف و سایر عادات غلط در زندگی است.

18 ساعت پیش

با تشخیص به موقع دمانس می‌توان ۵ سال بیشتر از افت عملکرد فرد جلوگیری کنیم

5 روز پیش

آمریکا، این سرزمین اسم‌ورسم‌دار، سالیانه جمعیتی نزدیک به 1 میلیون مهاجر را به درون مرزهای خود راه می‌دهد. عدد سرسام‌آوری است، نه؟ً!اما بخش جالب ماجرا این است که تمام این 1 میلیون نفر، قبل از اینکه قدم در خاک ایالات متحده بگذارند، از نظر پزشکی غربالگری می‌شوند و آزمایشات گوناگونی را پشت‌سر می‌گذراند.حالا اینکه علت این کار چیست یا اصلا چه آزمایشاتی وجود دارد را در ادامه می‌گوییم. فعلا همین را بدانید که هیچ‌کس، مطلقا هیچ‌کس، نمی‌تواند بدون سپری‌کردن این آزمایشات به آمریکا کوچ کند.در ادامه همراهمان باشید.

1 روز پیش

از زمان‌های قدیم زنجبیل به طور گسترده برای پخت و پز و همچنین یک گیاه قوی برای درمان چندین بیماری استفاده شده است. این به دلیل وجود ترکیبات فعال مانند «جینجرول» است که به تقویت سلامت کلی کمک می‌کند و می‌تواند به چندین روش جالب برای بهبود متابولیسم، کاهش وزن، رفع گلودرد و تقویت رشد مو استفاده شود.

1 روز پیش

 برخورداری از سلامت‌روان یکی از مولفه‌های مهم در بهبود کیفیت و پایداری روابط بین فردی و به‎ویژه روابط بین زوجین است و به همین دلیل در مشاوره‌های پیش از ازدواج به‌عنوان یک معیار اساسی روی آن تاکید زیادی می‌شود.

2 روز پیش

بیشتر...