سلامت نیوز |
1 ماه پیش

اگر دچار این علائم و نشانه ها بودید حتماً به متخصص عفونی مراجعه کنید درمان مراقبت سلامت نیوز

اگر دچار این علائم و نشانه‌ها بودید حتماً به متخصص عفونی مراجعه کنید

سلامت نیوز:مراجعه به متخصص عفونی، اقدامی است که تعلل در آن می‌تواند عواقب بعضاً پشیمان کننده‌ای داشته باشد. البته این جمله بیشتر از آنکه به ترسناک بودن خودِ بیماری مربوط شود، حاکی از ضرورت و اهمیت اقدام به‌موقع در کمک گرفتن از یک دکتر عفونی یا مشاوره بادکتر آنلاین عفونی است.

بیماری عفونی، تعریف چندان پیچیده‌ای ندارد. درواقع وقتی گروهی از میکروب‌ها بتوانند موفق به نفوذ در یکی از بافت‌های بدن و تجمع و رشد در آن شوند، سازوکار دفاعی بدن در مقام پاسخگویی به آن‌ها برمی‌آید و وقتی درگیری بین سیستم ایمنی با میهمانان ناخوانده به اوج برسد، پدیده التهاب رخ می‌دهد که نشانه عفونت است.

عفونت می‌تواند در هر یک از بافت‌های بدن ایجاد شود و در بعضی مواقع، سازوکار دفاعی بدن به‌تنهایی می‌تواند از عهده شکست عوامل عفونت‌زا برآید. اما گاهی زور سیستم ایمنی بدن به عوامل مهاجم نمی‌رسد و اینجاست که مراجعه به یک متخصص عفونی، ضرورت پیدا می‌کند. گوش و حلق و بینی، کلیه و مجاری ادراری، دستگاه تنفسی، سیستم گوارشی، لثه و دندان، پوست، زخم و جراحات خاص ازجمله مواردی هستند که بروز عفونت در آن‌ها بسیار متداول است.


انواع عفونت
نوع بیماری عفونی، ارتباط مستقیمی با عامل ایجاد آن دارد و عوامل مختلفی می‌توانند زمینه‌ساز بروز عفونت در بدن شوند. درواقع یک متخصص عفونی با شناخت نوع عفونت است که به درمان بیماری می‌پردازد. به‌طورکلی عفونت را با توجه به منشأ و عامل ایجاد به سه دسته کلی تقسیم می‌کنند:
• عفونت ویروسی
• عفونت باکتریا
• عفونت قارچی


بیماری عفونی ویروسی
بیماری عفونی ویروسی در اثر تکثیر یک ویروس مضر در بدن ایجاد می‌شود. البته همان‌طور که می‌دانیم گونه‌های فراوانی از ویروس وجود دارند که الزاماً همه آن‌ها بیماری‌زا نیستند. بااین‌حال وقتی ویروس‌های بیماری‌زا وارد بدن شود، از طریق اتصال به سلول‌ها، وارد آن‌ها شده و با آزاد کردن ماده ژنتیکی خاصشان، کنترل فعالیت سلول‌ها را در اختیار گرفته و از آن‌ها در راستای تکثیر خودشان استفاده می‌کنند.

این ویروس‌ها گاهی سلول‌ها را کاملاً نابود و گاهی قبل از نابودی آن‌ها، سلول‌ها را ترک می‌کنند اما هر دو حالت نتیجه یکسانی دارند و خروجی آن، تکثیر ویروس‌های جدیدی است که برای آلوده کردن سلول‌های سالم باقیمانده به آن‌ها حمله می‌کنند.

در چنین شرایطی معمولاً باید هر چه سریع‌تر به یک متخصص عفونی مراجعه کنید تا از پیشرفت بیماری ممانعت به عمل آورید. سرماخوردگی، آنفولانزا، ایدز، ابولا، سرخک، سرخجه، آبله و آبله‌مرغان از شناخته‌شده‌ترین بیماری‌های ویروسی هستند و جدیدترین عضو این خانواده یعنی بیماری کرونا هم که قطعاً نیازی به معرفی ندارد!


بیماری عفونی باکتریایی
باکتری‌ها، میکروارگانیسم‌های تک‌سلولی متنوعی هستند که اَشکال و اندازه‌های مختلفی دارند. باکتری‌ها را در محیط‌های مختلفی مثل خاک و حتی بدن انسان می‌توان یافت. با وجود اینکه اکثر باکتری‌ها، تهدیدی برای سلامت ما نیستند اما گونه‌های خاصی از باکتری وجود دارند که می‌توانند با ورود به بدن، باعث ایجاد بیماری عفونی شوند. گلودرد، عفونت‌های ادراری، ورم معده، مسمومیت‌های غذایی، سوزاک، سل، وبا، سلولیت و کزاز از شناخته‌شده‌ترین موارد عفونت محسوب می‌شوند که منشأ بروز آن‌ها باکتری‌ها هستند.


بیماری عفونی قارچی
قارچ‌ها درواقع انگل‌هایی هستند که انواع مختلفی داشته و در هوا، خاک، آب، گیاهان و حتی در بدن ما زندگی می‌کنند. با وجود تنوع گونه‌های قارچی، تنها حدود نیمی از آن‌ها برای سلامتی انسان مضر هستند.


بعضی از قارچ‌ها از طریق هاگ‌های ریز موجود در هوا تولیدمثل می‌کنند که ممکن است روی بدنتان بنشینند یا آن‌ها را همراه با هوا استنشاق کنید. به همین دلیل است که اغلب عفونت‌های قارچی از ریه‌ها یا سطح پوست شروع می‌شوند. ضعف سیستم ایمنی و همین‌طور استفاده بلندمدت از آنتی‌بیوتیک‌ها، احتمال ابتلا به بیماری عفونی قارچی را افزایش می‌دهند که همین امر، نشان‌دهنده اهمیت مضاعفِ درخواست کمک از یک متخصص عفونی است.


علائم عفونت
واقعیت این است که علائم عفونت، می‌تواند بسیار گسترده باشد و نوع بروز عفونت تا حد زیادی به عامل ایجاد آن بستگی دارد؛ البته در بعضی مواقع، عوامل مختلف می‌توانند علائم مشابهی ایجاد کنند که در چنین شرایطی، تنها یک متخصص عفونی قادر به تشخیص عامل و ریشه بروز عفونت خواهد بود.

رایج‌ترین نشانه بیماری عفونی، تب است. درواقع وقتی آتش درگیری بین سیستم ایمنی و عوامل بیماری‌زا بالا می‌گیرد، دمای بدن افزایش می‌یابد که به این افزایش دما، اصطلاحاً تب می‌گوییم. بااین‌حال، عفونت، علائم دیگری هم دارد که شایع‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:
• سرفه
• درد
• تورم غدد لنفاوی
• بثورات پوستی
• خستگی مفرط
• کاهش وزن چشمگیر
• دردهای عضلانی


توجه داشته باشید که در صورت مواجهه با هر یک از علائم فوق، باید فوراً به یک پزشک متخصص عفونی مراجعه کنید.


درمان عفونت
درمان عفونت، فرایندی بسیار حساس است که شرط لازم موفقیت آن، تشخیص صحیح علت بیماری است. پزشک متخصص عفونی با توجه به نوع بیماری، روش‌های درمانی متفاوتی را در پیش می‌گیرد.


برای درمان عفونت ویروسی، داروهای خاصی تجویز می‌شوند که از طریق افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن یا ممانعت از تکثیر ویروس به درمان عفونت کمک می‌کنند. برای درمان عفونت‌های باکتریایی، آنتی‌بیوتیک‌ها مؤثرترین داروهایی هستند که یک متخصص عفونی آن‌ها را تجویز می‌کند. برای از بین بردن قارچ‌هایی هم که منجر به بروز عفونت شده‌اند، معمولاً تجویز داروهای خوراکی یا موضعی در دستور کار قرار می‌گیرد.


جهت مطرح کردنسوالات پزشکیخود در حوزه بیماری های عفونی، کافیست عبارت سوالات پزشکی پذیرش 24 را در گوگل جستجو نمایید و پاسخ بهترین پزشکان متخصص عفونی کشور را به رایگان دریافت نمایید.


مراجعه به پزشک عفونی
باید بپذیریم که عفونت‌ها گاهی به مشکلی وحشتناک تبدیل می‌شوند اما خوشبختانه اگر به‌موقع برای درمان آن‌ها دست‌به‌کار شوید، می‌توانید فرایند درمان بیماری عفونی را با موفقیت به پایان برسانید.


یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات در مواجهه با بیماری‌های عفونی، خوددرمانی کردن است که می‌تواند عوارضی جدی در پی داشته باشد. این عوارض بالأخص در مواقعی که خوددرمانی توأم با تشخیص نادرست باشد، خطرناک‌تر می‌شوند. به همین علت، لازم است که بیماران یا افرادی که نشانه‌های بیماری را در خود می‌بینند، از همان ابتدا برای درمان از یک پزشک متخصص عفونی کمک بگیرند.

اپلیکیشن و وبسایتنوبت دهی آنلاین پذیرش 24، یک پلتفرم رزرو نوبت و مشاوره آنلاین است که برقراری ارتباط با بهترین پزشکان را برایتان به کاری ساده و بی‌دردسر تبدیل کرده است. با استفاده از این پلتفرم می‌توانید علاوه بر اخذ نوبت برای مراجعه حضوری به دکتر فوق تخصص عفونی دلخواهتان، به‌صورت آنلاین با هر پزشکی و در هر زمینه‌ای که مدنظرتان است، ارتباط برقرار کنید.


مشاوره آنلاین در بسیاری از مواقع و مخصوصاً در شرایط فعلی که با شیوع ویروس کرونا روبرو هستیم، گزینه بهتری در مقایسه با مراجعه حضوری به نظر می‌رسد و پزشک مشاور می‌تواند با ارائه سرنخ‌های راهگشا، اقدامات مؤثر اولیه را در تشخیص و درمان بیماری انجام دهد.


پذیرش 24 پلتفرمی کارآمد است که به‌محض احساس نیاز نسبت به درخواست وقت ویزیت یا مشاوره با متخصص عفونی، می‌توانید از آن کمک بگیرید تا حس "آسان خوب شدن" را به معنای واقعی کلمه تجربه کنید#‌اخبار_سلامتی منبع: سلامت نیوز

بیشتر...

تبلیغات


تبلیغات

مطالب مرتبط

یک جمعیت‌شناس می‌گوید: یک‌سوم جمعیت مردهای ایران تنها و مجرد زندگی می‌کنند و ۶۰ هزار مرد متاهلِ ۱۰ تا ۱۸ ساله در کشور داریم که معادل ۲ درصد جمعیت مردان است.

یک ربع پیش

چندی قبل خبر مرگ یک دختر نوجوان و دوست 28 ساله‌اش در یکی از بیمارستان‌های پایتخت به بازپرس کشیک قتل پایتخت اعلام شد.

1 ساعت پیش

جلوی آینه قدی می ایستد، کمی عقب تر می رود تا اندامش را برانداز کند، اما به یک باره مأیوس و نا امید می شود و می گوید پس چرا من لاغر نمی شوم!؟

2 ساعت پیش

مدیر گروه مطالعات بالینی واکسن ایرانی کرونا از آزمایش این واکسن روی گروه سنی ۱۸ سال به بالا در فاز سوم مطالعات بالینی خبر داد.

2 ساعت پیش

بیش از یکسال از شیوع بیماری کووید-۱۹ گذشته و حدود ۱۲ واکسن برای این مقابله با ویروس کرونا عرضه شده اما برخی مردم از دریافت واکسن امتناع می‌کنند تا آنجا که دولت‌ها مجازات‌هایی را برای چنین افرادی وضع کردند.

3 ساعت پیش

استانداردهای بین‌المللی در تهیه این واکسن بسیار رعایت شده و پروتکل‌های مربوطه به شدت رعایت می‌شود؛بنده فکر نمی‌کنم کمتر واکسنی این طور اصول را رعایت کند.

3 ساعت پیش

سازمان تامین اجتماعی با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: صدور دفاتر درمانی سازمان تامین اجتماعی در شعب و کارگزاری های این سازمان از اول اسفند متوقف شده است و هیچ دفترچه و یا کارت جدیدی جایگزین دفاتر درمانی فعلی نمی شود.

3 ساعت پیش

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره آخرین وضعیت شیوع کرونای انگلیسی در ایران گفت: ما با شیوع این بیماری به ویژه در مناطق جنوبی که اخیرا چهارمحال و بختیاری هم به این مناطق اضافه شده است، مواجه هستیم.

4 ساعت پیش

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به شیوع بالای مصرف مواد مخدر تریاک در بین کارگران از انعقاد تفاهم‌نامه‌هایی با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان فنی و حرفه‌ای برای پیشگیری و درمان اعتیاد در بین این قشر خبر داد.

4 ساعت پیش

مثبت اندیش بودن همیشه چیزی نیست که یک ویژگی ذاتی باشد. مثبت اندیشی چیزی است که می‌توانید با هدایت افکار و احساسات خود در جهت خوش بینانه تر و درگیر شدن با عادت‌هایی که باعث بهبود ذهنیت شما می‌شوند، آگاهانه در زندگی خود پیاده سازی کنید.

4 ساعت پیش

در سطح جهانی، آخرین میزان واکسیناسیون به طور متوسط ۶,۰۷۴,۹۳۲ دوز در روز گزارش شده است؛ یعنی روزانه برای بیش از ۳ میلیون نفر. اغلب این واکسن‌ها باید در دو دور تزریق شوند اما واکسن جانسون اند جانسون تک‌دوز است. این واکسن به تازگی تأییدیه هایی گرفته و در روزهای آینده کشورهای بیشتری آن را خریداری و دریافت خواهند کرد.

5 ساعت پیش

این مواد غذایی به کاهش فشار خون کمک می‌کنند.

5 ساعت پیش

عضو هیات علمی گروه حقوق دانشگاه بوعلی سینا گفت: اثبات تجاوز جنسی رویه سختی دارد و از نظر قانونی، کمبودهای زیادی در پیگیری پرونده‌های تجاوز به عنف وجود دارد.

6 ساعت پیش

به توصیه مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، اگر می‌خواهید وزن کم کنید، باید به جای افزودن مواد غذایی، به جایگزینی فکر کنید. چرا که اگر علاوه بر آنچه به طور معمول می‌خورید، شروع به خوردن میوه و سبزیجات می‌کنید، کالری بیشتری به بدنتان اضافه کرده و وزنتان افزایش می‌یابد.

6 ساعت پیش

اهمیت صبحانه در علم تغذیه به قدری زیاد است که آن را سرمایه‌ای برای سلامتیِ طولانی‌مدت می‌دانند؛ مخصوصاً برای آن دسته از افرادی‌ که قصد کاهش وزن دارند. در این مطلب با چند مورد از بهترین‌ موارد صبحانه برای لاغری آشنا می‌شوید.

6 ساعت پیش

بیشتر...