چطور |
10 ماه پیش

چطور از دست مارها در امان بمانیم توصیه هایی برای دورنگه داشتن آنها از خانه چطور

مارها در سرزمین‌ها و اقلیم‌های متعددی زندگی می‌کنند. گاهی می‌توانید آنها را در حیاط پشتی خانه خود نیز پیدا کنید. این حیوانات اکثرا خطری برای انسان ندارند، اما گاهی می‌توانند به ما آسیب بزنند. اگر با مار روبه‌رو شدید، با آن درگیر نشوید حتی اگر فکر می‌کنید خطرناک نیست. در این مقاله، روش مقابله با این حیوان و دور نگه‌داشتنش را توضیح خواهیم داد. همراهمان بمانید.

در امان ماندن از گزند مارها

۱. به محیط اطراف خود دقت کنید

اگر این احتمال وجود دارد که با مار برخورد کنید، حواستان کاملا به محیط اطرافتان باشد. رنگ بسیاری از مارها مانند مار زنگی طوری است که خود را در محیط استتار می‌کنند. بنابراین اگر به کوهنوردی یاطبیعت‌گردیمی‌روید، باید به اطراف و جاهایی که احتمال حضور مارها در آنجا بیشتر است دقت کنید. بهتر است حواستان به قدم‌هایتان باشد و هماهنگ با سایرین در مسیر حرکت کنید.

 • زمان گردش در طبیعت، تا حد امکان در مسیر مشخص‌شده قدم بردارید. اگر از مسیر خارج نشوید، احتمال مواجهه با مار کمتر خواهد شد.
 • موقع حرکت در مسیر پیاده‌روی، از برداشتن سنگ یا چوب پرهیز کنید چون ممکن است مار زیر آن را بترسانید و بخواهد به شما حمله کند.
 • اگر هنگام طبیعت‌گردی باید به چیزی تکیه دهید، مثلا به درخت یا صخره، حواستان کاملا باشد که دستانتان را کجا قرار می‌دهید.
 • از حرکت بین علف‌های بلند اجتناب کنید. مارها بیشتر در چنین جاهایی مخفی می‌شوند.
 • مارها دوست دارند زیر الوارها و صخره‌ها مخفی شوند، بنابراین موقع قدم‌زدن در نزدیکی چنین جاهایی مراقب باشید.
 • زمان صخره‌نوردی نیز باید بیشتر دقت کنید. یکی از جاهایی که مارها مخفی می‌شوند، بین سنگ‌هاست. قبل از آنکه دست خود را روی صخره بعدی بگذارید، اطراف آن را خوب نگاه کنید.

۲. آرامش خود را حفظ کنید

توجه به محیط اطراف کمک خواهد کرد از مارها در امان بمانید، اما همیشه چنین چیزی امکان‌پذیر نیست. اگر با ماری برخورد کردید، برای حفظ امنیت خود چندین کار می‌توانید انجام دهید:

 • سعی کنید آشفته نشوید. حفظ آرامش باعث می‌شود که تصمیم‌های درستی بگیرید و امنیت خود را حفظ کنید.
 • به‌سمت مار حرکت ناگهانی نکنید. فقط آرام بمانید و سعی نکنید که این حیوان را بترسانید.
به‌ خاطر داشته باشید که مار در جست‌وجوی شما نبوده است و احتمالا فقط قصد داشته مکانی برای گرم‌شدن خود پیدا کند.

۳. دور شوید

یکی از مؤثرترین راه‌ها برای در امان ماندن از مارها این است که با این حیوان درگیر نشوید. اگر در مسیر خود با این حیوان برخورد کردید، از آن دور شوید. اگر نمی‌توانید دور بزنید و در مسیر دیگری حرکت کنید، فضای کافی به مار دهید تا از شما دور شود. به‌ یاد داشته باشید که اکثر مارها اصلا دوست ندارند اطراف انسان‌ها باشند. به‌ همین دلیل به‌ندرت آنها را می‌بینید.

 • اگر در حیاط یا باغ خود ماری مشاهده کردید، فقط از آن فاصله بگیرید. احتمالا مار با دیدن شما خودش فرار کند.
 • گاهی ممکن است با ماری خشمگین یا ماری روبه‌رو شوید که یک گوشه گیر افتاده است. در چنین مواقعی نیز از این حیوان فاصله بگیرید و برای گرفتن آن تلاش نکنید. فقط در سمت مخالف حرکت کنید و دور شوید.
 • اگر مار وارد خانه‌تان شده است، با آتش‌نشانی (۱۲۵) تماس بگیرید. خودتان سعی نکنید که مار را گیر بیندازید.

۴. سروصدا کنید

ایجاد صداهای بلند برای دورکردن مارها مفید است. مارها گوش ندارند، اما به ارتعاش‌ها بسیار حساس‌اند. احتمالا سروصدای زیاد موجب می‌شود مار فرار کند تا به مکانی ساکت‌تر برود.

 • صدای خود را بلند کنید. می‌توانید بگویید «دور شو مار!» یا فقط فریاد بزنید.
 • پاهای خود را محکم روی زمین بکوبید. همچنین می‌توانید ۲ تکه چوب را به‌ هم بزنید.
 • اگر در حیاط یا باغ خود با مار روبه‌رو شده‌اید، برای ایجاد صدا می‌توانید ماشین علف‌زنی را روشن کنید.

۵. در زمان مناسب به طبیعت‌گردی بروید

مارها خونسردند، یعنی متفاوت با انسان دمای بدن خود را تنظیم می‌کنند. آنها برای گرم‌شدن باید در معرض نور خورشید قرار بگیرند و برای خنک‌شدن از آن دور بمانند. به‌ همین علت این حیوانات در شرایط آب‌وهوایی گرم‌تر، فعالیت بیشتری دارند. اگر واقعا می‌ترسید موقع پیاده‌روی در طبیعت با مارها روبه‌رو شوید، پاییز یا زمستان را برای طبیعت‌گردی انتخاب کنید که هوا خنک‌تر است.

مار در طبیعت

روش‌های دور نگه‌داشتن مارها

۱. حیاط یا باغ خود را خلوت کنید

مارها شکارچیانی هستند که بین بوته‌ها مخفی می‌شوند، زیرا دوست دارند از جاهای تاریک و مخفی‌ به طعمه خود حمله کنند. بنابراین زمانی که محیط پر از چیزهای مختلف است، مارها بهترین مکان برای مخفی‌شدن را پیدا می‌کنند.

برگ‌هایی که روی یکدیگر جمع‌ شده‌اند، پشته‌های کاه، الوارهایی که کنار هم قرار داده شده‌اند، خاک‌پوش تراشه‌های چوب و علف‌های هرس‌شده همگی جاهای مناسبی برای مخفی‌شدن مارها هستند. بنابراین چنین چیزهایی را در خانه خود نگه ندارید. مثلا به‌جای خاک‌پوش چوب، از سنگ خردشده استفاده کنید تا مارها نتوانند به‌راحتی بین آنها مخفی شوند.

۲. گیاهان کوتاه نکارید

بعضی بوته‌ها و گیاه‌هان مکانی عالی برای مخفی‌شدن مارها هستند. هرس‌کردن علف‌ها راهکار خوبی برای جلوگیری از پرسه‌زدن مارها در حیاطتان است. بوته‌ها و گیاهانی که در باغ خود با فاصله نزدیک کاشته‌اید، مارها را به خود جذب می‌کنند.

اگر خیلی نگران مشکل مارها هستید، این گیاهان را از باغ خود حذف کنید یا فاصله کاشتن آنها را زیاد کنید. اگر هم می‌خواهید این گیاهان را نگه دارید، آنها را در دورترین بخش حیاط خود و دور از خانه‌تان بکارید.

۳. منابع غذایی احتمالی مار را حذف کنید

مارها تنها زمانی در محیط خانه شما دیده می‌شوند که چیزی برای خوردن در آن وجود داشته باشد. بسته به گونه مار، غذای این حیوان ممکن است حشرات بزرگ مانند سوسک‌ها و ملخ‌ها یا پستانداران کوچکی مانند موش‌ها باشد. سعی کنید تله بگذارید یا از موادی استفاده کنید که برای دور نگه‌داشتن آفت‌ها تولید شده‌اند تا مارها نیز از محیط شما فاصله بگیرند.

۴. سوراخ‌ها را بپوشانید

اگر متوجه حضور مارها در حیاط خود شده‌اید و می‌خواهید آنها را دور نگه دارید، بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید، پرکردن سوراخ‌هایی است که اطراف خانه‌تان در گاراژ یا توری‌ها وجود دارند. با دقت این قسمت‌ها را بررسی کنید و فارغ از اندازه سوراخ، آن را فورا بپوشانید. حتی سوراخ‌هایی به‌کوچکی یک سکه به‌اندازه کافی برای عبور بعضی از مارها بزرگ‌اند.

۵. توری مخصوص جلوگیری از ورود مار نصب کنید

تأثیر نصب توری مخصوص جلوگیری از ورود مار ممکن است به نوع ماری که در منطقه شما زندگی می‌کند بستگی داشته باشد. البته توری‌های مخصوصی در بازار وجود دارند که جلوی ورود بسیاری از انواع مارها را می‌گیرند.

 • شاید تصمیم درستی نباشد که تمام حیاط خود را به این شکل توری نصب کنید. به‌جای آن می‌توانید در مناطق خاصی این کار را انجام دهید که کودکان و حیوانات خانگی‌تان بیشتر در آنها تردد می‌کنند.
 • تمام اطراف بناهای ملک خود را که از سطح زمین فاصله دارند، باید موانعی مشابهی برای ورود مارها نصب کنید. انجام این کار جلوی مخفی‌شدن مارها زیر ساختمان را می‌گیرد.

۶. ارتعاش درست کنید

اگر در گذشته در حیاط یا باغ خود متوجه حضور مارها شده‌اید و فکر می‌کنید هنوز این احتمال وجود دارد، ماشین علف‌زنی خود را قبل از شروع به کار روشن کنید. نیازی به کار با دستگاه نیست، چون نمی‌خواهید مار را بکشید و فقط تصمیم دارید آن را بترسانید. ارتعاشی که این دستگاه‌ها ایجاد می‌کنند، معمولا به‌اندازه‌ای است که بسیاری از مارها را بترساند یا دور کند، به‌خصوص مارهای بندجورابی معمولی را.

توجه کنید که با این روش نمی‌توانید مارها را برای همیشه دور نگه دارید، اما اگر باید در باغ کار کنید، به‌اندازه کافی این حیوانات از شما فاصله می‌گیرند تا مزاحمتی برایتان ایجاد نکنند.

۷. تله بگذارید

اگر فکر می‌کنید مار در محیط خانه‌تان وجود دارد یا نگرانید قبل از آنکه بتوانید آن را دور کنید در جایی مخفی شده باشد، می‌توانید در زیرزمین یا گاراژ خود تله مکانیکی یا چسبی بگذارید. از تله‌های چسبی بیرون خانه استفاده نکنید، چون ممکن است حیوانات دیگری جز مارها را نیز به دام بیندازند.

جمع‌بندی

با آنکه اکثر مارهایی که با آنها روبه‌رو می‌شویم خطری ندارند، بسیاری از ما همچنان ترجیح می‌دهیم از این حیوانات فاصله بگیریم. تصمیم اولیه و غریزی ما این است که فرار کنیم، اما بسیاری از مارها برای کنترل جمعیت آفت‌ها مفیدند.

ممکن است این حیوانات برای پناه‌گرفتن و یافتن غذا وارد مکان‌هایی مانند حیاط منازل یا باغ‌ها شوند. آنها دنبال جایی برای استراحت، تولیدمثل و شکار می‌گردند و بیشتر بین علف‌های بسیار بلند، بوته‌های حجیم و هرس‌نشده یا نزدیک برکه‌ها پیدا می‌شوند. اولین کاری که باید برای در امان بودن از گزند این حیوان انجام دهید، توجه به محیط اطرافتان است. همچنین باید آرامش خود را حفظ کنید و از آن دور شوید.

شما بگویید

تابه‌حال با مارها برخورد کرده‌اید؟ موقع طبیعت‌گردی چطور از این حیوانات در امان می‌مانید؟ نظر خود را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید. همچنین اگر این مطلب برایتان مفید بود، می‌توانید آن را برای دوستان خود نیز ارسال کنید.#‌خانه_داری منبع: چطور

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

همه ما به دنبال ترفندهایی هستیم که نظافت را برایمان سریع و آسان‌تر کنند. باورش سخت است، اما گاهی همین ترفندها کار را سخت‌تر می‌کنند! پس بهتر است این

11 ماه پیش

در این مقاله اصول گردگیری خانه را یاد بگیرید تا دیگر حس نکنید که تمیزکردن خانه کاری سخت یا خسته‌کننده است.

10 ماه پیش

اگر می‌خواهید در روزهای گرم تابستان بدون استفاده از کولر خانه را خنک نگهدارید، در این مقاله ۹ راهکار مؤثر را به شما معرفی خواهیم کرد.

11 ماه پیش

بسیاری از ما پس از مدتی از محیط زندگی خود خسته می‌شویم. جابه‌جایی یا بازسازی خانه دردسر و هزینه زیادی دارد اما راه‌حل‌های کم‌هزینه هم داریم.

11 ماه پیش

نان فوکاچیا با روغن زیتون و انواع ادویه تهیه می‌شود و به‌دلیل پخت آسان و منحصربه‌فردبودن بسیار محبوب و نان اصلی و روزانه افراد بسیاری شده.

10 ماه پیش

برای کمک به حفظ محیط‌زیست ایده‌هایی برای ساخت کاردستی با کاغذ باطله و راهکارهایی برای استفاده مجدد از کاغذهای استفاده‌شده مطرح کرده‌ایم.

10 ماه پیش

برخی ابزار و وسایل در مواقع ضروری برای رفع مشکل بدون نیاز به تعمیرکار مهم است. بهتر است پیش از وقوع مشکل این ابزار را تهیه کنید.

11 ماه پیش

کاشت و پرورش انواع گوجه فرنگی ساده و در کشورهای گوناگون ممکن است. انواع مختلف این گیاه مغذی در غذاهای مختلف طعم‌های متنوعی خلق می‌کنند.

11 ماه پیش

نحوه چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی بسیار مهم است. درست انجام‌ندادن این کار ممکن است موجب آسیب‌رسیدن به ظروف یا تمیزنشدن آنها شود.

11 ماه پیش

بیشتر...