سلامت نیوز |
3 ماه پیش

سقط مکرر با آسیب های جسمی روانی مادر همراه است سلامت نیوز

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، حدیث گیلانی، درباره اندیکاسیون‌ها یا موارد کاربرد سرکلاژ، افزود: سرکلاژ یا دوختن دهانه رحم (سرویکس) در مواردی انجام می‌شود که خانم سابقه دو بار سقط یا زایمان زودرس در سه ماهه دوم داشته باشد. در چنین مواردی که نارسایی دهانه رحم علت سقط یا زایمان زودرس تشخیص داده می‌شود، در بارداری بعدی سرکلاژ در هفته‌های ۱۲ تا ۱۴ بارداری انجام می‌شود.

وی ادامه داد: در مواردی که فقط یک بار سابقه زایمان زودرس قبل از هفته ۲۸ بارداری وجود دارد، از هفته ۱۴سونوگرافی‌های سریالی واژینال، هر ۲ هفته یک‌بار، برای ارزیابی طول سرویکس یا دهانه رحم انجام می‌شود. از هفته ۱۴ تا ۲۴ بارداری، هرگاه طول دهانه رحم به کمتر از ۳۰ میلی‌متر (۳ سانتی‌متر) برسد، سونوگرافی هر هفته انجام می‌شود و اگر طول دهانه رحم به کمتر از ۲۵ میلی‌متر (۲/۵ سانتی‌متر) برسد، سرکلاژ انجام می‌شود.

این متخصص زنان درباره کاهش طول سرویکس بدون سابقه سقط گفت: اگر خانم هیچ سابقه یا عامل خطری برای زایمان زودرس نداشته باشد، یک سونوگرافی برای بررسی طول سرویکس در هفته‌های ۱۸ تا ۲۴، همزمان با انجام سونوگرافی آنومالی اسکن انجام می‌شود. اگر طول دهانه رحم بالای ۳۰ میلی‌متر باشد، یعنی مشکلی وجود ندارد. اگر زیر ۲۵ میلی‌متر باشد اما خانم سابقه‌ای نداشته باشد و وضعیت دهانه رحم هم مناسب باشد، بسته به نظر پزشک و شرایط بیمار، ممکن است پروژسترون تجویز شود یا سرکلاژ انجام شود.

وی افزود: البته بر اساس پژوهش‌های انجام‌شده، در بارداری اول و بدون وجود سابقه سقط یا زایمان زودرس، اگر طول سرویکس زیر ۲۵ میلی‌متر باشد، دریافت پروژسترون واژینال به اندازه سرکلاژ مؤثر است.

عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا درباره سرکلاژ در بارداری‌های دو یا چندقلویی توضیح داد: در بارداری دوقلویی و چندقلویی نیز انجام سرکلاژ به‌صورت پروفلاکسی (پیشگیرانه)، به جلوگیری از زایمان زودرس کمک نمی‌کند و دریافت پروژسترون چه به‌صورت واژینال (شیاف یا ژل) و چه به‌صورت تزریقی در هفته‌های ۱۶ تا ۳۶ بارداری، کفایت می‌کند.

گیلانی درباره نحوه انجام سرکلاژ بیان کرد: سرکلاژ به دو روش واژینال و شکمی انجام می‌شود. سرکلاژ واژینال که روش معمول سرکلاژ است یک عمل جراحی ساده است که تحت بیهوشی بی‌حسی نخاعی انجام می‌شود و حدود یک ساعت طول می‌کشد. طی این عمل دهانه رحم با بخیه دوخته می‌شود. باز کردن بخیه سرکلاژ معمولاً در هفته‌های ۳۷-۳۶ و بدون بیهوشی انجام می‌شود.

عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا در ادامه افزود: سرکلاژ شکمی به ندرت و فقط در مواردی انجام می‌شود که سرکلاژ واژینال در بارداری‌های قبلی مؤثر نبوده یا امکان بخیه زدن به دهانه رحم وجود ندارد. این نوع سرکلاژ یا از طریق ایجاد برش در شکم یا از طریق لاپاراسکوپی پیش از شروع بارداری یا در اوایل بارداری انجام می‌شود. در این نوع از سرکلاژ، زایمان حتماً باید به‌صورت سزارین انجام شود.#‌اخبار_سلامتی منبع: سلامت نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

به نظر می‌رسد عضلات ما حرکات خاصی را به یاد می‌آورند. برای مثال حتی اگر چندین سال است که دوچرخه‌سواری نکرده‌اید، به احتمال زیاد پس از این مدت باز هم می‌توانید سوار دوچرخه شوید و به راحتی رکاب بزنید.

3 روز پیش

 یک مشاور خانواده گفت: ﺷﺎﺩی، یک ﺍﺣﺴﺎس ریشه‌ای ﻭ ﻧﻴﺎﺯ فطری انسان است که نقش تعیین کننده‌ای در حفظ سلامت افراد دارد و به ما امکان می‌دهد که فعال باشیم و مسئولیت اعمال خود را بر عهده بگیریم و اگر به هدف خود هم نرسیم، اما رضایت بیشتری از زندگی داریم.

13 ساعت پیش

 زنان بیشتر از مردان عمر خود را با سلامت ضعیف می‌گذرانند، در نتیجه هر سال ۷۵ میلیون سال از زندگی زنان از بین می‌رود و پرداختن به این شکاف می‌تواند یک تریلیون دلار سود اقتصادی جهانی تا سال ۲۰۴۰ به همراه داشته باشد که بیشتر این پتانسیل از سوی زنان در سن کار حاصل می‌شود.

13 ساعت پیش

بسیاری از ورزشکاران حرفه‌ای بیش از ۱۲ تا ۱۵ ساعت در هفته ورزش می‌کنند.

10 ساعت پیش

تغییرات هورمونی که در روزها و هفته‌های قبل از عادت ماهانه رخ می‌دهد، می‌تواند مشکلات گوارشی پدید آورد

15 ساعت پیش

ورزش از جمله مواردی است که می‌تواند به سلامت قلب کمک کند.

4 روز پیش

پروستات غده ای کوچک و گردو مانند در سیستم تولید مثل مردانه است. این غده، مجرای میزراه را در بر گرفته و مقدار زیادی از مایع موجود در منی را می سازد. عملکرد پروستات به بیرون راندن مایع منی در طول انزال جنسی کمک می کند. در بسیاری از مردان پروستات می تواند به بیماری های مختلفی از جمله بزرگی خوش خیم و سرطان پروستات منجر شود.

14 ساعت پیش

چکیده : در یک رابطه سالم باید علاوه بر عشق و صمیمیت، خط قرمزهایی از هر دو طرف تعیین شوند. در مشاوره قبل از ازدواج با دکتر حامد توکلی می توانید مهارت برقراری رابطه ایمن را کسب کنید.

14 ساعت پیش

لوازم خانگی بخش مهمی از بافت استاندارد زندگی معاصر هستند. در حالی که احتمالا وجود برخی از آنها ضروری بنظر نرسد اما سطح قابل توجهی از راحتی و آسایش ما را در خانه‌ تامین میکنند.یکی از این وسائل ماشین ظرفشویی است.

3 روز پیش

بیشتر...