سنگ شناس |
1 ماه پیش

کرومیت Chromite در زمرد سنگ شناس

گوهر شناسی و سنگ شناسی

کرومیت (Chromite) در زمرد

تصویر حسن کرمیحسن کرمی2021-08-16
0خواندن این مطلب 1 دقیقه زمان میبرد
اینکلوژن کرومیت در زمرد
زمرد برزیل با کالرزونینگ سبز و گرینینگ قوی اطراف دسته‌های کرومیت. عکس توسط Nicole Ahline؛ میدان دید 1.58 میلی متر

گونه بریل به خاطر انواع رنگهای مختلف آن ، مانند مورگانیت صورتی و آکوامارین آبی ، که به طور مستقیم تحت تأثیر ترکیب شیمیایی سنگ است ، شناخته شده است.رنگ زمرد توسط عناصر کم مقدار کروم و یا وانادیوم سبز رنگ می شود.بریل ، سیکلوسیلیکات آلومینیوم بریلیوم ، دارای ساختار بلوری‌ای است که به راحتی عناصر خارجی را با هم یکپارچه و در خود جای میدهد. هنگامی که مقدار زیادی کروم در محیط رشد وجود دارد ، کریستال بریل شانس تبدیل شدن به یک زمرد را دارد. یکی از اینکلوژنهایی که در زمرد به خوبی ثبت شده است کانی کرومیت ، اکسید کروم آهن است. به طور خاص ، این کانی معدنی منبع کروم برای برخی از زمردهای برزیل است.

نیکول اهلین متخصص گوهر شناسی GIA در کارلس‌بد، کالیفرنیا به تازگی یک مجموعه جواهرات متشکل از یک دستبند و انگشتر را که با زمرد برزیل مزین شده بود را بررسی کرد. هر سنگی هنگام مشاهده از طریق نور دیفیوز شده ، غلظت منحصر به فردی از رنگ را به نمایش می گذارد. در مقایسه با منطقه بندی رنگی زاویه ای یا خطی که عموماً در زمردها دیده می شود ، هر یک از این سنگ ها یک منطقه سبز نامنظم و دایره ای شکل با بافت دانه بندی (گرینینگ) قوی نشان داده اند.(تصویر بالا)

کالرزونینگ (منطقه بندی رنگی) با کریستال‌های کرومیت ارتباط دارد. در طول تبلور زمرد ، کرومیت از محیط رشد به عنوان یک اینکلوژن درون سنگ خود را جای میدهد. تغییر شیمیایی در امتداد سطح مشترک کرومیت و بریل به دلیل وجود عنصر کروم بلورها رخ میدهد. شیمی تغییر یافته بریل منجر به ایجاد رنگ سبز در مجاورت بلورهای کرومیت می‌شود. بافت دانه ای قوی سبب میشود ضریب شکست نور در نواحی سبز رنگ ناشی از میزان کروم بیش از حد معمول در برابر بریل میزبان ، متفاوت باشد.در حالی که کرومیت به طور مکرر در زمردهای برزیل دیده می شود ، مشاهده چنین هم وابستگی قوی رنگ با اینکلوژن معدنی معمول نیست.

از طريق
Nicole Ahline is a senior staff gemologist at GIA in Carlsbad, California.
منابع
Gems & Gemology, Spring 2021, Vol. 57, No. 1


#‌سنگ_شناسی #‌سنگ_قیمتی منبع: سنگ شناس

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

پوشیدن روفرشی، در کنار گرم نگه‌داشتن پا فواید سلامتی دیگر هم دارد. دمپایی روفرشی بپوشیم یا نپوشیم؟ دمپایی روفرشی مناسب چه ویژگی‌هایی دارد؟

6 ساعت پیش

در این سالها، زغال فعال به یکی از مواد محبوب دنیای زیبایی تبدیل شده است. با فواید ماسک زغال فعال و روش تهیه ۳ ماسک زغال خانگی آشنا شوید.

پریروز

سندروم بوی ماهی یا تری‌متیل‌آمینوریا نوعی بیماری نادر است که موجب متصاعدشدن بوی ناخوشایند شبیه به بوی ماهی از بدن یا دهان فرد می‌شود.

3 روز پیش

اگرچه دید شما از بدنتان طی زمان طولانی در ذهن تثبیت شده است، می‌توانید با قدم‌های کوچکی دوباره عاشق بدنتان شوید.

4 روز پیش

اگر صدای ملچ‌مولوچ، هورت‌کشیدن و حتی نفس‌کشیدن اطرافیان شما را به‌شدت عصبی و ناراحت می‌کند، به میسوفونیا یا اختلال صدابیزاری مبتلا هستید.

5 روز پیش

سندرم کیوتی اختلالی است که فعالیت الکتریکی طبیعی و معمول قلب را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد می‌تواند باعث آریتمی‌های خطرناک و مرگ ناگهانی شود.

6 روز پیش

بیشتر...