پریروز
3 بازدید

مجادله ی وزیربهداشت و معاونش بر سر مدیریت غلط کرونا/چه کسی پاسخگوی مردم است؟ - نظام سلامت

مجادله ی وزیربهداشت و معاونش بر سر مدیریت غلط کرونا/چه کسی پاسخگوی مردم است؟

سلامت نیوز: دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی هفته گذشته در جلسه ستاد دانشگاهی کووید 19 در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان انتقاداتی از نحوه تحقیقات در زمینه ویروس کرونا عنوان کرده بود که منجر به واکنش دکتر ملک زاده معاونت سابق تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت شد و وی بعد از انتشار متنی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام استعفا کرد.


به گزارش سلامت نیوز، دکتر ملک زاده سخنان وزیر بهداشت را ناشی از نداشتن شناخت کافی از عرصه تحقیقات دانسته و از زیر سوال بردن دستاوردهای کاربردی تحقیقات علوم پزشکی ایران انتقاد کرده است.


دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت بعد از استعفای دکتر ملک زاده، طی حکمی فرید نجفی را به سمت سرپرست معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت منصوب کرد.


وی در نامه ای با لحن تند به دکتر نجفی نوشته است: «در سال گذشته در نامه مهم و آنی که ضمیمه می باشد از معاونت محترم تحقیقات و فناوری درخواست کردم تا با استفاده از ظرفیت بی بدیل دانشگاه های علوم پزشکی کشور به جنبه های مختلف بیماری که در نامه مذکور قید شده بود بپردازند و اینجانب را بطور مستمر در جریان قرار دهند متاسفانه تا این لحظه به هیچکدام از این موارد نپرداختند و هرگز مکتوب قابل استنادی که بتوان چراغ راه آینده مدیریت بیماری بکار گرفت ارائه نکردند. بعضی از موارد غیرعالمانه از قبیل عدم ابتلا مجدد، گرفتاری سی میلیون نفر هموطن و ترویج اندیشه ایمنی دسته جمعی از تراوشات آن مجموعه بود که کار را در مدیریت بیماری و اوضاع مدیران ارشد سخت تر کرد. پرداختن به مفاد نامه ضمیمه بسیار حائز اهمیت است.»


این در حالی است که دکتر ملک زاده نیز در متن استعفای خود به وزیر بهداشت از مدیریت پرغلط و پرنقص وزیر بهداشت در زمینه کرونا انتقاد کرده و بی توجهی وی به هشدارهای متخصصان و محققان نظام سلامت کشور را موجب تلفات انسانی بسیار در کشور دانسته است.

سوالات بسیاری در این کشمکش ها به ذهن می رسد از جمله اینکه چرا وزیر بهداشت قبل از استعفای دکتر ملک زاده، در سخنرانی تند خود موجبات این استعفا را به صورت غیرمستقیم فراهم کرده و آیا در این مدت که از مدیریت وی ناراضی بوده نمی توانسته دکتر ملک زاده را برکنار کند و آیا در این زمینه تحت فشار بوده است؟


جالب اینجاست که هم دکتر نمکی و هم دکتر ملک زاده یکدیگر را به مدیریت غلط کرونا متهم کرده و یکدیگر را مسبب مرگ افراد بسیاری در کشور میدانند اما واقعا چه کسی مقصر است که شرایط بحرانی تا بدین جا رسید؟

وزیر بهداشت عنوان کرده ترویج اندیشه ایمنی جمعی و عدم ابتلای مجدد بهبودیافتگان کرونا از جمله موارد تحقیقات نادرست دکتر ملک زاده بوده چه کسی پاسخگوی این اشتباهات فاحش خواهد بود؟ آیا می توان صرفا با یک استعفا از مسوولیت خود شانه خالی کرد؟


چرا یک معاونت کلیدی در وزارت بهداشت تاکنون نتایج تحقیقات خود را در اختیار وزیر بهداشت قرار نداده است؟اساسا یک معاون این اختیار را دارد که نتایج تحقیقات مجموعه تحت امرش را به مافوقش ندهد؟

چرا وزیر بهداشت اینهمه صبر کرده و حالا که اوضاع کرونا بحرانی شده است از این موضوع گله و شکایت کرده؟

آیا ترس از برچسب مدیریت ناکارآمد کرونا باعث شده یکی انتقاد کند و دیگری استعفا دهد؟


به نظر می رسد در مجموعه وزارت بهداشت تیمی بر سر کار است که عملکرد آنها باب طبع وزیر بهداشت نیست اما وزیر بهداشت یا به دلیل شرایط حساس کنونی یا فشار از سوی برخی مقامات، دست به تغییرات مدیریتی در وزارت بهداشت نزده است و حالا نتایج آن را در عملکرد مهمترین معاونت این وزارتخانه یعنی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت شاهد هستیم.#‌اخبار_سلامتی
منبع: سلامت نیوز


مطالب پیشنهادی

علت تیره شدن خورش قیمه | علت تیره شدن خورش قیمه چه می تواند باشد

علت تیره شدن خورش قیمه و علت تیره شدن خورش قیمه چه می تواند باشد و خوشرنگ شدن خورشت و چگونه خورشت قیمه خوشرنگ طبخ کنیم را در پرشین وی بخوانید

سرنوشت دخل و خرج کشور در سال ۹۹ چه می‌شود؟

لایحه بودجه ۹۹ پس از ماه‌ها بررسی، امروز از سوی نمایندگان رد شد، اما باید دید که قوای مجریه و مقننه چه تصمیمی برای آن خواهند گرفت.

پخت خورش خوشمزه | نکات پخت خورش خوشمزه و ترفندهای خوشمزه شدن آن

پخت خورش خوشمزه و نکات پخت خورش خوشمزه و ترفندهای خوشمزه شدن خورش و روش های خوشمزه کردن غذا و چگونه خورشت خوشمزه درست کنیم را در پرشین وی بخوانید

جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر | راهکار جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر

جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر و راهکار جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر و نکات پختن مرغ درون فر و مزه دار کردن مرغ را در پرشین وی بخوانید

چگونه مرغ را آبپز کنیم | چگونه مرغ را آبپز کنیم تا بوی زهم مرغ ندهد

چگونه مرغ را آبپز کنیم و چگونه مرغ را آبپز کنیم تا بوی زهم مرغ ندهد و روش مزه دار کردن مرغ و چگونه مرغ خوشمزه طبخ کنیم را در پرشین وی بخوانید

کرونا و رفتارهایی نامتعارف به بهانه دین‌دار بودن

هر روز که می گذرد دامنه شیوع ویروس کرونا گسترده‌تر می‌شود، تفاوتی هم بین فقیر و غنی، چپ و راست و ...نمی‌گذارد و همه را درگیر کرده است.

انتقاد توئیتری آقای نماینده از عدم رعایت پروتکل ضدکرونایی در صحن مجلس /صحنه هایی خلاف موازین بهداشتی به دنیا مخابره شد

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از نحوه برگزاری جلسات علنی مجلس و رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی ستاد مقابله با کرونا انتقاد کرد.

به روغن انداختن خورش | نکات به روغن انداختن خورش و ترفندهای آشپزی

به روغن انداختن خورش و نکات به روغن انداختن خورش و ترفندهای آشپزی و جا انداختن خورشت فسنجان و روش سرخ کردن سیب زمینی رستورانی را در پرشین وی بخوانید

جهش تولید را در روزهای کرونایی فراموش نکنیم

سال ۹۸ بسیار سخت و با اتفاقات غیرقابل پیش بینی تمام شد. نه بلاهای طبیعی مانند سیل و زلزله قابل پیش بینی بودند و نه بیماری کرونا که ناگهان آمد و گریبان همه را گرفت.

یک توصیه به عقلای مجلس آینده

بیماری کرونا این روزها بر حوزه های سیاست، اقتصاد، جامعه و ...سایه انداخته و همه چیز را تحت الشعاع خود قرار داده است.

ماجرای توئیت جنجالی میرسلیم

فارس نوشت: دفتر سیدمصطفی میرسلیم منتخب دوم مردم تهران در مجلس یازدهم درباره یک توییت توضیحاتی ارائه کرد.

سخنان مهم رهبر انقلاب: کرونا ما را از توطئه دشمنان غافل نکند

رهبر معظم انقلاب فرمودند: بشر با این همه پیشرفت های علمی حیرت آور که به کلی وضع زندگی را در جهان تغییر داده احساس خوشبختی نمی کند. بشریت دچار فقر و بیماری است، دچار فحشا و گناه است، دچار بی عدالتی است، دچار نابرابری است، دچار شکاف طبقاتی بسیار وسیع است.

توئیت دبیر شورای‌عالی امنیت ملی با هشتگ اجتماع قلب‌ها

دبیر شورای‌عالی امنیت ملی در توییتر نوشت: نیمه شعبان نماد انتظار امیدآفرین و پیش‌برنده برای نسل ما بوده است.

از بین بردن چربی چای ساز | نکات درست کردن و از بین بردن چربی چای ساز

از بین بردن چربی چای ساز ونکات درست کردن چای و روش از بین بردن چربی چای ساز و روش های دم کردن چای و چگونه چای را دم کنیم را در پرشین وی بخوانید

چمران: رای اصولگراها کاهش یافته/انتخابات ۱۴۰۰ قابل پیش‌بینی نیست

مهدی چمران با بیان اینکه رای اصولگرایان کاهش داشته است گفت: من نمی خواهم به تقسیم بندی ها تاکید داشته باشم ولی به طور کلی مشارکت در این دور از انتخابات کمتر از دفعات قبل بود، ما پیش از این وقتی به مساجد و مجالسی که عموما می رفتیم شاهد شور و هیجان بیشتری بودیم اما اینبار شور و هیجان کمتری را دیدیم .

تقابل کودکانه با دولت را کنار بگذارید

با معرفی منتخبان حاضر در مجلس یازهم و ترکیب نمایندگان، یکی از نگرانی‌هایی که در ارتباط با مجلس وجود دارد، این است که در شرایط تحریمی و فشارهایی که به کشور وارد می‌شود برخی تندروی پیشه کنند و تقابل با دولت را جزو برنامه‌های مجلس آینده قرار دهند.

وا نرفتن کوفته تبریزی | نکات مهم وا نرفتن کوفته تبریزی که باید بدانید

وا نرفتن کوفته تبریزی و نکات مهم وا نرفتن کوفته تبریزی که باید بدانید و طرز تهیه کوفته تبریزی و چگونه کوفته خوشمزه ای درست کنیم را در پرشین وی بخوانید

ویدیو - رکورد جهانی که سپاه در مبارزه با کرونا شکست

معاون سلامت، آموزش پزشکی و دفاع زیستی سپاه گفت: سپاه در آماده سازی تخت های بیمارستانی ویژه برای بیماران کووید 19؛ رکورد زد.

مجلس یازدهم به تصرف اصولگرایان درآمد/ سهم ناچیز اصلاح‌طلبان

اعلام نتایج انتخابات مجلس یازدهم بصورت رسمی نشان داد اصولگرایان در این ماراتن پیشتاز رقابت شدند و اکثریت مجلس یازدهم را در دست گرفتند.

ویدیو - سعید حدادیان : به احترام اقلا ده میلیون خانواده مذهبی ، بهتاش فریبا نباید می‌رقصید آقای تنابنده

سعید حدادیان درباره سریال پایتخت صحبت‌هایی کرد و نسبت به بعضی صحنه‌ها انتقاد کرد.

مطالب مرتبط

آموزش ماساژ کف پا