تبیان |
8 ماه پیش

آیا ساکنان نوار غزه ناصبی اند

جامعۀ اسلامی ، مسلمانان فلسطین ،شیعیان ، اعطای امتیازات اقتصادی ،رژیم اشغال‌گر اسرائیل ،نوار غزه ،مذاهب سنی ،ساکنان نوار غزه ،
حمایت سیاسی و انسانی جمهوری اسلامی از مردم مظلوم و بی‌دفاع فلسطین در طول سال‌های پس از انقلاب همواره مخالفان و موافقانی داشته است. مخالفان اما در این روزهای حساس که شاهد عملیات همه جانبۀ و چندوجهی مجاهدان فلسطین علیه رژیم اشغال‌گر اسرائیل هستیم، مجال تازه‌ای پیدا کرده‌اند تا با طرح شبهۀ ناصبی بودن مردم فلسطین، ضمن تحریک عواطف مذهبی مردم، موضع اصولی و سیاست منطقی انقلاب اسلامی در حمایت از جبهۀ مقاومت را به زیر سوال ببرند.

ناصبی کیست؟

ناصِبی کسی است که با همه یا یکی از امامان معصوم شیعه دشمنی ورزد و از ابراز علنی دشمنی خود نیز ابا نداشته باشد.

انکار فضایل حضرات معصومین، لعن و سبّ آنها و همینطور دشمنی با شیعیان، همگی ذیل عنوان ناصبی‎گری تعریف می‌شود.

بنا بر نظر فقیهان شیعه، نواصب در حکم کافرند و بنابراین نجس تلقی می‌شوند. در نتیجه، تمام احکام فرد کافر دربارۀ آنها هم صادق است از جمله: آنها از مسلمان ارث نمی‌برند. خوردن حیوانی که توسط آنان ذبح شده، حرام است. ازدواج با آنها، پرداخت صدقه به آنها، خواندن نماز میت بر آنها و... نیز جایز نیست.

با این توصیف، آیا واقعا مردم فلسطین ناصبی‌اند؟

پاسخ به شبهه

یک.
حدود ۸۵ درصد از جمعیت فلسطین را مسلمانان و 15 درصد مابقی را مسیحیان، یهودیان، سامری‌ها، بهایی‌ها و دروزها تشکیل می‌دهند.از بین مسلمانان هم اکثریت قریب به اتفاق آنها سنی‌مذهب و پیرو فقه شافعی‌اند که نسبت به دیگر مذاهب سنی، قرابت بیشتری با شیعیان در محبت به اهل بیت علیهم‌السلام و پاره‌ای از احکام شرعی دارند.

درصد کمی از مسلمانان فلسطین شیعه‌اند که می‌توان از جنبش صابرین و انجمن شقاقی به عنوان مهم‌ترین گروه شیعی در این کشور نام برد.

جمعیت غالب مسلمانان فلسطین (99 درصد) در نوار غزه تمرکز دارد که امروز آماج حملات سهمگین رژیم غاصب صهیونیستی است.

دو.
نگاهی به نامگذاری برخی مراکز اسلامی در فلسطین شاهدی بر ارادت قلبی آنها نسبت به امامان شیعی است:

1- مسجد «علی بن ابی طالب» واقع در محله الزیتون شهر غزه (که این مسجد در جریان جنگ 22 روزه توسط جنگنده‌های اسرائیلی بمباران شد.)

2- مسجد «الامام علی ابن ابی طالب» واقع در حواره از توابع شهر نابلس، در کرانه باختری

3- مسجد «السیدة فاطمة الزهراء» در جنوب شهر غزه

4- مسجد «الزهراء» در شهر جنین

5- مسجد «فاطمة الزهراء» در شهر رفح

6- مسجد «علی بن ابیطالب» در شهر رفح

سه.
به فرض دروغ اگر فلسطینیان، کافر هم بودند، باز حجت شرعی برای حمایت از آنها وجود داشت؛ چطور؟

طبق آیۀ شصت سورۀ توبه، یکی از مصارف هشتگانۀ زکات، کسانی هستند که از آنها با عنوان « الْمُؤَلَّفَةِ قُلُوبُهُمْ » یاد شده یعنی کسانی که باید دل‌های آنها را به دست آورد.

بنا به گفتۀ مفسران، آنها یا به طورمطلق کافرند و یا مسلمانانی سست‎ایمانند که در اطراف مرزها و حدود جامعه اسلامی ساکنند. این مرزنشین‌ها معمولا ظرفیت ایجاد آشوب مرزی و فتنه‌انگیزی بالایی دارند. اعطای امتیازات اقتصادی و هدایای مالی به آنها می‌تواند زهر دشمنی‌شان را نسبت به جامعۀ اسلامی کم کند. در واقع، فلسفه اعطاء زکات به این گروه این است که دل‌های آنها در قبال دریافت مقداری از سهم زکات، نرم و به سوی اسلام جذب می‌شوند. در نتیجه هر گاه دشمن بیرونی منافع جامعه اسلامی را تهدید کند مسلمانان را در دفع دشمن یاری می‌رسانند و اگر دشمن در تدارک حمله به سرزمین‌های اسلامی باشد زودتر خبردار شده و مسلمانان را نیز مطلع می‌سازند.


#‌مذهبی #‌آسمانه منبع: تبیان

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

همواره سیره ائمه علیهم‌السلام در مورد نحوه تعامل با مذاهب اسلام برای ما الگو بوده است. اما در عصر امام صادق ‌علیه‌السلام نسبت به ائمه دیگر فضای سیاسی بازتر شده بود و امام با برپایی مجالس علمی و تدریس، با اهل تسنن بیشتر ارتباط داشتند. در حقیقت امام صادق علیه‌السلام را می‌توان پرچم‌دار تقریب مذاهب و سرمنشا وحدت شیعه و سنی دانست. سیره عملی امام در چگونگی رابطه با اهل تسنن می‌تواند برای جامعه امروز تشیع راهگشا باشد.

8 ماه پیش

در قرآن کریم در آیات سوره اسراء به سه عملکرد بنی‌اسراییل صراحتا اشاره شده است.

8 ماه پیش

همانطور که انسان در هنگام نوزادی و کودکی ناتوان است و به کمک نیاز دارد، در پیری و سالمندی هم دچار ضعف شده و به رکود قوای جسمی و ذهنی می‌رسد و به مراقبت‌های خاصی نیازمند می‌شود.

8 ماه پیش

حمایت ما از فلسطینی‌ها بیشتر جنبۀ معنوی داره تا مادی. به فرض دروغ، اگه فلسطینی‌ها کافر هم بودن، باز حجت شرعی برای حمایت از اون‌ها وجود داشت.

8 ماه پیش

دانشمندان می‌گویند: ناحیۀ جلوی پیشانی (به عربی: ناصیه) مرکز دروغ‌پردازی مغز آدمی است. به گفتۀ آنها ناحیۀ قُدّامی قشر مغز انسان در هنگام دروغ‌گفتن بسیار فعال است و نسبت به دیگر زمان‌ها انرژی بیشتری مصرف می‌کند. عمر این یافتۀ دانش آناتومی به بیش از شصت سال نمی‌رسد در حالی که قرآن 1400 سال پیش از این حقیقت پرده برداشته است.

8 ماه پیش

اگر امام حسن علیه‌السلام صلح را نمی‌پذیرفت با دیده محکومیت به او نگاه می‌شد، ولی با پذیرفتن صلح، این معایوه بود که محکوم تاریخ شد.

8 ماه پیش

روایات ائمه اطهار علیهم‌السلام موید آن است که در نوع زندگی برزخی، خوردن و آشامیدن وجود دارد. گرچه ماهیت زندگی در برزخ با دنیا متفاوت است و شاید بتوان گفت پایین‌ترین مرتبه‌اش خوردن و آشامیدن است.

8 ماه پیش

وزش سهمگین طوفان الاقصی و تحقق بی‌سابقه‌ترین شکست اطلاعاتی رژیم اشغال‌گر اسرائیل در روزهای اخیر، به طرح دوبارۀ برخی از شبهات قدیمی دامن زده است. شبهه دروغین ناصبی بودن فلسطینیان یکی از این شبهات است که پاسخ آن را در نوشتار حاضر می‌خوانید.

8 ماه پیش

کافران تهدید به اخراج مومنان از سرزمین خودشان کردند ولی اراده و سنت الهی بر نابودی کافران و مَسکن دادن مومنان در سرزمین خودشان است.

8 ماه پیش

بیشتر...