تبیان |
11 ماه پیش

دلایل غیر موجه در سقط جنین

سقط جنین، جنین، کشتن جنین
بنا بر آمار ارائه شده از طرف وزارت بهداشت سالانه بیش از 300 هزار سقط جنین غیر قانونی در کشور انجام می‌شود.
سقط جنین از جمله گناهان کبیره به شمار می‌رود؛ و سقط در شرع مقدس اسلام فقط با تحقق دو شرط مجاز شمرده شده است، اول مشروط به این که برای سلامتی مادر یا جنین مضر بوده و دوم قبل از دمیدن روح به جنین است.
البته بسیاری از مراجع به همین حد هم قایل نبوده و کلا سقط درمانی را رد کرده‌اند. مانند امام خمینی، آیت الله بهجت، آیت الله نوری همدانی، آیت الله علوی گرگانی، آیت الله سبحانی و چند تن دیگر که اصلا به شرط خطر سلامتی مادر و جنین مجوز سقط نداده‌اند و برخی دیگر از مراجع همچون مقام رهبری، آیت الله مکارم، آیت الله سیستانی و آیت الله شبیری زنجانی در صورت احراز خطر قطعی برای مادر یا جنین به شرط اینکه دمیدن روح رخ نداده باشد چنین اجازه‌ای را داده‌اند، که فقط در موارد بسیار محدود و خاص رخ می‌دهد.

از ترس فقر

بحثی که در این سالها خیلی مطرح می‌شود اعتراض به وضع اقتصادی نابسامان کشور است و این که والدین نمی‌توانند با این گرانی‌ها از عهده مخارج فرزند برآیند.

سقط جنین از جمله گناهان کبیره به شمار می‌رود؛ و سقط در شرع مقدس اسلام فقط با تحقق دو شرط مجاز شمرده شده است، اول مشروط به این که برای سلامتی مادر یا جنین مضر بوده و دوم قبل از دمیدن روح به جنین است.


اما خداوند در قرآن به والدین هشدار داده که: فرزندان خود را از ترس فقر نکشید. این ما هستیم که آنان و شما را روزی می‌دهیم. (اسرا/31) در آیه 151 سوره انعام می‌فرماید: بعضی چون می‌ترسند فقیر شوند یا فرزندانشان در آینده فقیر شوند، حق حیات را از آنها سلب می‌کنند. خداوند می‌فرماید: حتی اگر فقیر هم هستید، فرزندانتان را نکشید. (انعام/151)
همچنین به کسانی که ترس از عدم تأمین مخارج نگهداری فرزنددارند می‌فرماید: او را از جایى که گمان ندارید، روزى می‌‏دهد. (طلاق/3)

بارداری ناخواسته

گاهی والدین به دلیل بارداری ناخواسته، مخالفت یکی از زوجین از فرزنددار شدن، بارداری در دوران عقد شرعی، به بهانه این که فرزند نمی‌خواهند، آمادگی بچه‌دار شدن ندارند، از حرف مردم و آبروی خود می‌ترسند؛ دست به سقط جنین می‌زنند حال آنکه هیچ یک از این توجیه‌ها، دلیل شرعی برای قتل یک موجود زنده نیست.
خداوند درباره قتل فرزندان می‌فرماید: "به کدامین گناه کشته شده است؟" (تکویر/۹) در واقع ماهیت زنده به گور کردن دختران در عصر جاهلیت با سقط جنین در عصر حاضر هیچ تفاوتی ندارد و هر دو، قتل نفس، به حساب می‌آید. "کسی که انسانی را بدون این که قاتل باشد و یا در زمین فساد کند بُکشد، گویا همه مردم را کشته است.» (مائده/۳۲)
بیشتر بخوانید

سقط جنین گناه بزرگ نابخشودنی !

دیه سقط جنین چه مقدار است؟

دیه براى نطفه، ۲۰ مثقال شرعى(1) طلاى سکه‌دار؛
براى علقه (خون بسته شده) ۴۰ مثقال
براى مضغه (پاره گوشت) ۶۰ مثقال است.
اگر استخوان داشته و بدون گوشت باشد، ۸۰ مثقال؛
و اگر گوشت آن را پوشانده و خلقت کامل شده باشد، ۱۰۰ مثقال است.
اگر روح در آن دمیده شده؛ چنانچه پسر باشد، ۱۰۰۰ مثقال اگر دختر باشد، ۵۰۰ مثقال شرعى طلاى سکه دار دیه دارد. (گفتنى است روح در حدود چهار ماهگى، در جنین دمیده مى شود.) (2)
اگر جنسیت جنین قابل تشخیص نباشد، دیه‌اش سه‌چهارم دیه کامل و به نظر برخی فقها نصف جمع دیه پسر و دختر است.

پی‌نوشت:
1- بنا بر نظر برخی مراجع مقدارش با طلا تفاوت ندارد و بنا بر نظر برخی دیگر از مراجع حدود3/5 گرم طلا است.
2- وحید، منهاج الصالحین، ج ۳، م ۳۷۹؛ فاضل، جامع المسائل، ج ۱، س ۱۹۴۶؛ امام، تحریر الوسیله، ج ۲، دیه الجنین و دفتر: همه مراجع.


#‌مذهبی #‌آسمانه منبع: تبیان

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

نشانه ی ایمان واقعی، عمل به دستوراتی است که برخلاف سلیقه های شخصی انسان باشد و گرنه انجام دستورات مطالب میل انسان، نشانی از میزان ایمانی واقعی ندارد.

11 ماه پیش

همه ما به نوعی به دنبال کار نیک کردن و جمع کردن ثواب هستیم. اما اصلا لازم نیست به دنبال کارهای سخت برویم اگر دقت کنیم ثواب جمع کردن خیلی راحت است.

12 ماه پیش

لا تَقُولُوا راعِنا؛ توجه به انعکاس حرف ها داشته باشید.

11 ماه پیش

شب اول قبر، اولین شبی است که میت دفن می‌شود و همه ما دیر یا زود با آن صحنه روبرو می‌شویم. در روایات از این شب، ویژگی‌ها و حوادث آن بسیار سخن رفته و شبی مهم برای شخص درگذشته است.

9 ماه پیش

والدینِ طراز در قرآن، نگران افت و خیز شاخصِ معنویت فرزندشان و دلواپس عاقبت امرشان هستند.(تحریم/6) برای همین است که ورد زبان پدران الگو در قرآن، توصیه فرزندان به خداباوری و آئین دین‌داری است.

11 ماه پیش

قرآن می‌فرماید: سرانجام کسانی که مرتکب گناه می‌شوند - اگر توبه و جبران نکنند - تکذیب و کفر است.

11 ماه پیش

بین فرشته ها، «جبرئیل» جایگاه و امتیازاتی خاص دارد که دیگر فرشته ها به حال او غبطه می خورند. با این وجود، او به خاطر هفت عمل، آرزو می‌کرده است که انسان باشد!

12 ماه پیش

ذلِکُم خَیرٌ لَکُم، اجرای حدود الهی، گرچه به قیمت قتل انسان باشد، به نفع اوست.

12 ماه پیش

عشق و علاقه مفرط، خطرناک است. اگر دل انسان از علاقه به چیزی پر شود، حاضر نمی شود حقایق را بپذیرد.

11 ماه پیش

بیشتر...