1 روز پیش
1 بازدید

چگونه از ابتلا به کرونا از طریق چشم‌ها جلوگیری کنیم؟ - بیماری - مراقبت

چگونه از ابتلا به کرونا از طریق چشم‌ها جلوگیری کنیم؟

سلامت نیوز:ویروس کرونا به همان اندازه که از طریق بینی و دهان می‌تواند وارد بدن شده و سلول‌های بدن را آلوده کند با ورود از طریق چشم‌ها هم می‌تواند گرفتارمان کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه جام جم ،شما ممکن است بعد از تماس با سطحی آلوده و تماس دست‌تان با چشم‌ها، ویروس را وارد بدنتان کنید. مدتی پیش محققان اعلام کردند عفونت و قرمزشدن چشم‌ها می‌تواند از جمله علائم کرونا باشد که در موارد نادر شاهد آن هستیم. در این شرایط اگر کسی با ترشحات چشم بیمار در تماس باشد، ممکن است آلوده شود. در ادامه به هفت سوال مهم دربااره چگونگی پیشگیری از ابتلا به کووید-19 از طریق چشم‌ها پاسخ می‌دهیم.

در صورت بروز علائم چشمی مرتبط با کرونا چه‌کار باید کرد؟

اگر مبتلا به کرونا هستید و علائم چشمی دارید، نگران نشوید؛ حتما با چشم پزشک تماس بگیرید تا توصیه‌های لازم را به شما ارائه دهد. به خاطر داشته باشید این قرمزی و عفونت چشم به دلیل کرونا باشد یا مشکل باکتریایی از طریق ترشحات چشمی به دیگران قابل انتقال است. در زمان بروز این مشکل، مرتب دست‌هایتان را بشویید و ضدعفونی کنید و از حوله، فنجان، لیوان و وسایل مشترک استفاده نکنید.

اگر از لنز استفاده می‌کنید تا زمان بهبودی، عینک را جایگزین لنز کنید. در این مدت از شیشه عینک به‌عنوان لایه‌ای محافظ در برابر چشم‌ها محافظت کنید. داروهای تجویزی برای چشم‌هایتان را حتما استفاده کرده و از مالیدن چشم‌هایتان جداً خودداری کنید.

چطور از چشم‌ها در دوران همه‌گیری کرونا مراقبت کنیم؟

همان اندازه که باید به تمیزی دست‌ها و دهان و بینی در دوران کرونا اهمیت دهید، سلامت چشم‌ها هم مهم است و این کار می‌تواند خطر انتقال ویروس از طریق چشم‌ها را کاهش دهد. در صورتی که می‌خواهید دست‌تان را به چشم‌هایتان بزنید از تمیز بودن آنها مطمئن شوید و قبل از این کار حتما دست‌هایتان را بشویید یا ضدعفونی کنید. اگر از لنزهای طبی یا تزئینی استفاده می‌کنید، حتما بهداشت و تمیزی لنز را رعایت کنید و دست آلوده را به چشم یا لنز نزنید.


کرونا چگونه چشم‌ها را درگیر می‌کند؟

کروناویروس از طریق چشم‌ها هم انتقال می‌یابد. زمانی که فرد مبتلا به کرونا، سرفه یا عطسه می‌کند یا حرف می‌زند، ذرات ویروس از دهان یا بینی او به سمت شما پرتاب می‌شود و احتمال استنشاق این ذرات از طریق دهان یا بینی بسیار بالاست و این ذرات حتی از طریق چشم هم ممکن است منتقل شود. تماس دست‌های آلوده با چشم‌ها می‌تواند باعث بروز علائم چشمی شود. بنابراین به جز دهان و بینی خیلی بیشتر از قبل مراقب چشم‌هایتان باشید.

چگونه بهداشت لنز رعایت کنیم؟

هیچ شواهدی مبنی بر این که استفاده از لنز خطر ابتلا به عفونت کروناویروس را افزایش می‌دهد وجود ندارد اما تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که از لنز استفاده می‌کنند در مقایسه با دیگران بیشتر به چشم‌هایشان دست می‌زنند و به‌طور کلی، تماس دست‌هایشان با چشم‌ها به‌مراتب بیشتر است. اگر شما هم جزو این گروه از افراد هستید که در طول روز زیاد به چشم‌هایتان دست می‌زنید، بهتر است در دوران همه‌گیری کرونا استفاده از لنز را کنار بگذارید و عینک را جایگزین کنید. استفاده از عینک، تحریک‌پذیری چشم‌ها را کاهش می‌دهد و همین عامل باعث می‌شود تماس دست‌تان با چشم‌ها کاهش یابد.در دوران همه‌گیری کرونا چگونه چشم‌ها را تقویت کنیم؟

در دوران پیش از کرونا، افراد زمان قابل‌توجهی را به‌ویژه در محل کار جلوی رایانه می‌نشستند و بعد از کرونا و دورکارشدن بسیاری از مشاغل به‌ویژه مشاغلی که قابلیت انجام‌شدن از راه دور دارند، همچنان این فرآیند ادامه دارد و افراد با وجود ماندن در خانه، علاوه بر استفاده مداوم از رایانه و موبایل از دیگر وسایل تصویری هم استفاده می‌کنند که ممکن است به مرور چشم‌ها را دچار مشکل کند. این در صورتی است که استفاده طولانی‌مدت از رایانه، لپ‌تاپ، گوشی‌های هوشمند و دیگر وسایل الکترونیکی باعث آسیب شدید به چشم‌ها و مشکلات دیگر می‌شود.

محققان توصیه می‌کنند برای کاهش آسیب احتمالی بهتر است هنگام کار با این قبیل وسایل الکترونیکی، قانون 20- 20- 20 را انجام دهید. طبق این قانون، هر 20 دقیقه به چشم‌هایتان استراحت دهید، حداقل 20 ثانیه به نقطه‌ای دورتر از نمایشگر رایانه یا گوشی نگاه کنید و در آخر با چشم‌هایتان به شیئی در فاصله حدود شش متری خیره شوید.

یکی از نکاتی که هنگام نگاه به رایانه باید رعایت کنید این است که پلک‌زدن را فراموش نکنید؛ این کار علاوه بر مرطوب نگه‌داشتن چشم‌ها، سلامت آنها را هم تضمین می‌کند. همچنین برای حفظ سلامت چشم‌ها به‌ویژه در دوران همه‌گیری کرونا خواب مناسبی داشته باشید. برای بالابردن کیفیت خواب شبانه، حدود 30 تا 60 دقیقه پیش از خوابیدن از گوشی‌های هوشمند استفاده نکنید. تحقیقات نشان می‌دهد نور آبی تابیده‌شده از نمایشگر وسایل الکترونیکی، آزادسازی کلاتونین را با اختلال مواجه می‌کند. این هورمون چرخه خواب و بیداری را در مغز تنظیم می‌کند.


در صورت نیاز با چه شرایطی به چشم‌هایمان دست بزنیم؟

مالیدن چشم‌ها شاید عادت خیلی از افراد باشد اما سعی کنید در این روزها برای سلامت خودتان هم که شده این عادت غلط را کنار بگذارید تا خطر ابتلا به ویروس کرونا را کاهش دهید، اما اگر احساس خارش یا تحریک‌پذیری در چشم‌هایتان داشتید به جای تماس دست با چشم‌ها از دستمال کاغذی تمیز استفاده کنید.

خشکی چشم باعث می‌شود بیشتر تمایل به مالیدن چشم‌ها داشته باشید؛ بنابراین در دوران کرونا از قطره‌های مرطوب‌کننده چشم استفاده کنید.اگر با وجود این به هر دلیلی احساس می‌کنید باید چشم‌تان را تمیز کرده یا داروی چشمی استفاده کنید، ابتدا دست‌ها را حداقل20 ثانیه با آب و صابون بشویید و سپس به چشمتان دست بزنید و بعد از تماس دست‌ها با چشم دوباره دست‌هایتان را بشویید.


آیا عینک می‌تواند از ورود ویروس به چشم جلوگیری کند؟

عینک‌های طبی یا آفتابی مانند سپری در برابر چشم‌ها عمل می‌کنند که از ورود قطرات تنفسی آلوده از افراد مبتلا جلوگیری می‌کند اما به خاطر داشته باشید که این ایمنی صددرصد نیست و خودتان هم باید بهداشت را رعایت کنید.با وجود استفاده از عینک، باز هم ویروس می‌تواند از کناره‌ها، بالا و پایین عینک وارد چشم‌ها شود اما هر چه باشد، استفاده از عینک به‌ویژه زمانی که در مواجهه با یک فرد مبتلا به کرونا قرار می‌گیرید، می‌تواند سد محافظی ایجاد کند.

همچنین استفاده از عینک، افراد را از تماس مداوم دست با چشم‌ها باز می‌دارد و از این طریق، احتمال انتقال ویروس کرونا را به چشم‌ها کاهش می‌دهد. سلول‌های چشمی گیرنده‌هایی دارند که اجازه می‌دهد ویروس SARS-CoV-2 وارد بدن شود. محققان در تحقیقات خود ویروس کرونا را در چشم مبتلایان به کووید- 19 شناسایی کرده‌اند.#‌اخبار_سلامتی
منبع: سلامت نیوز


مطالب پیشنهادی

چگونه پوست مغز بادام را جدا کنیم | چگونه پوست مغز بادام را جدا کنیم و مصرف کنیم

چگونه پوست مغز بادام را جدا کنیم و چگونه پوست مغز بادام را جدا کنیم و بو بدهیم و نکات درست کردن بادام و عسلی کردن بادام را در پرشین وی بخوانید

پیام تسلیت روحانی، جهانگیری و لاریجانی به تولیت آستان قدس رضوی

رئیس جمهوری در پیامی درگذشت همشیره مکرمه حجت‌الاسلام و المسلمین احمد مروی را تسلیت گفت و از درگاه ایزدمنان برای آن فقیده سعیده غفران و رضوان الهی مسالت کرد.

طلایی: در انتخابات ۱۴۰۰ کاندیدای اصولگراها ۲۵ میلیون رای دارد

مرتضی طلایی می‌گوید: اصولگرایان هر کاری می‌خواهند بکنند از الان انجام دهند که سال ۱۴۰۰ با یک چهره پا به عرصه انتخابات بگذارند. اگر این اتفاق رقم بخورد من تضمین می کنم که کاندیدای اصولگرایان ۲۵ میلیون رای خواهد داشت.

سرنوشت دخل و خرج کشور در سال ۹۹ چه می‌شود؟

لایحه بودجه ۹۹ پس از ماه‌ها بررسی، امروز از سوی نمایندگان رد شد، اما باید دید که قوای مجریه و مقننه چه تصمیمی برای آن خواهند گرفت.

چگونه مرغ را آبپز کنیم | چگونه مرغ را آبپز کنیم تا بوی زهم مرغ ندهد

چگونه مرغ را آبپز کنیم و چگونه مرغ را آبپز کنیم تا بوی زهم مرغ ندهد و روش مزه دار کردن مرغ و چگونه مرغ خوشمزه طبخ کنیم را در پرشین وی بخوانید

دعوای کرونایی سیاسیون به قیمت جان مردم /یا کمک کنید یا سکوت /زمان حمله به دولت است یا حمایت؟ /توصیه‌ها و تلنگرها به سیاستمداران

کاربران خبرآنلاین درباره دعواهای سیاسی کرونازده نظر دادند و به سیاسیون در این رابطه توصیه‌هایی کردند.

وقتی پیام رهبر انقلاب مانع هجمه به یک شهید شد

تسنیم نوشت: اکبر نبوی به مناسبت بیست و هفتمین سالگرد شهادت سیدمرتضی آوینی می‌گوید: «به شکل مشخص نوع کنش رهبری نسبت به شهادت مرتضی، کنش معناداری بود. حضور ایشان بر سر پیکر شهید و شرکت در تشییع ایشان و پیامی که دادند، به نظر من بسیار مهم و معنادار بود. »

وا نرفتن کوفته تبریزی | نکات مهم وا نرفتن کوفته تبریزی که باید بدانید

وا نرفتن کوفته تبریزی و نکات مهم وا نرفتن کوفته تبریزی که باید بدانید و طرز تهیه کوفته تبریزی و چگونه کوفته خوشمزه ای درست کنیم را در پرشین وی بخوانید

پخت خورش خوشمزه | نکات پخت خورش خوشمزه و ترفندهای خوشمزه شدن آن

پخت خورش خوشمزه و نکات پخت خورش خوشمزه و ترفندهای خوشمزه شدن خورش و روش های خوشمزه کردن غذا و چگونه خورشت خوشمزه درست کنیم را در پرشین وی بخوانید

موفقیت حقوقی و مهم ایران در از بین بردن توقیف ۱.۶ میلیارد دلار /رسیدگی روند درخواست از صندوق بین‌المللی پول از سوی رئیس جمهور

رئیس جمهور درگفت وگو با رئیس کل بانک مرکزی به بررسی روند درخواست وام از صندوق بین المللی پول، پرداخت.

رویارویی‌ پارلمانی احمدی‌نژادی‌ها با روحانی /قالیباف ضربه‌گیر می‌شود؟

نوع کنشگری اصولگرایان مجلس یازدهم در قبال دولت حسن روحانی به پرسش اصلی این روزهای محافل سیاسی تبدیل شده است.

سه قوه، دشمن مشترک را فراموش نکنند

در سال ۹۸ با چالش های زیادی مواجه شدیم. از بلایای طبیعی که در اول سال رخ داد تا بیماری کرونا که از اول اسفندماه در کشور شیوع پیدا کرد.

به یاد دو دیپلمات و سیاستمدار امین نظام

هیچگاه فکرش را هم نمی‌کردم روزی اتفاقی بیفتد و سر و کله بیماری‌ای به نام کرونا در این کشور پیدا شود که دو تن از همکاران خوبم را که خاطرات خوبی را با آنها داشتم از من بگیرد و کشور از وجود خدمات آنها محروم شود.

پایداری‌ها همچنان بلای جان قالیباف /شورای ائتلاف حکمیت خواهد کرد؟

نشانه ها از این حکایت دارد که پایداری ها برای مانع تراشی بر سر راه ریاست قالیباف، از همین حالا و حتی پیش از این به تخریب شهردار پیشین روی آورده اند و در کنار آن درحال لابی با نمایندگان شهرهای کوچک برای جمع کردن رأی به نفع آقاتهرانی هستند.

نمایندگانی که با پارلمان خداحافظی کردند/بازگشت قدیمی‌ها به بهارستان

پرونده انتخابات مجلس یازدهم در مرحله اول بسته شد و اکثریت پارلمان آینده برای ۴ سال در اختیار اصولگرایان قرار گرفت.

بو دادن بادام زمینی | روشی آسان و متفاوت برای بو دادن بادام زمینی

بو دادن بادام زمینی و بو دادن بادام زمینی در منزل و بادام زمینی و خواص بادام زمینی و بادام زمینی چه مواد مفیدی دارد و آشنایی با خواص بادام زمینی را در پرشین وی ببینید

انکار ادعای شبکه فارسی زبان خارجی درباره روحانی و شورای عالی امنیت ملی

معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهوری ادعای یکی از شبکه‌های فارسی زبان خارج از کشور درباره جلسه شورای عالی امنیت ملی را تکذیب کرد.

به روغن انداختن خورش | نکات به روغن انداختن خورش و ترفندهای آشپزی

به روغن انداختن خورش و نکات به روغن انداختن خورش و ترفندهای آشپزی و جا انداختن خورشت فسنجان و روش سرخ کردن سیب زمینی رستورانی را در پرشین وی بخوانید

روش نرم شدن خلال بادام | روش نرم شدن خلال بادام و خلال پسته در غذاها

روش نرم شدن خلال بادام و روش نرم شدن خلال بادام و خلال پسته در غذاها و نکات درست کردن خلال بادام و خلال پسته درمنزل را در پرشین وی بخوانید

ساختار شورای نگهبان قابل بازنگری و اصلاح است؟ / پاسخ دو حقوقدان

آیا قانون اساسی بعد از ۳ دهه از آخرین بازنگری نیازمند اصلاحی دیگر است؟ آیا با وجود انتقادات به عملکرد شورای نگهبان به مرحله بازنگری در ساختار این شورا رسیده‌ایم؟ چرا به اصل رفراندوم نگاه منفی وجود دارد؟ و ...سوالاتی که در میزگردی که به مناسب سالگرد تصویب قانون اساسی در کافه خبر خبرگزاری خبرآنلاین برگزار شد به آن ها پاسخ داده شد.

مطالب مرتبط

درمان کمردرد با ورزش

فواید و مضرات تردمیل

درمان کمر درد باورزش

6 ورزش ضدآرتروز