سلامت نیوز |
۱ هفته پیش

بیماری‌های صعب‌العلاج در انتظار مردم در شهرهای آلوده - آلودگی هوا و هواشناسی - محیط زیست - سلامت نیوز

بیماری‌های صعب‌العلاج در انتظار مردم در شهرهای آلوده

سلامت نیوز: مدیرعامل شرکت شهر سالم شهرداری تهران با بیان اینکه خودرو هاو موتور سیکلت ها می توانند در آلودگی هوا تاثیر داشته باشند و آلودگی را بیشتر کنندگفت: اگر تردد کمتر باشد خودرو کمتری وارد شهر می شود. مساله سوخت مازوت هم تاثیر گذار است که هم در تهران و هم در شهرهای اطراف که مسیر گردش هایشان به سمت تهران است استفاده می شود. همه این موارد موجب می شود در دراز مدت همه تحت تاثیر آلودگی هوا قرار بگیریم و حتی کسانی که سالم هستند نیز دچار بیماری های صعب العلاج خواهند شد و آسیب های جدی می بینند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از دکتر حمید چوبینه، در گفت وگو با شفقنا زندگی،در خصوص ضرورت های رفع آلودگی هوا گفت: در بحث آلودگی هوا توصیه ما به شهروندان، تردد کم در سطح شهر است به این علت که سطح اکسیژن بدن پایین می آید و برای بیمارانی که دچار بیماری های قلبی و ریوی هستند منجر به درد های مختلف از جمله سردرد خواهد شد و یا اضطراب ایجاد می شود و تاثیر گذاری بر اعصاب و روان افراد بیشتر می شود و حتی امکان دارد بر اثر آلودگی هوا بیماری های دیگری برای افراد بوجود بیاید.

باید از هدر رفت انرژی جلوگیری کرد

وی افزود: هر کدام از المان های موجود در هوای آلوده می تواند یک بخش از بدن را به خطر بیندازد از این رو توصیه این است که در این فضا از تردد بی مورد در شهر خودداری کنیم. آقای شهردار اشاره داشتند که هر شهروند ایرانی می تواند یک درجه گرمای منزل خود را کاهش دهد. باید از هدر رفت انرژی جلوگیری کرد تا بحث نیاز به سوخت های بیشتر را در سطح شهر تهران کمتر کنیم و خداوند باران رحمت خود را نازل کند تا هرچه زودتر از این شرایط خاص دور شویم.

خودرو هاو موتور سیکلت ها می توانند در آلودگی هوا تاثیر داشته باشند

چوبینه در خصوص اینکه کرونا موجب شد مردم به جای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی بیشتر با خودرو شخصی تردد کنند آیا همین مساله می تواند دلیلی برای بالارفتن سطح آلودگی هوا باشد؟ اظهار داشت: بله ولی من درصد آلودگی حوزه های مختلف و سوخت های مختلف را نمی دانم ولی خودرو هاو موتور سیکلت ها می توانند در آلودگی هوا تاثیر داشته باشند و آلودگی را بیشتر کنند. اگر تردد کمتر باشد خودرو کمتری وارد شهر می شود. مساله سوخت مازوت هم تاثیر گذار است که هم در تهران و هم در شهرهای اطراف که مسیر گردش هایشان به سمت تهران است استفاده می شود. همه این موارد موجب می شود در دراز مدت همه تحت تاثیر آلودگی هوا قرار بگیریم و حتی کسانی که سالم هستند نیز دچار بیماری های صعب العلاج خواهند شد و آسیب های جدی می بینند.

وی در مورد انواع وضعیت های آلودگی بر سلامت بدن تصریح کرد: این ها بحث مطالعاتی کاملتری می خواهد که هر گاز چه تاثیری و چه آسیب هایی دارد. توصیه من این است که از دوستان محیط زیستی کمک بیشتری بگیریم. هم شرکت آلودگی هوا که در شهرداری است این نوع کارها پکیجی جمعی و سیاست ورزی چند منظوره است. یعنی همگرایی تاثیر گذار چندین سازمان می تواند کمک کننده باشد.

در هر جایی که گردش هوا کمتر باشد آلودگی و احتمال ابتلا بیشتر است

مدیرعامل شرکت شهر سالم شهرداری تهران در خصوص اینکه گفته می شود وسایل حمل و نقل عمومی از جمله مترو یکی از عوامل شیوع کرونا است آیا در رسیدن به این آمار مطالعه ای صورت گرفته بود؟ گفت: هرجاییکه ازدحام وجود دارد منبع آلودگی است. در هر جایی که گردش هوا کمتر باشد آلودگی و احتمال ابتلا بیشتر است. شاخص های ازدحام و عدم گردش هوا و ماندگاری در فضای بسته ضریب ابتلا را بالا می برد. البته اینکه بگوییم اگر در خیابان راه می رویم و فردی کرونایی با فاصله ای نزدیک به ما قرار دارد و ما مبتلا نمی شویم این یک اشتباه است. اما ضریب ابتلا اینجا کمتر است. ضریب ابتلا در محیط پر تراکم و بسته ۱۰۰ است اما در محیط های باز و کم تراکم ابتلا کمتر است. کسانی که از ماسک استفاده می کنند ضریب ابتلا را کم کرده اند. نمی توان گفت از ماسک استفاده کنیم و وارد جاهایی شلوغ و پر تراکم بشویم و مبتلا نخواهیم شد.

وی در خصوص اینکه آیا کنترلی بر اتوبوس و مترو می شود؟ گفت: شهرداری تهران در حال کنترل است و سعی می کند شرایطی برای مردم فراهم کند که در اتوبوس و مترو از ماسک استفاده کنند. حتی نمایشگاه های فرهنگی ایجاد کرده و بحث آموزش و کنترل وجود دارد. مردم خود در این زمینه باید دقت کنند تنها عاملی که در سلامتی هر شخص حرف اول را می زند دقت و توجه خود او به موضوع سلامتی فردی است. من احساس می کنم در بحث ویروس کرونا عمده مردم از بحث خطرات وحشتناک این ویروس مطلع هستند بحث این است که یک بخش مردم هستند و یک بخش ضرورت هایی است که ناچارا مردم را دراین شرایط قرار می دهد دولت و سیستم ها باید این ضرورت ها را به حداقل برساند و افراد برای سلامتی خود توجه خود را بالا ببرند.

وی در مورد اینکه شرکت شهر سالم برای مقابله با کرونا چه کارهایی انجام داده است؟ اظهار داشت: از جمله کارهای ما نزدیک به ۱۹ مرکز درمانی و چندین پایگاه اورژانس است که به همکاران شهرداری تهران و بازنشستگان سرویس می دهیم. در بحث پزشک خانواده به همکاران شهرداری تهران و بازنشسته ها سرویس می دهیم و کلنیک ها برای عموم همکاران است. در پایش قربالگری به سرویس های داخل شهرداری تهران این امکان را می دهیم که در مراوده با مردم هستند و سلامتی آنها برای ما مهم است. در بحث آموزش ها به همکاران مان از جمله همکاران اتوبوس رانی و مترو آموزش های لازم را ارائه می دهیم. میزان ابتلا در جامعه درون شهرداری تهران به نسبت ابتلا در جامعه به صورت عام خوشبختانه کمتر بود و این به دلیل مسائل کنترل و نظارت بر وضعیت سلامتی همکاران بود که از روزهای اول شیوع انجام شد. ما پایش و جداسازی و غربالگری بیماران را در اولویت‌های قرار دادیم و سریع السیر اقدام کردیم.#‌اخبار_سلامتی
منبع: سلامت نیوز


تبلیغات

مطالب مرتبط

رییس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت با اشاره به مروری بر تجربه مدیریت بحران کووید۱۹ در کشور طی برگزاری دوازدهمین کنفرانس ملی فرماندهی و کنترل بحران در ایران، در عین حال درباره چگونگی تامین واکسن کرونا برای جمعیت کشور توضیح داد.

نیم ساعت پیش

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: اگر واکسیناسیون علیه کرونا به موقع انجام شود و همچنین واکسن داخلی نیز در سال آینده به واکسیناسیون اضافه شود و با تداوم رعایت پروتکل‌ها، می‌توان به تابستان آرام در سال آینده خوش‌بین باشیم.

نیم ساعت پیش

ورزش برای افراد بالای 60 سال باید در اولویت قرار گیرد چرا که موجب افزایش سلامتی و کمتر بیمار شدن می شود.

نیم ساعت پیش

سازمان ملل اعلام کرد: همه گیری کووید-۱۹ و افزایش قیمت مواد غذایی موجب میشود بسیاری از مردم در کشورهای آسیایی با بحران گرسنگی روبرو شوند.

نیم ساعت پیش

یک متخصص بیماری‌های عفونی در خصوص راه‌های ثبت آمار عفونت‌های بیمارستانی، نکاتی را متذکر شد.

1 ساعت پیش

مطالعه محققان نشان می دهد کروناویروس بعد از بهبودی در مغز بیمار پنهان شده و موجب عود مجدد بیماری در بیماران بهبودیافته می شود.

5 ساعت پیش

بولدوزرها را به جان تالاب انداخت تا جاده‌ای برای دسترسی از سایت پرورش میگو به دیّر بکشد.

7 ساعت پیش

هنوز خاک مزارشان تازه است، خاک مزار آنها که درد کشیدند و رفتند؛ حالا ما ماندیم و کرونا؛ ویروسی که همچنان می تازد و گاهی هم جهش می کند. حالا باید بترسیم از تکرار فاجعه، بترسیم از تکرار سناریویی تلخ که همین چند هفته پیش بر سرمان آوار بود، بترسیم از بازگشت مرگ‌های غریبانه، مرگ‌های ۳۰۰ تایی و ۴۰۰ تاییِ کرونا...

10 ساعت پیش

دبیر کل سازمان ملل متحد در بیانیه ای درباره مرگ دو میلیون نفر بر اثر همه گیری کووید-19 ضمن تاکید بر این واقعیت که کووید-19 را نمی توان در یک کشور در یک زمان شکست داد گفت نیاز داریم که تولیدکنندگان واکسن تعهد خود را برای همکاری با سازوکار COVAX و کشورهای مختلف در سرتاسر جهان تقویت کنند تا بتوان از تامین کافی و توزیع عادلانه اطمینان حاصل کرد.

10 ساعت پیش

اگر شما بیشتر از ۱۰۰ تار مو در طی روز از دست می دهد و این مشکل ادامه دار است، شاید دچار یک مشکل سلامتی جدی تر شده باشید.

10 ساعت پیش

یک تحلیلگر مسائل اقتصادی با اشاره به دوگانگی قدرت بین جناح‌های مختلف سیاسی گفت: مخالفین دولت از هر فرصتی برای کاهش اعتبار دولت استفاده کرده و برخی نمایندگان نیز در این راستا از حق نظارتی خود (تحقیق و تفحص) استفاده کرده اند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که طرح تحقیق و تفحص مجلس از شرکت فولاد مبارکه کاملا موضوعی بین جناح‌های سیاسی بوده که نتیجه آن به نفع مردم نیست و‌ ترامپ نیز از این موقعیت استفاده کرده و مدیرعامل فولاد مبارکه را تحریم کرده است.

10 ساعت پیش

ورود جو بایدن به کاخ سفید و سرنوشت وعده‌هایی که او داده است یکی از پرسش‌هایی است که این روزها مطرح می‌شود. بسیاری از وعده‌ها صرفا با یک امضا به تحقق می‌پیوندند، درست مثل امضای توافقنامه‌هایی که ترامپ از آنها بیرون آمد یا لغو خیلی از خواسته‌های او از جمله همان تحریم‌هایی که دونالد ترامپ آنها را امضا کرده بود.

10 ساعت پیش

بر اساس مطالعه محققان، داده های جدید ارتباط بالقوه بین مصرف گوشت در دوران کودکی و علائم آسم را نشان داده اند.

10 ساعت پیش

کارشناس خانواده گفت: ما اگر با رویکرد پاک کردن صورت مسئله غربالگری را حذف و امکان چک سلامت جنین را از والدین بگیریم، ممکن است ناخواسته باعث سقط های غیر قانونی شویم و این خطر پیش روی ما است.

10 ساعت پیش

زردچوبه یکی از اجزای اصلی بسیاری ازغذاهای جنوب شرقی آسیا است اما این ماده محبوب می‌تواند چیزی بیشتر از افزودن عمق عطر و طعم داشته باشد. در واقع، زردچوبه یک چاشنی عادی نیست: زردچوبه دارای پتانسیل دارویی قابل توجهی است.

10 ساعت پیش