چطور |
3 ماه پیش

۳۳ رفتار آسیب زا در تربیت فرزند همین امروز از آنها دست بکشید چطور

بیشتر والدین سعی می‌کنند در حد توانشان بهترین پدر و مادر برای فرزندانشان باشند، اما همیشه هم این‌طوری نیست. بعضی از کارها بیش از آنکه مفید باشند، آسیب‌زا هستند. خیلی از رفتارهای آسیب‌زا درتربیت فرزندممکن است ارادی نباشند. اگر با این رفتار‌ها آشنا شویم، راحت‌تر می‌توانیم آنها را کنار بگذاریم. در این مقاله، ۳۳ رفتار آسیب‌زا را با هم مرور می‌کنیم که همین امروز باید از آنها دست بکشید. تا پایان با ما همراه باشید.

راهنمای مطالعهنمایش
۱. احساس شکست و ناتوانی
۲. انجام‌دادن تمام کارهای بچه‌ها
۳. بی‌توجهی به همسر
۴. جنگ و جدال سر چیزهای کوچک
۵. نسپردن مسئولیت به کودک
۶. زیاده‌روی در برنامه‌ریزی برای بچه‌ها
۷. بی‌توجهی‌کردن به نیازهای خود
۸. استفاده بیش از حد از تکنولوژی
۹. عجله‌کردن در همه کارها
۱۰. تلاش برای اینکه هر لحظه کنار هم باشید
۱۱. لوس‌کردن بچه‌ها
۱۲. بیش از حد پول خرج‌کردن
۱۳. یادندادن قدردانی به کودکان
۱۴. تلاش برای اینکه شبیه بقیه والدین شوید
۱۵. نادیده‌گرفتن رفتارهای بد بچه‌ها
۱۶. صحبت‌نکردن درباره موضوعات مهم
۱۷. تناقض در روش تربیتی
۱۸. چشم‌پوشی از عادت‌های بد
۱۹. یادندادن فوت‌وفن شهرنشینی به بچه‌ها
۲۰. اجازه‌دادن برای داشتن دوستان ناباب
۲۱. تحمیل دوستی به فرزندتان
۲۲. زود عصبانی‌شدن
۲۳. بی‌توجهی به فرزندان
۲۴. تلاش برای بزرگ‌کردن بچه‌هایی بی‌نقص
۲۵. غفلت از چیزهای کوچک
۲۶. مجبورکردن بچه‌ها به غذاخوردن
۲۷. راحت به همه‌چیز بله‌گفتن
۲۸. زیادی تحسین‌کردن بچه‌ها
۲۹. وابسته‌کردن بچه‌ها به لوازم الکترونیکی
۳۰. طوری رفتار می‌کنید که انگار شکست‌خوردن خیلی بد است
۳۱. رسیدن به آرزوهای خود از طریق بچه‌ها
۳۲. با بچه‌ها مثل بزرگ‌سالان رفتارکردن
۳۳. مقایسه فرزند خود با دیگران
سخن پایانی

۱. احساس شکست و ناتوانی

درست نیست که دائم احساس شکست و ناتوانی کنید. هر اشتباه در تربیت فرزندتان را به چشم فرصتی براییادگیریببینید. طبیعی است که بعضی مواقع تصمیم اشتباهی بگیرید یا رفتار نادرستی با فرزندتان داشته باشید. اجازه بدهید فرزندانتان هم از اشتباهات شما درس بگیرند. این‌طوری آنها هم یاد می‌گیرند که چطور تهدیدها را به فرصت تبدیل کنند. از اشتباه‌کردن نترسید!

۲. انجام‌دادن تمام کارهای بچه‌ها

معمولا والدین تلاش می‌کنند که زندگی را برای فرزندانشان ساده کنند، اما این کار همیشه هم درست نیست. اجازه بدهید بچه‌ها مستقل بار بیایند و برای مستقل‌شدن تمرین کنند. مثلا اگر فرزندتان لیوان شیر را روی پیشخوان وارونه کرد، اجازه بدهید خودش آنجا را تمیز کند. بچه‌ها با آزمون و خطا می‌توانندمهارت‌های جدیدبیاموزند. همچنین وقتی اجازه بدهید کارها را تنهایی انجام بدهند، نشان داده‌اید که به توانایی آنها اعتقاد دارید.

کودکی در حال خرابکاری در کنار مادر

۳. بی‌توجهی به همسر

به فرزندانتان نشان دهید که ازدواجتان برای شما اولویت دارد. زمانی را فقط با همسرتان بگذرانید و به بچه‌ها بگویید که نباید در این زمان مزاحمتان بشوند. فراموش نکنید کهفرزندتان نباید عشق و محبت شما به همسرتان را کم کند.

۴. جنگ و جدال سر چیزهای کوچک

اگر فرزندتان دوست دارد پیراهن چهارخانه و شلوار خال‌خالی‌اش را با هم بپوشد، خب چه اشکالی دارد؟ به او اجازه بدهید این کار را بکند. سر هر چیز کوچکی با او بحث نکنید. این‌طوری خودتان هم خسته می‌شوید! در موقعیت‌های بی‌ضرر کوچک با او موافقت کنید. این‌طوری وقتی با او مخالفت می‌کنید، بیشتر تصمیمتان را قبول می‌کند.

۵. نسپردن مسئولیت به کودک

اگر هیچ مسئولیتی به فرزندتان ندهید، ممکن است در آینده انسانی بی‌مسئولیت شود.مسئولیت کارهای کوچک روزمره را به او بسپارید. این‌طوری هم خودتان زمانی برایاستراحتدارید و هم کودکی مسئولیت‌پذیر تربیت می‌کنید.

۶. زیاده‌روی در برنامه‌ریزی برای بچه‌ها

بچه‌ها باید مهارت‌های جدید بیاموزند و والدین هم باید طوریبرنامه‌ریزیکنند که فرزندانشان چیزهای جدید یاد بگیرند. این کار خیلی هم خوب است، اما برخی مواقع والدین زیاده‌روی می‌کنند. اجازه بدهید بچه‌ها برای بازی‌کردن هم زمان داشته باشند. آنها بابازیخیلی چیزها را یاد می‌گیرند. بچه‌ها با بازی یاد می‌گیرند چطور با دیگران مذاکره کنند و با آنها کنار بیایند. این فرصت را از آنها دریغ نکنید.

۷.بی‌توجهی‌کردنبه نیازهای خود

بیشتر والدین خود را وقف فرزندانشان می‌کنند و برای خود وقت نمی‌گذارند. این کار اشتباه است. زمانی را به انجام فعالیت‌های دلخواه خود اختصاص بدهید. با این کار والدین سالم‌تر و شادتری خواهید بود.

۸. استفاده بیش از حد از تکنولوژی

نمی‌توان منکر این قضیه شد که استفاده ازتکنولوژیو ابزارهای دیجیتال بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی ما شده است. کارهایی هستند که بدون تکنولوژی نمی‌توان انجامشان داد، مثل:

  • انجام وظایف شغلی؛
  • انجام امور تحصیلی بچه‌ها؛
  • ارتباط باخانوادهو دوستان.

با این حال، بهتر است زمانی را هم به خانواده اختصاص بدهید و در فواصل زمانی مشخص، از ابزارهای دیجیتال فاصله بگیرید.

۹.عجله‌کردندر همه کارها

اگر مدام به فرزندتان می‌گویید «زود باش!» یا «عجله کن!»، شاید وقتش شده که سرعت خود را کم کنید و دلیل این‌همه عجله را بفهمید. عجله‌کردن همیشه هم خوب نیست. خیلی وقت‌ها زیادی عجله‌کردن نشانه ضعفمدیریت زماناست. بی‌نظمی هم دلیل دیگری برای این مسئله است. به‌جای این کار، طوری برای اعضای خانواده برنامه‌ریزی کنید که به همه کارها برسند.

۱۰. تلاش برای اینکه هر لحظه کنار هم باشید

بعضی از والدین از اینکه هر روز هفته و هر ساعت از روز در کنار فرزندشان نباشند،احساس گناهمی‌کنند. این فکر نه تنها اشتباه است، بلکه سالم هم نیست. از زمانی که در کنار فرزندانتان هستید لذت ببرید، اما اجازه بدهید زمانی هم تنها باشند. اجازه بدهید با هم‌سالان خود بازی کنند و دوست‌های جدید پیدا کنند.

۱۱.لوس‌کردنبچه‌ها

والدین معمولا دوست دارند بچه‌هایشان همیشه شاد باشند، اما این همیشه هم ممکن نیست. باید با خواسته‌های غیرمنطقی و زودگذر بچه‌ها مخالفت کرد. به‌جای موافقت با همه‌چیز، به آنها یاد بدهید که چطوری به دیگران کمک کنند و چطوری برای رسیدن به هدف‌هایشان تلاش کنند.بچه‌ها را لوس نکنید.

به کودک توجه کردن

۱۲. بیش از حد پول خرج‌کردن

خریدن جدیدترین بازی‌های کامپیوتری و به‌روزترین لباس‌ها برای کودکان فشار اقتصادی فراوانی بر والدین وارد می‌کند. به‌جای اینکه در برابر هوس‌های زودگذر فرزندتان تسلیم شوید،به او پس‌اندازکردن را یاد بدهید. آموزش مهارت‌های مدیریت دارایی به کودکان برای بزرگ‌سالی آنها هم مفید است.

۱۳. یادندادن قدردانی به کودکان

فراموش نکنید که به فرزندانتان یاد بدهید قدردان چیزهای خوب باشند. معمولا والدین به کودکانشان یاد می‌دهند که از کلمات «لطفا» و «ممنون» استفاده کنند. این کار خوبی است، اما مطمئن شوید که بچه‌ها واقعا یاد بگیرند این کلمات چه مفهومی دارند.

۱۴. تلاش برای اینکه شبیه بقیه والدین شوید

امروزه برخی از والدین ازشبکه‌های اجتماعیمثلاینستاگرامبرای پُزدادن و اغراق در همه‌چیز استفاده می‌کنند. بسیاری از والدین هم تلاش می‌کنند شبیه آنها شوند. استفاده از تجربه‌های دیگران خوب است، اما به اهداف خود هم فکر کنید. به‌جای آنکه تلاش کنید شبیه بقیه شوید، روی کشف توانایی‌های خود تمرکز و تلاش کنید که به اهداف خود در زندگی برسید.

۱۵. نادیده‌گرفتن رفتارهای بد بچه‌ها

وقتی فرزندتان به شما بی‌احترامی می‌کند یا با خواهر و برادرش دعوا می‌کند، راحت‌ترین کار این است که مداخله نکنید و رفتارهای او را نادیده بگیرید. این کار روشی تربیتی است، اما همیشه هم فایده ندارد. بچه‌ها برای اینکه درست رفتارکردن را یاد بگیرند به راهنمایی والدینشان نیاز دارند. همچنین خیلی از مسائل کوچک هستند که اگر نادیده گرفته شوند، به مشکلات بزرگ تبدیل می‌شوند.

۱۶. صحبت‌نکردن درباره موضوعات مهم

با بزرگ‌شدن فرزندتان شاید موضوع صحبت‌هایتان تغییر کند، اما اهمیتشان کم نمی‌شود. سعی کنید همیشه با کودکان راجع به موضوعات مهمی صحبت کنید که در آینده با آنها روبه‌رو می‌شوند. صحبت راجع به موضوعاتی مثلسلامت جنسیو ایجاد رابطه سالم با جنس مخالف را هیچ‌وقت به تعویق نیندازید. به‌جای اینکه صبر کنید تا مشکلی پیش بیاید، روش پیشگیرانه را به کار ببرید و پیش از آنکه دیر شود، با او درباره موضوعات مهم زندگی صحبت کنید.

۱۷. تناقض در روش تربیتی

روش تربیتی متناقض نه‌تنها به بچه‌ها چیز باارزشی یاد نمی‌دهد، بلکه آنها را گیج هم می‌کند. برای تربیت فرزندتان برنامه‌ریزی کنید و طبق همان برنامه پیش بروید. درست است که باید از روش‌های تربیتی روز استفاده کنید، اما روش‌های متناقض هم جواب نمی‌دهد. درست نیست یک روز فرزندتان را به‌دلیل رفتاری اشتباه از چیزی محروم کنید و هفته بعد همان اشتباه را از او ببینید و سکوت کنید. روی اهداف بلندمدت خود متمرکز شوید و سعی کنید طبق برنامه‌ای پیش بروید که برای تربیت فرزند خود دارید.

جدال با کودک

۱۸. چشم‌پوشی از عادت‌های بد

از عادت‌های بد بچه‌ها چشم‌پوشی نکنید. عادت بدی مثلجویدن ناخنممکن است به بروز عفونت در ناخن‌ها منجر شود. به فرزندتان کمک کنید عادت‌های بدش را ترک کند. با او صحبت کنید و راه‌هایی برای ترک عادت‌های بد به او نشان بدهید. او را تشویق و از او حمایت کنید تا عادت‌های بد را کنار بگذارد.

۱۹. یادندادن فوت‌وفن شهرنشینی به بچه‌ها

فوت‌وفن شهرنشینی تنها به عبور از خیابان خلاصه نمی‌شود. باید به بچه‌ها یاد داد که هنگام عبور از خیابان به هر دو طرف نگاه کنند، اما این کافی نیست. با فرزندانتان راجع به نکات ایمنی دوچرخه‌سواری یا نکاتی که باید هنگام بازدید از فروشگاه‌ها و پاساژها در نظر داشته باشند هم حرف بزنید. به بچه‌ها یاد بدهید که اگر در خیابان غریبه‌ای به آنها نزدیک شد، چه‌کار کنند. به آنها تأکید کنید که به غرایز خود اعتماد کنند. اگر چیزی اشتباه یا ناامن به نظر می‌رسد، احتمالا همین‌طور است. به این کار زیاده‌روی یا بیش از اندازه واکنش نشان‌دادن نمی‌گویند، ولی حتی اگر این‌طور باشد هم مهم نیست. احتیاط کردن بهتر از به‌خطرافتادن است.

۲۰. اجازه‌دادن برای داشتن دوستان ناباب

هر پدر و مادری دوست دارد که فرزندش با هم‌سالان خودمعاشرتو دوستان جدید پیدا کند. این کار خیلی هم خوب است، اما اگر دوستان دقیقا آن‌طور که می‌خواهید نباشند، شاید بهتر باشد که مداخله کنید. مطمئن شوید که فرزندتان می‌داند دوستی سالم چیست و چطور می‌توان دوستان ناباب را تشخیص داد. آموزش روابط سالم به فرزندتان باعث می‌شود که در آینده از دردسرهای بزرگ نجات پیدا کند. بهترین کار این است که با او صحبت کنید و نگرانی‌هایتان را با او در میان بگذارید. به فرزندتان یاد بدهید که برای هر چیزی حدومرز تعیین کند.

۲۱. تحمیل دوستی به فرزندتان

اجازه بدهید فرزندتان خودش برای خودش دوست انتخاب کند. بسیاری از والدین برای فرزندشان دوست انتخاب می‌کنند، در حالی که ممکن است او هیچ علاقه‌ای به این کار نداشته باشد. این درست نیست که بچه‌ها را تحت فشار بگذاریم تا با کسی دوست شوند. نباید آنها را مجبور کرد به دوستی پیام بدهند که برای او انتخاب کرده‌ایم یا با او وقت بگذرانند. کمک به ایجاد رابطه سالم برای بچه‌ها خوب است، اما اجبار به دوستی‌هایی که هیچ علاقه‌ای به آن ندارند محکوم به شکست است. اگر دوستی که فرزندتان انتخاب کرده مشکلی ندارد، برایدوستیبا او خیلی هم مناسب است.

۲۲. زود عصبانی‌شدن

یکی از فرزندانتان گیره فلزی را در پریز برق فرو می‌کند. دیگری بی‌اجازه سراغ وسایل شخصی شما می‌رود. همه این کارها حتما شما را خسته و ناامید می‌کنند، اما زود از کوره دررفتن و فریادکشیدن راه‌حل مناسبی نیست. فریادکشیدن را تمام کنید و دنبال راهی بهتر برایبرقراری ارتباط با بچه‌هاباشید. این‌طوری آنها بیشتر به حرف شما گوش می‌دهند.

۲۳. بی‌توجهی به فرزندان

بازی‌های تلفن همراه یا پرسه‌زدن در شبکه‌های اجتماعی ممکن است باعث بی‌توجهی والدین به مسئولیت‌های خانه و خانواده شود. گزارشی آماری در سال ۲۰۱۴ منتشر شد که نشان می‌داد حدود ۶۲درصد از کودکان ۶ تا ۱۲ساله احساس می‌کنند والدینشان به آنها بی‌توجهی می‌کنند. برای اینکه شبیه این والدین نشوید، سعی کنید زمانی که کنار فرزندتان هستید، همه حواستان را به او بدهید.

با انجام این کارها نشان می‌دهید که حواستان به او هست:

  • وقتی با او به پارک می‌روید، گوشی را کنار بگذارید؛
  • هنگام انجام تکالیفش گوشی را کنار بگذارید؛
  • به رویدادهای ورزشی و مراسم‌ مدرسه او توجه داشته باشید؛
  • اگر در خانه کار می‌کنید، فضای اختصاصی برای کار خود درست کنید تا مجبور نباشید زمان انجام کارهایتان به او هم توجه کنید.

به کودک توجه کردن

۲۴. تلاش برای بزرگ‌کردن بچه‌هایی بی‌نقص

هیچ انسانی کامل نیست و بچه‌های شما هم همین‌طور. تلاش برای تربیت کودک بی‌نقص فایده‌ای ندارد. نه‌تنها این کار ممکن نیست، بلکه بهعزت‌نفس کودکهم آسیب می‌زند. فشار روی بچه‌ها برای اینکه بی‌عیب‌ونقص رفتار کنند، بر تحصیل و حتی زندگی آنها تأثیر منفی می‌گذارد. نمره خوب گرفتن یا تلاش برای درست رفتارکردن خیلی خوب است، اما یادگیری واقعی زمانی اتفاق می‌افتد که کودک بتواند اشتباه کند.

۲۵. غفلت از چیزهای کوچک

تمام تلاشتان را بکنید که فرزندتان متوجه چیزهای کوچک زندگی هم بشود. قبل از آنکه فکرش را بکنید، او بزرگ می‌شود و چیزهای کوچک را از یاد می‌برد. به او یاد بدهید که از کوچک‌ترین چیزها برای لذت از زندگی استفاده کند. به او بفهمانید که برایشادبودننیازی به اسباب‌بازی‌های گران‌قیمت ندارد. چیزهای کوچکی مثل شام‌پختن هم می‌توانند خاطره‌انگیز شوند.

۲۶. مجبورکردن بچه‌ها به غذاخوردن

همه والدین دوست دارند که بچه‌هایشانتغذیهسالمی داشته باشند. بیشتر آنها بچه‌ها را به خوردن غذاهای سالم مجبور می‌کنند، در حالی کهروش درست در تغذیه کودکاین نیست. غذاها و خوردنی‌های مختلف را جلوی فرزندانتان بگذارید، ولی آنها را مجبور نکنید چیزی را انتخاب کنند که شما می‌گویید. اجبار بچه‌ها به خوردن غذاهایی که دوست ندارند، شروع جنگی است که هیچ‌کس پیروزِ آن نخواهد بود.

۲۷. راحت به همه‌چیز بله‌گفتن

شما یک نفرید و نمی‌توانید برای مراسم مدرسه فرزندتان ۳۰۰ کاپ‌کیک بپزید! خوب است که برای فعالیت‌های مدرسه فرزندتان داوطلب بشوید، اما برای آن حدومرز تعیین کنید. راحت به هر چیزی بله نگویید!

۲۸. زیادی تحسین‌کردن بچه‌ها

هر پدر و مادری فکر می‌کند که بچه‌هایش فوق‌العاده‌اند و دوست دارد که همه این موضوع را بدانند. تمجید بیش از اندازه از بچه‌ها ممکن است باعث شود که آنها دچار خودشیفتگی شوند. عزت‌نفس کودک مهم است، اما باید به‌شیوه‌ای سالم و سازنده او را تحسین کرد. به‌جای تحسین هوش و ظاهر فرزندتان، بهسخت‌کوشی کودکهم توجه کنید.

۲۹. وابسته‌کردن بچه‌ها به لوازم الکترونیکی

استفاده از تبلت برای سرگرم‌کردن کودک کار راحتی‌ است، اماوابستگی بیش از حد به گوشی و تبلتخوب نیست. به‌جای این کار، زمانی را برای استفاده او از تبلت و لوازم الکترونیکی در نظر بگیرید و زمانی را هم به بازی‌های ورزشی و ساخت کاردستی اختصاص بدهید.

۳۰. طوری رفتار می‌کنید که انگار شکست‌خوردن خیلی بد است

بسیاری از والدین برای اینکه مطمئن شوند فرزندشان شکست نمی‌خورد، خیلی تلاش می‌کنند. برای آنها برنامه‌ریزی و به‌جای آنها فکر می‌کنند. این کار درست نیست. طوری رفتار نکنید که انگار شکست‌خوردن فاجعه است. اجازه بدهید فرزندتان عواقب کارهایش را ببیند و خودش برای اصلاح اشتباهاتش اقدام کند.

۳۱.رسیدنبه آرزوهای خوداز طریق بچه‌ها

اگر بچه‌های شما به چیزهایی علاقه دارند که شما آرزوی انجام‌دادنشان را داشته‌اید، خیلی خوشبختید. البته همیشه هم این‌طوری نیست، پس این را بپذیرید. بسیاری از والدین فرزندشان را مجبور می‌کنند به چیزی برسند که آنها آرزویش را داشته‌اند. به این والدین باید فقط این جمله را گفت: «همین امروز از این کار دست بکشید!»

۳۲. با بچه‌ها مثل بزرگ‌سالان رفتارکردن

کودکان بزرگ‌سالانی نیستند که در بدن‌های کوچک گیر افتاده‌اند. آنها بچه هستند و مثل بچه‌ها هم رفتار می‌کنند. از آنها انتظارات واقع‌بینانه و مطابق سنشان داشته باشید. اجازه بدهید آزمون و خطا کنند و از اشتباهات خود درس بگیرند.

۳۳. مقایسه فرزند خود با دیگران

والدین دوست دارند فرزندانشان را با هم مقایسه کنند، اما این کار بی‌انصافی است. این کار باعث می‌شود فرزندتان مدام احساس ناتوانی و شکست کند. به‌جای مقایسه بچه‌ها با هم، از کارهای خوبشان تجلیل کنید واعتمادبه‌نفس کودکرا بالا ببرید.

سخن پایانی

سعی کردیم در این مقاله مهم‌ترین رفتارهای آسیب‌زا در تربیت فرزند را معرفی کنیم. بسیاری از والدین خواسته یا ناخواسته این رفتارها را می‌کنند، در حالی که شاید ندانند که همین رفتارهای به‌ظاهر ساده و کم‌اهمیت بر آینده کودک تأثیر می‌گذارند. این رفتارها درست نیستند، پس همین امروز از آنها دست بکشید!#‌حقوقی منبع: چطور

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

چند سالی است که به‌دلیل شیوع کرونا بسیاری از ما نوروز را در تنهایی می‌گذرانیم. این کار برای کسانی که به تنهایی عادت دارند سخت نیست، اما همه این‌طور

1 ماه پیش

ذخایر جدید زمردهای اتیوپی باکیفیت در ایالت اورومیا قرار دارند. آنها در حال ورود به عرصه رقابت با زمردهای کلمبیایی و برزیلی هستند.

1 ماه پیش

خانه تنها جایی است که نیاز به خانه‌تکانی دارد؟ آیا دل و افکار ما نیاز به گردگیری ندارند؟! درباره خانه تکانی دل در آستانه سال جدید بخوانید.

1 ماه پیش

مردها ظرفیت فوق‌العاده زیادی برای لذت‌بردن از رابطه جنسی دارند. با دیدی کاملا علمی از ارضا شدن مرد گفته‌ایم: هرآنچه زوج‌ها باید بدانند.

1 ماه پیش

الماس فورچونا یک الماس 26 قیراطی است که حدود 30 سال پیش یک خانم آن را فقط 10 پوند خریده بود! به همین دلیل نام آن فورچونا به معنی الهه شانس

2 ماه پیش

همین الان از باشگاه برگشته‌اید و درد عضلانی شدید دارید؟ بدن شما در حال تولید اسید لاکتیک است. بیشتر با اسید لاکتیک آشنا شوید.

2 ماه پیش

سرباره های شیشه که براحتی با ابسیدین به اشتباه گرفته می شوند می توانند اینکلوژنهایی نیدل مانند و شعاعی داشته باشند.

2 ماه پیش

آموزش نورپردازی سفید روی سفید یا سیاه روی سیاه تنها با یک فلاش. عکاسی اجسام بی جان, عکاسی از محصولات, نورپردازی

2 ماه پیش

آنچه کارمندان را خاص می‌کند، مهارت‌های نرم است. می‌دانید چطور باید این مهارت‌ها را شناسایی کنید و بسنجید؟ دراینباره بخوانید.

1 ماه پیش

بیشتر...