سلامت نیوز |
۳ هفته پیش

آزمایشگاه مواد غذایی مرجعان خاتم آزمایش شیر خشک نوزاد سلامت نیوز

از آنجا که شیر خشک یکی از مهم ترین منابع غذایی طی چندین ماه در دوران رشد و نمو نوزاد است و با توجه به پایین بودن سیستم ایمنی نوزاد، کیفیت شیر خشک از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

متاسفانه ممکن است شیر خشک در هنگام فرآوری در کارخانه، به دلیل آلودگی مواد اولیه در تهیه شیر خشک یا به دلیل آلودگی های تجهیزات کارخانه و علاوه براین بعد از بازکردن درب قوطی شیر خشک در منزل به عوامل بیماریزایی آلوده شود که برخی از این موارد می توانند در کوتاه مدت اثر کرده و باعث مسمومیت های غذایی و التهابات گوارشی مانند اسهال،استفراغ و حتی در مواردی باعثمننژیت(التهاب پرده های محافظتی مغز) و پخش شدن عفونت در خون شده که اگر به موقع درمان نشود منجر به مرگ می شود. لازم است بدانید که همیشه اینگونه نیست که عوارض ناشی از مصرف شیر خشک آلوده در طی مدت زمانِ کوتاهی نمایان شوند، گاهی مصرف آن در دراز مدت، باعث درگیر شدن کودک با بیماریهایی مانند انواعسرطان، اختلالات اُتیسمی، کمبود وزن و کوتاهی قد می شود.

آزمایشگاه مواد غذایی مرجعان خاتم و آزمایش شیر خشک نوزاد

برخی از آلودگی های شیر خشک عبارت است از:

آلودگی های میکروبی

باکتری ها موجودات بسیار ریز و میکروسکوپی هستند که در آب، خاک، بدن حیوانات و انسان زندگی می کنند و برخی از آنها بیماری زا هستند. باکتری هایی مانند باسیلوس سرئوس، استافیلوکوکوس اورئوس، اشریشیاکلی، سالمونلا، کرونوباکتر ساکازاکی و ... می توانند شیر خشک را آلوده کنند که متاسفانه بعضی از این باکتری ها سمومی تولید می کنند یا در شرایط نامساعد، به شکل هایی در می آیند که نسبت به حرارت دادن مقاوم هستند و به راحتی از بین نمی روند و تغذیه کودک با این شیر خشک آلوده به باکتری باعث التهابات گوارشی مانند اسهال، استفراغ و حتی در مواردی جدی تری منجر به مننژیت و گسترش عفونت در خون و مرگ نوزاد می شوند.

آزمایشگاه مواد غذایی مرجعان خاتم دارنده مقام بهترین آزمایشگاه کل کشور در سال 1402، قادر به انجامآزمایشهای میکروبیشمارش کلی میکروارگانیسم ها، کپک و مخمر، سالمونلا، اشریشیا کلی، استافیلوکوکوس اورئوس و ... در آزمایشگاه میکروبی است. لازم به ذکر است، آزمایشهای آزمایشگاه میکروبی مرجعان خاتم مطابق با استانداردهای ملی و بین المللی می باشد.

آلودگی به سم قارچی یا آفلاتوکسینM1

با رشد نوعی کپک در خوراک دام، سموم قارچی تولید می شوند که بعد از تغذیه دام از غذای آلوده و ورود این سم به بدن دام، این سم قارچی به شکل دیگری از سم تحت عنوان آفلاتوکسین M1 تبدیل شده که به شیر منتقل می شود که متأسفانه در طی فرآیند های حرارتی و تولید شیر خشک از بین نمی رود.

آژانس بین المللی تحقیقات سرطان (IARC)، معتقد است که آفلاتوکسین M1 در گروه احتمالاً سرطان زا برای انسان طبقه بندی می شود. از آنجا که نوزادان در چند ماه اول زندگی بخصوص تا شش ماهگی دچار برخی تغییرات آسیب پذیر در رشد و تکامل می شوند، مصرف شیر خشک آلوده به این سم می تواند منجر به کاهش و تأخیر در رشد، سرکوب سیستم ایمنی و افزایش حساسیت به بیماریهای عفونی شود.

اندازه گیری آفلاتوکسین M1و دیگر سموم قارچی یا مایکوتوکسین ها در آزمایشگاه مواد غذایی مرجعان خاتم به کمک دستگاه های پیشرفته و مجهز قابل اندازه گیری است که نتایج آن منطبق با نتایج آزمایشگاه های اروپا می باشد.

آزمایشگاه مواد غذایی مرجعان خاتم و آزمایش شیر خشک نوزاد

آلودگی به فلزات سنگین

فلزات سنگین سمی مانند سرب، جیوه، کادمیوم، آرسنیک و ... که هم به طور طبیعی در خاک، آب و هوا وجود دارند و هم از طریق فعالیت های انسانی مانند صنایع، دود ماشین، فعالیت های کشاورزی و ... وارد محیط زیست و زنجیره غذایی می شوند. نزدیک بودن محل گاوداریها به نواحی صنعتی، معادن، خطوط تردد وسایل نقلیه و مناطقی که آلودگی هوا زیاد است و استفاده از ظروف و تجهیزات نامناسب برای حمل و نقل شیر، می تواند باعث ورود فلزات سنگین به شیر شود. علاوه براین، این آلاینده های مواد غذایی در هنگام فرآوری و بسته بندی در کارخانه ها نیز ممکن است به شیر خشک اضافه شوند.

متأسفانه کودکان بیشتر در معرض سمیت فلزات سنگین هستند. به دلیل اینکه عملکرد سم زدایی و سیستم ایمنی آنها نسبت به بزرگسالان ضعیف تر است و از طرفی کودکان نسبت به وزنشان، غذای بیشتری مصرف می کنند، بنابراین جذب فلزات سنگین در آنها می تواند 40 تا 90 درصد بیشتر از بزرگسالان باشد.

طبق گفته آکادمی اطفال آمریکا حتی مقادیر پایین فلزات سنگین در غذای کودکان هم می توانند اثرات مخربی روی رشد مغزی گذاشته و منجر به کاهش ضریب هوشی و بیماری هایی از جمله اُتیسم می شوند.

اندازه گیری فلزات سنگینمانند سرب، کادمیوم، جیوه، آرسنیک و .. به کمک دستگاه اسپکتروسکوپی جذب اتمی (AA) در بهترین آزمایشگاه مواد غذایی کشور قابل اندازه گیری می باشد.

آزمایشگاه مواد غذایی مرجعان خاتم و آزمایش شیر خشک نوزاد

آزمایشگاه مواد غذایی مرجعان خاتم

آزمایشگاه مواد غذایی مرجعان خاتم یک شرکت خصوصی دانش ‌بنیان است که بیش از ۲۰ سال از شروع فعالیت آن در حوزه سلامت مواد غذایی می‌گذرد. تمرکز خدمات مرجعان خاتم بر روی آموزش و تحقیقات مرتبط با خوراک انسان و دام است و این شرکت، رسالت اصلی خود را مشارکت مؤثر در حفظ سلامت و بهداشت جامعه می‌داند. اکنون آزمایشگاه مرجعان خاتم به عنوان بهترین آزمایشگاه مواد غذایی کل کشور شناخته شده است و خدمات آزمایشگاهی خود را در شش شعبه در داخل کشور و یک شعبه خارجی واقع در روسیه ارائه می دهد.

مرجعان خاتم شناخته شده ترین آزمایشگاه همکار غذا و دارو، آزمایشگاه همکار دامپزشکی و آزمایشگاه همکار سازمان استاندارد ایران می‌باشد که به واسطه حضور کارشناسان مجرب و در اختیار داشتن دستگاه ‌های پیشرفته آزمایشگاهی و نیز تجربیات ارزنده، آزمایشات مواد غذایی را با دقت بالا و در کمترین زمان ممکن به متقاضیان و محققان عرضه می‌کند.#‌اخبار_سلامتی منبع: سلامت نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

وقتی فرزند شما چیزهای آزاردهنده ای می گوید، واقعاً می تواند شما را ناراحت کند . باید بدانید تقریباً همیشه یک دلیل قابل شناسایی پشت این رفتار آنها وجود دارد.

1 روز پیش

با افزایش سن در دهه چهارم زندگیتان برای مراقب از سلامت بدن و سبک زندگیتان حساسیت‌ بیشتر از پیش نیاز است به همین منظور کارهایی هست که دیگر نباید انجام دهید.

1 روز پیش

بی خوابی یا اختلال خواب نوزادان یک مشکل رایج بین بیشتر کودکان کمتر از ۶ ماه است. نوزاد در طول شب دایم بیدار می‌شود، گریه می‌کند و پدر و مادر مستاصلی که خوابشان میآید، عصبی و کلافه می‌شوند. لازم است بدانید که در بسیاری از مواقع درمان بی‌خوابی نوزاد با ایجاد یا تغییر روتین‌های ساده قابل انجام است و نیازی به مراجعه به دکتر و درمان دارویی نیست. با ما همراه باشید تا درباره این تغییرات با هم صحبت کنیم.

12 ساعت پیش

یافته‌های این پژوهش نشان می‌دهد افرادی که پایین‌ترین سطح کلسترول را داشتند، احتمال کمتری داشت به ۱۰۰ سالگی برسند

5 روز پیش

معمولاً همه ما با رعایت یک‌سری اصول اولیه، از جمله تغذیه سالم و فعالیت جسمانی، فکر می‌کنیم که به سلامت خود خیلی اهمیت می‌دهیم؛ اما حقیقت این است که حتی آگاه‌ترین افراد در میان ما نیز مستعد اشتباهات کوچکی هستند که می‌تواند سلامتی را به خطر بیندازد.

2 روز پیش

 روده‌ی بزرگ نقش مهمی در عملکرد گوارش دارد. وقتی روده را پاک‌سازی می‌کنید، بدنتان سم‌زدایی می‌شود و سموم و ضایعاتی که در روده بزرگ جمع شده‌اند از بدن خارج می‌شوند، در نتیجه فشار و ناراحتی گوارش تسکین می‌یابد. پاک‌سازی روده‌ها فواید دیگری هم دارد، از بهبود سیستم ایمنی گرفته تا کاستن از ریسک سرطان کولون.

2 روز پیش

اصطلاح "بیماری جنسی" که در بعضی از مواقع به آن بیماری مقاربتی هم می گویند به بیماری‌هایی اشاره دارد که از طریق انتقال جنسی یا تماس جنسی به افراد منتقل می‌شوند. این بیماری‌ها معمولاً از طریق روابط جنسی خطرناک و بدون استفاده از روش‌های محافظتی نظیر انتقال پیدا می‌کنند.برخی از بیماری‌های جنسی شناخته شده به شرح زیر هستند که راه های تشخیص آنها هم ذکر شده است.

3 روز پیش

مسئول دبیرخانه ستاد کنترل و مبارزه با دخانیات وزارت بهداشت گفت: سیگارهای الکترونیک به دلیل داشتن نیکوتین سمی بوده و وابستگی به استعمال ایجاد خواهند کرد.

3 روز پیش

​​​​​​​سفر به اصفهان می‌تواند سفری متفاوت باشد اگر شما اصفهان را در کنار تماشا کردن، لمس کنید و زیبایی‌های آن را در ذهن خود به‌خاطر بسپارید.

1 روز پیش

بیشتر...